گل و گیاه آپارتمانی علاوه بر زیباتر کردن خانه و محیط می تواند هوا را تازه و تصویه بکند و برای سلامتی مفید می باشد گیاهانی که می توانیم در آپارتمان آنها را نگهداری کنیم انواع مختلفی دارد که نگهداری از بعضی از آنها سخت می‌باشد همین باعث شده که خیلی از ماها نتوانیم از داشتن یک گیاه زیبا در آپارتمان خود لذت ببریم.

30 گیاه آپارتمانی جذاب که نگهداری از آنها سخت نیست را در اینجا برای شما به اختصار توضیح خواهیم داد.

 

برگ انجیری

طرح جذاب برگ های این گیاه آپارتمانی برای خیلی ها آشنا است این گیاه زینتی با رنگ سبز تیره جذابیت خاصی به خانه می دهد این گیاه باید در نور مستقیم قرار بگیرد در فصل تابستان باید هفته ای یکبار آبیاری شود و دو بار هم برگهای آن را آب پاشی کنیم در آب و هوای زمستانی بهتر است که به این گیاه کمتر آب بدهیم تا بتواند در برابر سرما مقاومت کند در زمستان هر دو هفته یک بار آبیاری و یک بار آب پاشی روی برگهای آن کافی می باشد.

 پپرومیا

گیاه آپارتمانی پیرومیا ( قاشقی ) انواع مختلفی دارد که برگهای این گیاه گوشتی می باشند و رنگ آن‌ها نیز از سبز تیره ساده تا سبز روشن با لکه های کرم وابلق متفاوت و متغیر می باشد قاشقی گیاه مقاوم می باشد و به نور مستقیم نیازی ندارد اما نباید کاملاً در سایه باشد خوشبختانه به آبیاری زیادی هم نیازی ندارد سطح گلدون بین دو آبیاری باید خشک شده باشد اگر متوجه ریزش غیرعادی برگهای آن شدید بدانید که دمای اتاق مناسب گل قاشقی نیست و باید سریع جای آن را تغییر بدهید همچنین یادتان باشد که عاشقی نباید زیر نور فلورسنت باشد چون خیلی زود پژمرده می شود.

 سانسوریا

گیاه آپارتمانی سانسوریا چند نوع مدل مختلف دارد که همگی زیبا و قشنگ می باشند دو تا از خوشگل ترین آنها سانسوری های مهتابی و سانسوریا شمشیری می باشد گیاه های خیلی خاص با برگ های کشیده و خوش رنگ که در دکوراسیون خانه تاثیر زیادی می گذارد برگهای این گیاه رفته رفته زیاد می شود و اگر با شرایط محیط خانه خود را وفق بدهد اواخر بهار و اوایل تابستان شکوفه هم میدهند سانسوری ها در زمستان هر سه هفته یکبار و در تابستان هفته ای یک بار به مقدار کمی آب می خواهد به اسپری آب احتیاجی ندارد ولی نور زیادی می خواهد علت محبوبیت این گیاه مقاومت بالای آن در آپارتمان می باشد.

 

دراسنا

یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز و مقاوم که روی برگهای آن نوارهای قرمز و زرد ظاهر می شود شرایط گرم و مرطوب برای این گیاه ایده آل می باشد هرچه رطوبت و مرطوب بیشتر یا شاداب تر می شود دراسنا جزو گیاهانی است که به تصویه هوای خانه کمک بسیاری می‌کند دراسنا را با آبی که در دمای اتاق نگهداری میشود آبیاری بکنید چون آب سرد به آن آسیب می رساند دو تا سه بار در هفته هم می توانید رطوبت گیاه را با پاشیدن آب روی آن تامین بکنید دراسنا هم مثل اکثر گیاهان آپارتمانی نباید در نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

 شفلرا

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی همیشه سبز که رنگ آن از سبزه ساده تا سبز ابلق مایل به زرد می باشد گیاهی پر برگ و جذاب برای سالن خونه یا محل کار که هوای زیاد گرمی نمی خواهد و بهترین هوا برای آن هوای معتدل با جریان ملایم می باشد شفلرا نیاز به نور غیر مستقیم دارد اما شفلرا های ابلق را در مکانهای نور گیر تر قرار بدهید در زمستان فقط هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو تا سه بار به آبیاری احتیاج دارد طوری که سطح خاک در هر آبیاری خشک باشد.

 برگ عبایی

یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی کی به گیاه فولادی شهرت دارد برگای بلند و کشیده این گیاه به رنگ سبز تیره و چرمی براق میباشد البته نوع ابلغی با نوارهای کرم رنگ دارد شرایط مطلوب برگ‌عبایی هوای معتدل و خنک و ترجیحاً کمی مرطوب با نور کم می باشد چون نور مستقیم برگ ها را می سوزاند برگ عبایی را در فصل زمستان هفته یکبار و در تابستان هفته دو تا سه بار آبیاری بکنید این گیاه را می توانید در تابستان برگهای آن را آب پاشی بکنیم.

 فیکوس الاستیکا

گیاه آپارتمانی استوایی با برگهای پهن و و چرمی که رنگ هر کدام از برگهای آن بین سبز، صورتی  و بنفش متغیر می باشد این گیاه هوای مرطوب را ترجیح می دهد اما تحمل خشکی را نیز دارد تابستان هفته دوباره زمستونا هفته یکبار به میزان کمی آبیاری نیاز دارد فیکوس الاستیکا به نور غیر مستقیم نیاز دارد و در سایه برگاش میریزد در هفته چند بار اسپری برگهای آن رطوبت مورد نیاز آن را تامین می کند و هر دو هفته یکبار می توانید برگ های آن را با دستمال مرطوب پاک کنیم اگر میخواهید به گلدان هایتان رطوبت پایدار بدهید زیر گلدان را با سنگ ریزه پر کنید و در صورت خشکی شدید هوا به زیر گلدان آب اضافه کنید منظور ما همان جزیره می باشد.

گل زیپلین

گیاهان آسان برای نگهداری در آپارتمانی می باشد اسن گل به واسطه رنگ های که دارد امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. نام علمی آن  Tradescantia spathacea می باشد. رنگ های زیپلین ارغوانی، بنفش و سبز رنگ می باشد. شرایط نگهداری آن سخت نیست. از نظر قیمت و شرایط نگهداری برای آپارتمان مناسب میباشد  با دمای هوای خانه خود را وفق می‌دهد زمانی که هوا سرد شد این گل زیاد حساسیت نشان نمی دهد ولی اگر مدت طولانی در دمای پایین قرار بگیرد به این گیاه آسیب خواهد رسید.  پس سعی کنیم این گل را در دمای مناسب نگهداری بکنیم.

زمانی که هوا گرم است می توانیم عمل غبارپاشی را انجام داد چرا که گیاهان آپارتمانی اکثرا دوستدار شادابی هستند این گل نیز استثنا نمی باشد و می توان عمل غبار پاشی را انجام داد. مقدار آبیاری این گیاه اجازه دهید تا رطوبت محیط از بین برود و سپس اقدام به آبیاری این گیاه بکنیم. حالت گلدهی نیز دارد اسم گل آن موسی در گهواره می‌باشد به مانند این است که گهواره ای است که بچه در آن قرار دارد. برای تکثیر این گیاه می توان از پاجوش های که در کنار گیاه مادر قرار دارد استفاده کرد.

 

این مقاله در حال تکمیل شدن می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *