یک گرم کود چند قاشق است؟

یکی از راه های ارتباط با مردم صحبت کردن به زبان عامیانه می باشد چرا که ممکن است نوع ادبیات کاربردی انسان ها با هم متفاوت باشد. اگر شما می‌خواهید اندازه از حجم یک ماده و یا یک محصول را به مشتری یا مخاطب خود انتقال دهید استفاده از مثال های ساده و کاربردی بهتر و بیشتر جواب می دهد. به عنوان مثال وقتی مقدار مصرف یک دارو را می خواهید بیان کنید می توانید از اندازه وسایلی که همه با آن سر و کار دارند استفاده کنید مثلاً به جای اینکه بگویید چند سی سی شربت سرماخوردگی استفاده کنیم، می توانید بگویید یک قاشق چای خوری و یا یک قاشق غذاخوری استفاده کنید و یا اینکه به جای یک و نیم لیتر آب بگویید به اندازه یک ظرف نوشابه خانواده و یا از این دست مثال ‌ها.

یک گرم کود چند قاشق است؟

در استفاده از کود ها برای گیاهان و گل های آپارتمانی و گلخانه ای نیز همین فرمول کاربرد دارد، چرا که ممکن است خیلی از علاقه مندان به نگهداری گل و گیاه مبتدی بوده و آشنایی چندانی با نگهداری به روش حرفه ‌ای و تخصصی نداشته باشند لذا بهتر است که با مردم با زبان ساده صحبت کنیم. در این مقاله سعی داریم که به بررسی واحد های اندازه گیری البته به زبان عامیانه بپردازیم.

میزان استفاده از کود برای گیاهان

برای استفاده سموم و کود های پودری معمولاً به جای واحد های اندازه گیری مرسوم، از ادبیات راحت تری استفاده می شود. به عنوان مثال به جای چند گرم گفته می شود چند قاشق مربا خوری سر پُر یا یک قاشق غذاخوری. به این شکل مخاطب ارتباط بیشتری پیدا کرده و علاقه مندی در بین نگهداری گل و گیاه دو چندان می ‌شود.

یک گرم کود چند قاشق است؟

هنگامی که قرار است از سموم و کود های مایع استفاده شود غالباً واحد اندازه گیری درب بطری ها می باشد. چرا که بهترین و دم دست ترین وسیله برای اندازه گیری، استفاده درب همان بطری سم و کود مایع می باشد. به طور کلی وقتی قرار است با واحد های اندازه گیری غیر مرسوم مثل قاشق و یا درب بطری، کود و یا سوم خود را اندازه بگیرید نیازی نیست اطلاعاتی راجع به حجم و اندازه هر یک از این موارد داشته باشید. ما کار را برای شما آسان کرده و اندازه هر یک از موارد فوق را برای شما تهیه کرده ایم.

حجم کودها به زبان ساده

یک گرم کود چند قاشق است؟

با توجه به اندازه گیری هایی که انجام داده ایم برای استفاده از کود و یا سموم مایع حجم درب بطری یک نوشابه خانواده ۷ سی سی و نیم می شود و این در صورتی است که درب بطری کاملا پر شده باشد. در مقابل اگر از درب شربت های دارویی مثل شربت سرماخوردگی استفاده می کنیم  میزان به ۶ سی‌ سی کاهش پیدا می‌کند. گاه ممکن است از کود ها و سم پودری استفاده کنیم که در این صورت بهترین واحد اندازه گیری قاشق می باشد. پرکاربردترین نوع، قاشق های غذا خوری و یا قاشق های چای خوری می باشد که در ادامه به بررسی حجم و اندازه آن ها می پردازیم.

اندازه ذرات کودهای پودری

انواع پودر به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود یا دانه های درشت تری دارند مثل شکر که این دانه ها قابل تشخیص از هم هستند و یا اینکه به طور کامل پودر می باشد مثل آرد گندم که در اینصورت مقدار حجم هر یک از این ها با هم متفاوت است. هر قاشق غذا خوری از کود ها و سمومی که دانه های درشت تری مثل شکر دارند معادل ۱۵ گرم می باشد. کود ها و سم هایی که مثل آرد هستند هر قاشق غذاخوری از آن ها معادل ده گرم می باشد. این اندازه در قاشق های چای خوری بین ۸ تا ۱۰ گرم متغیر است. نکته قابل توجه در استفاده از کود ها این است که بسته به نیاز گیاه شما استفاده از کود ها نیز متفاوت است.

تاثیر مایع و جامد بودن کودها

اگر شما هم به دنبال جذب سریع مواد مغذی برای گیاه تان هستید حتما باید از کودهای مایع استفاده کنید زیرا سرعت جذب این کودها و مواد مغذی درون آن توسط ریشه و برگ گیاهان بالاتر است. اگر گیاه شما در مرحله رشد می باشد یا اینکه شما می ‌خواهید گیاه خود را که آسیب دیده به سرعت به حالت اولیه برسانید بهترین گزینه برای شما استفاده از کود های مایع می باشد. در مقابل اگر بنا دارید که نیاز طولانی در مدت یک فصل را برای گیاهان خود تامین کنید گزینه پیش روی شما کود های جامد هستند.

روند تاثیر گذاری کود های جامد بسته به نوع آن ها از یک ماه تا نه ماه متفاوت است زیرا این نوع کودها مواد مغذی درون خود را به آرامی رها سازی می کنند و در طول یک فصل خاک گیاه شما را مقوی و مغذی نگه می ‌دارند. البته ممکن است کود های جامد را نیز به صورت محلول در آورده و به روش غبار پاشی و یا به صورت مایع برای گیاهان استفاده کنند که این امر بسته به نوع گیاه و البته نوع کود انتخابی متفاوت است. لازم به ذکر است که کود های جامد را زمانی استفاده می کنند که فرصت کمی برای رسیدگی و مقاوم سازی خاک وجود دارد که در این صورت سالی یک الی دو مرتبه بیشتر از این نوع کودها استفاده نمی ‌شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *