تمیز کردن برگ گیاهان

یکی از مواردی که همواره باید در نگهداری گیاهان آپارتمانی دقت داشته باشیم تمیزی برگ گیاه می باشد. اگر هر روز مرتباً به گیاه رسیدگی کنیم و در صورت نیاز گرد و غبار و کثیفی را از روی برگ های گیاهان پاک کنیم امکان مبتلا شدن به آفات و حشرات آسیب رسان کمتر می شود. علاقه ‌مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی به خوبی می دانند که اگر این رسیدگی کم باشد و یا اصلا انجام نشود ممکن است در دراز مدت شاهد از بین رفتن شادابی و نشاط گل ها باشیم.

تمیز کردن برگ گیاهان

لذا ضروری است که به این نکته توجه داشته باشیم که هر چقدر سلامت گیاه و شادابی و نشاط آن برای ما مهم است باید در نگهداری و رسیدگی به آن بیشتر کوشا باشیم. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی چگونگی تمیزی برگ های گیاهان و استفاده محلول های مختلف برای این امر بپردازیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

اثر تمیز کردن برگ گیاهان

تمیز کردن برگ گیاهان

همانطور که می دانید گیاهان عمل فتوسنتز و دریافت انرژی از طریق نور خورشید را توسط برگ های خود انجام می دهند، لذا رسیدگی به برگ های گیاهان آپارتمانی و گلخانه‌ای امری حیاتی می باشد. البته ذکر این نکته لازم است که هر یک از گیاهان روش مخصوص خود را برای نگهداری و تمیز کردن دارد که این بسته به نوع گیاه و اندازه آن متفاوت است.

اثرات تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی

تمیز کردن برگ گیاهان

به طور کلی افزایش نشاط و شادابی البته سلامت گیاه متاثر از تمیزی برگ های آن می باشد. تمیز کردن برگ ها به شفافیت و زیبایی گیاه شما می افزاید. جذب نور بیشتر و افزایش اکسیژن رسانی یکی دیگر از فواید نظافت برگ ها است. در انتها اثر مستقیم در عمل فتوسنتز گیاه و البته از بین بردن آفات و حشراتی است که ممکن است در زیر و روی برگ ها پنهان شده باشند.

انواع براق کننده و محلول های مناسب برای تمیز کردن گیاه

تمیز کردن برگ گیاهان

اولین و پر کاربرد ترین محلولی که می‌ توانید از آن به عنوان ماده ای برای تمیز کردن برگ گیاهان خود استفاده کنید آب است. استفاده از آب از آنجایی که نیاز به تخصص خاصی ندارد پرکاربرد ترین و البته ساده ترین محلولی است که شما می ‌توانید برای تمیز کردن برگ های گیاهان خود از آن استفاده کنید. البته ذکر این نکته هم لازم است که حتماً دقت داشته باشید که آب را به صورت مستقیم و با جریان شدید بر روی برگ ها نریزی.  استفاده از اسپری و یا رساندن آب به برگ ها به صورت قطره های ملایم و آرام، بهترین گزینه برای این کار است. البته شما می‌توانید اضافه کردن شامپو در مقدار یک لیتر آب محلول خانگی را درست کنید و سپس به نظافت برگ ها بپردازید.

تمیز کردن بافت برگ گیاه با روغن زیتون

تمیز کردن برگ گیاهان

از آنجایی که ممکن است بعد از نظافت با آب سطح روی برگ ها کمی خشک شود و قطعاً زیبایی یک گل به برگ های براق و سرحال می باشد، شما می توانید مقداری روغن زیتون را درون ظرف اسپری بریزید و به آرامی با یک تکه اسفنج سطح روی برگ ها را نظافت کنید. تنها به واسطه نظافت با این روغن به واسطه براقی و تمیزی جلوه ای خاص به خود گرفته و زیبایی آن را دو چندان می‌ کند. البته ذکر این نکته در این جا هم لازم است که گیاهان نسبت به اندازه برگ ها و بزرگی و کوچکی آن ها شیوه نظافت شان نیز متفاوت می باشد. لذا گیاهانی که دارای برگ های کوچک تری هستند را نمی‌ توان به این شکل نظافت کرد چراکه اثر چندانی بر این کار مترتب نمی باشد.

استفاده از مسواک و برس برای تمیز کردن برگ گیاهان

تمیز کردن برگ گیاهان

یکی دیگر از روش هایی که شما می توانید به وسیله آن برگ گیاه خود را نظافت کنید استفاده از مسواک و یا برس های نرم می‌باشد. البته ذکر این نکته هم ضروری است که نوع گیاهی که به وسیله این ابزار اقدام به تمیزی آن می کنید متفاوت است. گیاهانی که برگ مخملی دارند بهترین روش برای تمیزی آن‌ها استفاده از مسواک است. در این روش شما برگ گیاه خود را در دست گرفته و دقت داشته باشید که مسواک را از پایین ‌ترین نقطه برگ تا نوک آن بکشید تا به خوبی سطح روی برگ شما را تمیز کند. بعد از هر بار نظافت نیز مسواک مخصوص گیاه خود را شسته و خشک کنید و از تجمع میکروب ها و باکتری های آسیب رسان برای گیاه شما جلوگیری شود.

شیر و نظافت برگ گیاه

در این روش شما می توانید یک بطری اسپری را انتخاب کرده و ۶۰ درصد از حجم آن را از آب پر کنید و ۴۰ درصد باقی مانده را برای شیر اختصاص دهید. حالا ظرف را به خوبی تکان دهید تا ترکیب شیر و آب به خوبی با هم حل شود و توجه داشته باشید که مقدار محلولی که تهیه می کنید با توجه به نیاز شما باشد. حالا محلول را به آرامی بر روی برگ ها اسپری کنید و اجازه دهید اندکی بر روی برگ ها بماند. سپس با استفاده از پارچه های تمیز گرد و غبار را از روی برگ ها پاک کرده و بعد از آن با یک دستمال تمیز دیگر برگ گیاه خود را آرام آرام خشک و تمیز کنید. ذکر این نکته لازم و ضروری می باشد که برای تهیه این محلول حتماً از شیر های لبنی استفاده کنید زیرا شیر هایی که دارای اسانس طعم دهنده می باشند برای این کار توصیه نمی شوند البته فایده‌ای هم ندارند. حالا نتیجه کار را مشاهده کنید برگ های گیاهان شما به نسبت برگ های قبلی براق و تمیز می باشند که انگار یک گیاه مصنوعی را در خانه نگه می دارید.

خواص استفاده از شیر برای نظافت گیاه

تمیز کردن برگ گیاهان

لازم به ذکر است که بدانید که از  دیرباز علاقه ‌مندان به نگهداری گل و گیاه از شیر برای براق کردن نظافت و پاک کردن برگ های گیاه خود استفاده می‌کردند. این ماده غذایی علاوه بر نظافت برگ گیاهان خواص دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به خاصیت ضد باکتری بودن و ضد میکروب بودن و ضد قارچ بودن شیر برای گیاه نام ببریم. نکته بعدی در باب استفاده از شیر برای تمیزی و براق کردن برگ گیاه این است که به واسطه پروتئین موجود در شیر گیاه شما می تواند تا مدت ها برگ هایی روشن و درخشان داشته باشد و این یکی دیگر از خواص استفاده از شیر می باشد. اما ممکن است این سوال برای شما نیز پیش بیاید که در صورت استفاده از شیر برای پاکسازی برگ گیاهان ممکن است گیاه ما دچار بوی بد و یا گندیدگی شیر بشود. اما این را بدانید که زمانی که شما شیر را با آب مخلوط می کنید و درصد آب بیشتر از شیر باشد علاوه بر اینکه همه خواص شیر برای گیاه حفظ می شود از به وجود آمدن بوی بد و گندیدگی شیر نیز جلوگیری می‌شود، لذا با خیال راحت از این محلول ساده و آسان برای نظافت گیاهان آپارتمانی و یا گلخانه ‌ای خود استفاده کنید.

شیر و جذب حشرات

یکی از نگرانی ها در استفاده از شیر برای نظافت گیاه جذب حشرات موذی می باشد. اما این نکته را متذکر می شویم که وقتی شما شیر را با آب حل می کنید،  بعد از اسپری کردن برگ های گیاه خود را به وسیله یک دستمال تمیز و خشک پاک کنید  تا دیگر هیچ نگرانی برای تجمع حشرات در کنار گلدان و روی برگ های گیاه خود نداشته باشید.

تمیز کردن برگ گیاه با پوست موز

معمولاً ما بعد از مصرف میوه جات پوست و اضافه آن ها را دور می اندازیم. اما ممکن است بعضاً برای استفاده از این باقی مانده میوه ها به عنوان کود درختان استفاده شود. اما اگر شما هم جزو علاقه مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی هستید جالب است بدانید که می توانید از پوست میوه ای مثل موز برای تمیز کردن و البته براق کردن برگ گیاهان خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که بعد از مالیدن پوست موز بر روی برگ ها حتماً به کمک یک دستمال تمیز برگ ها را پاک کنید و شاهد زیبایی و درخشندگی گیاه خود شوید.

پاک کننده ها و براق کننده های تجاری

ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا می شود از پاک کننده ها و یا براق کننده های تجاری برای نظافت برگهای گیاهان آپارتمانی استفاده کرد؟ آیا استفاده از این محلول ها برای گیاهان و یا حتی اشخاص داخل آپارتمان ضرر دارد یا خیر؟ در اینجا باید گفت که به هیچ عنوان از این محلول ها برای نظافت و براق کردن برگ گیاه خود استفاده نکنید چرا که این نوع محصولات منجر به از بین رفتن برگ های گیاهان شما شده و البته برای افراد ساکن در آپارتمان نیز آسیب رسان است چرا که ممکن است آسیب های تنفسی را در بر داشته باشد. براق کننده های تجاری حاوی موادی هستند که مسموم آور می‌باشد و موجب مسدود شدن روزنه برگ گیاه شما شده و در فرآیند متابولیسمی گیاه ایجاد اختلال و آسیب می کند و در نهایت ریشه گیاه آسیب دیده و دچار شوک می شود. لذا توصیه می شود که به هیچ عنوان از این محلول ها استفاده نکنید و در عوض فرمول های ساده‌ تر خانگی را جایگزین آن کنید.

بازگشت به لیست

1 نظر در “تمیز کردن برگ گیاهان

  1. میثم گفت:

    فقط ابلیمو …. البته طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *