با گل پرنده بهشتی بصورت کامل آشنا شوید

بی شک یکی از زیبا ترین گل هایی که بعد از ورود به گل فروشی با آن مواجه می شوید، گل پرنده بهشتی با همان استرلیتزیا است. این گل از جمله زیباترین گل هایی است که شما می توانید آن را در منزلتان پرورش دهید یا نگهداری کنید. گلبرگ های زرد و قرمز آن باعث شده است تا جلوه این گل چندین  برابر افزایش پیدا کند. اکثر افرادی که برای چشم روشنی و یا خواستگاری می روند معمولاً از این گل در دسته گل خود استفاده می کنند. از مزیت ویژه آن است که این گل را شما می توانید در گلدان نیز نگهداری کنید.

گل پرنده بهشتی

ریشه این گیاه آفریقایی بوده و برای رشد باید برایش شرایط مانند گلخانه را فراهم کنید. از دیگر ویژگی منحصر به فرد این گل بسیار زیبا می توان به زمان گلدهی آن اشاره کرد. این گل معمولاً در اوایل زمان گلدهی خود را شروع می کند و تا بهار شما شاهد شکوفایی آن خواهید بود. از دلایل نامگذاری این گل هم باید بگوییم که شما وقتی به این گل نگاه می کنید، احساس می کنید که یک پرنده روی آن نشسته است.

خرید گل پرنده بهشتی یا گل استرلیتزیا یکی از زیباترین و معروف ترین گیاهانی است که با هدیه دادن به عزیزان خود می توانید خوشحالشان کنید. گلهای زیبای این گیاه مانند پرنده ها ی در حال پرواز هستند  که زیبایی منحصر به فردی ایجاد می‌کند و کاربرد های فراوانی از جمله در تاج گل، دسته گل و سبد گل ها دارند.

نحوه قلمه زدن گل پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی

قلمه زدن در این گل به گونه ای است که فقط باید از ساقه آن استفاده کنید. پس از برش از ساقه باید برای آن را بلافاصله در خاک مرطوبی که از قبل آماده کرده اید قرار دهید. قرار دادن قلمه در خاک مربوط و آغشته با مواد مغذی باعث می شود تا ریشه زدن آن تسریع شود. بعد از قلمه زدن این گل باید کاملا صبور باشید چون پس از این کار حدود دو الی سه سال طول می کشید تا گل شما به گلدهی برسد.

تکثیر پرنده بهشتی از طریق برگ

گل پرنده بهشتی

تکثیر کردن گل پرنده بهشتی، تقریباً کار ساده ای است. برای تکثیر این گل از طریق برگ، باید برگ های آن را از قسمتی که به ساقه چسبیده جدا کنید و سپس در خاک مرطوب بکارید. برای اینکار باید از برگ هایی استفاده کنید که در کنار برگ های پیر رشد کرده اند. برای تکثیر باید به فصل هم توجه کنید که بهترین فصل برای تکثیر از طریق برگ فصل های بهار و تابستان است.

علت جمع شدن برگ گل پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی

از آن جایی که سرعت رشد در گل پرنده بهشتی بسیار کم است، باید در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشید. یکی از مشکلاتی که گل پرنده بهشتی با آن رو به رو می شود، جمع شدن برگ های آن است. از مهمترین دلایلی که می توان گفت سبب جمع شدن برگ های این گل می شود، کمبود رطوبت و خشکی خاک آن است. خشکی خاک و یا رطوبت محیط می تواند باعث خشکی بافت برگ ها و در نتیجه سبب جمع شدن آن شوند. همچنین از دیگر موارد این عارضه می توان به زهکشی نشدن درست خاک گل اشاره کرد.

روش پرورش و تکثیر پرنده بهشتی از طریق بوته و برگ و کاشت بذر

پرورش گل پرنده بهشتی از طریق بوته، برگ و بذر انجام می شود که قبلا در متون بالا به تکثیر این گل از طریق برگ اشاره کردیم. دومین راه برای تکثیر گل پرنده بهشتی، تکثیر از طریق بذر است. کشت بذر باید از طریق لقاح مصنوعی صورت پذیرد که برای این کار شما باید با کمک یک متخصص در حوزه گیاهان این کار را انجام دهید. بهترین زمان برای گرفتن و کاشتن بذر در فصل بهار است.

گل پرنده بهشتی

پس از کاشت بذر ها، باید حدود هفت هفته زمان بگذارید تا بتوانید جوانه هایی که از بذر ها بیرون می آیند را مشاهده کنید. تکثیر گل پرنده بهشتی از طریق بوته هم به این گونه است که اگر گل دارای تعداد زیادی شاخه باشد یا به اصطلاح پرپشت باشد، آن وقت کل گل را از خاک بیرون می آوریم. پس از خارج کردن تمام گل از خاک، شاخه هایی که حداقل سه الی چهار برگ داشته باشند را به صورت جداگانه در گلدان هایی که خاک مرطوب دارند می کاریم. به این روش تکثیر، تکثیر از طریق بوته گفته می شود.

زمان پرورش گیاه پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی

بهترین زمان برای پرورش گل پرنده بهشتی فصل بهار است. در فصل بهار قوت گل به اندازه کافی است و می تواند علاوه بر قلمه گیری و قدرت بالای ریشه زدن، سرعت رشد خود را نیز افزایش دهد. البته ناگفته نماند که سرعت رشد این گل در کل بسیار کند است ولی کوددهی مناسب در زمان دقیق می توانید به پرورش و رشد آن کمک کنید.

خاک مناسب گیاه پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی

پرنده بهشتی به دلیل مقاومت بالایی که دارد، باید در خاکی کاشته شود که محیط اسیدی بالایی داشته باشد. محیط اسیدی بالا یا همان ph بالا از خاک هایی است که پرنده بهشتی دوست دارد. خاک اسیدی یا همان خاک قلیایی به خاکی گفته می شود که کودهای دامی پوسیده تهیه می شود. سایر گیاهان در این خاک نمی توانند رشد کنند، چرا که خاک قلیایی باعث می شود تا مواد مغذی در خاک به خوبی جذب ریشه نشوند که این امر در پرنده بهشتی بالعکس است.

کود مناسب گیاه پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی به دلیل زمستانی بودن زمان گلدهی آن نیاز به کود دهی مناسب و بسیار دقیق دارد. فصل رشد این گل فصل هایی مانند بهار و تابستان است و باید در این فصل به طور دقیق و منظم به آن کود اضافه شود. کوددهی در بهار تابستان باید به گونه ای باشد که حداقل در یک هفته دوبار کوددهی انجام شود. بعد از پایان تابستان و رسیدن فصل پاییز، باید در کوددهی دقت کافی را داشته باشید. کوددهی در زمستان را اگر دقت نکنید سبب از بین رفتن گل خواهید شد.

گل پرنده بهشتی

این گیاه زیبا را حتی می شود با رعایت کردن چند نکته به راحت در منزل خود نگهداری کنید و پرورش دهید و از زیبایی منحصر به فرد این گیاه لذت ببرید. اگر تصمیم به خرید این گل زیبا دارید با ما همراه باشید تا شرایط نگهداری گل پرنده بهشتی را برای شما عزیزان توضیح بدهیم. این گیاه زیبا که نام لاتین آن (Bird of paradise) می باشد متعلق به آفریقای جنوبی می باشد و برای سالم ماندن و رشد کردند به محیطی همانند گلخانه نیاز دارد.

این گیاه دارای گلهای به رنگ سبز همراه با رگه های بنفش می باشد البته گلبرگهای به رنگ آبی تا نارنجی زیبای این گل را صد برابر کرده است.  این گیاه زینتی در فصل زمستان شروع به گلدهی می کند و گلهای آن تا اواخر فصل بهار عمرمیکنند گیاه پرنده بهشتی را در شمال کشور در باغچه نگهداری می کنند.

ولی به دلیل حساسیت های این گیاه به سرما بهتر است در فصل زمستان روی این گیاه یک پلاستیک کشیده شود. شما نیز می توانید این گیاه زیبا را در منزل خود و یا در پاسیو نگهداری کنید.

گلهای بازشده گیاه پرنده بهشتی شبیه به یک  پرنده در حال پرواز است  به همین خاطر  این گیاه را پرنده بهشتی نامیده اند یکی از جذاب ترین موضوعات مربوط به این گیاه رشد ۱۰ شاخه گل تنها از یک بوته است این امر برای گل فروش ها بسیار خوشایند می باشد پرنده بهشتی یک گیاه همیشه سبز است و در صورت نگهداری مناسب می توانند تا یک متر رشد کند. گلهای زیبای این گیاه نشان گر شادی وعشق می باشد و زیبایی ظاهری آن خانم ها را به وجد می آورد و به همین دلیل استفاده از گل پرنده بهشتی در دسته گلها بسیار کاربرد دارد.

گل پرنده بهشتی

نکته جالب در رابطه با این گیاه شباهت آن به درختچه موز است این گیاه با نام های متفاوتی شناخته می‌شود مانند مرغ بهشتی، استرلیتزیا نارنجی، گل زبان پرنده، منگار دنا، و یا گل درنا. این گیاه دارای برگهای نسبتاً روشن براق و چرب مانند است برگهای این گیاه هنگام باز شدن به طور افقی در می آیند نگهداری این گیاه چندان سخت نیست به دلیل اینکه پرنده بهشتی خودش را با اکثر محیط ها وقف می دهد.

نور مناسب برای گل پرنده بهشتی

این گیاه تقریباً به نور زیاد اما غیر مستقیم احتیاج دارد اگر گیاه نور مورد نیاز خود را دریافت نکند و در نیم سایه نگهداری شود ممکن است گلدهی نداشته باشد و یا گل ها پس از باز شدن به سرعت از بین بروند این گیاه برای گلدهی نیاز به موادی دارد که باید از طریق فتوسنتز از نور خورشید دریافت کنند. بنابراین اگر نور کافی را دریافت نکند نمی‌تواند گلدهی داشته باشد.

گل پرنده بهشتی

اگر این گیاه را در منزل نگهداری میکنید و مکان نورگیر ندارید با استفاده از نورهای مصنوعی می توانید نیاز نوری گیاه را برطرف کنید. نور مصنوعی همانند نور طبیعی برای این گیاه مفید است و باعث گلدهی و رشد گیاه میشود دقت کنید که این گیاه را در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار ندهید این گیاه فقط نور آفتاب زمستان را می تواند تحمل کند.

آبیاری مناسب گل پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی

پرنده بهشتی گیاهی رطوبت دوست می باشد و نسبتا به  آبیاری زیاد احتیاج دارد به صورتی که خاک گلدان این گیاه نباید خشک شود و همیشه باید مقداری رطوبت داخل خاک باشد.  میزان نیاز به آبیاری این گیاه در فصول رشد افزایش پیدا می‌کند. پرنده بهشتی مدتی را در خواب و استراحت می گذراند که زمان خواب این گیاه در مرداد ماه می باشد. در این زمان مقدار آبیاری گیاه را باید کمتر کنید به دلیل اینکه نیاز گیاه در این دوره به آبیاری کم میشود همچنین آبیاری زیاد باعث سوختن ریشه های آن میشود به این ترتیب گیاه آماده گلدهی می شود.

 رطوبت مناسب گل پرنده بهشتی

این گیاه به رطوبت بالا، تقریباً ۶۰ درصد احتیاج دارد برای تامین رطوبت این گیاه می توانید با درست کردن جزیره در زیر گلدانی و یا قرار دادن یک ظرف آب در کنار گلدان رطوبت را برای گیاه تامین کنید. همچنین می توانید با غبار پاشی فضای گلخانه ای برای این گیاه زینتی فراهم کنید همچنین اگر گلدان های گیاهان دیگر را در کنار این گل قرار دهید با استفاده از این روش ساده نیز می توانید رطوبت گل پرنده بهشتی را تامین کنید.

 دمای مناسب برای پرنده بهشتی

گیاه پرنده بهشتی گیاهی مقاوم است اما نسبت به سرما کمی حساس می باشد و در دماهای نزدیک به یخ زدگی آسیب می بیند اگر این گیاه را در خارج از خانه نگهداری میکنید در زمان شروع فصل زمستان بهتر است روی گیاه را با پلاستیک بپوشانید. اما بهتر است این گیاه را در گلدان بکارید تا در فصل زمستان امکان جابجایی گلدان وجود داشته باشد.

گل پرنده بهشتی

می توان گفت این گیاه دمای گرم و معتدل و رطوبت بالا را می پسندد و به خوبی رشد می کند به همین علت این گیاه در شمال کشور به خوبی رشد می کند و ظاهر زیبای خود را حفظ می کند این گیاه برای گلدهی نیاز به کاهش دما دارد اما باید دقت شود که کاهش دما نباید مداوم و ادامه دار باشد زیر دمای زیر ۱۳ درجه باعث متوقف شدن  رشد برگ ها می شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل پرنده بهشتی

 1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

  سلام و احترام
  شاید مبتلا به کنه قرمز هست.
  پشت برگ موجودات خیلی ریز قرمز دیده نمیشن؟

 2. احمدی گفت:

  سلام
  این سه تا کود رو برای گلهام گرفتم
  به چه نحوی و به کدوم گلهام بدم؟

 3. bahari گفت:

  سلام,آقا امید این پرنده بهشتی من نوک برگاش دائمادرحال زردشدن هست,نورش پنجره جنوبی بافاصله1مترهست,جاش خیلی سردنیس,آبیاریش باخشکی خاک کامل انجام میشه,جزیره براش درست کردم,اصلانمیفهمم مشکلش چیه,میشه لطفاراهنماییم کنید🙏🙏🙏

 4. nastaran گفت:

  سلام
  نگهداری گل پرنده بهشتی سخته؟
  اب و هوای شهرمون سرد و خشکه

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   اگرنورخوب توخونه نداری ونمی تونی رطوبت محیط براش تامین کنی بله سخته.

 5. 🌷🌷🌷 Ansari گفت:

  سلام
  میشه بفرمایین برای انتریوم برای تقویت و برگ دهی میشه از کود ۲۰۲۰۲۰ با نصف غلظت استفاده کرد و همچنین برای پرنده بهشتی؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام
   برای رشد برگ بهتره گیاهتون نور خوبی داشته باشه
   اول برای گیاهان شرایط طبیعی بطور کامل فراهم کنید (نور. اب. خاک. هوای تازه) بعد کود استاندارد
   کود ۳بیست از اول بهار تا اواخر تابستان.

 6. M.Alinejad گفت:

  درود برشما
  بسیار زیبا و عالی😍😍😍
  خواستم نگهداری پرنده بهشتی رو بپرسم
  منم یک گلدان از این گل دارم
  اگه داخل باغچه بکارم چطوره؟ با سرمای زمستان شمال کنار میاد یا اینکه داخل گلدان بمونه

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   پرنده بهشتی اگه داخل گلدان دارید زمستان نکارید ،آخر اسفند این کار بکنید.باید جایی بکارید که آفتاب صبحگاهی را بگیره از طرف شرق.چون نور مستقیم باعث سوختگی برگهاش میشه.پرنده بهشتی شمال به راحتی به گل میشینه.فقط کافی بهش کود 36_12_12 بدید.

 7. Fatemeh Hafezi گفت:

  سلام پرنده بهشتی من یکی از برگهای بازنشده به همراه ساقش زرد شده وکمی شله من جداش کردم( گفتم شاید دلیلش ابیاری زیاد بوده ؟؟!!) جزیره داره واینکه هفته ای دوبار ابیاری انجام میدام هر ازگاهی غبارباشی میکنم واینکه تابه الان رشد خوبی داشته وکلی برگ جدید زده ۲۱خرداد من تقویتی دومرحله را بهش دادم
  البته بعد این اتفاق از چهارشنبه قبل ابیاری نکردم وامروز خاک گلدان رابرای تهویه بهتر کمی از سطح جابه جا کردم واینکه به مدت دوساعت پنجره کناریش رو البته از پشت پرده باز میذارم.

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام ابیاری گیاه هفته ای نیست شما باید اجازه بدید سطح خاک خشک شود بعد اقدام به ابیاری کنید. برای گل پرنده بهشتی رطوبت تامین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *