کاکتوس ها از جمله گیاهان آپارتمانی هستند که شرایط نگهداری آنها کمی متفاوت تر از گیاهان آپارتمانی دیگر است بر خلاف سایر گیاهان آپارتمانی که رطوبت دوست هستند گل مورد نظر ما به رطوبت زیاد حساس هستند در نگهداری کاکتوس دقت کنید نحوه آبیاری آن نحوه صحیح باشد نیاز آبی کاکتوس خیلی کمتر از گیاهان دیگر است شرایط نگهداری آنها معمولا به این صورت است که نور مستقیم را تحمل میکند می توان آن را پشت پنجره قرار داد مهمترین نکته برای نگه داری این گیاه این است که اگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند. آب دهی زیاد دشمن این گل می باشد اگر دوست دارید گیاهاتان زود رشد کنند به آن دیر به دیر آب بدهید.

بهترین زمان برای تکثیر کاکتوس

اگر براتون این سوال به وجود آمده است که بهترین زمان برای تکثیر این گل معشر کدام ماه می باشد ما به شما بهار و تابستون را پیشنهاد می کنیم چرا در این فصل کاکتوسها تازه از خواب طولانی خود بیدار می شوند و برای قلمه زدن آماده می باشند دمای ۲۰تا۴۰درجه برای رشد این گل مناسب است. همچنین درزمستان باید دمای محیطی رو که در آن کاکتوس ها را نگهداری می کنید باید به 2 تا 5 درجه برسانید تا این گیاه توانایی گل دهی را داشته باشد در زیر به عواملی که در گلدهی این گیاه مورد نیاز است اشاره خواهیم کرد.

عوامل مهم در گلدهی کاکتوس ها

  • سن بلوغ گل یکی از عوامل مهم برای گلدهی می باشد.
  • سایز گلدان که چقدر باشد.
  • دمای کاکتوس ها در زمستان برای بخواب رفتن کاکتوس ها یکی دیگر از عوامل مهم برای گلدهی می باشد.
  • کودپتاس بالا کاکتوس ها
  • نور کافی باید داشته باشد.
  • اگه نور کافی بهشون نرسه لاغر میشن و رشدعلفی پیدا میکنند.

سوالات متداول در رابطه با گل کاکتوس

چرا کاکتوس ها چروکیده میشوند؟

کاکتوس ها از گلهای زیبایی هستند که داخل بافتشون آب ذخیره می کنند، اگر آب ذخیره داخل بافت گل ها کم بشود این گل چروکیده میشوند. اگه آبیاری نامنظم انجام بشود و گیاه مورد نظر ما تشنگی را تجربه کنند چروکیده میشوند.پس برنامه منظم برای آبیاری گلها در نظر بگیرید.

آیا میشه کود آهن و ۲۰.۲۰.۲۰روباهم قاطی کرد و به این گیاه داد؟

در پاسخ این سوال باید گفت بطور کلی کود قوی و یا ترکیب چند کود با هم، به بافت گیاه  آسیب میرسونه وبهتره جدا بافاصله به گل ها داده شوند. هر ماه از فروردین تا مهر یک قاشق چایخوری کود سه بیست رو با یک لیتر اب به گل ها (غیر از کاکتوس ها) بدید و هر دوماه بهمین نسبت کود آهن به آن بدهید.

علت زرد شدن گل کاکتوس چه می توانند باشد؟

زرد شدن قسمت پایین بدنه گل ها میتواند دراثرکهولت سن، آبیاری زیاد و یا وجود املاح و مواد زائد در خاک باشد پس ازآب بدون املاح و بمقدارکم استفاده کنید.

چرا گل من باریک می شود؟ آیا قابل بازگشت می باشد؟

در اثر نور کم این گیاه باریک شده و رشد علفی پیدا میکنه که متاسفانه قابل بازگشت نیست دقت کنید این گیاه نور کافی دریافت کنند.

ترک برداشتن کاکتوس ازچیست؟

عامل اصلی بوجودآمدن این مشکل زیاده‌ روی درآبیاری میباشد بخصوص زمانیکه کاکتوسها به مدت طولانی بی آب میمانند با آبیاری زیاد ممکن است بدنه آنها ترک بردارد.

پوسیدگی ریشه گیاه کاکتوس از چه می توانند باشد؟

دلیل اصلی ازبین رفتن ومرگ کاکتوس‌هاپوسیدگی ریشه میباشد ریشه گیاه کاکتوس‌ها بسیار مستعد پوسیدگی است علایم اولیه خیس ماندن خاک است.

 من تعدادی گل کاکتوس دارم هفته ای یکمرتبه آبیاری می کنم و روزی چند ساعت جلوی نور آفتاب نگه می دارم ولی گل نمی دهند چیکار باید بکنم تا گل بدهند. ‍

  گلدهی بستگی به سن گیاه،فصل سال،وافتاب ونگهداری مناسب دارد. بهاروتابستون باید 12 ساعت افتاب بخورد.وتا خاکشون خشک نشده ابشون ندید در ضمن جابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست. گل ها رو به بیرون از خونه محیطی سایه آفتاب ببرید و خاکشون خشک شد آبشون بدید، اگه گلتون زرد شده یا نیاز به تعویض گلدان داره با

خاک گل کاکتوس خاکشو تازه کنید. فقط چون بهاره و بارون میباره زیر بارون قرار ندهید. دربهارو تابستون خاک گل خشک شد, سیرابشون کنید دقت کنید خاک این گیاه حتما زهکشی داشته باشه یعنی آبشون که میدید از زیر گلدون آب خارج بشود. بهار و تابستون فصل رشد این گیاه می باشد که با آبیاری منظم(مثلا هفته ای یکبار) به رشدشون

میتونید کمک کنید هریکی دوسال سایز گلدون کاکتوستون رو یک سایز بیشتر کنید وبه ریشه هاش رسیدگی کنید الان که اخراسفندماهه، زمان مناسبی می باشد عزیزان دقت کنید خاک مناسب این گل ها با خاک بقیه گلهای آپارتمانی فرق دارد. در صورتیکه تمامی نکات بالا را رعایت کنید می توانند گل دهی کاکتوس را تماشا کنید ولذت ببرید.

خاک مورد نیاز برای کاکتوس

میتوان با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان بایک قسمت ماسه وکمی شن خاک مناسبی تهیه کنید. لایه های خاک این گل:1-ریگ ریز 2-خاک گلدان +ماسه 3- خزه یاپوست برنج 4- ریگ یاخرده سنگ

خاصیت این گیاه فوق العاده زیبا

مژده به کارمندان دانشمندان سوییس در مورد محیط های بسته اداری تحقیق کرده و و عنوان داشته اند کارمندانی که از خستگی وسردر رنج میبرند احساس انرژی بیشتری بدست خواهند آوردچنانچه این گل در کنار مانیتور کامپیوترشان باشد آنان مواد بافت های گیاه کاکتوس را شامل ترکیباتی دانسته اند که بر ضدتاثیرات آلوده کننده امواج الکترومغناطیس نقش دارند.

در مقاله ای جدا صورت کامل در رابطه با این گیاه عجیب و دوس داشتنی و پزطرفدار به طور کامل توضیح خواهیم داد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.