گل سنبل با نام انگلیسی Common hyacinth و نام علمی orientals Hyacinthus از خانواده لیلیاسه Liliaceae محسوب می شود. این گیاه در آب و هوای مدیترانه‌ای رشد می کند و بومی مناطق جنوب غرب آسیا می باشد. سنبل ساقه ای تو خالی و گوشتی دارد که ارتفاع آن بین ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر می باشد. گل های سنبل در نیمه‌ی بالایی ساقه به صورت خوشه‌ای رشد می کنند و تعداد آن ها حدودا بین ۳۰ تا ۵۰ عدد متغیر است. این گل ها بسیار معطر و زیبا هستند، شکل ظاهری آن ها شبیه به زنگوله است و در رنگ های متنوعی یافت می شوند. برگ های سنبل ساده، کشیده و نوک تیز هستند و رنگ آن ها سبز روشن است‌. اکثر ما ایرانی ها، سنبل را به عنوان یکی از سین های هفت سین می شناسیم ولی اطلاع چندانی از نگهداری و تکثیر آن نداریم. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این گل زیبا آشنا کنیم.

نگهداری گل سنبل

انواع سنبل

سه تا از مهم ترین انواع سنبل، سنبل رومی یا سفید، سنبل هلندی و سنبل ولایتی یا پاریسی می باشند.

سنبل رومی یا سفید (H.O.Olbulus) سنبل رومی نسبت به دو نوع دیگر بوته‌ی کوچک تری دارد. سریع تر از سنبل هلندی گل میدهد و رنگ گل های آن سفید است.

سنبل هلندی (hyacinthus orientalis) این نوع نسبت به دو نوع دیگر خوشه گل هایی حجیم تر و پر دارد. سنبل هلندی به دو نوع کم پر و پر پر تقسیم می شود.

سنبل ولایتی یا پاریسی (H.O.Pronncialis.) این نوع سنبل همان سنبل هایی است که از قدیم برای سفره هفت سین استفاده می کردند. در این نوع سنبل، گل ها از یکدیگر فاصله‌ی زیادی دارند.

نگهداری گل سنبل

گل سنبل بنفش نماد چیست؟

گل سنبل در رنگ های مختلفی مثل آبی، قرمز، صورتی، سفید، زرد، بنفش و… یافت می شود. گل سنبل بنفش به معنای تقاضای بخشش، معذرت خواهی و احساس تاسف است. هنگامی که مرتکب اشتباهی شدید می توانید برای ابراز تاسف و معذرت خواهی سنبل بنفش هدیه دهید.

نگهداری گل سنبل

آبیاری گل سنبل به چه صورت می باشد؟

سنبل نیاز زیادی به آب ندارد و آبیاری زیاد باعث آسیب زدن به گیاه و پوسیدن پیاز آن می شود. برای آبیاری بهتر است هرگاه که دیدید خاک گیاه خشک شده است آبیاری کنید. در زمان آبیاری دقت کنید که روی گل ها آب نریزید. این کار ممکن است باعث پوسیدگی گل ها شود. بعد از پایان دوره‌ی گلدهی گیاه، به آبیاری ادامه دهید تا برگ ها رشد خوبی داشته باشند. پس از زرد شدن برگ ها آبیاری را به تدریج کاهش دهید و سپس آن را قطع کنید.

نگهداری گل سنبل

خاک و کود مناسب برای گل سنبل

خاک مناسب برای سنبل باید دارای زهکشی مناسب باشد چون همانطور که گفتیم حجم زیاد آب، باعث پوسیدگی پیاز می شود و گل را از بین می‌برد. همچنین خاکی که انتخاب می کنید باید سبک و مغذی باشد. بهترین بستر برای سنبل ترکیبی از خاک برگ، ماسه و کود عالی است اگر در زمان گلدهی در ترکیبات خاک، کود را نیز اضافه کرده باشید دیگر نیازی به استفاده مجدد از کود نیست. اما اگر در ترکیبات خاک کودی اضافه نکرده اید، می توانید آن را با کمی کود حیوانی تقویت کنید.

نگهداری گل سنبل

نور مناسب برای سنبل

سنبل به نور زیادی نیاز دارد. همین امر موجب شده سنبل گیاهی مناسب برای کاشت در باغچه و محیط های باز باشد. البته اگر قصد دارید از این گیاه در منزل یا سر سفره هفت سین نگهداری کنید، باید گیاه را در نزدیکی پنجره بگذارید تا به اندازه کافی نور دریافت کند. کنار پنجره های جنوبی بهترین جا برای گذاشتن سنبل است.

دما و رطوبت مناسب برای گل سنبل

اگر گل سنبل را در باغچه کاشته اید نیازی نیست نگران رطوبت رسانی و دمای آن باشید، سنبل می تواند خود را با شرایط محیط وفق دهد. اما اگر قصد نگهداری این گل را در خانه دارید، باید دمای اتاق را معتدل و کمی مرطوب نگه دارید. البته زمانی که می خواهید از پیاز سنبل نگهداری کنید باید بیشتر به دمای نگهداری آن توجه کنید. زیرا گرمای زیاد پیاز را خراب خواهد کرد.

تکثیر گل سنبل در خانه

سنبل روش های تکثیر خاص خود را دارد. دو روش کلی برای تکثیر سنبل وجود دارد، کاشت بذر و ته شکافی پیاز. در روش کاشت بذر، ۵ یا ۶ سال طول می کشد تا گیاه به مرحله گلدهی برسد. ته شکافی و یا ته برداری پیاز، روش بهتری برای تکثیر گل سنبل است. در روش ته شکافی پیاز، یک ماه قبل از کاشت پیاز قسمتی از آن را جدا میکنند و سپس در خاک می‌کارند. و یا قسمت هایی از پیاز سنبل را به شکل افقی برش می زنند تا از آن نقاط پیازچه های بیشتری شکل بگیرند‌.

نگهداری گل سنبل

بهترین زمان کاشت بذر و پیاز گل سنبل

بهترین زمان برای کاشت پیاز های گل سنبل ماه های آبان و آذر است. برای کاشت سنبل گلدان هایی به قطر ۱۰ سانتی متر را با خاکی سبک پر میکنند. گلدان باید زهکشی مناسبی داشته باشد.خاک مناسب برای سمبل را قبل تر معرفی کردیم، در ترکیب این خاک از کود نیز استفاده میکنند. پیاز را به گونه‌ای که کاملا در خاک قرار بگیرد میکارند و سپس این گلدان ها را در زمین فرو میکنند. حرارت زمین موجب میشود پیاز ها بعد از حدود یک ماه یا یک ماه نیم ریشه دهند و جوانه ها پدیدار شوند. بعد از آن گلدان ها را از زمین خارج می کنند و در گلخانه نگهداری می کنند تا زمانی که گل های آن باز شوند.

نگهداری گل سنبل

نکات مهم برای کاشت گیاه سنبل

  • هنگام کاشت، دو سوم پیاز ها باید درون خاک قرار بگیرد و یک سوم آن ها بیرون از خاک
  • قبل از کاشت گیاه، خاک را مرطوب و خیس کنید.
  • روز های اولیه کاشت، نباید بگذارید دمای محیط به کمتر از ۱۳ درجه سانتیگراد برسد. محل نگهداری پیاز باید دارای دمایی معتدل باشد.
  • بعد از اینکه پیازها جوانه دادند آن ها را به جایی تاریک ببرید و به مدت ۱۰ روز آن ها را در تاریکی با دمای ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید. بعد از گذشت ۱۰ روز می توانید گیاه را به مکانی با نور متوسط منتقل کنید.

علت قهوه ای شدن برگ های گل سنبل چیست؟

قهوه‌ای شدن برگ های سنبل می تواند به ۴ دلیل اتفاق بیفتد:

آبیاری

یکی از مشکلات اساسی سنبل گلدانی، فاسد شدن ریشه است. این اتفاق بر اثر آبیاری بیش از حد می‌افتد. آبیاری زیاد ریشه ها را نرم میکند. در نهایت گیاه نمی تواند عناصر مورد نیاز خود را از خاک دریافت کند و برگ های آن زرد و قهوه‌ای می شوند.

نگهداری گل سنبل

نور

نور بیش از حد و همچنین نور کم باعث قهوه‌ای شدن برگ ها می شود.

سرما

اگر سنبل را در باغچه کاشته اید ممکن است در همان ابتدای جوانه زدن از سرمای هوا آسیب ببیند. این اتفاق باعث می شود روی برگ های سنبل نقاط قهوه‌ای رنگی ایجاد شود.

حشرات

برخی اوقات با هجوم حشرات مکنده‌ای مثل کرم تریپس برگ های گیاه قهوه‌ای رنگ می شوند. برای اینکه بفهمید گیاه دچار این مشکل شده است یا خیر، کافیست زیر برگ ها یا درون گل ها را چک کنید تا از وجود حشرات ریز مطمئن شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *