گل فردوس، گیاه بوته ای شکل است که جزو گیاهان همیشه سر سبز می باشد. اصالتاً متعلق به مناطق گرمسیر تانزانیا می باشد. گل فردوس که بوته ای شکل است، برگ های آن به صورت سبز رنگ که دارای رگه های قرمز می باشد دیده می شود. این گل در طول سال گل می دهد. این گیاه از خانواده فرفیون است و ارتفاع آن تا طول ۳ متر و با عرض ۲ متر نیز می رسد. برگ های درشت و همیشه سبز و البته سمی همراه با گل های سبز یا زرد از ویژگی های ظاهری این گیاه می باشد. این گیاه هم به صورت درختچه های آپارتمانی نگهداری می شود و هم در حاشیه خیابان ها و در باغچه می توان از آن استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی این گیاه زیبا به روش های نگهداری و تکثیر آن نیز بپردازیم.

گل فردوس

آبیاری گل فردوس:

گیاه فردوس به دلیل اینکه از خانواده کاکتوس ها می باشد نیاز متوسط به آبیاری دارد این گیاه نیاز به آبیاری منظم دارد .در فصل بهار و تابستان زمانی آبیاری را انجام دهید که سه چهارم خاک گلدان خشک شده باشد و مابقی  مرطوب باشد.

برای اطمینان می توانید از بند انگشت خود و یا خلال دندان استفاده کنید توجه کنید که غوطه ور کردن خاک در آب و آبیاری بیش از حد به ریشه های  فردوس آسیب می زند و در نتیجه باعث ریزش برگهای آن می شود در فصل زمستان و پاییز باید اجازه دهید که خاک گلدان به طور کامل خشک شود سپس شروع به آبیاری کنید می توان برای  آبیاری این گیاه از آب  جوشیده شده استفاده کرد همچنین آب دارای املاح نیز مناسب است

نور مناسب گل فردوس:

نیاز این گیاه نور غیر مستقیم اما کامل می باشد اگر این گیاه را در منزل نگهداری می کنید پنجره های جنوبی بهترین گزینه برای مکان قرار گیری این گیاه می باشد نور زیاد باعث زیباتر شدن و خوش رنگ تر شدن برگهای فردوس می‌شود.

این گیاه در مکان های دارای نور کم نیز می‌تواند به خوبی رشد کند اما زیبایی و طراوت خود را  کمی از دست می‌دهد قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم باعث سوختگی برگ های آن و  پس از مدتی باعث ریزش آنها می‌شود البته می‌توان گفت در برخی از ساعت  ها از روز  که نور مستقیم خورشید زیاد نمی تابد می توان گیاه را در محیط باز قرار داد مانند ساعت ۶ تا ۸ صبح و یا ۵ تا ۷  عصر.

دما مناسب گل فردوس:

دمای مناسب برای رشد این گیاه ۱۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد می باشد البته این گیاه دمای ۳۰ درجه را نیز می تواند تحمل کند و به رشد خود ادامه دهد در روزهای بسیار گرم تابستان می توانید تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید و یا برای مرطوب نگه داشتن محیط  اینگل از غبار پاشی و یا ساخت جزیره استفاده کنید.

خاک مناسب فردوس:

برای رشد این گیاه می توانید از ترکیب خاک باغچه و قسمتی ماسه استفاده کنید همچنین می‌توان به جای ماسه از  پرلیت استفاده کرد این گیاه نیز مانند اکثر گیاهان نیازبه خاکی دارد که زهکش بالایی داشته باشد تا بتواند آب را به راحتی از خود عبور دهد تا ریشه گیاه دچار پوسیدگی نشود.

سعی کنید که هر سال یک بار اقدام به تعویض خاک گلدان نمایید همچنین می توانید از ترکیب استریل لیمونی+ یک قسمت خاک برگ و در قسمت دیگر از ماسه درشت استفاده کنید.

رطوبت مورد نیاز گل فردوس:

این گیاه با توجه به مکان زادگاهش به داشتن رطوبت حساسیت نشان نمی دهد و می تواند بدون داشتن رطوبت به رشد خود ادامه دهد اما با وجود رطوبت کم می‌تواند به بهتر و سریعتر رشد کردن آن کمک کند.

می‌توان رطوبت مورد نیاز آن را در روزهای گرم تابستان با درست کردن جزیره و یا قرار دادن ظرفی  پراب در کنار آن و یا اسپری کردن آب مهیا نمود به این نکته توجه کنید که اگر شما این گیاه را در خانه نگهداری می کنید نیازی به فراهم کردن محیطی مرطوب ندارد زیرا بدون رطوبت هم رشد خوب  خود را ادامه می دهد.

کوددهی گل فردوس:

بهترین تقویت کننده برای این گیاه کود کاکتوس گرین می باشد با استفاده از این  کودها می توانید مواد مورد نیاز و مفید را در اختیار  خاک آن قرار دهید همچنین می توان از کودهای ورمی کمپوست برای تقویت خاک این گیاه استفاده کرد.

کود مخصوص گیاهان زینتی و گیاهان آپارتمانی موجود در  فروشگاه های گل و گیاه پیشنهاد دیگر ما می باشد توجه کنید که کود تهیه شده دارای فسفر و پتاس باشد بهترین زمان برای   کود دهی گیاه فردوس فصل رشد و نمو یعنی فصل بهار می باشد.

بهترین  زمان تعویض گلدان فردوس:

به دلیل مقاومت این گیاه در شرایط مختلف رشد آن سریع می باشد و همواره ریشه هایش افزایش و پراکنده می شود به همین دلیل بهتر است هر سال یا در فصل بهار یا فصل تابستان اقدام به تعویض گلدان نمایید و در این هنگام خاک آن را نیز با استفاده از تقویت کننده ها تعویض کنید.

آیا گیاه فردوس سمی است؟

شیره گل فردوس سمی میباشد و هنگامه قلمه‌زنی باید احتیاط کنید. در این هنگام باید قلمه ها را یک ساعت و نیم در یک لیوان  آب ولرم قرار دهید و اجازه دهید که شیره آن به طور کامل خارج شود سپس آن را ۱۰ دقیقه در فضای باز قرار دهید و روی یک روزنامه  بگذارید  تا رطوبت آن گرفته شود.

سپس آن را در خاک مناسب گیاهان زینتی به کارید  و آن را در یک مکان با نور متوسط قرار دهید. دقت کنید  که این گیاه را دور از دسترس کودکان نگهدارید . علاوه بر ساقه این گیاه و بذر های  آن نیز سمی  می باشد.

تهویه هوای  گیاه فردوس:

این گیاه زیبا نیاز به تهویه هوای  محیط نگهداری اش دارد و مکان های تنگ و کوچک را نمی‌پسندد. گیاه فردوس را می توانید در اتاق های بزرگ که دارای پنجره برای تبادل هوا هستند قرار دهید. همچنین می توانید این گیاه را در راه پله و یا تراس قرار دهید.

دقت کنید که مکان قرارگیری این گیاه باید پر نور باشد. سعی کنید در کنار این گیاه، گیاه دیگری قرار ندهید تا روی فردوس سایه نیافتد و بتواند به راحتی اکسیژن دریافت کند تا برگ هایش دچار ریزش نشود.

تمیز کردن برگ های فردوس:

گیاه فردوس  به املاح موجود در آب حساسیت نشان نمی‌دهد، اما اگر عمل غبار پاشی در هنگام ظهر روی برگهای این گیاه  اعمال شود، شاهد لکه های سفید و یا شوره و سفیدک خواهید بود. برای جلوگیری از این مشکل می توانید از آب بدون املاح استفاده کنید. برای برق انداختن برگهای فردوس هرگز از اسپری های براق کننده استفاده نکنید زیرا اثرات منفی زیادی دارد.

ترکیب شیر و آب و نمک حمام یکی از روش های تمیز کردن برگ های  گیاهان شماست.ابتدا با استفاده از این مخلوط روی برگ های گیاه تان را اسپری کنید سپس با استفاده از یک پارچه و دستمال برگهای گیاه را به آرامی تمیز کنید  سپس با استفاده از یک دستمال خشک برگ هارا را به طور کامل خشک و تمیز کنید.

تکثیر گیاه فردوس:

تکثیراین گیاه  به دو روش جنسی و غیر جنسی صورت می گیرد که برای گل‌فردوس رایج ترین روش، روش قلمه زدن  می باشد. در ابتدا باید گیاهی سر سبز و سالم را انتخاب کرده سپس از قلمه هایی که دارای سه یا دو گره هستند را انتخاب کنید و آن ها را جدا کنید.  پس از آن گیاه را چند ساعت در گوشه ای روی روزنامه نگهداری کنید تا شیره آن خشک و خارج شود.

سپس گلدان مناسبی انتخاب کرده و قلمه ها که بهتر است ۳ تا ۴ عدد باشند را در گلدان بکارید. برای تکثیر این گیاه نکته های وجود دارد که در ادامه بر شما توضیح خواهیم داد.

 1. هنگامی که قلمه را از گیاه جدا کردید بهتر است آن را روی یک روزنامه قرار دهید تا شیر و محل برش آن خشک شود. بدین صورت مانع از منتقل شدن عوامل عفونت زا به قلمه ها می شوید تا  زمانی که گیاه را به گلدان منتقل کردید  دچار پژمردگی نشود.
 2. هنگامی که قلمه ها را از گیاه مادر جدا می کنید،  قلمه ها فاقد ریشه می باشد و توانایی جذب آب را ندارند، پس از قرار دادن این گیاه در معرض تابش نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید و قلمه ها را در سایه قرار دهید. هنگامی که قلمه ها ریشه دار شدن می توانید گیاه را به محلی پرنورتر منتقل کنیم.
 3. بستری برای قلمه های این گیاه مناسب است که رطوبت را تامین کند، اما نباید به گونه‌ای باشد که باعث تجمع آب در اطراف قلمه‌ها باشد. برای بستر مناسب این قلمه ها می‌توانید از  ماسه بادی همراه با خاک برگ یا پرلیت یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید.
 4.  همانطور که در مطالب قبلی گفته شد گیاه فردوس  گیاهی سمی است. به همین دلیل در هنگام جدا کردن قلمه ها باید بسیار مراقب بود. همچنین ساقه این گیاه دارای خار می‌باشد که ممکن است به دست شما آسیب بزند پس هنگام جدا کردن و چیدن مواظب باشید.

بیماری و آفات فردوس:

به دلیل سمی بودن گل فردوس بیماری خاصی آن را تهدید نمی‌کند،  اما آفاتی می‌توانند به  این گیاه آسیب برسانند مانند مگس  سفید، عنکبوت قرمز، شته ها و شپشک  آرد آلود . برای دفع این مشکلات می توانید از آفت کش ها استفاده کنید.

گلدهی گیاه فردوس:

در صورت نگهداری مناسب این گیاه می توانید شاهد گلدهی آن باشید. گلهای این گیاه به صورت تجمعی و خوشه‌ای دیده می‌شود. گلهای زیبای این گیاه به رنگ صورتی میباشند. هنگامی گلهای گیاه فردوس نمایان می‌شوند که گیاه در شرایط ایده‌آل نگهداری شود.

اگر این گیاه را در آپارتمان نگهداری می کنید ممکن است گیاه گلدهی نداشته باشد. گلدهی فردوس در فصل بهار شروع می‌شود و تا اواخر مهرماه ادامه خواهد داشت.

علت جمع شدن برگهای گل فردوس ( دلیل مهم لوله و جمع شدن برگهای فردوس )

۱- گرما و خشکی هوا

۲- وجود آفت و بیماری

۳- آبیاری زیاد و یا کم

در ابتدا باید محل نگهداری این گیاه چک شود. اگر گیاه را در مکانی  گرم و فاقد رطوبت قرار داده‌اید سریعتر رطوبت مناسب را برای آن تامین کنید و گیاهی را به مکانی با دمای مناسب منتقل دهید. یکی دیگر از دلایل لوله شدن برگهای فردوس تشنه ماندن گیاه و یا خاک دائماً خیس گلدان می باشد. توجه کنید که آبیاری این گیاه  زمانی صورت بگیرد که خاک سطح گلدان کاملا خشک شده باشد، اما نباید این گیاه را زمان زیادی تشنه نگه داشت.

پس از چک کردن موارد قبلی نوبت به بررسی کردن بیماری و آفت گیاه است. ابتدا پشت و روی برگ را چک کنید و اگر آفتی مشاهده کردید با استفاده از یک پنبه و آب و صابون برگ‌ها را تمیز کنید و سپس برگ ها را با آب شست و شو دهید. اگر گیاه در ظاهر هیچ مشکلی نداشت به سراغ ریشه آن بروید. احتمال دارد ریشه گیاه به دلیل   آبیاری بیش ازحد فاسد شده باشد و یا دچار قارچ یا بیماری شده باشد. اگر توانایی تعویض خاک گلدان را داشتید هر چه سریعتر خاک آن را تعویض کنید در غیر اینصورت از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

چند نکته برای نگهداری گل فردوس:

 • این گیاه اگر نور زیاد و بیش از نیاز را دریافت کند باعث سوختن برگ هایش می شود.
 • اگر نور کافی به گیاه نرسد گیاه رشد علفی پیدا میکند
 • اگر این گیاه را در آپارتمان نگهداری می کنید بهتر است آن را پشت پنجره های جنوبی قرار دهید
 • برای اینکه گلدان این گیاه دارای زهکش مناسبی باشد می توانید در کف گلدان از ماسه و یا سنگهای درشت لیکاپون استفاده کنید

علت پژمرده شدن گل فردوس:

دلایل متعددی می تواند این مشکل را برای گیاه فردوس ایجاد کند مانند شرایط محیطی نامناسب، تغییرات دما، جابجایی گلدان، دریافت نور کم و یا زیاد، آبیاری بیش از اندازه، تعویض گلدان اگر آبیاری این گیاه بیش از حد نیازش باشد و گلدان گیاه فاقد زهکش مناسبی باشد باعث پژمردگی برگهای این گیاه خواهد شد.

اگر گیاه را در مکانی قرار دهید  که تبادل هوا صورت نگیرد و یا مکانی تنگ و کوچک برای نگهداری آن در نظر بگیرید باعث پژمردگی برگ های این گیاه می شوید. همچنین اگر هنگام تعویض گلدان مهارت نداشته باشید و باعث جدا شدن خاکهای اطراف ریشه شوید ممکن است یکی از  دلایل پژمردگی گیاه شما باشد

علت ریزش برگهای فردوس:

اگر این گیاه را از گلخانه تهیه کرده اید و میخواهید مکان نگهداری این گل را تغییر دهید، ممکن است این گیاه به محیط قبلی عادت داشته باشد و در هنگام قرار گرفتن در یک محیط جدید برگهای آن شروع به ریزش کند. البته نگران نباشید، این یکی از ویژگی‌های اکثر گیاهان آپارتمانی است. گل فردوس نیز پس از گذشت چند هفته به محیط جدید عادت میکند. دلایل دیگری همچون آبیاری بیش از حد، نور زیاد، دما یا تغییرات دمایی متداول می تواند برای این مورد تاثیرگذار باشد.

نگهداری گل فردوس در آپارتمان

گیاه گرمسیری به واسطه مقاومت خوبی که در شرایط دمایی مختلف دارد یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در آپارتمان و محیط محل کار شما است. گل فردوس نیازمند خاک خوب با زهکشی مناسب است، چراکه به هیچ وجه از محیط خیس خوشش نمی آید و از سرما بیزار است. لذا خاک گلدان این گل باید به خوبی بتواند آب را از درون گلدان تخلیه کند تا محیط زندگی گل فردوس با رطوبت نسبی باشد.

نور

نور برای این گیاه یک موضوع خیلی مهم است. گل فردوس نیاز دارد که در روز حداقل ۶ ساعت نور مناسب دریافت کنند و مناسب برای این گل یعنی نور کامل و البته غیر مستقیم که بهترین مکان در آپارتمان نزدیک پنجره های جنوبی می باشد. البته اگر گلدان گیاه را در یکی از اتاق های روشن نیز قرار دهید نیاز گیاه شما را برطرف کرده و موجب سلامتی و نشاط آن می‌شود. باشید که اگر گیاه شما نور کافی را دریافت نکند پژمرده شده و برگ های آن کم می شود.

گل فردوس

آب

در آبیاری به گیاه فردوس دقت داشته باشید که خاک این گیاه به هیچ وجه نباید بیش از حد خیس شده و یا بیش از حد خشک بماند زیرا ممکن است به سلامت گیاه صدمه وارد کند. دقت داشته باشید که فاصله بین دو مرحله آبیاری بدون خاک روی گلدان به اندازه چند سانت خشک شده باشد. مانند همه گیاهان آپارتمانی اجازه ندهید که آب در زیر گلدان تان جمع شود چون این اتفاق ممکن است منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شده و سلامت آن را به خطر بیاندازد. برای آبیاری این گیاه بهترین زمان پیشنهادی ما برای شما اوایل صبح و یا انتهای روز است، چرا که گیاه به این صورت دچار استرس نمی شود. در آبیاری سعی کنید که نزدیکترین فاصله تا سطح خاک را داشته باشید چرا که در صورت پاشیدن آب روی برگ های گیاه سلامت آن به خطر می ‌افتد. این گیاه در فصل سرما به بعد های آبیاری کمتری نیاز دارد و حتماً توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد ممکن است منجر به ایجاد قارچ و مرگ گیاه شما شود.

گل فردوس

خاک

یکی از عناصر حیات و سلامت گیاهان آپارتمانی خاک مناسب گلدان می باشد. این خاک که باید زهکشی مناسبی داشته باشد نقش موثری در سلامتی و شادابی گیاه ایفا می‌کند که پیشنهاد ما برای شما این است که خاکی با ترکیب کمپوست و خاک گلدان را برای گل‌فردوس خود استفاده کنید.

کود دهی

یکی از نکات مهم در فرآیند کود دهی گیاهان، توجه به فصل رشد و فصل استراحت آن ها است. در فصل استراحت به هیچ وجه نباید گیاه خود را کود دهی کنید. گل فردوس در زمستان یا اواخر پاییز که فصل استراحت است به خواب می رود و کود دهی شما به آن باعث می شود تا ریشه آن ها دچار سوختگی شود. پیشنهاد ما برای شما اوایل فصل رشد این گیاه و یا در زمان کاشت آن است. مقدار کود دهی نیز باید به اندازه کافی باشد و بهترین گزینه کود دهی سال یک بار است. از آنجایی که این گیاه در اوایل عمر خود و در فصل جوانی نیاز بیشتری به فسفر دارد تا بتواند ریشه های خودش را تقویت کرده و به رشد بهتری برسد پشنهاد می شود که از کود هایی که حاوی این عنصر هستند استفاده کنید.می‌توانید از کودهایی که با آب محلول می شود یا انواعی از کود ها که با خاک ترکیب شده و به آرامی تجزیه می شوند استفاده کنید.

گل فردوس

سمی بودن گل فردوس

همانطور که قبلاً هم گفته شد این گیاه سمی است و در صورت بلعیده شدن و یا هنگام هرس کردن شیره ای که از گیاه ترشح می شود اگر با پوست بدن شما تماس پیدا کند ممکن است موجب التهاب شود. برای جلوگیری از این مورد باید این گل را از دسترس کودکان و یا حتی حیوانات دور نگهدارید، همچنین برای هرس کردن نیز از دستکش مناسب استفاده کنید.

مشکلات گل فردوس

مشکلات و بیماری ها همواره یکی از مواردی است که داراندگان گل و گیاه از آن رنج می برند. گل فردوس هم مانند سایر گیاهان به برخی از بیماری ها و مشکلات دچار می شود که ما قصد داریم در ادامه این مشکلات را مطرح و راه حل های آن را نیز برای شما ارائه دهیم.

ریزش برگ های گل فردوس

ممکن است شما هم از ریختن برگ های گیاه خود ناراحت باشید و دنبال علت اصلی و برطرف کردن آن باشید، پس به این نکات توجه داشته باشید که دانستن این نکات، در برطرف کردن مشکلات به شما کمک خواهد کرد. کم بودن و یا زیاد بودن رطوبت و اختلاف دمای بالا و آبیاری گیاه با آب سرد ممکن است منجر به پوسیدگی ریشه بشود و این دلیل اصلی ریزش برگ های گل فردوس است. اگر ریشه گیاه شما آسیب دیده حتما نسبت به بررسی آن اقدام کنید و در صورت لزوم ریشه های آسیب دیده را از ریشه های سالم جدا کنید. اگر گیاه شما دچار حمله آفات قارچی شده حتماً از قارچ کش ها استفاده کنید. نکته مهم در آبیاری گیاه این است که دمای آبی که به وسیله آن گیاه خود را آبیاری می کنید حتماً باید معتدل بوده و نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد.

گل فردوس

سوختن برگ های گل فردوس

یکی از اصلی ترین عوامل آسیب رسان به گیاهان و گل های آپارتمانی، مخصوصا گل فردوس نور مستقیم و شدید خورشید می باشد. این امر باعث تغییر رنگ در برگ ها و متاسفانه منجر به سوختن برگ گیاه شما می شود. پس توجه داشته باشید گیاه شما باید نور کامل و البته غیر مستقیم دریافت کند.

جمع شدن برگ های گل فردوس

اگر این گیاه را در محیطی گرم و خشک نگهداری کنید ممکن است برگ های این گیاه در اثر خشکی هوا جمع شده و در اصطلاح لوله ‌ای شکل شود. پس حتما توجه داشته باشید که گل فردوس را در هوای معتدل و مرطوب نگهداری کنید تا به سلامت آن نیز آسیبی نرسد. البته آبیاری بیش از حد و یا کم و در نهایت وجود آفات و بیماری های مختلف نیز ممکن است منجر به لوله شدن برگ های این گل زیبا بشود که در صورت وجود این بیماری ها می توانید از سموم مناسب برای دفع این آفات استفاده کرده و با تنظیم آبیاری منظم برای یک گیاه خود نسبت به حفظ سلامت آن اقدام کنید.

گل فردوس

پژمرده شدن  گل فردوس

سلامتی و نشاط گیاه به عوامل مختلف بستگی دارد که هر کدام از آنها نقش تاثیر گذاری در این اتفاق دارند. به عنوان مثال اگر خاک گلدان شما دارای زهکشی مناسب نباشد تجمع بیش از اندازه آب و رطوبت اضافی ممکن است منجر به پژمردگی گل شما شود. ممکن است شما در خانه و یا محل کار خود اقدام به نظافت و یا خانه تکانی کنید که در این صورت حتماً نیاز به جابجایی گلدان گیاه شما است اما توجه داشته باشید که این جابجایی و تغییر ناگهانی محیط و دما نباید به گونه‌ای باشد که به گیاه شوک وارد کند و یا تعداد دفعات آن به اندازه ای بالا باشد که گیاه نتواند با محیط خود اونس گرفته و نتواند دریافت نور و رطوبت مناسبی از اطرف خود داشته باشد. به تمام عوامل بالا تنگ و کوچک بودن گلدان و عدم تبادل هوای مناسب را هم اضافه کنید که جز عوامل موثر در سلامت و نشاط گیاه می باشد.

گل فردوس

زرد شدن برگ های گل فردوس

برگ های این گیاه به دو صورت ممکن است زرد شده و بریزد. در صورت اول ممکن است برگ های پایینی و البته پیر گیاه زرد شود این امر تا حدی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما اگر این زرد شدن و ریزش برگ ها از تمامی قسمت های گیاه است و به شکل عجیبی تمامی گل شما را در بر گرفته است علت اصلی آن نامنظم بودن آبیاری است. اگر گیاه بیش از اندازه خشکی بکشد و یا اینکه آبیاری بیش از حدی را تحمل کند منجر به زرد شدن برگ های گیاه و در نهایت ریزش آن ها می ‌شود.

آفات و گل فردوس

از آنجایی که این گیاه سمی است و در صورت بلعیده شدن توسط حیوانات و یا لمس با بدن انسان منجر به التهاب می‌شود. آفات زیادی وجود دارد که رغبت به حمله کردن به این گیاه را ندارند، اما بعضاً ممکن است توسط بعضی از آفات صدماتی به این گیاه وارد می شود. کنه قرمز، شپشک آرد آلود و مگس سفید از جمله آفت هایی هستند که می توانند سلامت این گیاه را به خطر می ‌اندازد. شما می‌توانید برای دفع آنها از سم های آفت کش مناسب طبق دستورالعمل استفاده کنید.

گل فردوس

شل شدن برگ های گل فردوس

ممکن است شما نیز در نگهداری گیاه خود شاهد تغییرات ناگهانی و نگران کننده باشید، مثل شل شدن برگ های گیاه و ریزش آن ها. ذکر این نکته لازم است که ممکن است شما تمامی مراحل و شرایط نگهداری گیاه را به خوبی انجام دهید مثل نور کافی و غیر مستقیم و یا آبدهی مناسب و حتی زهکشی و کود دهی دقیق و منظم اما در انتها باز هم گیاه شما دچار بی ‌حالی و به اصطلاح شل شدن می شود. حتما توجه داشته باشید که تمامی موارد بالا لازم است اما توجه به بعضی نکات دیگر هم مهم است، مثل جابجایی گلدان و یا کاشت قلمه در گلدان جدید که حتماً باید دقت داشته باشید که خاک شما آلوده نباشد و اگر با رعایت تمامی شرایط گفته شده باز هم برگ های گیاه شما شل می باشد، احتمال زیاد خاک‌گلدان شما آلوده است. با این شرایط شما باید خاک گلدان خود را ضدعفونی کنید. پیشنهاد ما برای شما استفاده از یک قاشق چای‌خوری سم دیازینون که در یک لیتر آب حل شده باشد به علاوه یک قاشق چای خوری قارچ کش بنومیل می باشد. اگر بعد از گذشت دو هفته گیاه آرام آرام سلامتی و نشاط خود را پیدا نکرد مجدداً بعد از ۱۴ روز می توانید این فرایند سم دهی و ضد عفونی کردن را تکرار کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل فردوس

 1. علی گفت:

  مرتب بهش شپش کش اسپری میکنم

 2. علی گفت:

  سلام ببخشید میخواستم ببینم گل من پشه بهش افتاده به گل های اطرافش اسیب نمیزنه

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   چرا
   سمپاشی بیرون از خونه باید ببینی چه افتی هست بنابه نوع افت سم بزنی

   اگر ازاین پشهای ریز از داخل خاک هست خاکت الوده هست.

 3. حسین گفت:

  سلام!
  من این گل رو خریدم و موقع تعویض گلدان خاک های اطراف ریشه جدا شد، حالا بعد از چند روز برگ هایش لوله شدن و دارن می‌ریزند!
  برای پیشگیری از ادامه این فرآیند نیاز هست که اقدام خاصی انجام بدم! یا بعد از مدتی رسیدگی خودش مجددا بهبود پیدا میکنه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر اگر بهش شوک وارد شده باشه دو نوبت پشت سرهم موقع ابیاری با اسید امینه انجام بشه فردوس به نور خوب و ابیاری نسبتا کم نیازداره.

 4. مریم عیدی گفت:

  درود..عالی بود شماخیلی خوب توضیح داده بودین…

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   درود. خداروشکر محتوای گل فردوس براتون مفید بوده.

 5. مریم گفت:

  سلام ممنونم ازتوضیحات کامل شما …

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   درود تشکر از لطف شما.

 6. Negar گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون
  من گیاه را دورتر از محل زندگی خریدم و مرتبا برگ های آن خشک میشن و میریزن.میتونم کاری کنم که بیشتر از این گیاه آسیب نبینه و آیا علتش همین جابجایی می‌تونه باشه؟
  و اینکه این گل رو پشت پنجره ای که آفتاب میگیره میشه نگه داشت؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   اول از همه فردوس شما دچارتنش شده اگر برگها را نگاه کنی حالت لول شدن دارن سطح خاک را بردار به جاش پیت ماس یا ورمی کمپوست بریز بعدحدود ده سانت پایین ساقه را ول کن از قسمت کات شده هم تکثیرکن نورش غیرمستقیم باشه ابیاری با خشک شدن دو سوم خاک اولین ابیاری با اسیدهیومیک یا اسیدامینه ابیاری بشود. بله میتونید نگهداری کنید مشکلی به وجود نمیاد.

 7. فاطمه گفت:

  کامل و جامع !
  با توضیحات شما فکر میکنم مشکل من آبیاری زیاد باشد.
  خدا قوت 🌸🌸

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر
   بله ابیاری زیاد گیاه فردوس را از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *