علت سبز شدن گل اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم که به گیاه صلح معروف است علاوه بر زیبایی دارای خواص و ویژگی های منحصر به فرد می باشد اگر تا به الان با این گیاه آشنایی نداشتید  با ما همراه باشید در رابطه با این گل اطلاعات کافی را در اختیارتون بگذاریم.

نگهداری اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم از آن دسته گیاهانی است که وجودش در هر خونه ای ضروریست زیرا این گیاه خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد این گیاه برای هدیه دادن نیز گزینه بسیار مناسبی میباشد گلهای سفید این گل نشانه پاکی و معصومیت است این گیاه بومی مناطق گرمسیری می باشد و جزو گیاهان همیشه گلدار و محسوب می شود شرایط نگهداری اینجا بسیار آسان اسپاتی فیلوم برای منازل که نور مناسب برای پرورش و گیاه ندارند مناسب است به دلیل اینکه این گیاه سایه دوست است و با نور کم هم به رشد خود ادامه می‌دهد تنها نیازی که این گیاه دارد  رطوبت بالای محیط است.

این گیاه حدود40  گونه مختلف دارد که هر گونه هاش به دلیل نیاز کم به نور و شرایط نگهداری آسان مناسب هدیه دادن به عزیزان شاغل مناسب است. همچنین این گیاه مناسب بانک‌ها و اداره ها می باشد شاید  با دیدن ظاهر زیبای این گیاه فکر کنید که دارای قیمت بالایی می باشد اما نگران نباشید این گیاه همیشه گلدار دارای قیمت بسیار مناسب است و می توانید با پرداخت هزینه کمی این گیاه را برای خود و اطرافیانتان تهیه بکنید.

برگهای این گیاه نوک تیز و براق هستند و رنگ آنها سبزرنگ و تیره است در زمان استراحت گیاه که فاقد گل می‌شود برگه‌هایش همچنان زیبایی ظاهری خودشان را حفظ می‌کنند اگر شرایط مناسب برای گیاه فراهم باشد شروع به گلدهی می‌کند اما می‌توان گفت به طور میانگین در سال دوبار گلدهی خواهد داشت در نگهداری از این گیاه باید دقت کنید زیر اسپاتی فیلوم جزو گیاهان سمی است خورده شدن برگهای این گیاه برای انسان‌ها و حیوانات خانگی مضر است حتی شیره برگ ها نباید با دست تماس داشته باشد خورده شدن برگهای این گیاه سبب حساسیت می‌شود گل اسپاتی فیلوم و یا گیاه چمچمه ای  به نام لاتین   peace lilyدر محیط های جنسی شکوفا می شود اگر خواستار گلدهی گیاه هستید باید نورمناسب را برایش فراهم کنید تا شاهد گلدهی آن باشید این گیاه در دماهای پایین دوام نمی‌آورد پس از اسپاتی فیلوم

را در محیط های سرد قرار ندهید و محیط گرم و مرطوب را برای فراهم کنید نام علمی این گیاه alismatales از خانواده آریسون ها می باشد.

آبیاری مناسب اسپاتی فیلوم

این گیاه نسبت به آبیاری زیاد احتیاج دارد به این معنی که در فصل تابستان خاک گیاه به طور منظم و مداوم باید مرطوب باشد و غبار پاشی برای گیاه صورت گیرد اما مرطوب بودن خاک گلدان به معنی غرقاب شدن خاک گلدان نیست. محیط همیشه خیس و آبیاری بیش از نیاز گیاه باعث پژمردگی این گل می شود باید دقت کنید که این گل در سایه نگهداری شود نیاز به آبیاری کاهش پیدا می‌کند اما  اگردر محیط های پور نور نگهداری شود به آبیاری بیشتری احتیاج دارد زمانی که این گل به آبیاری احتیاج دارد که سه سانت از روی سطح خاک خشک شده باشد با فرا رسیدن فصل زمستان و زمان استراحت یا باید میزان آبیاری این گیاه را کاهش دهید.

دمای مناسب گل اسپاتی فیلوم

این گیاه دمای پایین ۱۳ درجه را نمی‌تواند تحمل کند و از بین می‌رود دمای مناسب برای این گیاه از ۱۵ درجه تا ۲۴ درجه سانتیگراد است این گیاه می‌تواند دماهای بالاتر تا ۳۰ درجه را نیز تحمل کند اما به شرطی که رطوبت را برای فراهم کنید و میزان آبیاری گیاه را افزایش دهید افزایش دما بیش از حد موجب سوختگی نوک برگهای این گیاه می شود و گاهی منجر به پیچ خوردگی برگهایش می شود.

نور مناسب اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به سایه علاقه دارد اما وجود نور متعادل برای رشد ضروری است از تابش نور مستقیم خورشید روی این گل جلوگیری کنید تابش نور مستقیم آفتاب سوختگی قسمت‌هایی از برگها و تأخیر در گلدهی و همچنین رشد نامنظم گیاه  می‌شود این گیاه برای گلدهی نیاز به نور متوسط و انجام تمامی شرایط مورد نیازش را دارد (خاک مناسب، کودهی، دما، آبیاری و رطوبت)  نبود نور مناسب باعث رنگ پریدگی برگها و لوله شدن و یا پیچ خوردگی آنها می‌شود همچنین نور کم منجر به ریزش برگهای جدید گیاه می شود و آن را می توان در کنار پنجره شمالی به منزل خود نگهداری کنید.

خاک مناسب اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به خاکی سبک با زهکشی مناسب احتیاج دارد برای ترکیب خاک این گیاه می‌توانید از پیت ماس، پرلیت و خاک برگ و بار مساوی استفاده کنید همچنین میتوانید از ترکیب کوکوپیت و پرلیت و خاک برگ استفاده کنید خاک مورد استفاده گیاه باید تمامی عناصر نیاز گیاه را تامین کند در غیر این صورت برای خود دچار رنگ پریدگی می شود.

هرس اسپاتی فیلوم

پس از خشک شدن گلهای اسپاتی فیلوم آن ها را از نزدیک سطح خاک هرس کنید برگ های  بیمار و یا زرد و خشک شده را بهتر است که از نزدیک سطح خاکی جدا کنید.

 

کود مناسب اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم در فصل رشد یعنی بهار و تابستان به کود دهی احتیاج نیاز دارد. اسپاتی فیلوم به نبود آهن و منیزیم حساس می باشد و در نبود این موارد در خاکش برگهایش زرد می‌شود پس بهتر است از کودهای استفاده کنید که غنی از آهن و منیزیم باشد همچنین می توانید از کود کامل گیاهان آپارتمانی استفاده کنید کود آهن و کود کلات مایع نیز از گزینه‌های مناسب برای تقویت گیاهان شما می باشد سعی کنید در ضمن در زمان استراحت گیاهی در فصل زمستان گیاه را کود دهی نکنید زیرا مورد پذیرش نمی باشد.

 رطوبت مورد نیاز اسپاتی فیلوم

بومی مناطق گرمسیر و متعلق به مناطق استوایی و کشور کلمبیا می باشد به همین دلیل نیز به رطوبت فراوان نیاز دارد از راه‌های مختلف می‌توان رطوبت مورد نیاز تامین کنیم یکی از روشهای غبارپاشی روزانه گیاه در فصل رشد یعنی  بهار و تابستان می باشد. در فصل زمستان تعداد دفعات غبارپاشی را کاهش دهید. روش دیگر درست کردن جزیره است به این صورت است که داخل زیر گلدانی سنگریزه‌ای قرار دهید و آن را با آب پر کنید سپس گلدان را طوری  قرار دهید که با به داخل زیر گلدان تماس نداشته باشد. استفاده از دستگاه بخور نیز باعث تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می شود.

تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم نیز همانند تمام گیاهان آپارتمانی اگر در شرایط محیطی مناسب و گلدان مناسب باشد به خوبی رشد می کند هنگامی که گلدان بزرگ تر از حد معمول برای این گیاه انتخاب کردید در زمان نه چندان دور شاهد زرد شدن برگهای آن می شود زیرا گلدان بزرگ به آبیاری بیشتر احتیاج دارد و آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود و بدین ترتیب برگها زرد شده و دچار ریزش میشود زمان گیاه تعویض گلدان احتیاج دارد که ریشه‌های از زیر گلدان بیرون زده باشد و رشد یا متوقف شده باشد. در هنگام تعویض گلدان دقت کنید که گلدان جدید باید 2 سایز بزرگتر از گلدان قبلی باشد به طور کلی می‌توان تعویض گلدان اسپاتی فیلوم هر 2 سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد. گلدان جدید باید زهکشی مناسب برای خروج آب اضافی داشته باشد.

تکثیر اسپاتی فیلوم از طریق بذر

اگر شرایط محیطی را برای گیاه فراهم کنید پس از گذشت مدتی بذر تولید می‌کند که می‌تواند برای تکثیر از بذرها استفاده کنیم زمانی که گلی قهوه ای می شوند باید پوشش بذرها را با کمک چاقو تیزباز کنیدو بذرها رو خارج کنید سپس بذرها به صورت سطحی روی خاک و مرطوب بکارید یک لایه نازک از خاک گلدان را روی بذرها بریزید. بذرها باید در محیطی با دمای ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد نگهداری شوند بذر ها برای جوانه زنی نیاز به نور مناسب دارند. دقت کنید که نور موجب جوانه زدن سریع می شود و از او برای جوانه زنی نیاز به عنوان مثال مناسب دارد که نور موجب استریتر جوانه زدن بذر را می شود اما برای گلدان ها و اسناد در معرض تابش نور مستقیم قرار بگیرند همچنین افزایش رطوبت بهتر رشد بعضا کمک می‌کند می‌تواند برای ایجاد رطوبت روی گلدان ها را پلاستیکی شفاف همراه با چند سوراخ قرار دهید اگر شرایط محیطی مناسب برای ایجاد شود پس از دو هفته شاهد جوانه زنی بر اثر آن خواهید بود تکثیر از طریق قلم افتاده باید ساقه های جوان یار از گیاه مادر با استفاده از وسایل استریل شده و تامین جدا کنید سپس به های جوان را داخل یک کلمه ها ریشه بزند قهرمان تا زمانی در آب باقی می‌ماند که اندازه و شیرها برای کاشت در گلدان نماید مناسب باشد هر چند روز یک بار آب و هوا را تعویض کنید دقت کنید که برنامه ها را در معرض نور مستقیم قرار ندهید پس از ریشه دهی قلمه آنها با مواد به خاک سبک و زهکشی انتقال یابد.

روش های مختلف برای تکثیر اسپاتی فیلوم جوشی کس مناسب برای تکثیر سوالات فقط از طریق پاجوش فصل بهار و تابستان است دو از سوژه های جداگانه اسپرسو می‌توان گیاه های جدیدی به دست آوری ۳ برای خارج کردن پادشاه خاک اطراف گلدار را خیس کنید سپس که از گلدان خارج کنید تا جایی که می خواهید جداگانه تعلق داشته باشند ۵ اگر تعداد برگ های پاییز و مورد نیاز را کمتر از سعی کنید آن ها را با پروژه هایی که به هم متصل هستند و سایز بزرگتر است جدا کن چشم برای ‏gps و تمیز استفاده کنید ۷۴ را در گلدان های جداگانه به کار هرچه نگاه کاشت پاجوش ها دقت کنید که باید آنها را در بازده مانع مردی که قبلاً در خاک کاشته قرار داشتند داخل خواهید دید قرار دهید کشت عمیق‌تر خودشان موجب رشد بهتر آنها می‌شود را باور کنید کاور کردن و پوشاندن پادشاه با پلاستیک تهران را برای تنفس گیاه دارد می‌باشد این عمل باعث ایجاد شرایط گلخانه‌ای برای گیاه می باشد نه اجراست تعویض گلدان را کتاب گیاه شد اسکندری وارد شود هر زمان که با تو شروع به رشد کردن می کنند می‌توان کامل از گلدان بردارید ۱۰ از ریشه زایی و ریشه با نور بیشتر و دمای بین ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد انتقال دهید برای رشد بهتر پاجوش ها بهتر است تامین رطوبت را فراهم کنید.

قبلی
نگهداری برگ بیدی
بعد
پر پشت شدن گل فردوس

نظرتان را بنویسید