بهترین کود ها برای رشد درختان کدام است؟

همه درختان میوه برای رشد سریع و بارور شدن و رشد میوه های مطلوب علاوه بر نظم در آبیاری و دریافت اکسیژن مناسب عامل دیگری نیز احتیاج دارند و آن هم کود دهی مناسب است. کود مناسب با توجه به نیاز های درخت، مواد غنی معدنی را به آن می رساند و منجر به استحکام و قوام ریشه و بنیان درخت می شود.

پس از انتخاب کود مناسب و البته زمان کود دهی مناسب نیاز به دانش و علم روز دارد. متخصصان در این امر هنگام کود دهی را زمانی تعیین می‌کنند که درخت در آستانه رشد و رسیدن به فصل باربری می باشد. چرا که ثمره این دقت نظر،  برداشت محصولی مطلوب با کیفیت عالی و اندازه متناسب است. در این مقاله سعی شده تا بهترین انواع کود البته نکات مرتبط با آن را در اختیار شما بگذاریم. پس اگر شما هم به این مقوله علاقه مند هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کودهای نیتروژن

یکی از بهترین انواع کود برای تسریع در رشد درختان میوه، کود نیتروژن است. خاصیت این عنصر تحریک رویش گیاه می باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که زمانی که گیاه وارد مرحله زایش نشده باید از این نوع کود استفاده کرد. با توجه به مطلب فوق یکی از ارکان رشد درختان زمان بندی مناسب در کود دهی به آن ها می باشد چرا که اگر کود دهی در زمان و فصل مناسب انجام نشود این امر کاملاً بی فایده خواهد بود. به عنوان مثال درختی که در فاز زایشی و تشکیل شکوفه های خود می باشد اگر با کود نیتروژن تغذیه شود رویکرد درخت به سمت رویشی متمایل می شود که شکوفه ‌های آن دیرتر بارور می شود و در نهایت باروری کاهش یافته و محصول درخت میوه نیز کم می شود. پس علاوه بر انتخاب کود مناسب برای تغذیه درختان میوه زمانبندی مناسب نیز حائز اهمیت می باشد.

کودهای گوگردی

در یک کلام می توان گفت که فقدان عنصر گوگرد در تغذیه درختان باعث کاهش رشد گیاه خواهد شد. عنصر گوگرد به مانند نیتروژن یکی از اجزای اصلی در ساختار پروتئین می باشد. غذای کودک یکی از بهترین کود ها برای رشد سریع درختان میوه می باشد. البته در استفاده از این نوع کود نیز باید زمان بندی را حتماً با دقت مورد توجه قرار دهید چرا که ممکن است علی رغم همه ویژگی هایی که این خود دارد به واسطه عدم زمان مناسب ثمره‌ی مفید حاصل نشود.

کودهای منیزیم دار

نقش اصلی این نوع کود در افزایش کلروفیل گیاه می باشد. در واقع با افزایش کلروفیل توانایی فتوسنتز گیاه چند برابر شده و رشد محسوسی خواهد داشت. لذا کودهای دارای منیزیم کافی نقش اساسی در رشد سریع درختان دارد.

 کودهای فسفر

تمام تلاش و دغدغه یک باغبان این است که در فصل کاشت و داشت به نحوی به درختان خود رسیدگی کند تا در فصل برداشت بهترین نتیجه را به دست آورد. نتیجه مطلوب برای یک باغبان خلاصه می شود در میوه های با کیفیت و بزرگ. چرا که دغدغه بازار مصرف کننده محصول با کیفیت و مرغوب می باشد این اتفاق برای درختان میوه زمان می‌افتد که باغبان برای کودها و تغذیه خاک گیاه خود از کود های دارای عنصر فسفر عالی استفاده کنند. البته این نوع کود یک خاصیت و ویژگی دیگری نیز دارد و آن هم در زمانی محسوس است که میوه ها از درختان چیده شده و در سردخانه یا انبار نگهداری می شوند. میوه هایی که درختان شان با کودهای فسفر تغذیه شدند مدت زمان بیشتری را می توانند بعد از چیده شدن برای نگهداری در سردخانه سالم و مثل روز اول بمانند. این کود عالی شامل عناصری مثل فسفر، نیتروژن،  فسفات و آمونیوم می باشد. پیشنهاد ما به شما این است که کود های فسفر به واسطه حرکت رو به پایینی که دارند در عمق ۵۰ سانتی متری زمین و در کنار ریشه ها به درختان تغذیه شوند.

کود روی

زمانی که درخت میوه را مشاهده می کنید که گلدهی با کیفیتی دارد حتماً یقین داشته باشید که این درخت با کودهای حاوی عنصر روی تغذیه شده است. این کود با ترکیبات اکسید روی و سولفات روی یکی از غنی ترین و قوی ترین انواع کود می باشد.جالب است بدانید که این کود را به سه روش مورد استفاده قرار می دهند. روش مرسوم و معمول استفاده از این کود که روش زمینی می باشد. نوع دیگر آن محلول این کود را به حالت اسپری به درختان تغذیه می کنند و روش آخر که روش تزریق می باشد. در این روش کود روی را به وسیله سرنگ در تنه گیاهان و درختان تزریق می کنند تا به خوبی جذب گیاه یا درخت میوه شود.

زمانبندی کود دهی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که علاوه بر اینکه باید کود مناسب برای درختان انتخاب کنیم زمانبندی کود دهی نیز نقش موثری در اثرگذاری کود ها در رشد و میوه دهی درختان دارند. پیشنهاد ما به شما این است که برای رشد سریع درختان از اواسط پاییز تا اوایل زمستان فرایند کود دهی را انجام دهید چرا که در غیر این صورت درختان شما دچار مشکلات فیزیولوژیکی می شوند. مشکلاتی از قبیل زرد شدن برگ ها و عدم دسترسی گیاه به نیتروژن کافی.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “بهترین کود تقویتی برای رشد سریع درخت

 1. احمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  منطقه ما گرمسیره،و من یک سال پیش تو باغم نهال های یک ساله زیتون،انجیر،انار،گلابی،زرد آلو و گوجه سبز کاشتم،میخاستم لطف کنید راهنمایی کنید ک برای رشد سریعشون از چ کودی استفاده کنم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام از کود سه بیست میتونید استفاده کنید.

 2. $@ گفت:

  برای درخت اکالیپتوس جهت ضخیم شدن تنه چه کودی مناسب هستش ؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر از کود سه بیست می توانید استفاده کنید.

 3. رحیم گفت:

  باسلام کود اوره رو میخواهم با آب قاطی کنم سمپاشی کنم
  سمپاش من 20لیتری هستش
  درختان هم بادام و پسته هست
  امسال سال سوم کشت هست .
  لطفاً میشه بفرمایید مقدار آب و مقدار کود چه اندازه باشه و چقدر آبیاری نیاز داره و دقیقا چه زمانی سمپاشی کنم . برای من امسال هم محصول مهم نیست
  فقط می‌خواهم درختان رشد خوب و ایده‌آل داشته باشند امسال
  ممنون از سایت خوبتون

 4. محبوب ربانی شیرآباد گفت:

  باسلام ممنون از اینکه آگاهی کشاورران محترم را دررخصوص کودها به سطوح بالا سوق می فرمایی

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   درود سپاس از لطف شما دوست عزیز خوشحالیم گلخونه خانم گل تونسته بهتون کمک کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *