روش نگهداری گل نخل شامادورا + بررسی مشکلات آن

گل شامادورا این گیاه دوست داشتنی که بومی جنوب کشور مکزیک و گواتمالا است دارای ظاهری زیبا و ظریف و کوچک است. خرید گل شامادورا دارای برگ های سبز رنگ می باشد که ساقه ای روشن دارد. به واسطه خاستگاه این گیاه دارای تحمل زیادی نسبت به سایه و نور کم است و به علت همین مقاومت بالا یکی از بهترین گزینه های نگهداری در فضای آپارتمان و محل کار می باشد.

نگهداری گل شامادورا

این گیاه بومی قاره آمریکا دارای بیش از ۱۰۰ نوع گونه می باشد و طول رشد آن در انواع مختلف از حدود ۳۰ سانتی متر تا ۲ متر متفاوت می باشد. این گیاه محبوب آپارتمانی با توجه به زیبایی و مقاومت بالای خود مورد توجه علاقه مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی در سراسر دنیا است. با ما همراه باشید تا با روش نگهداری و پرورش این گیاه بیشتر آشنا شویم.

نگهداری در آپارتمان: بله
نیاز نور: نیاز زیاد به نور ندارد
دما: 22 الی 25 مناسب ترین دما
آبیاری: در صورت خشک شدن خاک تا عمق 1 سانت
خاک: خاک سبک(ترکیب خاک باغچه و خاک برگ)

نگهداری گیاه شامادورا در منزل

نگهداری گل شامادورا

نخل شامادورا که از آن به عنوان یک گیاه تصفیه کننده هوا نام برده می‌شود شباهت زیادی با نخل اریکا دارد اما اگر در شکل و فرم برگ ها دقت کنید می توانید تفاوت این دو گیاه را از هم تشخیص دهید. یکی از علاقه مندی های این گیاه نور غیر مستقیم خورشید است که باعث زیباتر شدن و بهبود در رنگ برگ های آن می شود.

آبیاری

آبیاری این گیاه زیبا حتما باید زمانی انجام شود که سطح خاک گلدان نیمه خشک یا خشک باشد و رطوبت آن به طور کامل بر طرف نشده باشد. پیشنهاد متخصصان در پرورش این نوع گیاه این است که در فصل گرما هفته ای دو مرتبه به آبیاری این گیاه بپردازید اما در فصل زمستان شما می توانید هر ۵ روز یکبار نخل شامادورا را آبیاری کنید.

نگهداری گل شامادورا

البته ممکن است این زمان و مرتبه آبیاری نسبت به محیط نگهداری این گیاه متغیر باشد پس قبل از آبیاری گیاه خود حتماً خاک گلدان را چک کرده و در صورت اینکه خاک خیس باشد گیاه خود را آبیاری نکنید. نکته حائز اهمیت این است که اگر مراتب آبیاری بیشتر از سه بار در هفته شود سلامت گیاه شما به خطر می‌افتد.

نور

نگهداری گل شامادورا

بهترین مکان در منزل برای قرار دادن گلدان این گیاه پنجره های شمالی و شرقی است. ایران گیاه نسبت به نور کم و حتی متوسط و سایه مقاوم است. نخل شامادورا نسبت به دیگر انواع نخل ها در محیط کم نور مقاوم تر می باشد لذا در زمره گیاهانی است که از آنها به گیاه سایه دوست نام برده می شود.

دما

نگهداری گل شامادورا

نخل شامادورا در دمای با حدود ۲۵ درجه سانتی گراد بهترین شرایط رشد را دارد. اگر دمای محل نگهداری این گیاه بالاتر رود شما می توانید با غبار پاشی بر روی برگ ها فضای مطلوب و مرطوبی را برای این گیاه مهیا کنید. حتما توجه داشته باشید که بهترین مکان برای نگهداری این گیاه مکانی خنک است و به هیچ وجه نباید نخل شامادورا را در معرض باد سرد قرار دهید. لازم به ذکر است که در محل کار و محیط آپارتمان به هیچ وجه این گیاه در مقابل وزش باد وسایل سرمایشی مثل کولر گازی قرار نگیرد.

رطوبت

نگهداری گل شامادورا

این گیاه را که علاقه وافری نسبت به مکان مرطوب و خنک دارد را می توانید در معرض دستگاه بخور سرد قرار دهید تا به تامین رطوبت این گیاه کمک کند. البته می‌توانید با به وجود آوردن شرایطی شبیه جزیره در زیر گلدان به رشد و نشاط این گیاه کمک شایانی کنید.

خاک و کود

تمامی گیاهان آپارتمانی برای زیستن علاوه بر نور و آبیاری و رطوبت کافی و مناسب باید در گلدانی با خاکی دارای زهکشی خوب قرار  گیرند. یک خاک مناسب می تواند ترکیبی باشد از یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت خاک برگ. علاوه بر موارد فوق شما باید ماهی یک بار در طول فصل رشد گیاه اقدام به کود دهی کنید.

نگهداری گل شامادورا

یکی از بهترین گزینه های کود برای نخل شامادورا کود سه بیست می باشد. کود سه بیست به واسطه ترکیب غنی و با کیفیتی که دارد برای اکثر گیاهان آپارتمانی استفاده می شود. این کود با ترکیب ۲۰ درصد پتاسیم و ۲۰ درصد ازت و ۲۰ درصد فسفات یکی از بهترین گزینه ها برای تغذیه و تقویت گیاه شما می باشد.

تکثیر نخل شامادورا

نگهداری گل شامادورا

نخل شامادورا به واسطه زیبایی که دارد، همه دوست دارند از آن تکثیر کنند. این گیاه زیبا به دو روش قابل تکثیر است. یک تکثیر به وسیله بذر و روش دوم تکثیر به وسیله پاجوش که در ادامه مطلب این دو مورد را به شما توضیح می دهیم.

تکثیر به وسیله بذر

نگهداری گل شامادورا

بر خلاف خیلی از گیاهان آپارتمانی این گیاه به روش قلمه زنی قابل تکثیر نیست. در تکثیر به وسیله بذر شما باید دانه های این گیاه را تهیه کرده و در گلدانی که عمق کمی دارد بکارید. حتما توجه داشته باشید که خاک این گلدان باید خاک مخصوصی باشد که برای جوانه زدن بذر گیاه شامادورا استفاده می شود و بعد از کاشت بذر برای رشد و جوانه زدن آن باید محیط خاک آن را مرطوب نگهدارید.

تکثیر به وسیله پاجوش

برای این روش شما باید هر بوته را به دو یا چند بخش تقسیم کرده و دقت داشته باشید که ریشه خودِ پاجوش را جدا کنید و مراقب باشید که به بقیه ریشه ها آسیب نرسد. سپس هر کدام از آنها را در گلدانی مجزا بکارید. در این روش می توانید زمانی که پاجوش ها به قدری رشد کرده باشند که ارتفاع آن حدود ۲۰ سانتیمتر شده باشد آن را به وسیله یک شیء برنده تیز و البته ضدعفونی شده جدا کنید و با خاک گلدان اصلی بکارید.

نگهداری گل شامادورا

در هر دو روش بالا شما وقتی پاجوش ها را به گلدان جدید منتقل کردید به آبیاری آن اقدام کنید و حتماً توجه داشته باشید که فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان به هیچ وجه خشک نشده باشد.

زرد شدن برگ های نخل شامادورا

نگهداری گل شامادورا

برای جلوگیری از این بیماری یعنی زرد شدن برگ ها، باید به موارد زیر توجه داشته باشید؛ اگر خاک گلدان شما باتلاقی شد و آبیاری بیش از اندازه انجام دهید این گیاه دچار زرد شدگی در برگ ها می شود. نور بسیار کم و نوسان بالا و غیرطبیعی دما نیز ، منجر به این اتفاق می شود البته ممکن است برگ های قدیمی تر به واسطه کمبود مواد مغذی زردی برود.

چسبناک شدن برگ های شامادورا

نگهداری گل شامادورا

اگر گیاه شما دچار چسبندگی برگ ها شده این نشان از وجود قارچ و آفت می باشد. آفت عسلک که ممکن است نخل شامادورا را مورد حمله قرار دهد به راحتی با استفاده از سمپاشی با سموم متناسب با این گیاه از بین می رود و اگر شما به موقع اقدام به این امر کنید جای هیچ نگرانی نیست.

سوختن برگ شامادورا

نگهداری گل شامادورا

اگر این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و یا در هوای خشک با رطوبت بسیار کم قرار گیرد منجر به سوختگی نوک برگهای شامادورا می شود. البته آبیاری کم نیز می تواند منجر به این سوختگی شود. پس حتما توجه داشته باشید که محیط نگهداری این گیاه به هیچ وجه خشک و با گرمای زیاد و البته در معرض نور شدید و مستقیم خورشید نباشد.

خشک شدن برگ نخل شامادورا

نگهداری گل شامادورا

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای این گیاه پیش بیاید خشک شدن برگ های آن است. هوای گرم و خشک و عدم گردش هوای مناسب عامل اصلی این اتفاق است. البته حتماً توجه داشته باشید که زهکشی خاک گلدان خود را بررسی کنید زیرا رطوبت بیش از اندازه و آبیاری زیاد نیز می تواند منجر به این اتفاق می شود.

تعویض گلدان نخل شامادورا

نگهداری گل شامادورا

این گیاه به واسطه رشد کمی که دارد نیازی به تعویض هر ساله گلدان ندارد. پس بهتر است در اواخر زمستان آن هم هر دو سال یک بار نسبت به تعویض گلدان گیاه اقدام کنید. در هنگام تعویض گلدان باید به این نکته نیز توجه داشتته باشید که از گلدانی استفاده کنید که بتواند آب درون خود را به خوبی تخلیه کند.

چرا نوک برگ های شامادورا قهوه ای می شود؟

نگهداری گل شامادورا

همانطور که قبلا هم گفتیم این گیاه علاقه شدیدی به فضای مرطوب دارد. البته ایجاد فضای مرطوب به معنی آبیاری بیش از اندازه نیست زیرا این امر موجب پوسیدگی گیاه می شود. اما اگر رطوبت این گیاه بسیار کم شود و البته در معرض نور زیاد و مستقیم قرار گیرد نوک برگ های نخل شامادورا به رنگ قهوه ای در آمده و حالت سوختگی پیدا می کند. شما می توانید برای ایجاد فضای مرطوب از غبار پاشی و یا ساخت جزیره استفاده کنید. البته شما می توانید در کنار گلدان این گیاه ظرف آبی را قرار دهید تا با تبخیر آب آن فضای اطراف گلدان شما مرطوب و لطیف شود.

برگ شامادورا و لکه های سفید

نگهداری گل شامادورا

از جمله آفاتی که می ‌تواند سلامتی این گیاه را به خطر بیاندازد وجود لکه هایی به شکل زخم و سفید رنگ است علت آن حمله شپشک آرد آلود به این گیاه است. این اتفاق بیشتر در فصل گرما رخ می دهد. اگر تعداد این زخم ها زیاد باشد بهتر از سومی که مخصوص از بین بردن آفات است طبق دستورالعمل آن استفاده کنید. اما اگر حجم این زخم ها کم باشد شما می توانید مقداری مایع ظرفشویی را با آب حل کرده و محلول رقیق را به روی این گیاه اسپری کنید و یا اینکه پنبه آغشته به آب صابون را بر روی برگ ها بکشید و بعد از انجام این مراحل با دستمال تمیز سطح برگ ها را پاک کنید.

منشاه گیاه شامادور

 منشا این گیاه قاره آمریکا می باشد و بومی این کشور می باشد.

خانواده شامادور

از خانواده کاکتوس ها است  و به دلیل مقاومت در برابر نور کم و مقاومت در برابر اختلاف دما مورد استفاده افراد قرار گرفته  است این گیاه زینتی دارای تنوع بسیاری است که برگ های آن به رنگ سبز تیره می باشد و دارای ساقه ای روشن تر است.

رشد گل شامادورا

  رشد گل شامادورا به کندی صورت می‌گیرد از نظر تشابه می توان این گل را به نخل خرما نسبت داد اگر به دنبال گیاهی هستید که در تصفیه هوای خانه عملکرد موثری داشته باشد و به دنبال سلامت ریه هایتان هستید گیاه شامادورا به شما پیشنهاد می شود.

همانطور که گفتیم کل شامادورا دارای گونه‌های مختلفی می باشد که ارتفاع آن نسبت به نوع  گیاه متغیر می باشد طول این گیاه از  بیست سانتی متر تا ۳ متر  متغیر است. استفاده از نور غیر مستقیم باعث خوش رنگ تر شدن برگهای آن می شود.

قیمت گل شامادورا

 قیمت این گیاه زیبا با توجه به ارتفاع و سایز آن متفاوت می باشد و شروع قیمت ها از ۲۰ هزار تا ۱۶۰ هزار  تغییر پیدا می کند. که بستگی به سایز شامادوری که انتخاب می کنید قیمت ها می توانند متفاوت باشد.

آبیاری مناسب  گیاه شامادورا:

 زمان مناسب برای آبیاری گل شامادور هنگامی است که خاک روی گلدان آن خشک شده باشد زیرا این گیاه از رطوبت بیش از اندازه متنفر می باشد و آبیاری بیش از حد موجب زرد شدن برگهای آن میشود توجه کنید که زیر گلدانی این گل فاقد آب باشد و هنگام آبیاری در آن آب باقی نماند.

 در فصل زمستان که گیاهان در خواب زمستانی هستند سعی کنید که تعداد دفعات آبیاری را به پایین ترین حد ممکن برسانید و دقت کنید که حتماً سطح خاک آن خشک شده باشد و در فصل تابستان دو بار در هفته شامادورا را می‌توان آبیاری کرد. البته میزان و زمان آبیاری بستگی به محیط نگهداری آن نیز دارد.

نور مناسب گیاه شامادورا:

همانطور که گفتیم گل شامادورا به نور کم مقاوم است و نورغیر مستقیم ایده‌آل آن می باشد اگر از این گیاه داخل  منزلتان استفاده می کنید نور پنجره های شمالی و شرقی مناسب تر می باشد این گل را هرگز در معرض تابش نور مستقیم قرار ندهید زیرا باعث سوختگی در نوک برگها می شود و توجه کنید که این گل را در مقابل باد سرد و یا کولر قرار ندهید.

رطوبت مورد نیاز گیاه شامادورا:

رطوبت مناسب برای نگهداری گل شامادور به صورت نسبی ۵۰ تا ۷۰ درجه می باشد شما می توانید در طول  هفته روزی یکبار این گل را با استفاده از اسپری غبار پاشی کنید و یا می توانید در کنار گیاه تان یک ظرف آب قرار بدهید تا رطوبت مورد نیاز آن تامین شود.

همچنین می توانید با ساختن یک جزیره در زیر گلدان رطوبت مناسب را  برای این گیاه زیبا مهیا کنید و روش دیگر استفاده از دستگاه بخور سرد می باشد که در تامین رطوبت آن بسیار موثر خواهد بود

دمای مناسب گیاه شامادورا:

 میزان دمایی که برای رشد این گل مناسب می باشد  ۲۸الی ۱۶ درجه  است که میانگین آن یعنی ۲۲ مناسب ترین دما برای رشد آن می باشد اگر دمای محل نگهداری این گیاه بیشتر از میانگین باشد لازم است که هر روز برگ های گیاه تان را آب پاشی کنید نکته مهم این است که نباید هرگز گیاه تان را در مقابل باد سرد یا کولر یا باد گرم و وسایل گرمایشی قرار دهید.

خاک مناسب گیاه شامادورا:

خاکی مناسب گل شامادورا می باشد که دارای زهکش  مناسبی می باشد و آب و رطوبت را از خود عبور دهد خاک های مختلف گلدان که دارای کیفیت مناسبی  هستند برای این گیاه مناسب است همچنین می توانید از ترکیب خاک معمولی و مقداری شن استفاده کنید.

 خاک هوموسی  سبک  که دارای زهکشی مناسب است همانند  قسمتی از خاک برگ و مقداری خاک باغچه برای این گیاه مناسب می‌باشد بنابراین شما می‌توانید از خاکهای مناسب و مخصوص گلهای آپارتمانی و گلهای زینتی نیز استفاده کنید.

کود مناسب گیاه شامادورا:

 اگر  طراوت و رشد بهتر گیاه تان برای شما  مهم می باشد  اقدام به کود دهی کنید شما می توانید   کوددهی را در طول فصل بهار انجام دهید همچنین می توانید از کودهای مایع که دارای عناصر مورد نیاز و مفید می باشند استفاده کنید.

 طریقه مصرف آن دو گرم در یک لیتر  آب می باشد و  بایدهفته ای یکبار از این کود استفاده کنید می‌توانید از کودهای گیاهان‌اپارتمانی نیز استفاده کنید در هنگام مصرف به طرز تهیه آن دقت کنید و به همان مقدار  از آن  کود استفاده کنید.

زمان تعویض گلدان شامادورا:

مناسب ترین زمان برای تعویض گلدان شامادورا ۱سال در میان می باشد با توجه به اینکه رشد گیاه شامادورا خیلی کم می باشد و ریشه های این گیاه بسیار ضعیف هستند باید هنگام جابجایی آن بسیار مواظب باشید.

 اگر گلدان آن مناسب است و فقط قصد تعویض خاک آن را دارید گیاه را به آرامی از داخل گلدان بیرون بیاورید دقت کنید که خاک چسبیده به ریشه های آن جدا نشود و به آرامی خاک را تعویض کنید

اگر قصد تعویض گلدان را دارید صبر کنید که گیاه شما رشد کند و  کمی بالغ تر شود هنگامی که گیاه برای رشد فضای کافی نداشت به آرامی آن را به گلدانی  که یک سایز بزرگتر است انتقال دهید در این هنگام خاک آن را نیز تعویض کنید سپس گیاه را در گلدان بکارید.

تکثیر گیاه شامادورا:

تکثیر شامادورا به وسیله پاجوش:

 برای شروع این کار بوته ها را به چند بخش تقسیم  کنید خوب است بدانید  این گل دارای ریشه های زیرین می باشد که با کمک آن ها در خاک و گلدان گسترش پیدا می‌کند به خاطر وجود چنین  ریشه‌هایی پس از مدت گیاه شما متراکم و انبوه می‌شود.

زمانی که قصد دارید گلدان این گل را تعویض کنید باید گیاه مادری را به چند قسمت تقسیم بندی کنید و هنگام کاشتن آنها در گلدان دیگر این قسمت‌ها را به طور مستقل جدا کرده و در گلدان دیگر مستقل در گلدان دیگری  بکارید.

 یک روش دیگر جدا کردن پاجوش ها از گیاه مادری است و بهترین  هنگام برای جداسازی آن  زمانیست  که ارتفاع پاجوش ها حداقل ۲۰ سانتیمتر باشد هنگام جدا کردن پاجوش از گیاه مادری با استفاده از یک وسیله تیز استریل شده نقطه اتصال آنها را قطع کنید.

سپس آن را در گلدانی که ترکیب شن آن  بیشتر از گیاه مادری بود  قرار دهید زمانیکه پاجوش ها را به گلدان جدید انتقال دادید خاک  گلدان را آبیاری کنید و نباید هرگز اجازه دهید که بین دو آبیاری  فاصله  زیادی بیفتد و سطح خاک رویی خشک شود. تقریباً میتوان پس از   پنج هفته  پاجوش شروع به رشد کردن کند.

تکثیر شامادورا به وسیله بذر:

 در این روش شما باید بذرهای گل شامادورا را تهیه کنید و در گلدانی با عمق کم  آنها را  بکارید  توجه داشته باشید که باید از خاک جوانه زنی  استفاده کنید باید بستر آن را نسبتا مرطوب نگه دارید تا هر چه سریعتر دانه ها شروع به رشد کردن کنند.

هرس کردن شامادورا:

 زمانی اقدام به این عمل نمایید که سن گیاه شما بالا است و برگهای آن طراوت و شادابی خود را از دست داده‌اند می توانید با استفاده از یک قیچی استریل شده شاخه های پیر و چروکیده گیاه را هرس کنید و با این  عمل شاهد بازگشت زیبایی و طراوت  به گیاه تان گیاهدان باشید در غیر اینصورت و عدم مشاهده چنین مشکلی گیاه شما نیاز به هرس کردن ندارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *