گیاه آکوبا Aucuba که به نام های برگ بوی ژاپنی و شمشاد ژاپنی نیز معروف است. گیاهی همیشه سبز و زیباست که بومی مناطق مرطوب شرق، کوه های هیمالیا، چین، کره و ژاپن می باشد. نام اصلی این گیاه به ژاپنی Aokiba بوده است که در دست تغییر قرار گرفته و امروزه به صورت Aucuba تلفظ می شود. آکوبا درختچه‌ای است که در محیط آزاد می تواند تا سه متر رشد کند و در محیط های بسته نهایتا ارتفاعی در حدود یک متر دارد. برگ های طرح دار این درختچه در رنگ های سفید، زرد، طلایی و سبز یافت می شود و تا ۲۰ سانتی متر رشد میکند.

آکوبا در فصل بهار و تابستان گل می دهد. گل های این گیاه به رنگ های ارغوانی یا قرمز هستند. اگر گیاهی نر  در کنار آکوبا باشد این گل ها در پاییز ، تبدیل به میوه‌هایی قرمز رنگ شبیه به توت میشوند. این درختچه نسبت به سرما و کم آبی مقاوم است و گیاهی فوق العاده برای زینت دادن به باغچه ها و آپارتمان ها است.

گل آکوبا

 

برای پاسخ دادن به سوالاتی از قبیل شیوه نگهداری آکوبا و آشنایی بیشتر با آن همراه ما باشید.

چگونه از گیاه آکوبا نگهداری کنیم ؟

همان‌طور که اشاره کردیم آکوبا در مقابل سرما و کم آبی، گیاه بسیار مقاومی است. این ویژگی موجب شده چه در فضاهای بسته، چه در فضاهای باز، گزینه‌ای مناسب برای زینت بخشیدن به محیط باشد. زیبایی، مقاومت بالا و همیشه سبز بودن آکوبا از مهم ترین برتری های آن نسبت به دیگر گیاهان زینتی محسوب می‌ شود. اما با تمام این تفاسیر گیاه آکوبا نیز مانند دیگر گیاهان نیاز به مراقبت دارد که درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد. اگر قصد خرید گل آکوبا با بهترین کیفیت را دارید، این کار را به سایت خانم گل که مرجع آموزش نگهداری و فروش گل و گیاهان آپارتمانی بسپارید.

نور مناسب برای گل آکوبا

آکوبا برای نگهداری در منازل کم نور و مناطق سایه دار انتخابی مناسب است زیرا این گیاه به نور زیادی نیاز ندارد و بر عکس در سایه روشن برگ های آن روشن تر و رشد آن بهتر خواهد بود. هرچه نور دریافتی آکوبا بیشتر باشد برگ هایش تیره تر می شود. نور زیاد برای این گیاه خوب نیست و قرار گرفتن در برابر نور مستقیم آفتاب حتی برای چند دقیقه باعث سوختن برگ های آکوبا می‌شود. پس در نتیجه اگر قصد نگهداری آکوبا را در خانه دارید از قرار دادن آن در کنار پنجره های بدون پرده خود داری کنید و اگر آکوبا را در محیط بیرون مثل باغچه نگهداری می کنید آن را در سایه‌ی درختان بلند و یا دیوار ها قرار دهید تا از نور مستقیم خورشید به دور باشد‌.

گل آکوبا

 

دمای مناسب برای گل آکوبا

همانطور که قبل تر گفته شد آکوبا در برابر سرما گیاهی بسیار مقاوم است اما نسبت به گرمای زیاد تحمل کمی دارد. در فصول گرم سال برای حفظ تعادل دمای گیاه غبار پاشی انجام دهید و در فصول سرد از قرار دادن آکوبا در کنار وسایل گرمایشی خودداری کنید. توجه داشته باشید که آکوبا تحمل یخبندان را ندارد. پس سعی کنید آن را از معرض برف و یخبندان دور نگه دارید و یا در زمان بارش برف آکوبا را با پلاستیک بپوشانید.

به طور کلی دمای مناسب برای نگهداری آکوبا بین ۱۶ الی ۲۰ درجه سانتی گراد است.

رطوبت مناسب برای گل آکوبا

آکوبا به صورت طبیعی بومی مناطق مرطوب است و در کنار رودها و بسترهای مرطوب رشد می کند. این گیاه به رطوبت زیادی نیازمند است و رطوبت کم باعث زرد شدن، خشکی و شکنندگی برگ هایش می شود پس حفظ رطوبت آن امری مهم است. برای حفظ رطوبت آکوبایی که در محیط های باز  مثل باغچه نگهداری می کنید کافی است هر روز پس از غروب آفتاب گیاه را آب پاشی کنید. اگر آکوبا را در خانه نگه می دارید از روشهای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی مثل روش جزیره، غبار پاشی، استفاده از دستگاه بخور و… کمک بگیرید.

گل آکوبا

 

خاک مناسب برای گل آکوبا

آکوبا توانایی رشد در هر نوع خاکی را دارد اما قطعا در تمامی خاک ها رشد و شادابی یکسانی ندارد. بهترین نوع خاک برای آکوبا ، خاکی است که دارای ویژگی های زیر باشد :

 • غنی
 • دارای زهکشی بالا و مناسب
 • کمی اسیدی ( خاک خنثی نیز مناسب است اما به هیچ عنوان از خاک قلیایی استفاده نکنید)

برای آکوبا از این نوع خاک استفاده نکنید : خاک هایی که سنگین هستند. این خاک ها زهکشی مناسبی ندارند و موجب پوسیدگی ریشه های گیاه می شوند.

گل آکوبا

گلدان مناسب برای گل آکوبا

گلدان آکوبا باید دارای زهکشی مناسب باشد درست است که این گیاه رطوبت دوست است اما رطوبت بیش از حد همیشه موجب ایجاد بیماری های قارچی برای گیاه می شود. پس از زهکشی مناسب گلدان مطمئن شوید. برای تعویض گلدان نیز بهتر است هر دو سال یکبار و در بهار این کار را انجام دهید و آکوبا را به گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی منتقل کنید.

تکثیر گل آکوبا

آکوبا را در تمامی فصل ها می‌توان تکثیر کرد اما بهترین فصل برای این کار فصل تابستان است. درصد موفقیت و کسب نتیجه دلخواه در این فصل بیشتر است زیرا شاخه های جدیدی که در بهار رشد کرده و تا تابستان محکم شده اند برای تکثیر بهترین شرایط را دارند. بهترین شیوه برای تکثیر آکوبا استفاده از قلمه است. در ادامه نحوه قلمه زدن آکوبا را توضیح خواهیم داد.

اواخر شب یا اوایل صبح بهترین زمان برای برش ساقه ها است. فعالیت آوند ها در این زمان کاهش می یابد و برش ساقه را راحت تر می‌کند . پس برای اقدام به تکثیر آکوبا ، در این زمان ها شروع به کار کنید.

 1.  قلمه ای محکم و تازه به اندازه ۱۰ سانتی متر را از آکوبا جدا کنید.
 2. بعد از برش بلافاصله قلمه را درون خاک بکارید زیرا قلمه‌ی تازه بریده شده آلودگی های اطراف را به سرعت جذب می‌کند که موجب اختلال در ریشه زدن و رشد گیاه می‌شود. اگر بلافاصله بعد از برش نمیتوانید گیاه را درون خاک قرار دهید آن را تا زمان کاشت در آب بگذارید تا آلودگی ها را جذب نکند. اگر قلمه بیشتر از یک ساعت درون آب ماند قبل از کاشت یک سانت از پایین قلمه را ببرید.
 3.  خاکی خنثی و یا مقداری اسیدی تهیه کنید و پس از جدا کردن برگ های انتهای قلمه آن را درون خاک بکارید.
 4. روی قلمه را با پلاستیک بپوشانید و خاک آن را مرطوب نگه دارید.
 5. بعد از ریشه دار شدن قلمه ها آن ها را به گلدانی که دارای خاک مناسب است انتقال دهید.
 6. قلمه های آکوبا نیز نباید در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرند آن ها را در سایه نگه دارید. قلمه ها نیازی به کود ندارند و پس از کاشت هم تا ۲ ماه به آن ها کود ندهید زیرا کوددهی در این زمان موجب سوختن ریشه ها می شود.

گل آکوبا

آیا می‌توان آکوبا را در آب قلمه زد؟

آکوبا را در آب هم می‌ توان قلمه زد اما این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود چون در این روش ریشه هایی که در می آیند نمیتوانند اکسیژن کافی دریافت کنند در نتیجه اکثر ساقه هایی که در آب قلمه زده می شوند ریشه هایی ضعیف و بسیار کوچک دارند.

اما اگر قصد امتحان این روش را دارید بهتر است به چند نکته توجه کنید :

 • بلافاصله بعد از این که ریشه های قلمه به طول ۲/۵ سانتی متر رسید آن را در خاک بکارید.
 • قلمه ای که تازه از آکوبا جدا کرده اید را مدتی در آب قرار دهید و سپس دوباره از قسمتی که قلمه را جدا کرده‌اید آن را ببرید تا هیچ حفره‌ی هوایی در انتهای قلمه باقی نماند و پس از آن قلمه را به ظرف اصلی آبتان منتقل کنید.
 • حواستان باشد که هیچ برگی وارد آب نشود. اگر برگی در قسمت پایین قلمه وجود دارد ، آن را جدا کنید تا برگی داخل اب قرار نگیرد.

بهترین فصل برای هرس کردن آکوبا کدام است؟

گل آکوبا رشد کند و آرامی دارد به این دلیل خیلی کم به هرس کردن نیاز پیدا می کند. اما از آنجایی که می تواند ۱ تا ۵ متر رشد کند برای کنترل شکل ظاهری و اندازه‌ی آن باید هر چند وقت یک بار هرس انجام شود. همچنین هرس کردن موجب رشد عرضی و پرپشت شدن گیاه نیز می شود. هرس کردن آکوبا در هر فصلی امکان دارد اما برای گرفتن نتایج بهتر آکوبا را در اوایل بهار هرس کنید. البته خود را فقط به هرس کردن در بهار محدود نکنید ، هر گاه دیدید گیاه برگ یا ساقه‌ای زائد دارد آن را جدا کنید و صرفا هرس کردن کلی را به بهار موکول کنید.

گل آکوبا

علت زرد شدن برگ گل آکوبا

زرد شدن برگ های آکوبا ممکن است به دلیل آبیاری بیش از حد باشد. خاک آکوبا همیشه باید مقداری مرطوب باشد اما آبیاری زیاد این گیاه نیز به آن آسیب می‌رساند. اگر آبیاری شما به اندازه است پس حتما زهکشی گلدان را چک کنید و دقت کنید که خاک آکوبا نیز باید زهکشی مناسبی داشته باشد.دریافت بیش از اندازه نور نیز می‌تواند دلیل زرد شدن برگ های آکوبا باشد. همانطور که اشاره کردیم آکوبا در سایه بهتر رشد میکند و نور زیاد و مستقیم خورشید برای آن مضر است. پس اگر آکوبای شما در مکانی پر نور قرار دارد بهتر است مکان آن را تغییر دهید.

علت خشک شدن برگ گل آکوبا

اگر برگ های آکوبای شما خشک و قهوه‌ای رنگ شده است احتمالا در معرض یخبندان قرار گرفته است. آکوبا در برابر سرما بسیار مقاوم است اما نباید در معرض یخبندان قرار بگیرد.

بهتر است جای آن را تغییر داده و آن را به داخل خانه منتقل کنید. اگر نمی توانید جای آکوبا را تغییر دهید پس روی آن را با پلاستیک بپوشانید تا برف روی آن ننشیند و از یخبندان در امان باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل آکوبا

 1. سمیرا بنفشه گفت:

  سلام وقتتون بخیر گل اکوبا من تمام برگ های تازه در امدش خشک شده حتی همون غنچه هاش برگهاشم داره میسوزه باید چیکار کنم و برگهاشم خیلی مقاومتش کم شده و زود کنده میشه لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   امکان داره
   ۱_ خاک قلیایی باشه
   ۲_ خاک ضعیف باشه
   ۳_ نحوه ابیاری صحیح نباشه
   اگر این شرایط نگهداری زعایت میکنید برامون عکس بفرسید تا کامل راهنمایی کنیم.

  2. donya گفت:

   سلام کجا باید عکس گلم اکوبام و بفرستم تا راهنماییم کنید
   مطالب و خوندم اما به نتیجه ای نرسیدم

   1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

    سلام وقت به خیر با شماره ای که در سایت خانم گل هست تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *