گل یشم (کراسولا اواتا Crassula ovata) با نام انگلیسی Jade plant از خانواده Crassula محسوب می شود و بومی مناطق جنوب آفریقا می باشد. این ساکولنتِ محبوب، درختچه‌ای مینیاتوری و همیشه سبز است که بسیار با محیط آپارتمانی سازگار است.

گل یشم دارای بیش از ۱۴۰۰ گونه‌ی مختلف می باشد که معروف ترین و مهم ترینِ گونه های آن کراسولا نقره‌ای، کراسولا یشم، کراسولا خرفه ای، کراسولا قاشقی، کراسولا آتشین یا کاپیتلا، کراسولا بورگاندی یا پلاتی‌فیلا و کراسولا درختی می باشند. برگ های این گیاه گوشتی،آبدار و بیضی شکل هستند. رنگ این برگ ها سبز یشمی است.

نگهداری گل یشم

روش نگهداری گل یشم

برخی ها اعتقاد دارند که گل یشم خوش شانسی به همراه می‌آورد. به همین علت به نام گیاه دلار و یا گیاه پول نیز شناخته می شود. همچنین گیاه یشم در فنگ شویی نیز کاربرد دارد.

پرورش و نگهداری گل یشم در منزل چگونه است؟

گل یشم به راحتی در محیط های گرم و خشک آپارتمانی دوام می آورد و رشد می کند. البته در سرما و فصول سرد آسیب پذیر می شود. نگهداری از این گیاه کار نسبتا ساده‌ای است. در ادامه‌ مقاله، به شیوه‌ی نگهداری از گل یشم در منزل خواهیم پرداخت.

خواص گل یشم در خانه

به تازگی مطالعات دانشمندان نشان می دهد که هوای داخل خانه به اندازه هوای بیرون از خانه شیمایی می باشد. این ذرات سمی مانند استون، تولوئن که در هوای خانه هستند با داشتن گل یشم از بین می روند.یکی دیگر از فواید استفاده این گیاه گل شانس کاهش میزان کربن دی اکسید در شب می باشد. که یک گزینه مناسب برای اتاق خواب می باشد.

نحوه آبیاری گل یشم

گل یشم مانند دیگر ساکولنت ها، به آبیاری زیادی احتیاج ندارد. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه، زمانی است که خاک گلدان به عمق ۳ الی ۴ سانتی متر خشک شده باشد.

ممکن است که گل یشم نسبت به نمک موجود در آب حساسیت نشان دهد. پس اگر در جایی زندگی می کنید که آب از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، بهتر است از آب جوشیده‌ی سرد شده برای آبیاری استفاده کنید‌. زهکشی گلدان نیز بسیار مهم است. آب اضافه باید به راحتی از گلدان خارج شود تا به گیاه آسیبی وارد نشود.

نگهداری گل یشم

نحوه آبیاری گل یشم

نور مناسب برای نگهداری گل یشم

از عوامل مهم دیگر که برای رشد گیاه بسیار مهم است، نور می باشد. گل یشم به میزان نور کمی نیاز دارد و در نور غیر مستقیم خورشید رشد بهتری خواهد داشت. از آنجایی که این گیاه تقاضای نوری چندانی ندارد، می توانید به راحتی آن را در هر جای خانه که دوست داشتید قرار دهید.

حدودا ۲ تا ۴ ساعت دریافت نور در طول روز برای گل یشم کافی می باشد. اگر قصد دارید گل یشم را در نور مستقیم آفتاب قرار دهید، بهترین زمان برای این کار، صبح تا ظهر می باشد. نور بعد از ظهر برای این گیاه مناسب نیست.

نگهداری گل یشم

نور مناسب برای نگهداری گل یشم

خاک مناسب برای گل یشم

گل یشم برای رشد به خاکی حاصلخیز و سبک با زهکشی‌ای بالا نیاز دارد. ترکیبی از ماسه، رس، خاک برگ و خاک لومی حاصلخیز، بستر مناسبی برای رشد این گیاه می باشد. همچنین مخلوطی از کوکوپیت، ماسه و پرلیت نیز خاک مناسبی برای گل یشم است.

گل یشم شباهت های زیادی به کاکتوس دارد اما استفاده کردن خاک کاکتوس برای این گیاه به هیچ عنوان توصیه نمیشود. اگر قصد دارید از خاک کاکتوس برای این گیاه استفاده کنید، سعی کنید خاک را با کوددهی غنی کنید تا برای رشد گل یشم مناسب باشد.

نگهداری گل یشم

خاک مناسب برای گل یشم

دما و رطوبت مناسب برای گل یشم

این گیاه بومی مناطق گرمسیری است و گرما را دوست دارد. در برابر سرما بسیار حساس است و در دمای کمتر از ۵ درجه‌ی سانتی‌ گراد آسیب میبیند، پس هیچگاه این گیاه را در برابر سرما قرار ندهید. به طور کلی دمای مناسب برای نگهداری گل یشم حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد می باشد. از نظر رطوبتی نیز این گیاه به رطوبت متعادل و متوسط نیاز دارد.

نحوه کوددهی گل یشم

برای رشد خوب و سلامت گیاه، بهتر است در فصول رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار کوددهی انجام دهید. در فصول سرد سال این مقدار را به ماهی یک بار کوددهی کاهش دهید. کود مخصوص ساکولنت ها، کود مخصوص کاکتوس ها و کود مخصوص گیاهان آپارتمانی برای کوددهی گل یشم مناسب می باشند.

نگهداری گل یشم

نحوه کوددهی گل یشم

نکاتی درباره نگهداری گیاه یشم:

 • هنگام آبیاری دقت کنید که آب روی برگ ها نریزد. ریختن آب روی برگ ها به مرور موجب پوسیدگی آنها می شود.
 • در فصل های سرد سال، باید گیاه را از سرما دور نگه دارید‌. پس اگر گل یشم را در کنار پنجره قرار داده‌اید آن را به مکان دیگری منتقل کنید.
 • اگر گل یشم شما متورم شود، دلیل آن آبیاری بیش از حد است.
 • فراموش نکنید که گل یشم به نمک درون آب حساس است. پس از آب جوشانده‌ی سرد شده، برای آبیاری استفاده کنید.

آبیاری بیش از حد نیاز، باعث چروک شدن، ریزش برگ ها و ایجاد نقاط قهوه‌ای روی برگ می شود.

نگهداری گل یشم

نکاتی درباره نگهداری گیاه یشم

روش های تکثیر گیاه یشم چیست؟

گل یشم را از طریق دو روش قلمه برگ و قلمه ساقه می توان تکثیر کرد.

قلمه برگ یشم:

فقط کافی است برگ سالمی را از گیاه جدا کنید و آن را در خاکی مناسب قرار دهید. بستری از ترکیب شن و پرلایت می تواند مناسب باشد. ریشه دادن قلمه حدود ۱ ماه به طول می انجامد.

قلمه ساقه یشم:

ساقه‌ای سالم را انتخاب کنید و قلمه ای به طول ۴ الی ۶ سانتی متر را از آن جدا کنید‌. سپس قلمه را یک الی دو روز در مکانی با نور متوسط و نیمه آفتابی قرار دهید. بعد از گذشت یک تا دو روز، قلمه را در گلدانی کوچک که از خاک مناسب پر شده است بکارید. قلمه را در محیطی با نور کافی نگهداری کنید و تا چند روز پس از کاشت آبیاری انجام ندهید. پس از گذشت یک الی سه هفته گیاه را کاملا آبیاری کنید.

نگهداری گل یشم

قلمه ساقه یشم

آفات و بیماری های گل یشم

علت کم پشت شدن برگ های گل یشم: کم شدن برگ های گل یشم، نوعی مکانیزم دفاعی است که گیاه در برابر کمبود نور از خود نشان می دهد. برگ ها را کاهش می دهد تا همچنان با نور کم بتواند مقاوم باقی بماند. پس اگر می خواهید گیاه شما پرپشت تر شود آن را به مکان پر نور تری منتقل کنید.

 • نگهداری گل یشم

  آفات و بیماری های گل یشم

 • زرد شدن برگ های گل یشم:

آبیاری بیش از حد نیاز دلیل اصلی این اتفاق است. آبیاری زیاد، موجب پوسیدگی ریشه می شود و پوسیدگی ریشه منجر به نرسیدن مواد مغذی و آب به برگ ها می شود. البته موارد دیگری مثل نور ناکافی، کمبود مواد غذایی در خاک، وجود آفات و بیماری ها نیز می تواند دلیل این اتفاق باشد.

 • نگهداری گل یشم

  زرد شدن برگ های گل یشم

 • علت قهوه ای شدن ساقه گل یشم:

علت این اتفاق ابتلای گیاه به قارچ است. وقتی آبیاری بیش از حد نیاز انجام شود و گلدان زهکشی خوبی نداشته باشد، آب اضافه‌ درون خاک گیاه باقی می ماند و به مرور باعث پوسیدگی ریشه و ابتلای آن به قارچ می شود. برای درمان، زهکش گلدان را چک کنید و در صورت امکان گلدان و خاک را تعویض کنید تا از زهکشی خوب هر دو اطمینان حاصل کنید. آبیاری را به شکل اصولی انجام دهید و تا وقتی سطح خاک خشک نشده است آبیاری نکنید.

علت ریزش برگ گل یشم چیست؟

به طور کلی می توان گفت زرد شدن برگهای گل یشم دلایل متفاوتی دارد. که میتوان به ابیاری بیش از حد، افات، بیماری، افراط در کود دهی، فراموش کردن ابیاری و یا تفاوت دما اشاره کرد. البته برخی از برگها به دلیل کهولت سن زرد می شوند تا جایگاه خود را به برگهای جدیدتر بدهند که در این مورد نباید نگران باشید.

گل یشم نماد چیست

گل یشم به گیاه شانس و ثروت معروف است و بسیاری از افراد ان را به عنوان یک راه برای کسب ثروت می دانند این گیاه بسیار پرطرفدار می باشد و بسیاری انرا برای کادو دادن برای عزیزان خود انتخاب می کنند. بهتر است این گیاه را مقابل درب ورودی منزل و یا محل کار خود قرار دهید. دانشمندان معتقد هستند گل یشم یک با انرژی بالا می باشد و فضای منازل را شاد و پر انرژی نگه می دارد.

نگهداری گل ثروت

گل ثروث جزوه خانواده ساکولنت ها می باشد این گیاه دارای برگهای بیضی شکل و گوشتی است. شرایط نگهداری این گیاه همانند مابقی ساکولنت ها بسیار اسان می باشد وبه راحتی می توان این گیاه را خرید و انرا را پرورش دارد. شرایط نوری مورد نیاز این گیاه نور ملایم پشت پنجره می باشد بهتر است گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد این گیاه به دلیل داشتن برگهای گوشتی ذخیره اب بالای دارد و نسبت به ابیاری کم مقاوم هستن بهتر است که ابیاری این گیاه را هر 10 روز یکبار انجام دهید. استفاده از خاک مخصوص کاکتوس ها برای گلدان این گیاه به شما پیشنهاد می کنیم. دمای مناسب برای نگهداری گل ثروت 20 الی 30 درجه سانتی گراد می باشد.

سوالات متداول در مورد گل یشم (کراسولا اواتا (Crassula ovata))

عایا ابیاری گل ثروت (Crassula ovata)گل یشم باید منظم انجام شود؟

در جواب این سوال باید گفت گل یشم نیاز به ابیاری منظم ندارد. زمانی باید ابیاری انجام شود که سطح خاک خشک شده باشد.

بهترین روش تکثیر گل یشم چیست؟

راحت ترین راه تکثیر گل یشم قامه از این گیاه می باشد. باید قلمه ای که سرحال هستش را جدا کنید (از یک وسیله خیلی تیز استفاده کنید) محل برش خورده را از قارچ کش استفاده کنید. علت این کار هم این است که گیاه قارچی نشود. بعد از بریدن واستفاده از قارچ کش قلمه هارو بزارید یک الی دو روز در محیط بمانند. بعد از ان می توانید قلمه ها را در گلدانی که خاک قرار دارد قرار بدهید از خاک کاکتوس می توانید استفاده کنید. بعد از مدتی شما می توانید قلمه ها را از خاک بیرون در بیاورید حال گیاه شما ریشه دارد.

علت چروکی گل یشم چیست؟

دلیل مهم واصلی نرسیدن آب به ریشه گل یشم می باشد. برای اینکه اب به ریشه گیاه برسد باید از خاک با ذهکشی بالا استفاده کنید.

گیاهان یشم چقدر عمر می کنند؟

اگر شرایط عالی را برای نگهداری این گیاه مهیا کنید تا 100 سال این گیاه زنده خواهد ماند.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “نگهداری گل یشم

 1. ثمانه گفت:

  از نظر جذب پول بی‌معنی است

 2. Sareh گفت:

  من هم اعتقاد دارم، از موقعی که یکی از دوستام این گل رو بهم هدیه داده همش اتفاق های مالی خوب می افته برام.

 3. بتول گفت:

  درست میگن گل یشم با خودش ثروت میاره؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام بله گل یشم با همراه خودش ثروت میاره.

  2. پیام گفت:

   من هم به این موضوع اعتقاد دارم . البته دوستان میگن خرافاتی هستم . اما در چند نوبت که گل خراب شد و یا از من دور شد .کم شدن محسوس درآمد اتفاق افتاد و درست با برگشت مجدد رونق خوبی رو شاهد بودم . به نوعی وابسته این گل هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *