گیاه اسپاتی فیلوم که به گیاه صلح معروف است علاوه بر زیبایی دارای خواص و ویژگی های منحصر به فرد می باشد اگر تا به الان با این گیاه آشنایی نداشتید  با ما همراه باشید در رابطه با این گل اطلاعات کافی را در اختیارتون بگذاریم.

علت سبز شدن گل اسپاتی فیلوم

در دنیای ماشینی و روزمره ای که بسیاری از ما مردم در آن غرق شده ایم، وجود گیاهان سرسبز می توانند به افزایش روحیه و لطافت آن کمک بسیار بزرگی کند. حتما شما هم برایتان دغدغه بوده که بتوانید یک گل را در محیط منزلتان نگهداری کنید ولی به دلیل تایم کمی که در منزل هستید، وقت نمی کنید که حواستان به آن باشد. گل اسپاتی فیلوم پیشنهاد ما برای شماست. این گل جزو خانواده شیپوریان محسوب می شود و نگهداری آن بسیار راحت و آسان است.

گیاه اسپاتی فیلوم

به علت شباهت زیاد گل های این گیاه به چمچه، نام دیگر آن را گل چمچه ای گذاشته اند. این گل بسیار دلربا و زیبا را شما می توانید در محیط اتاق خوابتان نیز پرورش دهید. ریشه این گل، آمریکایی است و معمولاً در این کشور از این گل به دلیل آب و هوای مد نظرش در بیرون از منزل استفاده می کنند. شما هم اگر مایل به پرورش و نگهداری از این گل هستید، با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری آن آشنا شوید.

شرایط نگهداری گل اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم یا همان گل چمچه ای، شرایط بسیار راحتی برای نگهداری دارد. مهمترین مزیت این گل آن است که شما آن را حتی در اتاق خوابتان می توانید نگهداری کنید. اگر اتاق خوابتان پنجره هم نداشته باشد، نگران رشد آن نباشید، به دلیل آن که این گل حتی با نور مصنوعی نیز رشد می کند و در برابر نور کم مقاوم است. در عین حال که این گل جزو گیاهان مقاوم به شمار می رود از سرما بیزار است. گل اسپاتی فیلوم نمی تواند در برابر سرما تحمل کند و معمولاً دمای اتاق برای آن بهترین دما است. همانگونه که گفته شد، این گل جزو گیاهان مقاوم است و می تواند خود را به سرعت از حالت بی حالی و پژمردگی بیرون بیاورد.

چرا اسپاتی فیلوم گل نمی دهد؟

گیاه اسپاتی فیلوم

از جلوه های زیبای گل اسپاتی فیلوم می توان به گل های برافراشته و زیبا در انبوه برگ های آن اشاره کرد. شکوفا شدن گل های زیبای این گیاه نقطه قوتی است که اکثر مردم به این دلیل آن را تهیه می کنند. برای گل دهی باید شرایط را برای آن مهیا کنید. مهمترین عامل در شکوفا شدن گلها، دمای محیط است. دمای محیط برای شکوفا شدن گل های این گیاه بهترین دما است و نباید بیش از حد محیط اطراف آن گرم یا سرد شود. بعد از دما، وجود مواد غنی در خاک است که به گل دهی این گیاه زیبا کمک می کند. قدم بعدی در گل دهی، استفاده از نور است.

اگر اسپاتی فیلوم را در محیطی قرار داده اید که دارای نور کمی است، پیشنهاد می کنیم مکان آن را به تدریج – تاکید می کنیم، به تدریج!!!- از محیط تاریک به محیط دارای نور تغییر دهید. نور نباید به حدی زیاد باشد که گل دچار آسیب باشد. برای بهتر درک کردن نور محیط شما نور محیط منزل را در اول صبح تصور کنید که آفتاب به درون محیط تابیده می شود. اما مهمترین دلیل گل ندادن اسپاتی فیلوم بالغ بودن آن است که باید تا بالغ شدن آن صبر کنید.

علت زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

زرد شدن برگ اسپاتی فیلوم می تواند دلیل رشد و یا پیر شدن برگ ها باشد که این مورد جای نگرانی ندارد. شما پس از مشاهده برگ های زرد در گیاه می توانید با دست آن ها را جدا کنید. دلیل بعدی که کمی نگران کننده است و تاکنون اصلی ترین دلیل زرد شدن برگ های اسپاتی فیلوم به شمار می رود آبیاری بیش از حد این گل است. آبیاری بیش از حد باعث می شود تا ریشه گیاه دائما در آب باشد و اکسیژن کافی به آن نرسد. کمبود اکسیژن در خاک سبب پوسیده شدن ریشه و در نهایت مرگ گل خواهد شد. برای جلوگیری از این مورد یک راهکار بسیار ساده را در نظر بگیرید. زهکشی مناسب خاک و ریختن سنگ ریزه در زیرگلدانی باعث می شود تا خاک گلدان شما همیشه رطوبت مورد نیاز را داشته باشد. این نکته را در آبیار بدانید که اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید.

علت سبز شدن گل های اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

علت اصلی سبز شدن گل های اسپاتی فیلوم پیر شدن آن است. گل های اسپاتی فیلوم که سن آن ها به مرور بالا می رود گل هایشان دیگر مانند سابق شکوفا نمی شود و معمولاً رنگ سبز به خود می گیرند. از دیگر دلایل سبز بودن گل های این گیاه ارزشمند کوددهی بیش از حد است که باعث می شود گیاه نتواند رنگ دانه های موجود در گلبرگ ها را تامین کند و رنگش به سبز تغییر پیدا می کند. نور نامناسب دلیل بعدی سبزی شدن گلبرگ های اسپاتی فیلوم است. همانگونه که در متن بالا به آن اشاره شد، اگر به تدریج گل را وارد نور کنید، آن را به گل دهی ترغیب کرده اید. این امر بالعکس هم اتفاق می افتد که اگر نور مناسب را نداشته باشید، گلبرگ های شما به رنگ سبز تغییر رنگ خواهند داد.

علت سوراخ شدن برگ های اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم

اکثرا افرادی که اسپاتی فیلوم را در منزلشان نگهداری یا پرورش می دهند، با مشکل سوراخ شدن برگ های آن مواجه می شوند. علت اصلی این مورد وجود قارچ در گلدان است. هیچ گلی در برابر آفت و بیماری ها مصون نیست و شما باید از آن به خوبی مراقبت کنید. استفاده از قارچ کش ها می تواند تا حدی این مشکل را برطرف کند. علت بعدی سوراخ شدن برگ اسپاتی فیلوم آن است که هنگام آب دادن، آب با برگ ها برخورد می کند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برگ گل ها را آب پاشی می کنید، باید بگوییم باید این کار را متوقف کنید، همچنین زیر گلدانی را بررسی کنید تا آب در آن جمع نشده باشد. دلیل اصلی که می توان به آن اشاره کرد و تقریباً همه افراد آن را انجام می دهند، قرارگیری این گل در محیطی مانند آشپزخانه است. آشپزخانه معمولاً به دلیل طبخ غذا در آن دارای دمای یکسانی نیست. حضور گل اسپاتی فیلوم در آن جا باعث می شود تا برگ های آن سوراخ شود.

نگهداری اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم از آن دسته گیاهانی است که وجودش در هر خونه ای ضروریست زیرا این گیاه خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد این گیاه برای هدیه دادن نیز گزینه بسیار مناسبی میباشد گلهای سفید این گل نشانه پاکی و معصومیت است این گیاه بومی مناطق گرمسیری می باشد و جزو گیاهان همیشه گلدار و محسوب می شود شرایط نگهداری اینجا بسیار آسان اسپاتی فیلوم برای منازل که نور مناسب برای پرورش و گیاه ندارند مناسب است به دلیل اینکه این گیاه سایه دوست است و با نور کم هم به رشد خود ادامه می‌دهد تنها نیازی که این گیاه دارد  رطوبت بالای محیط است.

این گیاه حدود40  گونه مختلف دارد که هر گونه هاش به دلیل نیاز کم به نور و شرایط نگهداری آسان مناسب هدیه دادن به عزیزان شاغل مناسب است. همچنین این گیاه مناسب بانک‌ها و اداره ها می باشد شاید  با دیدن ظاهر زیبای این گیاه فکر کنید که دارای قیمت بالایی می باشد اما نگران نباشید این گیاه همیشه گلدار دارای قیمت بسیار مناسب است و می توانید با پرداخت هزینه کمی این گیاه را برای خود و اطرافیانتان تهیه بکنید.

برگهای این گیاه نوک تیز و براق هستند و رنگ آنها سبزرنگ و تیره است در زمان استراحت گیاه که فاقد گل می‌شود برگه‌هایش همچنان زیبایی ظاهری خودشان را حفظ می‌کنند اگر شرایط مناسب برای گیاه فراهم باشد شروع به گلدهی می‌کند اما می‌توان گفت به طور میانگین در سال دوبار گلدهی خواهد داشت در نگهداری از این گیاه باید دقت کنید زیر اسپاتی فیلوم جزو گیاهان سمی است خورده شدن برگهای این گیاه برای انسان‌ها و حیوانات خانگی مضر است حتی شیره برگ ها نباید با دست تماس داشته باشد خورده شدن برگهای این گیاه سبب حساسیت می‌شود گل اسپاتی فیلوم و یا گیاه چمچمه ای  به نام لاتین peace lily در محیط های جنسی شکوفا می شود اگر خواستار گلدهی گیاه هستید باید نور مناسب را برایش فراهم کنید تا شاهد گلدهی آن باشید این گیاه در دماهای پایین دوام نمی‌آورد پس از اسپاتی فیلوم را در محیط های سرد قرار ندهید و محیط گرم و مرطوب را برای فراهم کنید نام علمی این گیاه alismatales از خانواده آریسون ها می باشد.

آبیاری مناسب اسپاتی فیلوم

این گیاه نسبت به آبیاری زیاد احتیاج دارد به این معنی که در فصل تابستان خاک گیاه به طور منظم و مداوم باید مرطوب باشد و غبار پاشی برای گیاه صورت گیرد اما مرطوب بودن خاک گلدان به معنی غرقاب شدن خاک گلدان نیست. محیط همیشه خیس و آبیاری بیش از نیاز گیاه باعث پژمردگی این گل می شود باید دقت کنید که این گل در سایه نگهداری شود نیاز به آبیاری کاهش پیدا می‌کند اما  اگر در محیط های پر نور نگهداری شود به آبیاری بیشتری احتیاج دارد زمانی که این گل به آبیاری احتیاج دارد که سه سانت از روی سطح خاک خشک شده باشد با فرا رسیدن فصل زمستان و زمان استراحت یا باید میزان آبیاری این گیاه را کاهش دهید.

دمای مناسب گل اسپاتی فیلوم

این گیاه دمای پایین ۱۳ درجه را نمی‌تواند تحمل کند و از بین می‌رود دمای مناسب برای این گیاه از ۱۵ درجه تا ۲۴ درجه سانتیگراد است این گیاه می‌تواند دماهای بالاتر تا ۳۰ درجه را نیز تحمل کند اما به شرطی که رطوبت را برای فراهم کنید و میزان آبیاری گیاه را افزایش دهید افزایش دما بیش از حد موجب سوختگی نوک برگهای این گیاه می شود و گاهی منجر به پیچ خوردگی برگهایش می شود.

نور مناسب اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به سایه علاقه دارد اما وجود نور متعادل برای رشد ضروری است از تابش نور مستقیم خورشید روی این گل جلوگیری کنید تابش نور مستقیم آفتاب سوختگی قسمت‌هایی از برگها و تأخیر در گلدهی و همچنین رشد نامنظم گیاه  می‌شود این گیاه برای گلدهی نیاز به نور متوسط و انجام تمامی شرایط مورد نیازش را دارد (خاک مناسب، کودهی، دما، آبیاری و رطوبت)  نبود نور مناسب باعث رنگ پریدگی برگها و لوله شدن و یا پیچ خوردگی آنها می‌شود همچنین نور کم منجر به ریزش برگهای جدید گیاه می شود و آن را می توان در کنار پنجره شمالی به منزل خود نگهداری کنید.

خاک مناسب اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به خاکی سبک با زهکشی مناسب احتیاج دارد برای ترکیب خاک این گیاه می‌توانید از پیت ماس، پرلیت و خاک برگ به صورت مساوی استفاده کنید خاک مورد استفاده گیاه باید تمامی عناصر نیاز گیاه را تامین کند در غیر این صورت برای خود دچار رنگ پریدگی می شود.

هرس اسپاتی فیلوم

پس از خشک شدن گلهای اسپاتی فیلوم آن ها را از نزدیک سطح خاک هرس کنید برگ های  بیمار و یا زرد و خشک شده را بهتر است که از نزدیک سطح خاکی جدا کنید.

کود مناسب اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم در فصل رشد یعنی بهار و تابستان به کود دهی احتیاج نیاز دارد. اسپاتی فیلوم به نبود آهن و منیزیم حساس می باشد و در نبود این موارد در خاکش برگهایش زرد می‌شود پس بهتر است از کودهای استفاده کنید که غنی از آهن و منیزیم باشد همچنین می توانید از کود کامل گیاهان آپارتمانی استفاده کنید کود آهن و کود کلات مایع نیز از گزینه‌های مناسب برای تقویت گیاهان شما می باشد سعی کنید در ضمن در زمان استراحت گیاهی در فصل زمستان گیاه را کود دهی نکنید زیرا مورد پذیرش نمی باشد.

رطوبت مورد نیاز اسپاتی فیلوم

بومی مناطق گرمسیر و متعلق به مناطق استوایی و کشور کلمبیا می باشد به همین دلیل نیز به رطوبت فراوان نیاز دارد از راه‌های مختلف می‌توان رطوبت مورد نیاز تامین کنیم یکی از روشهای غبارپاشی روزانه گیاه در فصل رشد یعنی  بهار و تابستان می باشد. در فصل زمستان تعداد دفعات غبارپاشی را کاهش دهید. روش دیگر درست کردن جزیره است به این صورت است که داخل زیر گلدانی سنگریزه‌ای قرار دهید و آن را با آب پر کنید سپس گلدان را طوری  قرار دهید که با به داخل زیر گلدان تماس نداشته باشد. استفاده از دستگاه بخور نیز باعث تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می شود.

تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم نیز همانند تمام گیاهان آپارتمانی اگر در شرایط محیطی مناسب و گلدان مناسب باشد به خوبی رشد می کند هنگامی که گلدان بزرگ تر از حد معمول برای این گیاه انتخاب کردید در زمان نه چندان دور شاهد زرد شدن برگهای آن می شود زیرا گلدان بزرگ به آبیاری بیشتر احتیاج دارد و آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود و بدین ترتیب برگها زرد شده و دچار ریزش میشود زمان گیاه تعویض گلدان احتیاج دارد که ریشه‌های از زیر گلدان بیرون زده باشد و رشد یا متوقف شده باشد. در هنگام تعویض گلدان دقت کنید که گلدان جدید باید 2 سایز بزرگتر از گلدان قبلی باشد به طور کلی می‌توان تعویض گلدان اسپاتی فیلوم هر 2 سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد. گلدان جدید باید زهکشی مناسب برای خروج آب اضافی داشته باشد.

تکثیر اسپاتی فیلوم از طریق بذر

اگر شرایط محیطی را برای گیاه فراهم کنید پس از گذشت مدتی بذر تولید می‌کند که می‌تواند برای تکثیر از بذرها استفاده کنیم زمانی که گلی قهوه ای می شوند باید پوشش بذرها را با کمک چاقو تیزباز کنید و بذرها رو خارج کنید سپس بذرها به صورت سطحی روی خاک و مرطوب بکارید یک لایه نازک از خاک گلدان را روی بذرها بریزید. بذرها باید در محیطی با دمای ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد نگهداری شوند بذر ها برای جوانه زنی نیاز به نور مناسب دارند.

دقت کنید که نور موجب جوانه زدن سریع گا اسپاتی می شود همچنین به افزایش رطوبت کمک می‌کند می‌تواند برای ایجاد رطوبت روی گلدان ها را پلاستیکی شفاف همراه با چند سوراخ قرار دهید اگر شرایط محیطی مناسب برای گل اسپاتی فراهم کنید پس از دو هفته شاهد جوانه زنی این گل خواهید بود. روش های مختلف برای تکثیر اسپاتی فیلوم وجود دارد مناسب روش برای تکثیر از طریق پاجوش در فصل بهار و تابستان است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *