با کاج مطبق و روش‌های درمان و زردی و افتادگی آن آشنا شوید

کاج مطبق یا همان طبقه‌ای خواستگاه استرالیایی دارد. شما می‌توانید این گیاه را بانام نورفولک هم در بازار پیدا کنید. اگر در اواخر سال میلادی به یکی از کشورهای اروپایی سفر کنید خواهید دید که از این کاج زیبا و بلندقد در مراسم‌هایی مانند کریسمس نیز استفاده می‌کنند. قدبلند آن در صورت وجود فضا و محیط رشد مناسب به حدود 60 متر نیز خواهد رسید، البته شما اگر به این کاج علاقه دارید یا قصد خرید کاج مطبق را داریدشما می‌توانید آن را در منزل یا محل کار خود ‌هم پرورش و یا نگهداری کنید.

شرایط نگهداری کاج مطبق

رشد کاج مطبق در محیط‌هایی مثل آپارتمان و یا محل کار از یک تا سه متر است. برای نگهداری این گیاه مانند سایر گیاهان باید شرایطی مانند دما، آبیاری، نور و رطوبت را به‌طور ویژه فراهم کنید. در ادامه قصد داریم تا با شرایط نگهداری این گیاه دلربا و مشکلاتی که با آن دست‌وپنجه نرم خواهید کرد را برایتان عنوان کنیم، با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق

همان‌گونه که عنوان شد، کاج مطبق به شرایط ویژه‌ای جهت رشد نیاز دارد. به‌طورکلی این گیاه برای رشد نیاز به نور غیرمستقیم و محیط دارای رطوبت مناسب است. هرس کردن گیاه هم از مواردی است که در شرایط نگهداری آن تأثیر بسزایی دارد و اگر به‌موقع و درست هرس کردن آن انجام نشود شما با رشد غیراصولی آن روبه‌رو می‌شوید.

آبیاری کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق

آبیاری در کاج مطبق؛ همراه با شرایط خاص و دقیقی است. اولین قدم برای آبیاری مناسب، استفاده از گلدانی است که زیر آن سوراخ باشد و زیرگلدانی آن از سنگ‌ریزه پر باشد. کاج به دلیل طبع استوایی آن، باید همیشه ریشه آن دارای آب باشد. منظور از ریشه مرطوب آن نیست که شما ریشه این گیاه را غرق در آب نگه‌دارید. اگر نیاز دارید که بدانید چه زمانی برای آب دادن به گیاه مطبق است، باید نگاه کنید که سطح خاک آن خشک‌شده باشد.

نکته مهم دیگری که در آبیاری باید دقت کنید این است که سعی کنید تا جایی که امکان دارد از آب باران یا آبی که آهک نداشته باشد استفاده کنید.

نقش خاک مناسب در رشد کاج مطبق

شرایط نگهداری کاج مطبق

کاج مطبق برای رشد نیاز به خاک سبک دارد. این گیاه نیاز دارد در خاکی رشد کند که حالت شنی یا اسیدی داشته باشد. ترکیبات خاک کاج هم باید به‌طور یکسان باشد تا از رشد ریشه جلوگیری نکند. اگر کاج را در گلدان قرار می‌دهید، باید این نکته را نیز رعایت کنید که زهکشی مناسب انجام‌شده باشد. زهکشی نامناسب نمی‌تواند رطوبت مدنظر کاج را تأمین کند و بیش‌ازحد رطوبت را درون خود نگه می‌دارد.

کود دهی برای کاج مطبق باید به چه شکلی باشد؟

شرایط نگهداری کاج مطبق

کود دهی برای کاج مطبق باید به شکل مایع باشد. کود مایع آن‌هم کودی مانند آزالیا می‌تواند کمک ویژه‌ای به رشد این گیاه کند. بعد از کاشت کاج مطبق، شما می‌بایست هر 14 روز یک‌بار کود دهی را انجام دهید.

درمان شل شدن برگ کاج مطبق

درمان شل شدن برگ کاج مطبق

یکی از مواردی که صاحبان گیاه کاج با آن برخورد می‌کنند شل شدن برگه‌ای آن است. شل شدن برگه‌ای کاج دلایل متعددی دارد. مهم‌ترین دلیل که می‌تواند سبب این مشکل برای گیاه شما بشود، دمای نامناسب است. دمای نامناسب و یا به عبارتی دمایی که بیش‌ازحد گرم باشد باعث شل شدن برگ گیاه می‌شود. کمبود نور کافی برای رشد هم از دیگر دلایل است.

نور کافی در محیط می‌تواند به گیاه شما کمک کند تا شادابی خود را به دست بیاورد. دومین دلیل برای شل شدن برگ کاج رطوبت نامناسب محیط است. شما باید کاج را در مکانی نگهداری کنید که رطوبت آن مدام در حال افزایش یا کاهش نباشد.

علت آویزان شدن برگه‌ای کاج مطبق

علت آویزان شدن برگه‌ای کاج مطبق

آویزان شدن برگه‌ای کاج مطبق ریشه در آبیاری آن دارد. ازآنجایی‌که این گیاه طول شاخه و برگ‌هایش زیاد است، نیاز به آبیاری درست و تقریباً زیاد دارد. آبیاری درست باعث می‌شود تا آب به تمام قسمت‌های کاج برسد و از آویزان شدن آن جلوگیری کند. البته باید دقت داشته باشید که آبیاری بیش‌ازحد باعث از بین رفتن ریشه گیاهان خواهد شد.

علت پژمرده شدن کاج مطبق آپارتمانی

علت پژمرده شدن کاج مطبق آپارتمانی

پژمرده شدن برگه‌ای یک کاج مطبق علاوه برنداشتن نور مناسب، دلایل دیگری دارد. اگر شما هم شاهد پژمرده شدن برگه‌ای کاج خود هستید بهتر است نگاهی به خاک و یا ساقه‌های آن بیندازید. وجود آفت یا هزارپا و دیگر حشرات می‌تواند یکی از دلایل پژمرده شدن برگه‌ای کاج باشد. از دیگر دلایل پژمرده شدن برگه‌ای این گیاه می‌توان به آبیاری بی‌دلیل و زیاد اشاره کرد. آبیاری بیش‌ازحد باعث می‌شود تا رطوبت خاک بیشتر از نیاز ریشه‌ها تان شود و همین امر سبب پژمرده شدن و نابودی گیاهان خواهد شد.

علت بی‌حال شدن کاج مطبق

از علل اصلی بی‌حال گیاه کاج مطبق کمبود اکسیژن است. کمبود اکسیژن در محیط باعث می‌شود تا گیاه از حالت شادابی خارج و بی‌حال شود. اگر شما هم از این گیاه در منزلتان بهره می‌برید باید آن را در محیطی قرار دهید که اکسیژن به مقدار کافی به آن برسد. شما می‌توانید با تکان دان آرام شاخه‌های آن به دریافت اکسیژن از محیط کمک کنید.

علت بی‌حال شدن کاج مطبق

وجود قارچ در خاک گیاه کاج مطبق می‌تواند دلیلی دیگر این موضوع باشد. شما باید از سموم ویژه‌ای برای رفع آن استفاده کنید؛ اما بازهم در اینجا به مسئله آب خواهیم رسید. آبیاری حتی اگر دقیق انجام شود ولی در موعد مناسبی نباشد باعث بی‌حالی کاج خواهد شد. برای آبیاری این گیاه کافی است از آبی استفاده کنید که ولرم باشد. آب ولرم منظور از آبی است که دمای آن نه بسیار داغ باشد و نه بسیار سرد.

چرا گل کاج مطبق پژمرده شده

همان‌گونه که در متون بالا اشاره شد، از اصلی‌ترین علل پژمرده شدن برگ و یا گل گیاه کاج مطبق آبیاری بیش‌ازحد است. برای اینکه از این مورد جلوگیری کنید کافی است خاک کاج را زهکشی کنید تا بعد از آبیاری، آب باقی‌مانده از آن خارج شود. اضافه کردن مقداری سنگ‌ریزه در زیرگلدانی نیز می‌تواند به این مورد کمک کند.

چرا گل کاج مطبق پژمرده شده

مهم‌ترین واصلی‌ترین مقوله در نگهداری کاج مطبق نور است. مسئله نور در تمامی مواردی که باعث آسیب به این گیاه زیبا می‌شود مؤثر است. اصلی‌ترین دلیل آویزان شدن برگه‌ای کاج نور یک‌طرفه است. کاج‌های مطبق به دلیل مساحت برگ‌ها و شاخه‌ها نمی‌تواند نور خورشید را به‌طور منظم به‌تمامی نقاط خود برساند، به این دلیل گیاه به‌طرف نور خود را کج می‌کند. برای جلوگیری از این مورد کافی است شما هر 10 روز گیاه خود را خود 45 درجه بچرخانید تا نور به‌تمامی قسمت‌ها برسد و یکسان رشد کند.

علت زرد شدن برگ کاج مطبق؟

علت زرد شدن برگ کاج مطبق

زردی گیاه کاج مطبق دلایل خاصی دارد. کمبود آهن در خاک این گیاه از مهم‌ترین دلیل زرد شدن برگه‌ای آن است. برای رفع این مورد می‌توانید از کودهایی بهره ببرید که دارای آهن هستند. از دیگر دلایل زردی برگ کاج می‌تواند به گرمای بیش‌ازحد اشاره کرد. گرمای بیش از باعث از دست رفتن آب درون گیاه و درنتیجه زردی آن خواهد شد. باید به این نکته هم توجه کنید که قرارگیری بیش‌ازاندازه در برابر نور آفتاب هم می‌تواند گرمای بیش‌ازحد به گیاهان وارد کند. درمان اصلی برای زردی برگه‌ای کاج ایجاد فضای خاک با تغذیه مفید و مناسب است.

علت خشک شدن برگه‌ای کاج مطبق چیست؟

علت خشک شدن برگه‌ای کاج مطبق

در متون بالا به این مورداشاره کردیم که گیاه کاج مطبق یک گیاهی است که به آب زیاد نیاز دارد. همان‌گونه که آبیاری بیش‌ازاندازه باعث نابودی این گیاه می‌شود، کمبود آب نیز سبب خشکی برگه‌ای آن خواهد شد. رفع این مورد یک‌راه حل بسیار ساده دارد. کافی است شما دو روز مشخص در هفته را مشخص کنید و در آن روزها به کاج آب بدهید. ذکر این نکته هم مهم است که در زمستان هفته‌ای یک‌بار و در بهار رو تابستان بسته به رطوبت خاک، هفته‌ای دو بار آبیاری را انجام دهید.

علت ریزش برگه‌ای سبز کاج مطبق؟

علت ریزش برگه‌ای سبز کاج مطبق

ریزش برگ‌ها در کاج مطبق را به‌اصطلاح خزان شدن می‌گویند. خزان شدن برگه‌ای این گیاه ریشه در کمبود آب و گرمای بیش‌ازحد محیط دارد. نامنظم بودن آبیاری و نداشتن برنامه خاص آبیاری باعث می‌شود تا برگه‌ای این گیاه دچار خزان شوند. برای جلوگیری از این مورد ما زهکشی خاک آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آیا کود سه بیست برای کاج مطبق خوب است؟

استفاده از کود سه بیست می‌تواند به رشد کاج مطبق کمک مهمی کند. این کود با دارا بودن موادی همچون ازت، آهن و پتاسیم به رشد و سبز بودن برگه‌ای کاج کمک کند. ازآنجایی‌که کاج یک گیاهی است که به آب زیاد نیاز دارد، ازت موجود در این کود می‌تواند به جذب آب در این گیاه کمک کند. آهن موجود در این کود نیز باعث سرحالی و شادابی آن خواهد شد. اگر کود دهی به‌طور درست انجام شود، شما هرسال شاهد این خواهید بود که یک طبقه به طبقه‌های کاجتان اضافه می‌شود.

علت زرد شدن برگه‌ای پایین کاج مطبق؟

زردی برگه‌ای پایینی کاج مطبق می‌تواند ریشه در کمبود آهن داشته باشد؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که معمولاً زرد و یا قهوه‌ای شدن و یا به عبارت کلی، تغییر رنگ در کاج دلیلی مانند قارچ دارد. قارچ بزرگ‌ترین آفتی است که می‌تواند به این گیاه صدمه بزند. برای از بین بردن قارچ‌های وجود در این گیاه شما باید از سمومی مانند قارچ‌کش‌ها استفاده کنید. معمولاً قارچ‌کش‌ها ترکیباتی دارند که مهم‌ترین اجزاء تشکیل‌دهنده در آن اسیدفولیک است.

روش تکثیر کاج مطبق در خانه

تکثیر کاج مطبق در خانه فقط از دو راه امکان‌پذیر است. اولین راه برای تکثیر این گیاه کاشت بذر است. برای پیدا کردن بذر مناسب می‌تواند آن را از کاجی بردارید که رنگ آن قهوه‌ای است. پس از دریافت بذر از داخل میوه کاج، آن را درون دستمال مرطوب شده قرار دهید و با قرار دادن آن در محیط مناسب اجازه دهید تا به‌مرور ریشه در آن به وجود بیاید.

دومین راه برای تکثیر کاج مطبق در منزل قلمه زدن آن است. برای قلمه زدن، باید یک گیاه مادری را انتخاب کنید که سن آن مناسب باشد. س از انتخاب گیاه مادر، باید شاخه‌هایی که جوان‌تر هستند را به‌وسیله چاقوی تیز و یا قیچی از آن جدا کنید و در محیط گلخانه قرار دهید. محیط گلخانه‌ها معمولاً بین 20 تا 23 درجه است. قرارگیری قلمه جوان در خاک و دمای مناسب باعث ریشه زنی آن خواهد شد.

علت افتادن برگ سبز کاج مطبق؟

ریزش برگ در کاج مطبق بستگی به‌سرعت ریزش دارد. اگر سرعت ریزش آن کم باشد جای نگرانی نیست. سرعت کم ریزش برگ‌ها در کاج، یعنی گیاه شما در حال رشد است. اگر ریزش برگ‌ها با سرعت‌بالا انجام شود این امر می‌تواند دلایلی مانند کمبود مواد مغذی، گرم بودن محیط و قرارگیری در محیط دارای نور کم داشته باشد. کمبود مواد مغذی در خاک باعث می‌شود تا برگ‌ها طراوت خود را از دست و ترد شوند.

برای رشد کاج مطبق چه کنیم؟

بهترین راه برای رشد کاج مطبق فراهم کردن محیطی دارای نور کافی و اکسیژن به همراه آبیاری درست است. کاج یک گیاهی است که برای رشد نیاز به نور کافی دارد. اگر شما محیطی را برای آن فراهم کنید که دارای نور و اکسیژن کافی باشد، رشد آن سریع خواهد بود. برای رشد سریع این گیاه نیز شما می‌توانید گلدان مناسب برای رشد ریشه‌ها انتخاب کنید.

برای تقویت کاج مطبق چه کنیم؟

برای تقویت کاج مطبق شما باید بتوانید مواد مغذی در خاک آن را به‌خوبی تأمین کنید. استفاده از کودهای مایع می‌تواند به شما در این مورد مهم کمک کند. اگر کود مایع در دسترس شما نبود می‌توانید مقداری از کود را در آب بریزید و حل کنید. پس از حل شدن کود در آب، آن را به‌مرور در تمام قسمت خاک اضافه کنید.

قلمه زدن کاج مطبق از ساقه

قلمه گیری از گیاهی مانند کاج مطبق مقداری سخت است. از مهم‌ترین عوامل قلمه گیری توجه به سن گیاه است. شما باید برای قلمه زدن گیاهی را انتخاب کنید سن آن مناسب ریشه زدن باشد. معمولاً گیاهی را برای قلمه زدن انتخاب می‌کنند که عمر آن از یک سال عبور کرده باشد. از دیگر عواملی که در قلمه گیری باید به آن دقت کنیم، فصل مناسب این کار است. بهترین فصل برای قلمه گیری فصل بهار و تابستان است. اگر تمامی عوامل قلمه زدن را به‌درستی انجام دهید، حدود 7 هفته بعد شما شاهد ریشه زنی در قلمه خواهید بود.

علت خشک شدن برگه‌ای کاج مطبق از پایین

خشکی برگه‌ای کاج مطبق از سمت پایین می‌تواند نشانه خوبی نباشد. از اصلی‌ترین دلایل این مورد، گرمای بیش‌ازحد محیط است. آبیاری کمتر از نیاز گیاه نیز می‌تواند در این مورد دخیل باشد. دلیل دیگر خشک شدن برگه‌ای کاج از پایین، جابه‌جایی بیش‌ازاندازه این گیاه است. اگر این گیاه را به‌طور زیاد در محیط‌های مختلف قرار دهیم، باعث می‌شویم تا گیاه به‌خوبی نتواند خود را با محیط سازگار کند و درنتیجه باعث خشکی و یا خزان شدن برگه‌ای پایینی آن خواهیم شد.

علت سیاه شدن برگه‌ای کاج مطبق

علت سیاه شدن برگه‌ای مطبق زیاد بودن کود آن است. کود دهی بیش‌ازحد به کاج مطبق یکی از چند دلیلی است باعث سیاهی برگه‌ای آن می‌شود. از دیگر مواردی که می‌تواند این مورد را برای گیاه شما پیش بیاورد، استفاده از گلدن نامناسب است. گلدان نامناسب باعث می‌شود تا آب گلدان به‌خوبی خارج نشود، حتی اگر شما خاک و یا زهکشی مناسب هم برای آن گیاه انجام داده باشید. از دیگر دلایل سیاه شدن برگه‌ای کاج می‌توان به فاصله کم با پنجره و یا نور اشاره کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “شرایط نگهداری کاج مطبق

 1. فداکار گفت:

  راه حل هایی برای رشد زیاد کاج مطبق و پهن شدن برگ های ان چیه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   تهیه رطوبت محیط مه پاشی با جلبک دریایی. این روش بهترین روش برای مشکل گیاه شما می باشد. اگر تجربه کردید نتیجشو بهمون اطلاع بدید.

 2. مهدیه گفت:

  سلام وقت بخیرمیشه لطفابگیدبرای ازببن بردن هزارپادرگلدان کاج مطبق چیکاربایدکرد؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   قطعا کرم و هزارپا به ریشه های کاج مطبق آسیب میزنن. مراقبت کنید تو خونه نرن. ی تشت پر آب کنید و گلدان بزارید داخلش. البته خود گلدان هم داخل ی تشت کوچکتر باشه که آب نکشه و گندیده نشه.

 3. Atieh🌌 گفت:

  سلام دوستان میشه راهنمایی کنید چرا کاج مطبق اینجوری شده؟ برگاش سرحال نیست.

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   آبیاریتون زیاد بوده من احتمال میدم گیاهتون دچار پوسیدگی ریشه شده باشه. فاصله اش هم از پنجره زیاده. نزدیک پنجره بگذارید (فاصله ۱ تا ۱/۵ متری)ولی آفتاب مستقیم روش نیوفته یا نور مستقیم رو با پرده و … فیلتر کنید.
   برگهای پایینی دچار سوختگی و افتادگی هستند که از علائم درگیری ریشه هست. معمولا در این وضعیت گیاه و خاک بوی بدی هم میگیره.
   اگر پوسیدگی ریشه باشه باید زود وارد عمل بشید و بهتره گیاه از خاک در بیاد و ریشه های پوسیده(ریشه سالم سفید و روشن هست، ریشه پوسیده سیاه و قهوه ای) به آرامی از گیاه جدا بشه. ریشه پوسیده با حتی در دست گرفتن هم جدا میشه. خاک بهتره عوض بشه و گلدان هم تمیز و با قارچکش ضدعفونی بشه. ریشه گیاه قبل کاشت مجدد نیم ساعت داخل محلول قارچکش قرار بگیره. گیاه ۲ یا ۳ نوبت با قارچکش آبیاری و سمپاشی بشه.

   1. Mohii گفت:

    چیکار کنم برگ های کاجم براق باشه و از حالت کدری دربیاد؟

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

     نورش احتمالا زیاد اگر نور مناسبه و زیاد نیست کاریش نمیشه کرد گردش هوای بالا میخواد مخیط خنک ابیاری با خشک شدن سه چهارسانت خاک.

  2. نسترن گفت:

   سلام وقت بخیر من یه کاج مطبق ۶ طبقه دارم که طبقه پایین انگار خشک شده به رنگ قهوه ای روشن و برگ هاش میریزه و پژمرده هست ولی طبقات بالا سرحال چه مشکلی میتونه براش پیش اومده باشه یعنی قارچ زده؟

   1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

    چهار تا دلیلی که می‌تونه باعث زرد شدن و ریزش برگ در کاج مطبق کمبود رطوبت، نور شدید آفتاب، آبیاری بیش از حد و بیماری‌ها کمبود مواد غذایی یا فقر خاک بقیه. اگر کاج مطبق را خیلی وقت خرید حتما این نکات که گفته شده را رعایت کنید خاک گیاه را تعویض کنید.

 4. arezokarmi گفت:

  سلام استاد شب‌خوش.
  ببخشید مزاحم میشم.
  کاج مطبق که دیروز در مورد طریقه نگه‌داری از شما سوال کردم.
  امشب متوجه دو کرم سیاه بزرگ شدم. که به‌نظر کرم خاکی نبودند. میشه بگید باید چیکارکنم..
  این گیاه زیاد دوست دارم. نمیخوام از دست بدم..

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر. فرق نمیکنه کرم برای خاک گلدون خوب نیست
   برای ازبین بردن کرم دوروش مرسوم هست ۱_ ترفتدتشت ۲_ استفاده ازسم دوراه راتوضیح میدم
   ۱_سطح خاک را با ماسه بپوشان بعدگلدان را سه الی چهارساعت بگذارداخل یه تشت اب ( ۱_ اب داخل تشت تا نصفه گلدان برسه ۲_ ته گلدون با ته تشت کمی فاصله باشه ) اینجوری کرم ها چون نمیتونن تنفس کنند محبوربه فرارازته گلدون میشن اگراین روش فایده داشت ابیاری بعدی رادیرترانجام بده ولی اگرفایده نداشت بایدازروش دوم استفاده بکنی.
   ۲_استفاده ازسم سوین یاایکون زرد۱۰ یاسایپرمترین
   سم سوین یاسایپرمارین یک قاشق چایخوری دریک لیتراب حل کن درسه مرحله هشت روزیکبار به عنوان ابیاری به خاک بده
   سم ایکون زرد ۱۰ : این سم خارجی وقوی ترهست یک قاشق چایخوری دردولیتراب حل کن وپانزده روزیکباربه عنوان ابیاری ضمنا خاک قبلش مرطوب باشه.

 5. eli_khanooum گفت:

  سلام من دارم ولی برگهاش همش رو ب پایین میشه انگار ک بی حاله چیکار کنم لطفا راهنمایی کنین

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   شرایط نگهداریتون رو چک کنید
   نباید در آبیاری افراط و تفریط کنید آبیاری با خشک شدن سه بند انگشت از خاک صورت بگیره هفته ای دوبار غبار پاشی کنید گیاه رو.

 6. samashaygan9 گفت:

  چقدطول ميكشه كه برسه دست مشترى

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر اگر سفارشتون تو سایت ثبت کردید انشالله 3 روزه به دستتون میرسه. اگر تهران و کرج باشید با اسنپ فرستاده میشه و اگر شهرستان باشید با باربری براتون ارسال میکنیم.

 7. arsmhmtpwr گفت:

  سلام این خاک از کجا تهیه کنیم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   وقت به خیر برای تهیه انواع خاک می توانید با کارشناسان سایت در تماس باشید. انواع خاک در گلخونه خانم گل موجود هستش.

 8. m.hekmatt گفت:

  کاملا اشتباه، قالبی نباید کاشت، سایز گلدون هم بسیار بزرگ بود، نهایتا یه سایز بزرگتر میشه تعویض کرد!! قالبی هم زمانی میکارن که تو فصل تعویض گلدون نباشه و شک شدیدی به گیاه وارد بشه اگر خاک دوره ریشه گرفته بشه وگرنه باید ریشه رو تکوند

 9. elarezaee گفت:

  تحربه م اینه ک خیلی به جابجایی و تکون حساسه در جا میمیره

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   وقت به خیر بله نه تنها کاج بلکه هر گلی زیاد جا به جا بشه و بهش شوک وارد میشه و سریعا پژمرده میشه و از بین میره اگر دوست دارید کاج مطبق شما عمر زیادی داشته باشه به هیچ وجه جا به جا نکنید این گل رو.

 10. domrobahi گفت:

  احسنت به شما بسیار عالی 👏👏👏👏

 11. farzadnourisarabi گفت:

  سلام دوست عزیز علت خشگ شدن میتونه کم آبی هم باشه میتونه قارچ هم باشه گلدون هم خیلی کوچیک نمیتونه مواد غذایی کاج رو تامین کنه باید مناسب و حتی بزرگ باشه تا گیاه بهتر رشد کنه چون از خانواده کاج هست و بیرونی زمین رو دوست داره ممنوم میشم از شما که راهنمایی میکنید من از شما هم خیلی چیزها یاد گرفتم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام بله دقیقا درسته مرسی از پاسخگوی عالیتون.

 12. gholo_ghiahe_rahimi9 گفت:

  سلام اینا الان موجوده

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر بله تمامی گل های که در سایت موجود هستش و میتوانید با خیال راحت اقدام به خرید کنید.

 13. zmosavi1366 گفت:

  نمیدونم چرا این گیاه رو هیچ وقت دوست نداشتم

 14. seli.ar3 گفت:

  منم داشتم.کلا نابودشد😭😭😭😭

 15. gole4929 گفت:

  آیا کاج مطبق رو میشه تکثیر کرد

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام بله قابل تکثیر هستش
   تکثیر این گیاه از طریق بذر و قلمه صورت میگیره که یکم دشوار تره نسبت به بقیه گیاهان

 16. maso_um1350 گفت:

  مگه کاج مطبق بذر داره

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام بله کاج مطبق بذر داره بیشتر های کاج های که در ایران موجود هستش بذر دارند.

   1. ایمان گفت:

    بزر کاج رو چیطور میشه تهیه کرد روش تکثیرش چطور هس

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

     در حال حاضر فروشگاه خانم بذر کاج مطبق را موجود ندارد.

   2. ایمان گفت:

    بزر کاج رو چیطور میشه تهیه کرد

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

     سلام وقت به خیر از گلخونه دار میتونید تهیه کنید.

     1. فداکار گفت:

      سلام کاج مطبق من رشد نمی که چیکار کنم که برگ های بزرگ و رشد زیادی داشته باشد؟

 17. zahra_rahmanipour گفت:

  چه کودی مناسب این گیاه هست؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   از فروردین تا شهریور ماه استفاده از کود سولفات آمونیوم هر سه هفته یکبار میتونید استفاده کنید این کود برای کاج مطبق عالی هستش.

 18. sisadf54s گفت:

  كاج موجوده

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر بله موجود هستش در سایز های مختلف برای اطتعلام قیمت میتونید با کارشناسان سایت خانم گل در تماس باشید.

 19. soheilllla6 گفت:

  سلام در مورد زرد شدن و نوک سوزی برگ های نخل اریکا هم توضیح میدین

 20. gilaava_greenhouse گفت:

  علاوه بر همه اين موارد كه ذكر كرديد بايد تاكيد بشه كاج مطبق بسيار به گرما حساسه. برا همين رطوبت سرد براش مفيده. تو گلخونه ها كه تو ارتفاع هوا گرمتره سر سوزي برگها تو طبقات بالا اتفاق ميوفته. تبادل هوا و رطوبت تأمين كننده اين قضيه هستند. خاك نيمه سنگين دوست داره تا هميشه يه رطوبت حداقلي أطراف ريشه گياه باشه.

 21. a.t_9571 گفت:

  والا من نزدیک هشت ماهه خریدمش…نه رشد کرد نه هیچی…ولی ب تازگی از قسمت پایین همه برگاش داره قهوه ای میشه و میریزه😢😢😢😢😢

 22. ramin_amaf گفت:

  عزیزم قارچ کش میشه همینجوری جهت پیشگیری زد ب گل یا نه وقتی قارچی شد گل بزنیم؟

 23. ma_ryam4884 گفت:

  سلام این خاک از کجا تهیه کنیم من خاک برگ خریدم اینجوری نیست

 24. m0hammad.taha_2019 گفت:

  من کجا یک عدد میخام به مشهد سفارش بدم

 25. nedazamani298 گفت:

  با سلام آیا نام صحیح این کاج مطبق است یا از خانواده سرو ه لطفا راهنمایی کنید فکر میکنم سرو درست باشه نظرتون چیه

 26. golkhane_mahdiya گفت:

  میشه حضوری امد

 27. elisunshowroom گفت:

  سلام كاج من شش ساله هست هرسال يه طبقه اضافه ميكنه ولى از پايينى ها هى قهوه اى ميشه وميريزه وحالت اويزون رو به پايين هست خيلى دوسش دارم ولى الان سه طبقه فقط داره ونمى دونم چكار كنم

  1. برادر شوهر کوزت گفت:

   دوستان اصلا کاج مطبق نخرید واقعا نفرت انگیزه مگر اینکه بتونید توی حیاط بکارید و خلاص وگرنه بلایی سرتون میاره که از هرچی گل و گلدونه حالتون بد بشه

   1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

    کاج مطبق نامیه که ما ایرانیها به خاطرطبقه طبقه بودنش روش گذاشتیم اصلا از خانواد کاج نیست اسم اصلیش کپی ناژ (کپی یعنی میمون ناژیعنی درخت) است ازخانوارده اروکاریا بومی استرالیا است چند عامل باعث شادابی این گیاه میشه که اگر رعایت نشه پژمرده و بی حال میشه ۱_گردش هوای خیلی زیاد میخواد ۲_ محیطش بایدخنک باشه ۳_ نورش باید خوب ولی غیرمستقیم باشه ۴_ رطوبت محیط بالا میخواد اینهارعایت نشه برگهابی حال میشه . خاک بد در رشد خیلی موثره نه بیحالی یعنی اگر گیاه رشد نداشته باشه یکی ازدلایلش کمبودموادغذایی است.

   2. فداکار گفت:

    چه کود هایی برای این فصل برای کاج مطبق خوب است و باعث رشد ان می شود؟

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

     ۱_ اگرریشه ازته گلدان بیرون زده یا خاک سفته یا افت لاعلاج داره بله باید عوض بشه ولی اگردلش میخواد خاک وگلدان عوض بشه نیازی نیست اندازه گلدان رابزرگترکنه.
     ۲_چون تومنازل تهویه هوا خوب نیست برای همه گیاهان میشه از۶۰ درصدخاک کاکتوس_ ۳۰ درصد پیت ماس _۱۰ درصد ورمی کمپوست استفاده کنه ته گلدان کمترازشش سوراخ نباشه ، ته گلدان ازداخل ازسنگهای یک تا دوسانتی استفاده بشه.
     ۳_ این روش کوددهی برای همه گیاهان آپارتمانی دریک سال است.
     بهترین روش کوددهی درطول سال.
     الف ،آبیاری با اسیدهیومیک سه ماه یکبار.
     ب،دوهفته بعدازاسیدهیومیک یک قاشق چایخوری جلبک دریایی ویک قاشق 36-12-12 راباهم ترکیب ودریک لیتراب مانده حل وبه همه گیاهانت بده.
     پ، یکماه بعد یک قاشق چایخوری اسیدامینه ویک قاشق 10-52-10 راباهم ترکیب ودریک لیتراب مانده حل وبه همه گیاهان بده.
     ت،کود۲۰_۲۰_۲۰درکل سال سه ماه یکبار ( کاکتوس ،زامی،سانسوریا ودرکل گیاهان گوشتی اصلا ۲۰_۲۰_۲۰ نیازندارند).
     ح، کلات آهن 45 روز یکباربرای گیاهان برگ سبز وبرای گیاهان برگ رنگی وابلق سالی ۲ الی ۳ بار.
     خ،ردیفهای ب وپ درشش ماهه اول سال چهارهفته یکبارودرشش ماهه دوم سال شش هفته یکبارانجام شود.

 28. soheila.godarzi819 گفت:

  من ازاین دارم خیلی سرحال نیست برگ جدید نمیده

 29. manoochehernekzad گفت:

  .
  .
  سلام
  به نظر من کاج مطبق و نمونه های مشابه ش اصلا برای فضای خونه جواب نمیده جون یه درخت بیرونیه

 30. parvin.sadeghi1350 گفت:

  گیاه منم حدود6ماه شروع به قهوه ای شدن وریزش کرد الان دوسه طبقه بالاش مونده خاکشو عوص کردم امکان سرحال شدنش هست

 31. gole4929 گفت:

  من هفت ساله کاج مطبق دارم نور پشت پنجره با هفته ای یکبا ر سی آبش میکنم گلدون بزرگ هم داره سر حال وقشنگه

 32. elarezaee گفت:

  مال من خیلی طبقاتش فاصله داره و مر نیست فقط بلند میشع اما زیرش چنتا شاخه کوجیک داره فقط

 33. maryam.amirsayafi گفت:

  از وقتی تو فروردین گلدونشو عوض کردم دیگه رشد نکرد .خرابم نشده ولی رشدم نمیکنه کود سه بیستم ماهی یکبار استفاده کردم😢

 34. bahari_abz گفت:

  سلام کاج مطبقم داره تیکه تیکه قهوه ای میشه بعضی جاهاش فقط بالاترین طبقه ش سالمه .چطوری نجاتش بدم از بین نره

 35. sourna1391 گفت:

  من یه دونه دارم ولی الان داری یه جوری میشه فکر میکنم مریض شد کمکم میکنید

 36. th.kh1351 گفت:

  من به گلدون از این کاج دارم ولی نمیدونم چرا به ازای هر برگی گه میده یه ب گش خشک میشه راهنمایی می کنید؟

 37. ahn55fd گفت:

  الان هم موجود دارید کاج؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر بله موجود هستش کاج مطبق در انوع سایز ها موجود هستش برای استعلام قیمت با کارشناسان خانم گل در تماس باشید.

 38. tina_moradi61 گفت:

  مطبق من از هفته اولی که خریدمش برگاش آویزون و پژمرده شد هر کاری کردم هم دیگه به حالت اول و سر حال نشده

 39. farzanehostady88 گفت:

  آبیاری منظم ونور کافی وکود مناسب باعث شد طبقه آخر که داره رشد میکنه هفت شاخه بزرگ داشته باشه در صورتی که طبقه های پایینش چهار ویا پنج شاخه داده .

 40. golboote64 گفت:

  منم هیچ وقت نتونستم ارتباط برقرار کنم با این گیاه 🙄🙈 ولی ممنون بابت زحمتتون 👏👏

 41. maryamjavadpourr گفت:

  من نتونستم ارتباط برقرار کنم با این گیاه

 42. pegah.bahrani گفت:

  گیاه چندساله ما بسیار سر حال و رشد خیلی خوبی داشت ابیاری و کودو نورو مه پاشی هم مرتب انجام میشد / زهکش گلدان هم اوکی بود – طی یک هفته تابستون امسال توی جای همیشگی شروع به قهوه ای شدن و خشک شدن ساقه کرد – و کلا نابود شد –

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *