با گل سنگ (هیپوستس فیلوستاچیا) آشنا شوید

بی شک یکی از زیباترین گل هایی که در عمرتان دیده اید، گل سنگ “Polka dot plant” است. خرید گل سنگ با داشتن طرح های بسیار زیبا و دلفریب جزو گل های پر طرفدار است. گل سنگ را در ایران بیشتر به گل خال صورتی می شناسند. این گل برگ هایی دارد که خال های صورتی روی آن به شکل بسیار زیبا نقش بسته اند. شاید برای شما جالب باشد که بگوییم اکثر مردم این گل را بیشتر به خاطر نقش برگ هایش نگهداری می کنند کمتر به گلدهی آن توجه می کنند.

ریشه این گل، آمریکایی است. گل سنگ یکی از گل های بسیار محبوب برای پرورش در آپارتمان ها است. شما می توانید با ایجاد فضای رشد آن در منزل خود، از آن نگهداری کنید. گل سنگ هم مانند دیگر گل ها نیاز به آبیاری، نور و دیگر موارد دارد که ما در این مطلب قصد داریم آن را برای شما توضیح دهیم. علاوه بر نحوه و شرایط نگهداری این گل، شما در این مطلب با برخی از علایم بیماری و مقابله با آن را دست خواهید یافت، پس پیشنهاد می کنیم تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

این گیاه زیبا  دارای برگهای سبز رنگ با لکه هایی با رنگ های متفاوت است که زیبایی خاصی را در کنار هم ایجاد می کنند. گل سنگ بومی جزایر گرمسیر و نیمه گرمسیر اقیانوس هند می باشد در زبان لاتین به دلیل لکه های فراوان به آن گیاه خالخالی می گویند نام انگلیسی این گیاه polka dot plant می باشد.

نگهداری در آپارتمان: بله
نیاز نور: نور فراوان و غیر مستقیم
دما: 15 الی 30 درجه
آبیاری: پس از خشک شدن سطح خاک
خاک: خاک هلندی یا کمپوست

شرایط نگهداری گل سنگ

مهم ترین اقدامات برای نگهداری گل سنگ شامل آبیاری، نوردهی، خاک و دما است. نوردهی در اولیت اصلی هر گلی قرار دارد. گل سنگ برای این که شادابی و رنگ برگ های خود را حفظ کند نیاز دارد تا آن را در مکانی قرار دهید که نور بسیار زیاد وجود داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است که آن را در کنار پنجره های جنوبی که معمولاً زمان بیشتری در روز نور گیر هستند قرار دهید.

روش نگهداری گل سنگ و انواع آن

در نور دهی این نکته را فراموش نکنید که آفتاب مستقیم باعث سوختن برگ ها خواهد شد. دومین قدم برای نگهداری گل سنگ آبیاری است. گل سنگ عاشق آب است. محیطی را دوست دارد که مرطوب باشد. البته خیس بودن بیش از حد خاک به آن ضربه می زند. برای آن که بدانید چه موقعی برای آب دادن خوب است، به برگ ها دقت کنید. برگ ها در صورتی که آب کافی نداشته باشند، زود بی حال می شوند. یک راه دیگر آن است که هر دو الی سه روز به آن آب برسانید. هوای خنک یک دمای عالی برای گل سنگ است که معمولا در کنار پنجره ها این مورد برایش فراهم خواهد شد.

علت خشک شدن برگ گل سنگ

روش نگهداری گل سنگ و انواع آن

خشک شدن برگ ها در گل سنگ دو دلیل بیشتر نمی تواند داشته باشد. عمده ترین و شایع ترین دلیل خشکی برگ ها، مخصوصاً خشکی حاشیه برگ ها، به دلیل کمبود رطوبت محیط است. برای جلوگیری از این مورد باید سعی کنید تا محیط را مرطوب کنید. دومین دلیل خشکی برگ های گل سنگ، تابش مستقیم نور آفتاب است. اشعه آفتاب اگر مستقیم بر روی برگ های این گل بتابد، سبب خشکی و یا به اصطلاح سوختن برگ ها خواهد شد.

علت پژمرده شدن گل سنگ چیست؟

روش نگهداری گل سنگ و انواع آن

عمده ترین مشکلی که افراد در نگهداری گل سنگ با آن رو به رو می شوند، پژمرده شدن برگ های آن است. پژمرده شدن برگ های گل سنگ ارتباط مستقیم با نحوه ومیزان آبیاری آن دارد. اگر رطوبت کافی به ریشه ها نرسد، برگ گل پژمرده می شود. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید، هر دو الی سه روز یک بار آبیاری را انجام دهید. برای رفع پژمرده شدن برگ های این گل فقط کافی است مقداری آب به خاک اضافه کنید.

علت خشک شدن برگ های گل سنگ

روش نگهداری گل سنگ و انواع آن

همانگونه که در متون بالا به آن اشاره شد، خشکی برگ های گل سنگ دلایلی متفاوتی اعم از کافی نبودن رطوبت محیط و تابش مستقیم نور آفتاب داشت. یکی دیگر از دلایلی که در درجه های پایین تر باعث خشکی برگ های گل سنگ می شود، آبیاری و کوددهی به گل در فصل استراحت است. در فصل استراحت نباید به گل کود و یا آب اضافه کرد. در خصوص فصل های استراحت این گل در ادامه مطلب خواهیم پرداخت.

اگر گل سنگ پژمرده شد چه کنیم

روش نگهداری گل سنگ و انواع آن

معمولاً افراد بعد از دیدن یک نقص در گل های خود نمی دانند که چه اقداماتی باید انجام دهند. به عنوان مثال برخی نمی دانند که برای پژمرده شدن برگ های گل سنگ باید چه راهکارهایی انجام دهند. اگر شما هم دیدید که برگ های گل شما دچار پژمردگی شده است، فقط کافی است مقداری آب به آن دهید. آبیاری تنها راهی است می توانید بعد از پژمرده شدن برگ ها انجام دهید. همانگونه که قبلاً توضیح دادیم، گل سنگ عاشق آبیاری است و باید در آبیاری آن دقت فراوان داشته باشید.

علت زرد شدن برگ گل سنگ

روش نگهداری گل سنگ و انواع آن

بعضی اوقات شما در گل سنگ خود مشاهده می کنید که برگ های آن رنگ خود را از دست داده اند و یا تبدیل به رنگ زرد شده اند. زردی برگ های گل سنگ می تواند دو دلیل داشته باشد. دلیل اول مربوط به نور محیط است که اگر نورمحیط کافی نباشد، برگ ها رنگ اصلی خود را از دست خواهند داد. دلیل دوم، کمبود مواد مغذی است. برای جبران کمبود مواد مغذی، کافی است مقداری کود را در آب حل کنید و به صورت مایع به گلدان اضافه کنید. کود مایع تمام مواد مغذی مورد نیاز گل را می تواند به خوبی تامین کند.

علت جمع شدن برگ گل سنگ

جمع شدن برگ های گل سنگ با خشک شدن آن تفاوت بسیار زیادی دارد. یکی از عمده ترین مشکلات دارندگان گل سنگ، جمع شدن برگ های آن است. اگر شما هم دیدید که برگ های این گل جمع شده است باید دو مورد را چک و اصلاح کنید. اولین مورد رطوبت محیط است. رطوبت محیط باید متعادل باشد. زیاد بودن رطوبت در محل گل، باعث جمع شدن برگ های آن می شود و همچنین کاهش رطوبت باعث خشکی برگ ها می شود، پس بنابراین باید بتوانید یک رطوبت مناسب برای گل در نظر داشته باشید. دومین مورد، میزان نوری است که در محل می تابد را چک کنید. اگر نور محیط زیاد باشد گاهی این اتفاق می افتد، هرچند که این گل را باید در محیطی قرار بدهید که نور فراوان وجود داشته باشد.

نحوه نگهداری گل سنگ و تکثیر آن

نگهداری گل سنگ یک سری اقدامات از قبیل هرس کردن، کود دهی و تعویض خاک دارد. بر خلاف تصور، هرس کردن گل سنگ اصلا کار سختی نیست. برای هرس کردن شما نیاز به ابزار های باغبانی ندارید. شما هر دو الی سه هفته می توانید با استفاده از ناخن های خود یک الی دو برگی که در قسمت بالایی گل قرار دارد را از آن جدا کنید، به همین راحتی هرس شد. کود دهی دومین قدم است.

 

اگر در فکر خرید گل بامبو لاکی هستید و می خواهید سفارش اینترنتی گل را برای اولین بار تجربه کنید به شما تبریک می گوییم زیرا شما با سفارش گل از با کیفیت ترین و منظم ترین گل فروشی خانم گل، تازه ترین گل ها را به عزیزانتان هدیه میدهید و تجربه ی یک خرید اینترنتی گل موفق را به دست می آورید. با ما همراه شوید تا شما را با خرید اینترنتی گل بامبو بیشتر آشنا کنیم.

در کشورما این گیاه را با نام گل سنگ ویا گیاه خال صورتی می شناسند برگهای زیبا و زینتی این گیاه موجب به ‌کارگیری فراوان آن در محیط های مختلف می شود این گیاه مناسب آپارتمان می باشد و در فضای آپارتمان به خوبی رشد می کند و سالم می ماند این گیاه زینتی متعلق به acanthaceae می باشد و بومی اطراف ماداگاسکارا است. گل سنگ جزو معدود گیاهانی است که آن را برای رشد برگهایش پرورش میدهند و نه برای رشد گل هایش در صورت نگهداری مناسب این گیاه ارتفاعش تا ۴۰ سانتیمتر هم می رسد نگهداری از این گل بسیار آسان می باشد و می توانید با خیال راحت این گیاه را خریداری کنید و در منزل پرورش دهید و در کنار سایر گل های خود به منزل خود زیبایی وصف ناپذیری هدیه کنید.

 آبیاری گل سنگ

این گیاه را می‌توان جزو گیاهان رطوبت دوس قرار داد این گل نسبت به آبیاری زیاد نیاز دارد ولی  به این معنی نیست که خاک گلدان شما مدام خیس باشد می توان گفت این گیاه هر سه روز یکبار به آبیاری نیاز دارد راه دیگر برای تشخیص زمان آبیاری هنگامی است که برگهایش بی حال می شوند و این نشان دهنده نیاز به آبیاری گیاه است.

راه دیگر برای تشخیص زمان آبیاری خشک شدن خاک تا عمق ۳ سانتی متر می باشد بهتر است از آب جوشیده شده که سرد شده و یا آب بدون املاح برای آبیاری استفاده کنید توجه کنید که آب باید ولرم باشد و به دمای اتاق رسیده باشد. دقت کنید که آب سرد باعث ریزش برگهای گل سنگ و کم رنگ شدن آنها می شود توجه کنید که در فصل زمستان تعداد آبیاری باید کاهش پیدا کنند به طوری که در زمستان فقط به یکبار آبیاری در طول هفته نیاز دارد. گل سنگ میاد با پارچه و یا ماشین دارد.

 رطوبت مناسب برای گل سنگ

اگر گل سنگ را به تنهای کاشتید به تامین رطوبت نیازی ندارد ولی اگر این یا را به صورت گروهی با گیاهان دیگر کاشته آید نگران رطوبات آن نباشید. یکی از راههای تامین رطوبت گیاه ایجاد جزیره در زیر گلدان می باشد به این صورت که در زیر گلدان سنگ ریزه قرار دهید و سپس داخل آن آب بریزید به این ترتیب گیاه رطوبت مورد نیاز خود را از طریق بخار آب دریافت می کند کمبود رطوبت موجب خشکی نوک برگهای گل سنگ می شود.

 نور مناسب برای گل سنگ

اگر خواستار سال ماندن گیاه و برگ های پر رنگ و شاداب گل سنگ هستید باید نور فراوان برای آن مهیا کنید می توانید این گیاه را پشت پنجره جنوبی و یا مکانی پر نور با نور غیر مستقیم قرار دهید اگر مکان نگهداری این گیاه تاریک و یا درسایه باشد لکه های رنگی روی برگ ها از بین می روند و کم کم محو می‌شود همچنین تابش نور مستقیم آفتاب بر روی برگ ها موجب لکه های سوخته روی سطح برگ ها می شود.

دمای مناسب برای گل سنگ

این گیاه در سرما طاقت نمی آورد و از بین می‌رود اما هوا اگر کمی خنک باشد برای رشد آن مناسب است بهترین دما برای رشد این گیاه در روز ۲۷ درجه سانتیگراد و در شب ۲۲ درجه سانتیگراد می باشد البته باید دقت کنید که این گیاه در دمای زیر ۱۵ درجه از بین میرود پس در فصل زمستان دقت کنید که دمای محیط نگهداری این گیاه نباید به زیر ۱۳ درجه برسد زیرا باعث کمرنگ شدن رنگ برگها می شود و پس از گذشت مدتی برگ ها شروع به ریزش می کنند.

 خاک مناسب برای گل سنگ

خاک مناسب برای این گیاه خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی می باشد همچنین می توانید از خاک های آماده مثل خاک هلندی و یا کمپوست برای این گیاه استفاده کنید باید از خاکهای غنی شده با زهکشی بالا برای پرورش این گیاه استفاده کنید.

کود دهی گل سنگ

این گیاه زینتی برای حفظ زیبایی برگ های خود نیازمند تقویت کننده می باشد شما می توانید در طول فصل بهار که فصل  نمو و رشد می باشد هر دو هفته یکبار این گیاه را  با استفاده از تقویت کننده ها کود دهی کنید این گیاه در فصل زمستان  نیاز به کود دهی ندارد زیر فصل استراحت و به خواب رفتن گیاه می باشد.

هرس گل سنگ

اگر این گیاه را هرس نکنید شاخه هایش بلند و نازک می شوند و دیگر رشد جانبی نخواهند داشت اما اگر به طور منظم از شاخه‌های بلند گیاه هرس کنید شاخه ها را به رشد بوته های تحریک می کنید و گلدانی پر از گل سنگ خواهید داشت.

 تعویض گلدان گل سنگ

هنگام مشخص می شود که گیاه به گلدان جدید نیاز دارد که ریشه هایش از ته گلدون بیرون بزنند و یا رشدش کند و متوقف شود نشان دهنده زمان تعویض گلدان فعلی گیاه است.  در این هنگام باید گلدان یک سایز بزرگتر و خاک جدید برای گیاه تهیه کنید و گلدان گل سنگ خود را تعویض کنید.

 تکثیر گل سنگ از طریق قلمه زدن

تکثیراین گیاه زینتی از طریق قلمه زنی به ۲ روش قلمه زدن در آب و قلمه گیری در خاک انجام میشود برای قلمه زدن گل سنگ  متن زیر را با دقت مقاله مطالعه کنید.

 1. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه در اوایل فصل بهار تا اواخر فصل تابستان می باشد.
 2. برای تکثیر گیاه باید از ابزار تیز و استریل شده استفاده کرد اگرابزار تمیز نباشد احتمال ابتلاء گیاه به بیماری افزایش می یابد.
 3.  برای قلمه زدن قسمتهای جوان و سالم گیاه را انتخاب کنید.
 4. طول قلمه های گرفته شده باید بین ۸ تا ۱۰ سانتیمتر باشد.
 5. در قلمه ای  که گرفته‌اید حداقل باید یک گره برای ریشه زدن وجود داشته باشد.
 6. اگر قلمه ها برگدار هستند برگهای اضافی را جدا کنید وجود یک یا دو برگ کافی است کندن برگ ها موجب می شود که قلم انرژی خود را صرف ریشه زدایی کند.
 7. می توانید با کمک هورمون ریشه زایی مطمئن شوید که قلمه ها ریشه می زنند.
 8. قلمه های گل سنگ را می توان ابتدا درون آب ریشه دار کرد و سپس در گلدان کاشت.
 9. برای ترکیب خاک قلمه ها می توانید از خاک مخصوص برای کاشت بذرها استفاده کنید دمای مناسب برای نگهداری قلمه ها ۲۰ درجه سانتیگراد است.
 10.  قلمه ها به نور زیاد اما غیر مستقیم نیاز دارند.
 11.  اگر قصد دارید گیاه در آب ریشه دار شود قبل از اینکه ریشه های قلمه ها خیلی بلند شوند به خاک انتقال دهید در غیر اینصورت قلمه ها به آب عادت کرده و پس از انتقال به خاک از بین میروند.
 12. برای اینکه قلمه ها زودتر ریشه بزنند می‌توانید برای آنها شرایط گلخانه‌ای  را فراهم کنید به این صورت که روی قلمه ها را با پلاستیک شفاف بپوشانید.
 13. بعد از گذشت یک یا نهایتا دو ماه طول ریشه قلمه ها به ۵ سانتیمتر می رسد در این زمان باید قلمه ها را از بستر کشت خارج کنید و در یک گلدان دیگر با سایزی بزرگتر بکارید هنگام خارج کردن قلم ها از گلدان دقت کنید که به ریشه ها آسیب وارد نشود.

 تکثیر گل سنگ از طریق کاشت بذر

برای تکثیر گل سنگ از طریق بذر باید در فصل بهار و تابستان اقدام کنید در ابتدا باید بذرها را به مدت یک الی دو روز در آب ولرم قراربدهید  برای بستراین بذرها باید مخلوطی از پرلیت و پیت ماس تهیه کنید این بذرها را باید در دمای ۲۲ درجه سانتیگراد نگهداری کنید و برای آنها شرایط گلخانه‌ای را فراهم کنید به این صورت که روی گلدان های پلاستیکی شفاف بکشید در این صورت بذرها به خوبی رشد خواهند کرد بذرها باید در عمق نیم سانتیمتری ترکیب پرلیت و پیت ماس کاشت شوند تا زمانی که  بذرهای جوانه نزدن بستر باید همیشه مرطوب بماند و زمانی که خاک بستر خشک شد  باید بذرها را  با آبپاش آبیاری کنید.  بذر های گل سنگ تقریباً پس از گذشت دو هفته شروع به جوانه زدن می‌کنند زمانی که بعضی ها بزرگ شدن می توانید آنها را به گلدان های بزرگتر حاوی کمپوست انتقال دهید.

 دلیل زرد شدن برگ گل سنگ چیست

دلیل اینکه برگهای گل سنگ زرد می شوند و ریزش پیدا می کنند  افراط کردن در آبیاری است برای حل این مشکل باید تعداد دفعات و میزان آبیاری گیاه را کاهش دهید.

 دلیل از بین رفتن لکه های رنگی برگهای گل سنگ چیست

اگر گیاه شما لکه‌های رنگی خود را از دست بدهد یعنی شرایط نوری گیاه نامناسب بوده است برای حل این مشکل گیاه را به مکان با نور بیشتر منتقل کنید تا زیبایی برگ هایش را حفظ کند.

 دلیل ریزش و کمرنگ شدن برگهای  گل سنگ چیست

زمانی که این مشکل رخ می دهد دو احتمال وجود دارد.یک اینکه دمای محیط نگهداری گیاه پایین است دو و در آبیاری گیاه از آب سرد استفاده کرده اید در قدم اول باید علت بروز این مشکل را شناسایی کنید وسپس در صدد حل آن اقدام کنید.

 لکه های سوخته روی برگها گل سنگ به چه علت است

این مشکل هنگامی رخ می دهد که گیاه را زیر نور مستقیم خورشید آبیاری کرده باشید و روی برگها نیز آب ریخته باشید همچنین می توانند به علت استفاده از براق کنندهای شیمیایی و یا قرار گرفتن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید باشد.

 دلایل کم رنگ شدن برگهای گل سنگ چیست

اگر مواد مغذی خاک کم باشد برگهای گیاه کمرنگ می شوند و رشد نمی کنند برای حل این مشکل باید با کد مناسب گیاه را تقویت کنید.

 دلیل جمع شدن  برگهای گل سنگ چیست

بروزاین مشکل می تواند دو دلیل داشته باشد گاهی اوقات دلیل جمع شدن برگهای گیاهتان نور زیاد می باشد شما می توانید با انتقال گلدان به یک مکان دیگر مانع بروز این مشکل شوید. دومین دلیل رطوبت فراوان است شما باید تمامی نکات نگهداری از این گیاه را مطالعه کنید برای تامین رطوبت این گیاه زینتی می توانید از روش جزیره درست کردن استفاده کنید.

 دلایل پژمرده شدن گل سنگ چیست

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد گل سنگ گیاهی حساس می باشد و به سردی و گرمی و خشکی واکنش نشان می دهد پژمرده شدن این گیاه نیز مربوط به همین حساسیت می باشد.  اگر خاک گیاه شما خشک است و یا تشنگی می کشد  گیاه را آبیاری کنید و رطوبت را برای آن تامین کنید این گل زینتی در هنگام تشنگی برگ هایش را جمع می کند تا آب را ذخیره کند و آب بیشتری از دست ندهد.

 دلایل سیاه شدن برگهای گل سنگ چیست

سیاه شدن برگهای این گیاه به دلیل افراط در آبیاری می باشد همینطور اگر هوای محیط نگهداری گیاه آلوده باشد این مشکل برای گیاه پیش می‌آید در این هنگام باید تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید و رطوبت مناسب را برای آن تهیه کنید.

 چرا برگهای گیاه خشک و پیچ خورده هستند

این مشکل به دلیل نبود رطوبت و خشکی هوا می باشد هنگام بروز این مشکل بهتر است گیاه را در سایه و به دور از خورشید غبار پاشی کنید تا برگ هایش سرحال شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “روش نگهداری گل سنگ و انواع آن

 1. Zareii گفت:

  سلام روزتون بخیر من یه گلدون پولکا دات (گل سنگ) امروز خریدم تا اوردمش تو خونه یه سری برگاش پژمرده شد. علتش چی میتونه باشه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   تعویض مکان به شوک رفته بهش اسیدامینه بده
   تعویض گلدان انجام نده.

 2. Kakh گفت:

  سلام
  این گل سنگ دوستم هست که برگها لول شده و ساقه سفید ولی بدست نمیچسبه خواهشا راه درمانشو بفرمایید ممنون از راهنماییتون

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   گلدونتون برای این سایز گیاه بزرگه. گلدان سفالی هست و خاک تو اینطور گلدان ها زودتر خشک میشه. خاکش هم بنظر مناسب نمیاد. گل سنگ رطوبت دوست هست و بهتره براش جزیره درست کنید.
   در کل لوله شدن برگ گیاهان عموما واکنش گیاه به رطوبت پایین هست. حالا این ناشی از خشک بودن ریشه هست یا رطوبت کم هوا یا هردو.

 3. eli گفت:

  با سلام و روز به خیر ببخشید این گل من داره از نوک برگ خشک میشه مشکلش چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام
   گل سنگ نیاز به رطوبت هوا داره میتونید براش جزیره بزارید یا بخور سرد اسپری اب با فاصله سطح خاکش خشک میشه اب بدید نور زیاد و بدون تابش افتاب نیاز داره.

 4. Nadia گفت:

  سلام
  برگهای گل سنگ چرا افتاده؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   رطوبت محیط احتمالا کمه و اینکه میزان نور دریافتی چطوره؟

 5. Negar گفت:

  درود بر دوستان گلم. می خواستم بدونم اسم این گل چیه، وشرایط نگهداریش چطوریه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   گل سنگ.خاک خوب با زهکشی مناسب،نور غیر مستقیم و آبیاری با خشکی خاک در حدی که با لمس خاک به دست نچسبه،دوستدار رطوبت.

 6. Maryam0hamadi گفت:

  دوستان
  گل سنگ گل مقاوميه؟
  وقت خوبيه براي خريدش؟
  عمرش طولانيه آيا؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   خیر.کمی شرایط حساس تری داره و نمیشه گفت مقاوم.

 7. عزیزی گفت:

  سلام چرا پشت برگهایش سفیدک زده وکمرنگ شده

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر شرایط نگهداری گل سنگ برامون توضیح بدید تا راهنمایتون کنیم.

   1. Erfan گفت:

    سلام این گل بیماری هم به همراه داره چون در بالای صفحه به بیماری اشاره کرده ولی هیچ توضیحی نداده؟

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

     سلام بله حق با شماست به زودی براش مطلب مینویسیم و براتون ارسال میکنیم.

 8. الهام ساکی گفت:

  سلام عزیز،این طریقه ی قلمه زدن رو‌‌ من متوجه نشدم،باید یه شاخه ی کوچک رو از ته که به شاخه بزرگتراز خودش وصل شده،بکنیم؟؟
  ضمنا فصل استراحت رو توضیحاتشو نفرمودین..پیشاپیش ممنونم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقتتون به خیر.
   خیر از نیم سانتیمتر زیر بند قلمه ای به طول 10الی15 سانتیمتر را به چاقوی تمیز و استریل اریب کات کنید بعد از کات کردن درآب و بستر کشت ریشه دار میشود.
   1- برای ریشه دار کردن درآب ،قلمه ای را که قبلا تهیه کردید در آبی که حداقل 24 ساعت مانده بگذارید هفتگی آب را عوض کنید حتما برای جلوگیری از قارچ گرفتگی یک تکه زغال در اب بیندازید پس از اینکه ریشه ها به 2الی3 سانتیمتر شد به خاک غنی منتقل کنید
   2- برای ریشه دار کردن در بستر کشت پس از تهیه قلمه ،آن را در بستر کشت پرلیت، کوکوپیت یا ماسه قرار دهید قلمه را کاور کنید جاش سرد نباشه 30درصد نور بهش بتابه ابیاری با خشک شدن 2 الی3 سانتیمتر بستر بعد از ریشه دارشدن به ترکیب خاک غنی منتقل کنید .تمام گیاهان از پائیز تا اواخر زمستان فعالیت کمتری دارند.
   غیر از کاکتوسها بقیه گیاهان به خواب نمی روند.

 9. Asa گفت:

  با سلام و روز به خیر ببخشید این گل سنگ من داره از نوک برگ خشک میشه مشکلش چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام
   گل سنگ نیاز به رطوبت هوا داره میتونید براش جزیره بزارید یا بخور سرد اسپری اب با فاصله سطح خاکش خشک میشه اب بدید نور زیاد و بدون تابش افتاب نیاز داره

 10. Kakh گفت:

  سلام
  این گل سنگ دوستم هست که برگها لول شده و ساقه سفید ولی بدست نمیچسبه خواهشا راه درمانشو بفرمایید ممنون از راهنماییتون.

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   گلدونتون برای این سایز گیاه بزرگه. گلدان سفالی هست و خاک تو اینطور گلدان ها زودتر خشک میشه. خاکش هم بنظر مناسب نمیاد. گل سنگ رطوبت دوست هست و بهتره براش جزیره درست کنید.
   در کل لوله شدن برگ گیاهان عموما واکنش گیاه به رطوبت پایین هست. حالا این ناشی از خشک بودن ریشه هست یا رطوبت کم هوا یا هردو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *