گیاهان سایه دوست مقاوم به سرما

اصطلاح گیاهان سایه دوست به آن دسته از گیاهان اطلاق می شود که زادگاه و خاستگاه اصلی آن ها مناطق جنگلی و کم نور می باشد. این گیاهان به واسطه اونس عجیبی که با سایه و محیط کم نور دارند به گیاهان سایه دوست معروف هستند و البته با توجه به شرایطی که ذکر شد دارای مقاومت بالایی نیز می باشند. این مقاومت و استقامت در برابر عدم دریافت نور زیاد، گیاهان سایه دوست را به محبوبیت بالایی نزد علاقه مندان به پرورش گیاهان آپارتمانی رسانده است.

با شروع شدن فصل سرما دوست داران گل و گیاه تمایل جدی پیدا می کنند به تهیه گل هایی با مقاومت بالا در برابر نور کم و سرمای بیشتر. از دیگر ویژگی های این نوع گیاهان این است که افراد مبتدی نیز می توانند به سادگی آن ها را پرورش داده و از زیبایی این گیاهان در محیط خانه و محل کار خود لذت ببرند. در این مقاله سعی به معرفی بخشی از این گیاهان زیبا را داریم که پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا اگر شما هم میل به نگهداری گیاهان سایه دوست و آشنایی با آن ها دارید از اطلاعات موجود در این مواقع بهره لازم را ببرید.

گیاه زاموفیلیا

گیاهان سایه دوست مقاوم به سرما

این گیاه که در خارج از کشور به نام سرخس شناخته می ‌شود با داشتن شاخه ها و برگ های سبز درخشان در بین دوست داران گیاهان آپارتمانی محبوبیت زیادی دارد. کسانی که علاقه به تزیین دکور های خاص و چیدمان منحصر به فرد در خانه و محل کار خود هستند از این گیاه زیبا استفاده می کنند. این گیاه بر خلاف گیاهانی که باید حتماً در معرض نور مفید قرار بگیرند می تواند به راحتی در هر نقط ه‌ای از خانه به رشد و حیات خود ادامه دهند.

زاموفیلیا به راحتی می تواند در محیط های سرد و بیش از اندازه مرطوب نیز به حیات خود ادامه دهد. البته ذکر این نکته لازم است که بدانید با وجود اینکه این گیاه مقاوم در شرایط نامساعد نور و دما می تواند زنده بماند لکن رشد خوب و مفیدی نخواهد داشت. نکته آخر در رابطه با نگهداری این گل این است که حتماً دقت داشته باشید به هیچ وجه این گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چراکه ممکن است آسیب جدی به این گیاه برسد که از آن جمله می توان به سوختگی برگ ها و زرد شدن آن ها اشاره کرد.

پر سیاوشان

اگر شما هم به دنبال این هستید که یک گیاه مقاوم نسبت به تغییرات دما و کم آبی در محل زندگی خود نگهداری کنید پیشنهاد ما به شما گیاه آپارتمانی پرسیاوشان است. گیاهی زیبا که به واسطه حالت خواص برگ ها و شاخه هایش جلوه ای خاص به محل زندگی شما می بخشد. این گل به مانند دیگر گل های سایه دوست می تواند سرما و رطوبت نامناسب را به خوبی تحمل کند. این گیاه در برابر نور کم نیز مقاوم است و می تواند به رشد خود ادامه دهد.

لطفاً توجه داشته باشید که به هیچ وجه برای جبران دمای مناسب این گیاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.گاهی پیش می آید که علاقه ‌مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی به واسطه عدم آگاهی نسبت به شرایط نگهداری گیاهان سایه دوست در فصل سرما برای جبران نور کم و دمای مطلوب این نوع گیاهان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار می دهنداین امر منجر به سوختن شاخ و برگ این گیاهان می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع گیاه توانایی مقاومت در برابر خاک خشک می باشد. هرچند که این گیاه در این شرایط مقاوم است و سختی را تحمل می کند اما پیشنهاد ما به شما این است که حتماً خاک گیاه خود را مرطوب نگه دارید. البته خاک‌گلدان آن نیز باید مناسب باشد یعنی خاکی با زهکشی بالا که بتوانید برنامه ریزی منظم آبیاری گیاه خود را انجام دهید.

گیاه آگلونما

گیاهان سایه دوست مقاوم به سرما

این گیاه زیبا که همیشه سبز می باشد، به واسطه برگ ‌های زیبا و دو رنگ خود جلوه ای خاص به محیط اطراف می دهد. آگلونما که به گل نخشید هم شناخته می شود یکی از گیاهان مقاوم نسبت به شرایط نامناسب محیطی می باشد. ساختار ژنتیکی این گیاه طوری است که مناسب آب و هوای گرم می باشد ولی به واسطه مقاومتی که دارد نسبت به سرما ایستادگی کرده و روند رشد خود را حفظ می کند.

گیاه نخشید یکی از گیاهانی است که علاقمندان به هوای پاک آن را بسیار دوست دارند چراکه ویژگی بارز این گیاه تصفیه کننده گی هوا می باشد. این گیاه با همه مقاومتی که دارد خاک خیلی مرطوب را تحمل نمی کند، لذا هنگام آبیاری دقت داشته باشید که گلدان غرق آب نشود چرا که رطوبت بیش از اندازه و آبیاری نامناسب منجر به زرد شدن و از بین رفتن برگ های گیاه شما می شود. یک نکته خیلی مهم اینکه گیاه نخشید یا همان آگلونما نسبت به هجوم آفات و حشرات خانگی بسیار حساس می باشد. لذا توصیه می شود که به صورت مرتب برگ های گیاه خود را تمیز کنید و از آلوده شدن گیاه به آفات جلوگیری کنید.

گیاه خورشیدی

گیاهان سایه دوست مقاوم به سرما

این گیاه زیبا که علاوه بر محیط آپارتمان و محل کار در فضای باز بیرون از خانه نیز قابلیت نگهداری دارد به واسطه غنچه های زیبایی که دارد مورد پسند بسیاری از علاقه مندان به نگهداری از گل و گیاه می باشد. این غنچه های زیبا که عمدتاً بین رنگ های قرمز و نارنجی می باشند جذابیت و زیبایی خاصی را به محیط اطراف خود می بخشند. این گیاه به واسطه اینکه در طول سال حتی در فصل سرما و زمستان نیز شاخ و برگ خود را حفظ می کند زبانزد می باشد.

گل خورشیدی به مانند همه گیاهان سایه دوست نیاز خیلی زیادی به آبیاری ندارد. این گل می تواند به راحتی با محیط سرد و خشک سازگاری پیدا کند. با وجود این مقاومت در برابر شرایط نامساعد محیطی توصیه می شود که نسبت به زهکشی خاک گلدان این گیاه دقت بالایی داشته باشید چراکه به سلامت و شادابی گیاه شما کمک چشمگیری می کند. در پایان این نکته را متذکر می شویم که می توانید در فصل رشد گیاه تان نسبت به تغذیه خاک آن توسط کود های مخصوص به گیاهان آپارتمانی اقدام کنید و پیشنهاد ما به شما استفاده از کود مایع سه بیست می باشد.

گل یشم

گیاهان سایه دوست مقاوم به سرما

این گیاه آپارتمانی زیبا که به واسطه برگ های گوشتی و برجسته خود جذابیت خاصی دارد یکی دیگر از گیاهان سایه دوست و مقاوم می باشد. گیاه یشم به مرور زمان و بعد از افزایش سن خود تبدیل به یک درختچه کوچک شده و این نیز یکی دیگر از جذابیت های این گیاه است. برگ های گوشتی شکل این گیاه قابلیت ذخیره آب را دارد که این ذخیره در زمان کم آبی و خشک بودن خاک به کمک گیاه می آید تا کماکان سلامت خود را حفظ کند و به رشد خود ادامه دهد.

گیاه یشم نسبت به محیط کم نور نیز مقاوم است به طوری که در شرایط عادی نور غیر مستقیم، مناسب برای این گیاه است. اگر محیط کم نوری برای نگهداری آن انتخاب کنید در این شرایط نیز می‌ تواند به رشد خود ادامه دهد. خاک گلدان این گیاه بهتر است که زهکشی خوبی داشته باشد و دقت داشته باشید که زمان بندی در آبیاری این گیاه نیز مهم و ضروری است چرا که این گیاه نیاز به دفعات پرتکرار آبیاری ندارد و تنها زمانی اقدام به این کار کنید که ۵ سانتی متر از بالای مخلوط خاک کاملا خشک شده باشد. و در نهایت برای حفظ سلامتی و شادابی گیاه یشم توصیه می شود که از کود های مایع که مناسب برای کود دهی گیاهان آپارتمانی است استفاده کنید البته ذکر این نکته لازم است که هرگیاه نسبت به ساختار خاص خود نیاز به دریافت دُزهای مختلف کود دارد.

کاکتوس کریسمس

گیاهان سایه دوست مقاوم به سرما

این گیاه زیبا به لحاظ ژنتیکی میل دارد که در محیطی با آب و هوای گرم و البته با رطوبت بالا زیست کند. در چنین شرایطی این گیاه با گل هایی به رنگ های بنفش و قرمز جذابیتی به دست می آورد که چشمان بینندگان را خیره می کند. با همه این اوصاف گیاه کاکتوس کریسمس از جمله گیاهانی است که نسبت به شرایط نامساعد محیط مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و در این شرایط دشوار نیز رشد خود را ادامه می دهد.

این گیاه به شدت علاقه مند به محیط های کم نور و سایه است. برخلاف علاقه زیادی که این گیاه به نور کم دارد به شدت از فضای مرطوب و آبیاری بیش از اندازه بیزار است و بهتر است هنگام آبیاری این گیاه دقت داشته باشید که خاک روی گلدان کاملا خشک شده باشد و مجدداً به گیاه تان آب بدهید. در پایان ذکر این نکته لازم است که همانطور که گفته شد با توجه به علاقه زیاد این گیاه نسبت به محیط سایه هرگز این گیاه زیبا را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و حتی مکانی که تابش نور خورشید به آن زیاد است او را به عنوان محل نگهداری این گیاه انتخاب نکنید چرا که ممکن است به گیاه شما آسیب رسانده و کاکتوس کریسمس شما را از بین ببرد.

گل هویا

گیاهان سایه دوست مقاوم به سرما

گیاه آپارتمانی هویا، که نام دیگر آن پیچ مومی مینیاتوری می باشد یکی دیگر از گیاهان مقاوم به سرما است. هویا که اصالتا متعلق به جنگل‌ های گرمسیری می باشد گیاه بالا رونده با گل های ریز زیبا و برگ های سبز رنگ می باشد. این گیاه با توجه به اینکه به شرایط محیطی گرمسیری عادت دارد، اما به واسطه مقاومتشمی تواند در شرایط نامساعد محیطی نیز به رشد خود ادامه دهد. این گیاه مینیاتوری به واسطه برگ های مومی شکل خود قابلیت ذخیره آب را دارد لذا در شرایطی که خاک‌گلدان آبدهی منظمی نداشته باشد می ‌تواند از این ذخایر استفاده کند. دیگر ویژگی این گل مقاوم بودن در هر نوع شرایط نوری است چراکه علیرغم اینکه اونس خوبی با فضای پر نور دارد دارای مقاومت خوبی هم در محیط های کم نور و سایه می باشد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *