کود سه بیست

مقدمه

استفاده از کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

اگر به گل و گیاه بسیار علاقه دارید و به سلامتی و طراوت آنها اهمیت میدهید ، باید آنها را با کود سه بیست تغذیه کنید. کود سه بیست تمام نواقص و نیازهای گیاه را برطرف می کند و به رشد و سلامت آن کمک می کند. نیتروژن موجود در این کود به فتوسنتز گیاه و کیفیت محصول و همچنین به رشد بذر و میوه و رشد سریعتر شاخ و برگ کمک می کند.

 کود سه بیست یکی از تقویت کننده های کامل است که برای گیاهان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این کود برای گیاهان بسیار مفید است و به آنها در رشد زیاد کمک می کند. این تقویت کننده حاوی 20٪ فسفات ، 20٪ ازت و 20٪ پتاسیم است. از آنجا که حاوی 20 درصد از هر یک از این سه ماده است ، کود سه بیست نامیده میشود. علاوه بر این کود ، ریز مغذی ها  نیز به گیاه می رسند و رشد آن را بهبود میبخشند.

شما می توانید از کود سه بیست  برای انواع محصولات زراعی استفاده کنید و رشد محصولات زراعی را افزایش  دهید تا نتایج عالی و بهره‌وری بهبود یافته را ببینید.

این کود به عنوان کود کامل شناخته می شود زیرا حاوی تمام عناصر مورد نیاز گیاه است و تغذیه کامل گیاه را میتواند فراهم کند. پس این کود برای هر نوع گیاهی مناسب وقابل استفاده است،  وبرای رفع کمبود و نیاز گیاهان از کود سه بیست میتوانید استفاده کنید.

مهمترین عامل در فتوسنتز گیاهان فسفر است که به بهبود ریشه زایی و افزایش گلدهی درختان و گل ها کمک می کند و وجود پتاس در کودهای سه بیست باعث  گلدهی زود هنگام در گیاهان زینتی میشود و باعث میشود میوه ها بهتر رشد کنند .

مقدار و زمان استفاده از کود سه بیست:

مقدار مورد استفاده شما برای گیاهان بیشتر به شرکت سازنده کود و همچنین به دلایل مختلف دیگر بستگی دارد و میزان استفاده هر گیاه با گیاه دیگر متفاوت است. اما به طور کلی:

کود سه بیست برای گیاهان خانگی و ساکولنت های با اندازه کمتر از یک وجب استفاده می شود.

1. در بهار و تابستان به همان اندازه که گل رشد می کند ، باید یک یا دو قاشق مرباخوری از این کود هر دو هفته یک بار داده شود.

2. در بهار و زمستان ، نباید از این کود به گیاهان و کاکتوس ها داده شود و گلها باید با همان مقدار دو قاشق غذاخوری هر دو ماه یک بار کود داده شوند.

کود سه بیست باید برای کاکتوس ها و گیاهان آپارتمانی بارشد متوسط  به شرح زیر استفاده شود:

1. در بهار و تابستان ، هرچه گل بزرگ شود ، هر دو هفته دو قاشق چایخوری از این کود را استفاده کنید.

2. در زمستان و پاییز ، تقویت کردن کاکتوس هارا متوقف کنید و به همان میزان دو قاشق چای خوری، برای گیاهان دیگر استفاده کنید.

البته باید در هنگام بزرگ شدن گیاهان مراقب باشید ، هنگامی که گیاهان رشد بیشتری دارند به  مواد غذایی بیشتری احتیاج پیدا میکندد و باید بسیار مراقب باشید که آنها را سالم نگه دارید ، زیرا اگر کار اشتباهی انجام دهید ، گیاه شما کاملاً از بین می رود. بنابراین ، هنگام کوددهی گیاهان بزرگتر  ، باید با متخصصان گل و گیاه مشورت کنید.

میزان مصرف کود 3 بیست

میزان کودی که باید برای محصولات خود استفاده کنید،  به مساحت زمین و تعداد گیاهان شما بستگی دارد ، اما به طور کلی می توانید 1 تا 2 کیلوگرم از این کود را برای این محصولات تهیه کنید و سپس از آنها استفاده کنید. برای کمک به رشد بهتر گیاهان با یک متخصص محصولات زراعی مشورت کنید.

 میزان مصرف این کود برای استفاده در محصولات باغی به اندازه و مساحت زمین شما بستگی دارد. البته نوع درخت در محصولات باغی بسیار متفاوت است ، برخی از درختان به کود بیشتری احتیاج دارند و بعضی از درختان از سایر مواد موجود در خاک تغذیه می کنند و به مقدار کمی از این کود احتیاج دارند ، بنابراین برای محصولات باغی خود نیز باید از متخصصان کمک بگیرید. فعالیت ها و دانش آنها با این نوع محصولات مرتبط است. لازم به ذکر است حداکثر نیاز درختان به کود سه بیست  از 200 گرم تا 500 گرم است.

علائم کمبود کود سه بیست در گیاهان:

همانطور که گفته شد ، عنصر های اصلی کود سه بیست ، پتاس ، فسفر و ازت هستند که هر یک در رشد گیاهان نقش مهمی دارند. اگر گیاه شما به هر دلیلی هیچ یک از این عناصر را نداشته باشد ، علائم زیر را به همراه خواهد داشت.

1. علائم کمبود نیتروژن:

کمبود نیتروژن در گیاهان باعث زرد شدن برگهای قدیمی می شود ، رشد گیاه به شدت آسیب می بیند و زرد شدن برگ ها به تدریج در برگهای بالاتر گسترش می یابد.

2. علائم کمبودپتاس:

اگر گیاه شما دچار کمبود پتاس باشد ، برگهای پایین گیاه  زرد میشوند و به آرامی می سوزند تا برگهای فوقانی از گیاه را از  بین ببرنو. ج.د پتاسیم برای یک گیاه بسیار مهم است ، زیرا کیفیت میوه های درختی و پروتئین موجود در میوه به این عنصر بستگی دارد.

3. علائم کمبود فسفر:

همچنین اگر گیاه از نظر فسفر کمبود باشد ، برگهای جوان کوچک می شوند و جوانه انتهای گیاه بسیار ضعیف خواهد بود.درنتیجه  گیاه به هیچ وجه خوب رشد نمی کند.

2. علائم کمبود پتاسیم:

اگر گیاه کمبود پتاس داشته باشد ، برگهای پایین آن زرد شده و به آرامی می سوزند تا برگهای فوقانی از بین بروند. Potash jD برای یک گیاه بسیار مهم است ، زیرا کیفیت میوه های درختی و پروتئین موجود در میوه به این عنصر بستگی دارد.

3. علائم کمبود فسفر:

همچنین اگر گیاه از نظر فسفر کمبود باشد ، برگهای جوان کوچک می شوند و جوانه نهایی گیاه بسیار ضعیف خواهد بود. در نتیجه ، گیاه به هیچ وجه خوب رشد نمی کند و به تدریج از بین می رود این کود برای کل گیاهان قبل از گلدهی و برای گیاهان بدون گل در کل فصل رشد توصیه می شود.

می توان این کود را  همراه با  آب آبیاری اسپری کرد‌ وهم میتوان به صورت محلول پاشی استفاده کرد.همچنین قابلیت جذب سریع و اثر عالی دارد

نحوه استفاده از کود سه بیست :

سیستم های آبیاری: 1 تا 5 گرم پودربسته به اندازه گیاه  و جثه گیه دارد ، یک قاشق چایخوری سرخالی ، معادل 2.5 گرم ، در 1500 میلی لیتر (معادل یک بطری آب معدنی) ترکیب و حل کنید سپس و به گیاهانتان را تغذیه کنید. اگر گیاه به مدت طولانی رشد نکرده و تغییر زیادی در آن ایجاد نشده است ، می توانید یک قاشق چای خوری سرخالی معادل 2.5 گرم در 500 میلی لیتر ( معادل یک بطری کوچک آب معدنی) برای تغذیه گیاه مصرف کنید.

روش اسپری یا محلول پاشی: 1 گرم (معادل 1/3 قاشق چایخوری) را در 250 میلی لیتر (یک فنجان) حل کرده و روی گیاه اسپری کنید. می توان آن را هر 10 روز یکبار برای اسپری کردن استفاده کرد  و هر 14 روز یکبار برای آبیاری استفاده کرد.

قبلی
افات و بیماری گیاهان آپارتمانی
بعد
حریم خصوصی

24 پاسخ بهکود سه بیست;

  1. بله دوست عزیز میتونید از کود سه بیست برای همه گل های خود استفاده کنید. نحوه استفاده از کود سه بیست را هم در مقالمون نوشتیم

 1. بهترین زمان استفاده از کود سه بیست چه فصلی از سال می باشد؟

  1. بهترین زمان استفاده از کود سه بیست در فصل بهار می باشد. در بقیه ایام سال هم میتوانید استفاده کنید و مشکلی برای گیاه شما پیش نمیاد.

 2. سلام مطلب بسیار مفید بود. کود سه بیست برای گل فردوس مناسب هستش؟

  1. سلام دوست عزیز ممنون بابت انرژی خوبتون. بله میتونید از کود یه بیست برای گل فردوس استفاده کنید. بهار فصل مناسبی برای استفاده از کود سه بیست می باشد.

 3. سلام خسته نباشید و ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیار دیگران قرار میدید ما یه درخت زردآلو داریم که سال اول و دوم بشدت میوه داد ولی بعد هرس شاخهای زیادش الان سه سال میشه هیچ باری نمیده ولی درخت ظاهر فوق العاده سالم و سرحالی داره هرکاری میکنیم شکوفه و‌بار نمیده

  1. سلام خسته نباشید ممنون دوست عزیز اگربراتون امکان پذیر هست برامون عکس بفرسید. از کود سه بیست هم میتونید برای تقویت درختتون استفاده کنید.

 4. سلام،کودسه بیست رامیتوان برای درختان چون سیب وگلابی وسایرمیوه ها استفاده کرد؟وزمان آن راهم میفرمایید.باتشکر

  1. سلام بله کود سه بیست رو میتونید در برای کل درختان و همین طور گل و گیاه استفاده کنید. بهتر در زمان گلهی استفاده نکنید.

 5. میشه زمانی که قلمه میگیریم از یک گیاه برای ریشه دهی استفاده کرد؟

  1. سلام اگر براتون ممکن هست اسم گباه رو بفرمائید. بله میتونید استفاده کنید.

 6. سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون. کود سه بیست میشه برای گل کاغذی استفاده کرد؟ چه روز میتونم استفاده کنم؟

  1. سلام بله کود سه بیست را میتونید برای گل کاغذی هم استفاده کنید. 2 هفته یکبار از کود سه بیست برای گل کاغذی استفاده کنید.

   1. سلام میشه برای گل پتوس از کود سه بیست استفاده کرد ؟
    اگه میشه میزان استفاده رو بفرمایید با هر چند وقت یک بار ؟

    1. سلام کود سه بیست برای هر گلی میشه استفاده کرد. برای گل پتوس هم میتونید استفاده کنید دو هفته ای یکبار استفاده کنید و با آب قاطی کنید و به گل پتوس بدید.

 7. سلام وقت بخیر گل فیکوس الاستیکا دارم تا هفته پیش گل دهی خوبی داشت ولی از هفته پیش رشدش کم شده و برگ جدید لوله ای شده خواستم ببینم از کود مایع سه بیست استفاده کنم خوب میشه؟به چه صورت استفاده کنم ممنون

  1. سلام شرایط نگهداری فیکوس آلاستیکا رو برامون بگید تا کمکتون کنیم. نور مستقیم میخوره؟ شرایط ابیاریم بگشید برامون

 8. سلام وقت بخیر
  کود سه بیست می‌توان برای حسن یوسف استفاده کرد

  1. سلام بله برای گل حسن یوسف میتونید از کود س بیست استفاده کنید ولی دقت کنید که 2 هفته ای یکبار باشه.

 9. سلام وقت بخیر من کود ۳ بیست دارم میخاستم بدونم ک دو هفته ایی یکبار ب چ میزلن ابیاری بشه اونقدری کود بدم ک اب اضافیش از ته گلدون بیرون بزنه؟ و اینکه بجای اب کود بدم؟

  1. سلام ممنون برای چه گل های میخواهید از کود سه بیست استفاده کنید؟ به طور کلی میتونید برای هر گیاهی از کود استفاده کنید. تو هر ماه میتونید با توجه به گیاهتون از کود سه بیست استفاده کنید.

نظرتان را بنویسید

برای شرکت در مسابقه اینستاگرامی خانم گل پیج خانم گل را فالو کنید. شروع مسابقه 1400/3/29پیچ خانم گل