جدول مشخصات گل گندمی و نحوه نگهداری

گل گندمی جزو تطبیق پذیر ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. توانایی رشد در هر نوع آب و هوا و شرایط محیطی، موجب شده این گیاه نگهداری بسیار ساده‌ای داشته باشد. از این رو گزینه‌ای مناسب برای اشخاصی که در نگهداری گیاهان بی تجربه هستند می باشد.

نام رایج گیاه گندمی، گیاه عنکبوتی
نام انگلیسی گیاه Spider plant
نام علمی گیاه Chlorophytum comosum
دسته بندی گیاه گیاهان آپارتمانی
میزان آبیاری گیاه پس از خشک شدن سطح خاک
نور مناسب گیاه آفتاب غیر مستقیم (زیاد)

گیاه و گل گندمی را بیشتر بشناسیم

گل گندمی با نام انگلیسی (spider plant) و نام علمی   (Chlorophytum comosum) از خانواده سوسنی ها یا لیلیاسه (Liliaceae) می باشد و بومی مناطق گرم اروپا، آفریقا و آمریکا است. این گیاه به گل سنجاقی نیز معروف است. برگ های گندمی معمولا طولی بین ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر دارند، نواری شکل و آویزان هستند. رنگ این برگ ها کرم و سبز ابلق می باشد. شکل خاص برگ های گل گندمی باعث شده این گیاه در دسته گیاهان زینتی نیز جای گیرد. گندمی در صورت مهیا بودن شرایط، هر تابستان به گل می نشیند. گل های گندمی کوچک، سفید و ستاره شکل هستند و در میان برگ ها می رویند. این گیاه علاوه بر رشد سریع و نگهداری آسان، جزو گیاهان بی خطر می باشد و برای حیوانات خانگی و کودکان هیچ خطری ندارد. همچنین قدرت تصفیه هوای این گیاه، آن را در مقایسه با دیگر گیاهان آپارتمانی محبوب تر نیز می کند.

شرایط نگهداری گل گندمی

گل گندمی در چه شرایطی رشد بهتری دارد؟

همانطور که قبل تر گفتیم گندمی گیاهی کم توقع است و نگهداری ساده‌ای دارد. اما با این حال، مثل تمامی گیاهان دیگر برای رشد نیازمند به شرایط و نگهداری خاص خودش است. پس در ادامه شرایط مناسب نگهداری از گندمی را بررسی خواهیم کرد.

دمای مناسب برای رشد گل گندمی

گل گندمی گیاهی مقاوم است و حتی می تواند دمای صفر درجه را نیز تحمل کند. البته همانطور که از زادگاهش پیداست، آب و هوای گرم را ترجیح می دهد و بهتر است آن را در نقاط گرم منزل نگهداری کنید. به طور میانگین دمای مطلوب برای نگهداری گندمی، در روز دمایی حدود ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد و در شب دمایی بالای ۱۲ درجه سانتی گراد است.

شرایط نگهداری گل گندمی

نور مناسب برای

رشد گل گندمی

گندمی نیاز چندانی به نور ندارد ولی اگر مدت زیادی در محیط کم نور قرار بگیرد، رنگ برگ های آن تغییر میکند و تیره می شود. بهترین مکان برای نگهداری گندمی نزدیک به پنجره است. طوری که نور غیر مستقیم دریافت کند. توجه کنید که نور زیاد و مستقیم برای گندمی ضرر دارد.

رطوبت نسبی مناسب برای رشد گل گندمی

این گیاه برای رشد به رطوبت زیادی نیاز دارد. حتی توصیه می شود گندمی در محیط هایی مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی نگهداری شود. برای تامین رطوبت گندمی از روش هایی مانند غبار پاشی و ساخت جزیره نیز می توان استفاده کرد. ساخت جزیره بهترین روش برای تامین رطوبت گندمی است.

ساخت جزیره برای گل گندمی:

زیرِ گلدان سینی‌ای قرار دهید و آن را با آب و سنگریزه پرکنید.

گلدان را روی سنگیریزه ها قرار دهید. دقت کنید که انتهای گلدان با آب درون سینی تماس نداشته باشد.

آب درون سینی به مرور تبخیر شده و از زهکش گلدان رطوبت مورد نیاز گندمی را تامین می کند.

شرایط نگهداری گل گندمی

  • آبیاری مناسب برای رشد گل گندمی

اجازه دهید بین هر بار آبیاری خاک گیاه کاملا خشک شود و از غرقاب کردن خاک گیاه بپرهيزيد. در تابستان به دلیل گرم بودن هوا، گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد. به طور کلی در تابستان گیاه به دو تا سه بار آبیاری در هفته نیاز دارد و در زمستان هفته‌ای یک بار آبیاری کافی می باشد.

  • خاک و

    کودِ مناسب برای رشد گل گندمی

گل گندمی ریشه هایی گوشتی دارد. به همین دلیل برای رشد، به خاکی سنگین نیاز دارد.

ترکیب مساوی ای از ماسه، خاک باغچه و کمپوست می تواند بستری مناسب برای رشد گندمی باشد.

برای کوددهی بهتر است در فصول رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار کوددهی انجام دهید. می توانید از کود های شیمیایی مخصوص گل های آپارتمانی برای این کار استفاده کنید.

شرایط نگهداری گل گندمی

  • تعویض گلدان گندمی

از آنجایی که گل گندمی سریع الرشد می باشد، هر ساله نیاز به تعویض گلدان دارد. البته در برخی موارد به دلیل مهیا بودن شرایط رشد، گیاه رشد بهتری داشته و در نتیجه زودتر به تعویض گلدان نیاز پیدا می کند. پس هر گاه که گلدان برای گیاه کوچک شد، آن را با گلدانی یک سایز بزرگتر تعویض کنید. بهتر است در هر بار تعویض گلدان، خاک سطحی را با خاک جدید جا به جا کنید تا گیاه رشد بهتری داشته باشد.

تکثیر گندمی

گندمی های بالغ در انتهای ساقه‌ی خود جوانه هایی دارند که از طریق این جوانه ها می شود گندمی را تکثیر کرد. برای این کار باید با استفاده از چاقویی تیز، با دقت این جوانه ها را ببرید و از گیاه مادر جدا کنید. سپس آنها را در خاکی مرطوب بکارید و خوب آبیاری کنید. البته می توانید ابتدا جوانه ها را در لیوانی آب، ریشه دار کنید و سپس به خاک منتقل کنید. معمولا ریشه دهی جوانه یک الی دو هفته به طول می‌انجامد.

شرایط نگهداری گل گندمی

مشکلات و بیماری های گیاه گندمی

  • علت زرد شدن برگ های گندمی:

علت اصلی زرد شدن برگ ها آبیاری زیاد و زهکشی نامناسب است. زهکشی گلدان را چک کنید و دقت کنید تا زمانی که خاک گلدان کاملا خشک نشده آبیاری نکنید.

  • پژمرده شدن برگ ها:

این اتفاق معمولا به دلیل کمبود مواد مغذی در خاک می افتد. برای رفع مشکل، بهتر است هر دو هفته یکبار گیاه را کوددهی کنید. می توانید برای اطمینان خاک گلدان را نیز عوض کنید.

  • قهوه ای شدن برگ ها:

گاهی به دلیل وجود کلر زیاد در آب، برگ های گیاه قهوه‌ای رنگ می شوند. بهتر است برای آبیاری، آب را به مدت یک روز در ظرفی در باز قرار دهید تا کلر آب از بین برود و سپس آبیاری کنید.

هرس کردن گیاه سنجاقی

زمانی که برگ های گل گندمی یا سنجاقی تغییر رنگ دادند و به رنگ قهوه ای در آمدند، باید برگ های قهوه‌ای را بلافاصله جدا کنید. این برگ ها دیگر سبز نخواهند شد و جلوی رشد برگ های جوان را نیز خواهند گرفت. برای این کار با چاقویی تیز و استریل شده برگ ها را جدا کنید و اگر تعداد برگ های قهوه‌ای زیاد است به یکباره تمامی برگ ها را هرس نکنید و این کار را در چند مرحله انجام دهید تا به گیاه آسیبی نرسد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *