بامبو گیاهی همیشه سبز و گلدار است که آن را با نام های دیگری مثل گیاه روبانی، دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز و بامبوی خوش شانس نیز می‌شناسیم. بامبو بومی مناطق استوایی آفریقا و قسمت های کوچکی از آسیای جنوب شرقی می باشد.

این گیاه در شرایط مناسب رشد می تواند حدود ۱/۵ متر رشد کند. برگ های بامبو معمولاً طولی حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر دارند و عرض آنها بین ۴ تا ۵ سانتی‌متر می باشد. خرید لاکی بامبو به دلیل نگهداری نسبتاً ساده و زیبایی منحصر به فرد، طرفداران بسیاری دارد. اما جدا از این موارد بامبو خواص دیگری نیز دارد که افراد زیادی را تشویق می کند از این گیاه جادویی در دکوراسیون منزل خود بهره ببرند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با خواص جادویی بامبو آشنا شوید.

فواید نگهداری بامبو در منزل

محل قرار گرفتن بامبو در فنگ شویی

به طور کلی گیاهان در فنگ شویی دارای جایگاه خاص و ویژه‌ای هستند. اما بامبو تنها گیاه ۵ عنصر محسوب می شود و به همین سبب در فنگ شویی جایگاه خاص تری نسبت به دیگر گیاهان دارد. در فنگ شویی بامبو را گیاهی حامل خوش شانسی، صلح و ثروت می‌دانند. همچنین این گیاه محافظی در برابر انرژی های منفی و ارواح شیطانی است. در ادامه به این می پردازیم که قرار دادن بامبو در نقاط مختلف چه مزایایی به همراه دارد.

  • گوشه ثروت:

برای جذب ثروت و رفاه، ابتدا باید گوشه ثروت یا xun را پیدا کنید. برای این کار در ورودی مکانی که قصد قرار دادن بامبو را دارید بایستید. از زاویه‌ای که ایستاده‌اید گوشه سمت چپ را بیابید. حال بامبو خود را در گوشه سمت چپ قرار دهید. تعداد بامبو برای جذب ثروت باید ۳ یا ۹ ساقه باشد. بامبو را می توانید در منزل و یا محل کار خود قرار دهید تا به توسعه کاری و افزایش ثروت شما کمک کند.

فواید نگهداری بامبو در منزل

  • گوشه روابط:

قرار دادن بامبو در گوشه‌ی روابط می تواند شما را در بهبود رابطه و ایجاد رابطه‌ای سالم و هماهنگ یاری دهد. برای پیدا کردن گوشه روابط در خانه یا اتاق خوابتان کافی است مقابل در ورودی اتاق بایستید و گوشه سمت راست را پیدا کنید. این نقطه گوشه روابط اتاق شما است. برای بهبود روابطتان دو ساقه بامبو را در این ناحیه بگذارید یکی از بامبو ها نماد شما و دیگری نماد شریک زندگی شما است پس بهتر است سعی کنید بامبو ها را هم اندازه انتخاب کنید تا رابطه‌ای متعادل و هماهنگ میان شما و شریکتان شکل بگیرد.

  • قرار دادن بامبو در نزدیکی ورودی:

قرار دادن بامبو در نزدیکی ورودی منزل، فوایدی مثل هماهنگی خانواده، رشد و شروعی تازه را به همراه دارد.

  • گذاشتن بامبو روی میز:

میز در فنگ شویی نماد کار، حرفه و مسیری است که شما در زندگی انتخاب کرده‌اید. قرار دادن بامبو بر روی میز کار می‌تواند به رشد شما در حرفه و کارتان کمک زیادی کند‌.

تعداد بامبو در فنگ شویی

شاید شما هم شنیده باشید که بهتر است تعداد بامبو فرد باشد و این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا تعداد بامبو باید فرد باشد؟ زوج یا فرد بودن بامبو چه تاثیراتی دارد؟ در فنگ شویی این اعتقاد وجود دارد که اعداد فرد با خوش شانسی انسان ارتباطی مستقیم دارند. اما تعداد بامبو چه به صورت زوج و چه به صورت فرد می تواند تاثیرات متفاوتی روی زندگی شما بگذارد. با ما همراه باشید تا به طور دقیق تر به تعداد بامبو و تاثیرات آن در زندگی بپردازیم.

فواید نگهداری بامبو در منزل

یک ساقه‌ی بامبو: موجب رشد و ترقی می شود. هدیه دادن یک ساقه‌ی بامبو معمولا بین تجار رواج دارد و نشان دهنده آرزوی خوب برای توسعه و ترفیع در کار است. دو ساقه‌ی بامبو: همانطور که قبل تر گفتیم

دو شاخه بامبو : برای بهبود روابط است و نشان دهنده عشق است. دو ساقه‌ی بامبو خوشبختی به همراه دارد و هدیه دادن آن به زوج ها نشان دهنده آرزوی خوب برای رابطه‌ی آن ها است.

سه ساقه‌ی بامبو : رایج ترین تعداد برای خرید بامبو ۳ ساقه است. در فنگ شویی معتقدند که هر کدام از این شاخه ها نوعی شانس به همراه دارد. شانس ثروت، عمر طولانی و شادی، که هر ساقه یکی از این شانس ها را به همراه دارد.

چهار ساقه‌ی بامبو : معمولا بامبوی چهار ساقه‌ای را در هیچ مکانی نمی یابید. دلیل این امر بد یمن بودن این تعداد است. بامبو چهار ساقه‌ای آرزوی مرگ را به همراه دارد و هدیه دادن این بامبو بسیار توهین آمیز و زشت است. به این دلیل بامبوی چهار ساقه‌ای نه هدیه داده می شود و نه در جایی نگهداری می شود.

پنج ساقه‌ی بامبو : پنج ساقه‌ی بامبو به شما جسم و ذهنی سالم، شغل و درآمدی خوب را اعطا میکند. هر کدام از ساقه ها یکی از پنج جنبه اصلی زندگیتان را در بر میگیرد که شامل ذهن، جسم، معنویت، شهود و احساسات است.

شش ساقه‌ی بامبو : این تعداد بامبو موجب جذب مال و ثروت، خوشبختی و فرصت های طلایی می شود.

هفت ساقه‌ی بامبو: اگر هدف اصلی زندگی شما سلامتی است و اهمیت بسیاری به این امر می دهید، هفت ساقه‌ی بامبو گزینه‌ای مناسب برای شماست.

هشت ساقه‌ی بامبو : در فرهنگ چین عدد ۸ نماد رشد و ترقی محسوب می شود. به همین علت هشت ساقه‌ی بامبو نمادی از رشد و پیشرفت است. همچنین برخی معتقدند که این تعداد بامبو برای افزایش قدرت باروری بسیار مناسب و کمک کننده است.

نه ساقه‌ی بامبو: این تعداد بامبو نماد شانس و برکت است.

ده ساقه‌ی بامبو: ۱۰ ساقه‌ی بامبو شادی و رضایت را به همراه دارد. هدیه دادن ۱۰ ساقه‌ی بامبو بدین معناست که برای آن فرد آرزو می کنید که به هر چه میخواهد برسد.

بیست و یک ساقه‌ی بامبو : ۲۱ عدد ساقه‌ی بامبو بسیار قدرتمند است و شما را برای رسیدن به بزرگترین خواسته هایتان یاری می کند. این تعداد بامبو سلامتی و ثروت بسیار به همراه دارد و هدیه دادن آن به معنای بهترین آرزو ها برای طرف مقابل است.

فواید نگهداری بامبو در منزل

چرا به بامبو روبان قرمز می بندند؟

بستن روبان قرمز به بامبو، به ۵ عنصر بودن بامبو بر میگردد. حال ۵ عنصر بودن بامبو به چه معنا است؟ بامبو می تواند ۵ عنصر چوب، آب، خاک، آتش و فلز را به همراه داشته باشد.

  • چوب: خود بامبو عنصر چوب را شامل می شود‌.
  • آب: آبی که بامبو با آن رشد می کند.
  • خاک: خاکی که بامبو در آن رشد می کند.
  • آتش: گلدان های سفالی مخصوص بامبو که در کوره‌های آتش ساخته می شوند و یا بستن روبان قرمز به دور بامبو برای نشان دادن عنصر آتش.
  • فلز: نگهداری بامبو در گلدان یا ظرف های فلزی و یا آویزان کردن سکه به بامبو برای نشان دادن عنصر فلز.
  • بستن روبان قرمز و آویزان کردن سکه به بامبو به منظور ۵ عنصره کردن این گیاه است که در نهایت موجب افزایش تاثیرات بامبو در زندگی می شود.

۵ عنصره بودن فقط مخصوص گیاه بامبو است و در دیگر گیاهان کاربرد نخواهد داشت.

فواید نگهداری بامبو در منزل

آیا بامبو را میتوان در گلدان کاشت؟

بامبو را می توان هم در آب و هم در خاک نگهداری کرد. نگهداری بامبو در آب کمی راحت تر است اما مزیت نگهداری بامبو در خاک این است که گیاه بامبو در خاک نسبتا عمر بیشتری خواهد داشت. نکته‌ای که برای نگهداری بامبو در خاک باید به آن توجه کنید گلدان مناسب برای بامبو است. از آنجایی که بامبو گیاهی قد بلند است، وقتی در گلدان قرار میگیرد ممکن است در اثر باد خم شود. پس گلدان بامبو باید سنگین باشد. یا از گلدان های سنگین استفاده کنید و یا برای سنگین کردن گلدان در آن سنگ ریزه بریزید‌. گلدان های پلاستیکی گزینه‌ی مناسبی برای نگهداری بامبو نمی باشند. از گلدان های بتنی، چوبی و یا سفالی استفاده کنید.

فواید نگهداری بامبو در منزل

آیا بامبو به نور احتیاج دارد؟

بامبو نیز مثل دیگر گیاهان برای رشد به نور نیاز دارد. نور مورد نیاز بامبو نوری زیاد اما غیر مستقیم است. پس بامبو را در مکانی نگهداری کنید که نور زیادی دریافت کند اما از نور مستقیم خورشید دور باشد. نور مستقیم خورشید باعث سوختن و زرد شدن بامبو می شود. بامبو را در خانه و نزدیکی پنجره نگهداری کنید تا هم نور مورد نیاز خود را دریافت کرده و هم از نور مستقیم آفتاب به دور باشد.

قطره مخصوص گل بامبو

برخی افراد ترجیح می دهند بامبو را در آب نگهداری کنند. از آنجایی که آب مواد مغذی کمی دارد استفاده از کود های تقویت کننده برای بامبو از واجبات است. اما استفاده از کود های شیمیایی عادی برای بامبو باعث آلوده شدن آب آن و ابتلای بامبو به بیماری های متفاوت می شود. پس استفاده از این کود ها کار عاقلانه‌ای نیست. برای تقویت بامبو و همچنین جلوگیری از بیمار شدن آن باید از کود های مایع بامبو یا همان قطره‌ی بامبو استفاده کنید. این کود ها آب بامبو را آلوده نمی کنند و مواد مغذی مورد نیاز بامبو را دارا می باشند.

فواید نگهداری بامبو در منزل

آیا ظروف بامبو قابل شستشو است؟

اگر قصد دارید بامبو را در گلدان آب نگهداری کنید باید آب و گلدان آن را همیشه پاکیزه نگه دارید. یکی از اقداماتی که برای تمیز نگه داشتن محیط نگهداری بامبو باید انجام دهید تعویض آب گلدان و همچنین شستشو و ضد عفونی کردن آن است. تعویض آب و شستشوی گلدان باید حداقل ماهی یکبار انجام شود تا از ابتلای بامبو به قارچ و افات جلوگیری شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *