با شرایط نگهداری و درمان گل پدیلانتوس بیشتر آشنا شوید

گل پدیلانتوس یا همان ستون فقرات شیطان جزو گل هایی است که زیبایی بسیار زیبایی دارد و شما می توانید در منازل خود از آن استفاده کنید. ارتفاع این گل تا حدود دو متر نیز رشد می کند. این گیاه ریشه ای مکزیکی دارد و معمولا در مناطق گرمسیری رشد بهتری دارد. خرید گل پدیلانتوس را شما می توانید در دو نوع سبز و ابلق تهیه کنید. این گل نیز مانند سایر گل ها برای رشد نیاز به محیطی دارد که نور کافی باید در آن محیط وجود داشته باشد.

البته نور زیاد و یا همان تابش مستقیم نور خورشید باعث سوخته شدن برگ این گل خواهد شد. آبیاری در این گیاه نیز باید با احتیاط انجام شود. برای آبیاری مجدد باید بررسی کنید که عمق خاک خشک شده باشد و پس از آن آبیاری را انجام دهید. نکته دیگری که در حین آبیاری باید به این نکته هم توجه کنید که به هیچ وجه نباید آب با برگ های این گیاه برخورد کند. در ادامه این مطلب با مشکلاتی که گل پدیلانتوس با آن رو به رو می شود آشنا خواهید شد.

نگهداری در آپارتمان: بله
نیاز نور: نور متوسط و غیر مستقیم
دما: 25 الی 30 درجه
آبیاری: پس از خشک شدن سطح خاک تا عمق 2 سانت
خاک: ترکیب کوکوپیت، پرلیت و خزه

علت جمع شدن برگ های پدیلانتوس

علت اصلی جمع شدن برگ های پدیلانتوس، خشکی ریشه گیاه است. خشکی ریشه گیاه دلایل زیادی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. برای رفع این مشکل باید گلدان خود را درون یک ظرف آب قرار دهید تا سطح خاک به رطوبت کافی برسد. علت بعدی جمع شدن برگ های گل پدیلانتوس، آب پاشی به سطح برگ های آن است. آبپاشی به سطح برگ های آن باعث می شود تا منافذ سطح گل بسته شود و این همین امر سبب جمع شدن برگ ها می شود. از دیگر علل جمع شدن برگ های پدیلانتوس می توان به آبیاری بیش از حد اشاره کرد. آبیاری بیش از حد گل پدیلانتوس باعث می شود ریشه آن پوسیده شود و این مهم باعث خشک شدن و در نتیجه چروکیده یا جمع شدن برگ گل می شود.

گل پدیلانتوس

پدیلانتوس،این گیاه زیبا از نظر میزان نور مورد نیاز کمی حساس است ،  وقتی برگ های گیاه قرمز می شود و زیبایی گیاه را احساس می کنید ، این نشان دهنده نور مناسب و زیاد خورشید به گیاه است! وقتی برگهای سبز شروع به ریزش می کنند و برگهای پایینی آن زرد می شوند ، این بدان معنی است که گیاه نور کافی دریافت نکرده است. اما نور زیاد ، اگر برای گیاه تامین شود ، در نهایت ساقه ها و برگ های پدیلانتوس گوشتی و ضخیم می شوند.

این گیاه زینتی که به اسم ستون فقرات شیطان هم شناخته میشود به عنوان یکی از زیباترین گیاهان زینتی نامبرده میشود. پدیلانتوس متعلق به منطقه های نیمه گرمسیری آمریکای مرکزی و شمالی است و از خانواده Euphorbia میباشد. این گیاه به دلیل داشتن ساقه  فرم دار به ستون فقرات شیطان معروف است. پدیلانتوس در مناطق مختلف جهان به نام های مختلفی شناخته میشود : نردبان یعقوب،  شمع و گل کمانچه و گل کریسمس نیز شناخته میشود.

این گیاه خانگی را می توان با انواع ساده ابلق و سبز در ایران تهیه کرد. در فصل سرما به دلیل جذب ضعیف فسفر توسط ریشه ، برگهای سبز به رنگ صورتی می شوند. ستون فقرات شیطان یک گیاه سمی است و هیچ قسمت آن نباید خورده شود. بنابراین اگر فرزند یا حیوان خانگی دارید از خرید این گیاه خودداری کنید یا گلدان را از دسترس دور نگه دارید.

علت ریزش برگهای گل پدیلانتوس

یکی از شروط نگهداری گل پدیلانتوس، ایجاد محیط مناسبی است که دارای رطوبت باشد. این گل در برابر رطوبت کم می تواند مقاومت کند اما اگر رطوبت محیط کاهش پیدا کند، سبب خشکی آن خواهد شد. خشکی خاک و محیط گل پدیلانتوس از عمده ترین علتی است که باعث ریزش برگ های این گل می شود. با تغییر فصل پاییز به فصل زمستان شما باید آبدهی به این گل را کم کنید، اما فراموش نکنید که آب کم و یا سطح خشک خاک باعث ریزش برگ ها می شود، پس بنابراین باید هرروز سطح خاک را چک کنید تا از ریزش برگ ها جلوگیری کنید. از دیگر دلایل ریزش برگ های پدیلانتوس می شود به آفات اشاره کرد. آفاتی مانند شته معمولاً در فصل هایی همچون بهار  و تابستان به این گیاه هجوم می آورند و با تغذیه مواد مغذی موجود در آن باعث ریزش برگ های گل پدیلانتوس می شوند.

شرایط نگهداری از گل پدیلانتوس و یا ستون فقرات شیطان:

خاک: Pedilanthus به خاکی با زهکشی  خوب نیاز دارد.  بهتر است شن و ماسه رودخانه آب شیرین را با کمی کود اکالیپتوس یا سرگین جنگل ترکیب کنید. همینطور می توان از خاکی استفاده کنید که حاوی کوکوپیت ، پرلیت و خزه است. این گیاه در خاک مخصوص کاکتوس ها نیز عملکرد خوبی خواهد داشت.

گل پدیلانتوس

برای جلوگیری از قارچی شدن خاک می توانید از کمی پودر دارچین استفاده کرد. برای تعویض گلدان پدیلانتوس ، هرچه گلدان باریک تر و تنگ تر باشد ، گیاه رشد بیشتری خواهد داشت. این ریشه ها به دور خود می چرخند و اگر آنها را در باغ بکارید ، رشد زیادی نمی کنند و کم عمق وسطحی می مانند. تعویض گلدان هر دو سال یکبار ضروری است.

نورمناسب پدیلانتوس

 پدیلانتوس محیطی روشن تا نیمه روشن است. تابش مستقیم آفتاب را تا زمانی که هوا گرم نباشد تحمل می کند. مقدار مناسب نور بر رنگ برگها و رشد گیاه تأثیر گذار است. انواع ابلق پدیلانتوس معمولاً نسبت به نوع سبز به نور بیشتری احتیاج دارند. در هوای بسیار سرد برگها کمی صورتی رنگ میشوند.

گل پدیلانتوس

اگر گلدان گیاه را پشت پنجره بگذارید ، ممکن است با وجود نور صبح به سمت نور خم شود ، در این صورت فقط باید گلدان را برگردانید. گفته میشود که مردم جنوب کشور گیاه پدیلانتوس را در باغ و در سایه خورشید می کارند. در جنوب کشور به دلیل رطوبت زیاد و عدم تغییر شدید دما در روز ، شب ، زمستان و تابستان ، این گیاه رشد خوبی دارد.

میزان آبیاری پدیلانتوس

بهتر است آبیاری زمانی انجام شود که سطح خاک تا عمق حدود 2-3 سانتی متر خشک شده باشد ، زیرا این گیاه جزوه گیاهان گوشتی محسوب می شود و این گیاهان نسبت به آبیاری زیاد و ماندگاری دائمی آب در اطراف ساقه (منطقه پایین) هستند. ساقه های نزدیک خاک) حساس هستند. در صورت ادامه آبیاری هنگامی که سطح خاک کاملاً مرطوب است ، احتمال پوسیدگی در قسمتهای پایین گیاه و ریشه ها افزایش پیدا میکند. گیاه را به میزان متوسط  آبیاری کنید.

گل پدیلانتوس

ابیاری خیلی کم گیاه نیز یکی از دلایل جمع شدن برگ ها، نازک شدن ساقه ها و ریزش برگ است. هنگام آبیاری ، به اندازه ای آبیاری کنید تا مطمئن شوید آب از منافذ پایین ظرف خارج می شود ، اما اجازه ندهید ته ظرف با آب باقیمانده زیر گلدان تماس پیدا کند ، یعنی یا آب اضافی موجود در ظرف را پس از آبیاری خارج کرده و یا از ظروفی استفاده کنید که دارای پایه و فاصله بین گلدان و زیر گلدانی وجود دارد

دمای مناسب پویلانتوس

Pedilanth علاقه زیادی به هوای خنک دارد. اگر در محل نگهداری گیاه نور زیادی با هوای خنک داشته باشید ، گیاه قرمز می شود و این باعث زیبایی دو چندان آن خواهد شد. این گیاه هوای سرد را تحمل نمی کند و به سرعت به بیماری های  قارچی مبتلا می شود و در هوای سرد نابود میشود.

گل پدیلانتوس

گل باید در مکانی قرار بگیرد که تهویه و تبادل هوا مناسب باشد ، در غیر این صورت برگهای گیاه نازک خواهند شد. بنابراین ، بهتر است نگهداری این گیاه در تابستان  در مکان هایی ک نامبرده میشوند باشد:

 1. در بالکن و یا تراس های نورگیر
 2. راه پله های روشن
 3. اتاقی که در آن مجرای هوا وجود دارد . رطوبت هوا برای این گیاه بسیار مطلوب است ، اگرچه دمای طبیعی اتاق برای رشد گیاه کافی است ، اما بهتر است. بدانید مکانی مانند گلخانه یا پاسیو برای این گیاه مناسب تر خواهد بود.و زمانی ک گیاه در این مکان خا قرار بگیرد رشد خوبی خواهد داشت.

هرس پدیلانتوس

گل پدیلانتوس

پس از مدتی ساقه های این گیاه بسیار طویل می شوند و احتمال ریزش برگهای قدیمی و زیرین نیز وجود دارد ، هم برای حفظ زیبایی ظاهری گیاه و هم تحریک رشد ساقه های جدید و جانبی که دارای برگ  هستند لازم است که گیاه هرس شود. ساقه بسیار بلند را از محلی که می خواهید کوتاه و هرس ، اما توجه داشته باشید که هنگام هرس گیاه ، تقریبا بیشتر از یک سوم یا 30٪ از اندازه کل ساقه را برش نزنید تا گیاه دچار شوک نشود. . بهترین زمان برای هرس زمستان است.

رطوبت مناسب پدیلانتوس

گیاه Pedilantus که به نام ستون فقرات شیطان نیز شناخته میشود به شدت فضای گلخانه ای و رطوبت محیط را دوست دارد. برای ایجاد یک محیط مرطوب ، درست کردن جزیره در زیر گلدان یا اسپری روزانه گیاه بسیار تاثیر گذار است. در تابستان گیاهتان را روزانه غبارپاشی کنید.

گل پدیلانتوس

برای ساختن یک جزیره ، به یک گلدان ، مقداری شن درشت و یا سنگ ریزه و آب نیاز دارید. سنگریزه ها را در زیرگلدانی قرار دهید و آن را با آب پر کنید ، سپس گلدان Pedilantus را روی آن قرار دهید. این روش برای مرطوب سازی ریشه و محیط در طول روز مناسب است.

زمان کوددهی پدیلانتوس

گل پدیلانتوس

در فصل بهار باید  از کودهای مخصوص ساکولنت ها و یا کاکتوس ها که برای تقویت ساقه ها و بوته ها است استفاده شود. تا  پتاسیم و فسفر در آنها که لازمه پدیلانتوس تست برای گیاه مهیا شود . استفاده از کود سه  بیست به مقدار کم نیز برای رشد گیاه مناسب است.

گیاه Pedilantus یا ستون فقرات شیطان دارای خواص درمانی است!

گل پدیلانتوس

در طی تحقیقات آزمایشگاهی انجام شده ، این گیاه دارای دامنه وسیعی از خواص درمانی از جمله: ضد التهاب، آنتی بیوتیک، ضد عفونی کننده ضد خونریزی، ضد ویروس، ضد نئوپلاستیک و ضد سقط جنین است. از عصاره آن همچنین برای بالابردن حجم مواد معدنی استخوانها مانند کلسیم و فسفر میتوان استفاده می شود و به طور چشمگیری در پزشکی استفاده می شود. توجه داشته باشید که این خصوصیات فقط با تغییر در فرمول آنها در آزمایشگاه قابل استفاده است ، بنابراین از استفاده خودسرانه آنها به روش سنتی خودداری کنید زیرا سمی و خطرناک هستند.

زمان تعویض گلدان پدیلانتوس

گل پدیلانتوس

گلدانی مناسب این گیاه است ک تنگ و باریک باشد، در این صورت رشد گیاه بیشتر است. در این حالت  ریشه های پدیلانتوس به دور خود می چرخند و اگر در باغچه کاشته شوند ، پایین نمی آیند و کم عمق می مانند. به یاد داشته باشید که لازم است هر دو سال یکبار گلدان گیاهتان را عوض کنید.

گلدهی پدیلانتوس

گل پدیلانتوس

Pedilantos در تابستان یا پاییز شکوفا می شود و در انتهای ساقه ها گلهای کوچک قرمز ، صورتی یا زرد در چندین گروه شکوفا می شوند. در سرزمین اصلی ، پرندگان به نام مرغ مگس خوار گرده افشانی می کنند. بنابراین بعد از گلدهی در یک آپارتمان یا بیرون از خانه انتظار دانه های زیادی را نداشته باشید ، مگر اینکه بتوانید گل ها را به صورت مصنوعی گرده افشانی کنید.

قلمه از ساقه های گل پدیلانتوس

برای بریدن قلمه ها ، باید قلمه ها را از پایین گیاه انتخاب کنید و آنها را به صورت اریب برش دهید. قلمه ها را در خاک قرار دهید و بهتر است چند ساقه  را برای ریشه زدن انتخاب کنید تا کار شما مثمر ثمر باشد. این ساقه مخصوص باید 13 سانتی متر طول داشته باشد.وباید محل برش پینه ببندد.

گل پدیلانتوس

پینه بستن به معنای بستن انتهای ساقه (محل برش) است. برای پینه بستن قلمه ها ، باید قلمه ها را به مدت یک روز در یک مکان تاریک قرار دهید. می توانید این قلمه هارا  در روزنامه بپیچید تا آب آن خارج شود. این روش نوعی پینه بستن نیز محسوب می شود. این قلمه ها باید قبل از کاشت با قارچ کش ضدعفونی شوند. برای ریشه زایی این قلمه ها می توانید از آب استفاده کنید. قلمه ها نیز در آب ریشه می گیرند.

قلمه از ساقه های گل پدیلانتوس

برای بریدن قلمه ها ، باید قلمه ها را از پایین گیاه انتخاب کنید و آنها را به صورت اریب برش دهید. قلمه ها را در خاک قرار دهید و بهتر است چند ساقه  را برای ریشه زدن انتخاب کنید تا کار شما مثمر ثمر باشد. این ساقه مخصوص باید 13 سانتی متر طول داشته باشد.وباید محل برش پینه ببندد.

گل پدیلانتوس

پینه بستن به معنای بستن انتهای ساقه (محل برش) است. برای پینه بستن قلمه ها ، باید قلمه ها را به مدت یک روز در یک مکان تاریک قرار دهید. می توانید این قلمه هارا  در روزنامه بپیچید تا آب آن خارج شود. این روش نوعی پینه بستن نیز محسوب می شود. این قلمه ها باید قبل از کاشت با قارچ کش ضدعفونی شوند. برای ریشه زایی این قلمه ها می توانید از آب استفاده کنید. قلمه ها نیز در آب ریشه می گیرند.

علت قرمز شدن برگ گل پدیلانتوس

قرمز شدن برگ گل پدیلانتوس، یک آلارمی و زننگ هشداری است که باید زود آن را برطرف کنید. این گل دوست دارد بیشتر در معرض نور آفتاب باشد. نور آفتاب برای رشد پدیلانتوس یکی از ارکان اصلی است اما باید توجه کنید که قرار دادن این گل بیش از حد مجاز در معرض نور خورشید می تواند صدماتی مانند قرمزی برگ ها داشته باشد. قرمز شدن برگ ها یک قدم قبل از خشک شدن آن است. پس باید به این مورد توجه ویژه داشته باشید.

علت خشک شدن برگ گل پدیلانتوس

خشکی برگ گل پدیلانتوس ریشه در خشک شدن خاک آن دارد. خشکی خاک می تواند دلایلی مانند گرم بودن بیش از حد محیط، قرار گیری در برابر نور خورشید و یا آبیاری نامنظم داشته باشد. گرم بودن محیط سبب می شود تا رطوبت سطح خاک گلدان به کمترین حالت برسد که خود این امر می تواند باعث خشکی برگهای این گل شود. قرار گیری در برابر نور خورشید نیز علاوه بر خشکی سطح خاک، باعث می شود که برگ ها در اثر ازدست دادن رطوب خود، خشک شوند و یا به اصطلاح دچار سوختگی شوند. مهمترین دلیل در خشکی برگهای پدیلانتوس، آبیاری نامنظم آن است. آبیاری نامنظم باعث می شود تا گیاه آن طور که باید به رطوبت خاک دسترسی نداشته باشد و برگ ها بر این اثر خشک شوند.

تکثیر از روش کاشت بذر

متداول ترین روش تکثیر گیاهان قلمه زدن آنها است.اما شما میتوانید با کاشتن بذر گیاهانتان را تکثیر کنید. پس می توانید از دانه های این گیاه استفاده کنید. در ابتدا باید خاک  مخصوص کاکتوس ها را بپزید ، سپس این خاک را در گلدان اندازه 8 ریخته و بذرها را در بالای خاک قرار دهید. از طریق درست کردن جزیره بذرها را آبیاری كنید. به این ترتیب گیاه آبیاری تدریجی دریافت می کند و گیاه می تواند رطوبت لازم برای رشد و جوانه زنی بذرها را بدست آورد. برای جلوگیری از اتلاف رطوبت ، باید آن را با پلاستیک یا شیشه یکبار مصرف پوشانده باشید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل پدیلانتوس

 1. زهرا میرموسایی گفت:

  سلام برگهاش پدیلانتوس قرمز شده باید چکار کنم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   مشکل اکثر اینایی که گل خراب میکنن همینه که شرایط گل با شرایط خونه هاشون یکی نیست گل فروش ها هم اطلاعات کافی نمیدن برای فروش خودشون قبل از گل خریدن یه سرچ ساده کنید که گل هاتون اینجوری نشن یا گل های مقاوم بگیرید چهارتا گل که خراب میشه دیگه طرف از هرچی گل هست سیر میشه میگن به دستمون نمیاد درصورتیکه نمیدونن اون گل مناسب اون محیط نبوده و ربطی به دست نداره گل شما هم پدیلانتوس هست و اینم نور و اکسیژن زیاد لازم داره نور کافی بهش نرسیده اینطوری شده.

 2. Unknow گفت:

  باسلام برگ های گل پدیلانتوس ابلق من درقسمت پایین گیاه ریختن ایا روشی وجود داره که برگهای جدید در محل ریخته شدن برگ ها دربیاد ؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   اگر گل پدیلانتوس شما از لبه (کنار برگ) داره سیاه میشه خاک شما سنگین بوده واب را در خود نگهداری می کنند و یا ابیاری زیادی انجام داده اید.

 3. ۰ گفت:

  سلام
  من از وقتی فصل پاییز شروع شد همه ی برگ های گل پدیلانتوسم دارن زرد میشن قد شاخه خشک میشن و اصلا رشدی هم نداره تا الان دوباره خاک و جاشو عوض کردم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   مهمترین مشکل ریزش پدیلانتوس جابجایی و تغییر دما هست جای ثابت نور خوب ابیاری با خشک شدن دو بند انگشت اگر این موارد رعایت کنید هیچ مشکلی برای گیاه به وجود نمیاد.

 4. Faezeh گفت:

  سلام خوب هستید
  من گلدان پدیلانتوس رو عوض کردم ولی الان گیاه بصورت پژمرده افتاده و سر گیاه خم شده چیکار میتونم انجام بدم گیاهم برگرده

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر شرایط نگهداریتون به چه صورت بوده؟
   احتمال زیاد به گیاه پدیلانتوس شوک وارد شده.

   1. مینا گفت:

    خب چیکار باید کرد؟؟

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

     اکثر گیاه ها به تغییر محیط حساس هستن. بخاطر همین گل‌هایی که از رطوبت و هوای خنک و نور غیرمستقیم گلخونه خارج میشن و توی خونه در محیط گرم قرار میگیرن دچار شوک میشن و برگهاشون می‌ریزه یا رشدشون متوقف میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *