گل شفلرا همیشه سرسبز که به نام درخت چتری هم شناخته می ‌شود. این گیاه بومی کشور استرالیا بوده و اگر در شرایط محیطی شبیه خاستگاه و زادگاه خود نگهداری شود طول ارتفاع آن به ۳ متر هم  می رسد. این درختچه زیبا که رشدی آهسته دارد دارای برگ های سبز رنگ روشن و چرمی شکل بوده و در انتهای آن، برگ ‌های پنجه ای شکل وجود دارد. شفلرا به واسطه مقاومت بالایی که در برابر شرایط نامساعد محیطی دارد یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است، چون نگهداری و رسیدگی به آن زیاد سخت نیست.

البته اگر در فضای آپارتمان و محیط های گلخانه ای منتظر گل دادن این گیاه زیبا هستید باید بدانید که در این شرایط و در فضای محیط خانه این گیاه به ندرت گل می دهد اگر در محیطی شبیه زادگاه خود نگهداری شود میوه های نارنجی رنگ و ریز می دهد. با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی شرایط نگهداری و تکثیر و پرورش این گیاه زیبا بپردازیم. در فروشگاه اینترنتی خانم گل شما می توانید خرید گل شفلرا را در کم ترین زمان ممکن سفارش دهید. گلخونه خانم گل با سابقه 10 سال بهترین گیاه را برای مشتری ارسال میکنند.

گل شفلرا

 علت خشک شدن گل شفلرا

گل شفلرا یکی از گیاهان اپارتمانی است که بین مردم محبوبیت فراوانی دارد اما برخی مواقع ممکن است این گیاه زیبا دچار بیماری و یا ریزش برگ شود البته ریزش برگهای پایینی برگهای شفلرا یک امر طبیعی است که دلیل ان تحریک برای رشد کردن برگهای جدید گیاه می باشد. اگر روی برگهای شما لکهای مشکی و قهوه ای پدیدار شده دلیل آن حمله قارچ به گیاه می باشد که در این صورت باید از قارچ کش استفاده شود اما اگر در ابتدا برگها زرد می شوند سپس دچار ریزش می شوند می توان گفت دلیل آن ابیاری افراطی گیاه می باشد که باید در این شرایط تعداد دفعات ابیاری را کاهش دهید. بی رنگ بودن برگهای شفلرا نشان دهنده عدم مواد مغذی در خاک می باشد.

مراقبت از گل شفلرا

شفلرا یکی از گیاهان زینتی محبوب است که در دو نوع سبز و ابلق وجود دارد. رشد خوب این گیاه و برگهای چطری مانند آن طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. در ادامه با وبسایت خانم گل همراه باشید تا با نحوه نگهداری از این گیاه زیبا اشنا شوید. گیاه شفلرا نیازمند نور غیر مستقیم اما به نسبت فراوان می باشد از قرار دادن این گیاه پشت پنجره هایی با نور مستقیم خورشید پرهیز کنید که موجب زرد شدن برگهای گیاه می شود. دمای ایده ال برای نگهداری این گیاه دمای بین 19 تا 29 درجه سانتی گراد می باشد. در فصول سرد سال بهتر است ابیاری گیاه را با خشک شدن 3 بند انگشت از سطح خاک انجام دهید و در فصول گرم سال تعداد دفعات ابیاری را افزایش دهید. برای خاک گل شفلرا از خاکی با ذهکشی بالا مانند کوکپیت و پیت ماست استفاده کنید.

گل شفلرا را چگونه نگهداری کنیم

گل آپارتمانی شفلرا که به گیاه 5 انگشتی نیز معروف است بومی کشور استرالیا می باشد و انرا با نام درختچه همیشه سبز نیز می شناسند جالب است بدانید که اگر محیط نگهداری شفلرا باب میل ان باشد ارتفاعش تا 3 متر هم بالا می رود. گل شفلرا که، دارای برگهای چتری شکل می باشد در گیاهان به گیاه امنیت و محافظت شناخته می شود. نور مناسب برای نگهداری شفلرا نور غیر مستقیم می باشد. بهتر است گیاه را پشت پنجره های شرقی و یا جنوبی قرار دهیم. در رابطه با ابیاری گیاه شفلرا لازم است بدانید این گیاه نسبت به کم ابی مقاوم است. پس اگر بسیار سفر میکنید و یا شاغل هستید خرید شفلرا یک گزینه مناسب برای شما می باشد. اگر شرایط نگهداری برای ان را دارید بهتر است در فصل تابستان هفته ای یک تا دو بار گیاه را ابیاری بکنید. شفلرا جزوه گیاهان رطوبت دوست می باشد بنابراین می توانید با غبار پاشی برگها به کمک و رشد بهتر گیاه خود بروید.

درمان پژمرده شدن گل شفلرا

عوامل مختلفی در ریزش و پژمرده شدن برگهای شفلرا دخیل هستند. دلیل اول ابیاری بیش از اندازه گیاه می باشد. دلیل دیگر نداشتن ذهکشی بالای خاک و یا نداشتن ذهکش در گلدان می باشد در این صورت احتمال دارد ریشه دچار پوسیدگی شده باشد. در نقطه مقابل علت دیگر پژمردگی شفلرا ابیاری کم گیاه باشد شما می توانید با بهبود شرایط ابیاری مشکل انرا حل کنید در قسمت قبل اشاره شد که خاک شفلرا خاک سبک با ذهکشی بالا باشد. بنابراین خاک سنگین می توانند دلیل دیگر پژمردگی گیاه باشد. شفلرا به نور فراوان اما غیر مستقیم احتیاج دارد پس کم بود نور کافی نیز می توانند موجب بروز بی حالی گیاه شود.

شرایط نگهداری گل شفلرا در آپارتمان

اگر شما هم قصد دارید که به عنوان یک گیاه زینتی در محیط خانه یا محل کار خود گل شفلرا را انتخاب کنید دانستن چند نکته حائز اهمیت است. اول اینکه حتما بدانید که این گیاه باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شود چرا که متخصصان در عمر گل و گیاه تاکید دارند که این گیاه هم برای انسان ها و هم برای حیوانات سمی است. شدیداً تاکید می‌شود که از تماس گل شفلرا با بدن خود چه دست ها و چه اجزای صورت خودداری کنید چرا که به واسطه دارا بودن کلسیم اکسالات خوردن و یا تماس این گیاه با بدن انسان و حیوانات باعث ایجاد سوزش شدید در نواحی دهان زبان لب ها می شود. در برخی از مواقع موجب ایجاد حالت تهوع و اسهال و استفراغ در صورت بلعیدن اجزای این گیاه می شود. نکته بعدی مساعد نگه‌داشتن شرایط دمایی و آبیاری منظم و البته خاک و کود مناسب است که در ادامه به آن می پردازیم.

گل شفلرا

نور مناسب برای شفلرا

با توجه به اینکه گل شفلرا نسبت به محیط سایه تا حدودی مقاوم است و نیازمند نور غیر مستقیم خورشید می باشد بهترین مکان برای نگهداری این گیاه در کنار پنجره های شرقی و جنوبی است. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که این گیاه نسبت به نور بیش از حد و مستقیم حساس است و ممکن است منجر به سوخته شدن برگ های آن شود، پس تا جایی که امکان دارد از تابش مستقیم نور خورشید به برگ های آن جلوگیری کنید.

گل شفلرا

آبیاری مناسب

علیرغم مقاومت بالایی که گل شفلرا نسبت به کم آبی دارد اما توصیه می شود که خاک گلدان آن همیشه مرطوب باشد. البته در فصل گرما میزان آبیاری نسبت به فصل سرما متفاوت است لذا شما در تابستان می توانید هفته ای دو الی سه مرتبه گیاه خود را آبیاری کنید و در فصل زمستان این دفعات به هفته یک مرتبه کاهش پیدا می کند. نکته قابل توجه که در آبیاری اکثر گیاهان آپارتمانی باید به آن توجه داشته باشیم این است که فاصله بین دو مرتبه آبیاری خاک گلدان باید کاملاً خشک شده باشد و در صورت اینکه خاک هنوز مرطوب باشد اقدام به آبیاری نکنید. غرق آب بودن گل ها باعث می شود تا ریشه گیاه آسیب ببیند و درنتیجه باعث مرگ آن خواهد شد.

گل شفلرا

شفلرا و رطوبت دما

بهترین شرایط برای رشد این گیاه رطوبت ۴۰ الی ۵۰ درصد می باشد که شما می توانید برای تامین این رطوبت، اطراف برگ ‌ها را به وسیله غبارپاشی هفته ‌ای دوبار مرطوب کنید. اگر به زیر گلدانی خود که حاوی سنگ ریزه می باشد مقداری آب اضافه کنید به واسطه تبخیر این آب فضای مرطوبی در اطراف گلدان شما ایجاد می شود. در فصل سرما و به واسطه خشک شدن هوای محیط آپارتمان برای تأمین رطوبت شما می توانید از دستگاه بخور سرد استفاده کنید.

دمای مناسب برای شفلرا

بهترین گزینه از لحاظ دما برای این گل محیطی معتدل که نه بیش از حد دما بالا باشد و نه سرمای آن غالب، لذا بهترین دما برای نگهداری این گیاه زیبا دمای بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد می باشد. حتما توجه داشته باشید که این گیاه را در فصل سرما از کنار پنجره ها دور کنید. اگر محیط نگهداری این گیاه در معرض سرمای شدیدی است از لوازم گرم کننده برای متعادل نگه داشتن محیط آپارتمان خود استفاده کنید البته توجه داشته باشید که به هیچ وجه گیاه شما در نزدیکی این وسایل گرمایشی قرار نگیرد. قرار گرفتم آن در کنار وسایل گرمایشی باعث می شود تا  رطوبت سطح خاک و رطوبت خودِ گیاه کاهش پیدا کند.

گل شفلرا

خاک و کود مناسب شفلرا چگونه است؟

 گیاهان آپارتمانی به واسطه نگهداری آن ها در گلدان، نیازمند خاکی با زهکشی مناسب و رسیدگی و تغذیه به موقع توسط کو دهای موجود در بازار می باشد. لذا توصیه می شود که خاک نیمه سبک برای گل شفلرا انتخاب کرده و ترکیب خاک گلدان شما دارای زهکشی مناسب باشد. پیشنهاد ما برای شما ترکیب خاک برگ و کوکوپیت و پیت ماس و البته کمی ماسه می باشد. برای تغذیه خاک و مقوی کردن محیط گلدان برای گیاه خود می توانید در فصل رشد این گیاه هر دو هفته یک بار به وسیله کود های متناسب با این گیاه خاک خود را تغذیه و مقوی کنید. از آنجایی که این گیاه در فصل زمستان که فصل استراحت آن است، نیاز زیادی به کود دهی ندارد و شما می توانید ماهی یک بار با کودهای شیمیایی مناسب خاک گیاه خود را تغذیه کنید. در خصوص کود دهی نیز باید به این  نکته مهم توجه داشته باشید که کود دهی بیش از اندازه به گل باعث می شود تا ریشه آن دچار سوختگی شود.

گل شفلرا

بیماری ها و مشکلات گل شفلرا و راه های درمان آن

این گیاه همانند تمام گیاهان آپارتمانی ممکن است به واسطه عوامل مختلف دچار آسیب دیدگی شود که در صورت رسیدگی به موقع به آن می ‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری و یا نسبت به دفع آن ها اقدام کرد. در ادامه به برخی از این مشکلات و آفات پرداخته و روش مقابله و برطرف کردن آن ها را توضیح می دهیم.

زخم شدن برگ گل شفلرا

بعضاً ممکن است شما بر روی برگ های گیاه خود زخم های پنبه ای سفید رنگ را مشاهده کنید که علت آن وجود حشره شپشک آرد آلود می باشد. شما می توانید در صورت کم بودن این زخم ها با پنبه و یا دستمالی تمیز که آغشته به مایع صابون و یا کمی الکل می باشد نسبت به دفع این آفات اقدام کنید و اگر تعداد زخم های روی گیاه شما زیاد است می توانید از سموم حشره کش مناسب برای برطرف کردن این مشکل و دفع این آفت اقدام کنید. اگر این آفات را به موقع از روی گیاه خود دفع نکنید، سبب از بین رفتن آن خواهید شد.

گل شفلرا

زرد شدن برگ های گل شفلرا

وقتی زیبایی برگه ای گل شما از بین رفته و رنگ سبز براق آن رو به زردی می گراید، باید توجه داشته باشید که گیاه شما به وسیله حشره موذی کنه مورد هجمه قرار گرفته است. برای برطرف کردن آن به هیچ وجه از سم کنه کش استفاده نکنید. شما می توانید از غبار پاشی برای کاهش این آفت استفاده کنید. نکته دیگر اینکه ممکن است عامل دیگری منجر به زرد شدن برگ های گیاه شما باشد که این عامل می تواند کمبود نور مناسب نیز باشد. این گل اگر در معرض نور مناسب و کافی قرار نگیرد زیبایی برگ های خود را از دست می دهد و برگ های آن به رنگ زرد و رنگ پریده در می آید.

گل شفلرا

پژمردگی برگ های گل شفلرا

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به طور ناگهانی متوجه پژمرده شدن برگ ها و آویزان شدن آن ها بشوید. عامل اصلی این اتفاق کم آبی و تشنه بودن گیاه شما می باشد برای برطرف کردن آن حتما توجه داشته باشید که آبیاری گیاه را به صورت منظم انجام دهید و البته در قدم اول باید گلدان این گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید تا تشنگی عمیق گیاه از بین برود.

ریختن برگ های زرد شده شفلرا

علت اصلی این اتفاق در یک کلام آبیاری بیش از اندازه می باشد. همان طور که کم ‌آبی به گیاه شفلرا آسیب می رساند آبیاری بیش از اندازه منجر به از بین رفتن سلامت گیاه شده و درپاره ای اوقات منجر به مرگ گیاه شما می شود. لذا توجه داشته باشید که حتما اجازه دهید بین دو آبیاری خاک روی گلدان شما کاملاً خشک شده باشد و البته زهکشی گلدان خود را نیز بررسی کنید تا آب به خوبی از گلدان خارج شود.

گل شفلرا

چرا برگ های سالم و سبز گل شفلرا می ریزد

برگ های پایین گیاه به جهت تسریع رشد گیاه به صورت طبیعی ممکن است بریزد، اما نکته قابل توجه این است که ممکن است گیاه ما در معرض دمای بیش از حد گرم یا سرد قرار بگیرد که در این صورت نه فقط برگ های پایینی بلکه برگ های بالایی گیاه نیز ممکن است دچار آسیب دیدگی شده و بریزد. به همین دلیل به هیچ وجه این گیاه را در هوای خیلی سرد و خیلی گرم قرار ندهید چرا که این امر منجر به این می‌شود تا به گیاه شما شوک وارد شده و سلامت آن به خطر بیافتد.

سیاهی برگ گل شفلرا

اگر گیاه شما توسط قارچ ها مورد حمله قرار گرفته باشد ممکن است لکه های خاکستری مایل به قهوه ای و سیاه بر روی برگ های آن ایجاد شود که در این شرایط ذکر دو نکته حائز اهمیت است. اول اینکه به هیچ وجه برگ های گیاه خود را آب پاشی نکنید، دوم اینکه حتماً از سموم قارچ کش و متناسب با این گیاه طبق دستورالعمل آن استفاده کنید.

تکثیر گل شفلرا

این گیاه بر خلاف دیگر گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای که معمولاً به یک یا دو روش قابل تکثیر هستند،به ۴ روش مختلف امکان تکثیر دارد. اصلی ترین روش تکثیر این گل، تکثیر از طریق قلمه است که در ادامه این مطلب مفصل به آن پرداخته ایم.

قلمه زدن

بهترین فصل برای قلمه زدن این گیاه اواسط فصل بهار تا اوایل تابستان است. برای این کار قلم هایی به طول ۱۰ سانتیمتر را به وسیله قیچی باغبانی ضدعفونی شده از شاخه گیاه جدا می کنیم و برگ های اضافی پایین قلمه را کنده و تنها ۱ الی ۲ برگ نگه میداریم. قلمه های جدا شده را در گلدانهای مجزا از یکدیگر که با خاک کاملاً سبک پر شده است بکارید و گلدان ها را در در محیطی گرم با دمای ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتی گراد و البته با نور نسبتاً گرم نگهداری کنید. از آنجایی که گلدان قلمه و خاک آن باید در محیط مرطوب باشد شما می توانید به وسیله کیسه پلاستیکی روی گلدان خود را بپوشانید. البته کیسه ها ترجیحا شفاف باشند تا نور دهی انجام شود. حتما توجه داشته باشید که خاک گلدان قلمه به هیچ وجه نباید مملو از  آب و خیس باشد و تنها تر بودن آن برای رشد قلمه شما کافی است. شرایط ذکر شده را تا زمانی حفظ و نگهداری کنید که در بالای قلمه گیاه شما رویش جدید قابل مشاهده باشد و می توانید بعد از یکماه که ریشه دهی قلمه انجام شد کیسه های پلاستیکی را جمع آوری کرده و گیاه خود را به گلدان جدیدی منتقل کنید.

گل شفلرا

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل شفلرا

 1. مرضیه گفت:

  سلام. حدود دو هفته پیش گلدان رو عوض کردیم. و همه ی برگها پژمرده شدن. آیا علتش کم آبی هست یا علت دیگه داره؟ آیا امکان احیای گیاه هست؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   تعویض گلدان وخاک شفلرامشکله چون شوک شدیدمی بینه
   باید قبلش با اسیدامینه ابیاری میشد ،گیاه قالبی ازخاک خارج بشه ، گلدان جدید بزرگ نباشه ،بعدازتعویض دونوبت پشت سرهم درزمان ابیاری با اسیدامینه ابیاری بشه ،جاش گرم نباشه.

 2. جواد گفت:

  فقط متاسفانه فقط مشکل قلمه گیری دارم ،سه روش امتحان کردم وبی نتیجه مونده ،ونتوانستم این گل زیبا رو تکثیر کنم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر چطوری تکثیر کردید؟ از طریق برگ یا از طریق ساقه؟ شرایطی که نکثیر کردید را برامون توضیح بدید.

 3. جواد گفت:

  درود وعرض ادب ،بینهایت سپاسگذار از زحمات واطلاعات خیلی مفید شما ،من سه بار شلفیرا خریداری کردم وبا توجه به نور کافی واب دهی مناسب هر سه گل نابود شدن ،چون علاقه زبادی به این گل داشتم بار چهارم گل وگلدان کوچکتری خربدم ولی اینبار در زیر بالکن وداخل حیاط که سایه درخت نارنج هم از سوختن نور مستقیم جلوگیری میکنه ،الان اندازه یک درخچه یک مترونیم شده وعرض گل هم تقریبا به ۶۰ سانتی متر رسیده ،وجالب اینکه امسال فصل بهار چهارم ،برگ های خیلی درشت ونصف درختچه سبزخیلی زیبا ونصف دیگر ابلغ خیلی زیبا شده ،هفته ای دوبار ابدهی دارم ،۴ فصل سرجایش تغییر نمیدهم ،بنظر بنده جابجایی گل وگلدان هم تاثیر بر حفظ ونابودی این گیاه زیبا دارد

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام تشکر از نظر خوبتون که به دوستان دیگه کمک کردید بله موردی که گفتید دقیقا میتونه به رشد تمامی گیاه کمک کنه. سبز بمونه براتون انشالله.

 4. دلارام گفت:

  سلام گل من لکه‌ های قهوی مانند داره و برگهای میریزه باید چیکار کنم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   ابیاری مناسب نیست باخشک شدن دو سوم خاک ابیاری شود گیاه قارچ گرفته. با رعایت این مورد انشالله گیاهتون حالش خوب میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *