گل ناز یخی گیاهی زینتی و چند ساله است که کاشت و نگهداری از آن در جنوب کشور ما بسیار رواج دارد. این گیاه با نام انگلیسی Baby sun rose بومی مناطق آفریقای مرکزی و جنوبی می باشد و به همین علت در برابر گرما و نور شدید خورشید بسیار مقاوم است. ناز یخی برگ هایی سبز رنگ، پنج ضلعی و ضخیم دارد و گل های ریز آن به شکل ستاره هستند و در رنگ های سفید، صورتی و قرمز یافت می شوند‌.

این گل ها در روشنایی می شکفند و در شب بسته می شوند. اندازه‌ برگ های گل ناز یخی معمولا ۳ سانتی‌متر است و گل های آن بیشتر از ۲ سانتی‌متر رشد نمیکنند. ساقه های این گیاه نیز رشد چندانی ندارند و به صورت رونده و عرضی رشد می کنند.

در صورت مناسب بودن شرایط این گیاه از بهار تا پاییز گل می دهد. مقاوم بودن این گل در برابر گرما و نور موجب شده نگهداری آن در سراسر کشور امکان‌پذیر باشد. همچنین جلوه‌ی ظاهری زیبا و خواص دارویی این گیاه به محبوبیت بیشتر آن کمک کرده است.

پرورش گل ناز یخی

انواع گل ناز یخی

گل ناز یخی دارای گونه های بسیاری است که تمامی آن ها چند ساله می باشند. انواع مختلف گل ناز یخی را به دو دسته‌ی کلی، گل ناز برگ پهن و گل ناز برگ لوله‌ای تقسیم می کنند. گل ناز برگ پهن معمولا برگ هایی پهن،گوشتی و ضخیم دارد که اندازه آن ها حدود ۷ سانتی‌متر است. گونه های گل ناز ساقه کوتاه (sedum spuridum)، گل ناز ساقه بلند (sedum maximum)، گل ناز populifolium، گل ناز کامچاتکا (sedum kamtschaticum)، گل ناز ماکسیمویچ (sedum maxemowiczu)، گل ناز معطر (sedum rhodsiola)، گل ناز ارغوانی (sedum purpuraescens) و گل ناز spectabilis جزو این دسته قرار می گیرند.

گل ناز برگ لوله‌ای از گیاهان ساقه کوتاه محسوب می شود و برگ های آن استوانه‌ای شکل هستند. ساقه های این گیاه خزنده هستند و در انتهای آن ها دسته گلی کوچک وجود دارد. گونه های گل ناز ظریف، گل ناز سوزان، گل ناز آبی و گل ناز سفید جزو این دسته قرار می گیرند.

پرورش گل ناز یخی

شرایط نگهداری گل ناز یخی

این گل برعکس دیگر گیاهان گلدار، عمر طولانی‌ای دارد و برای نگهداری در محیط باز و فضای آزاد بسیار مناسب است. ناز یخی شرایط نگهداری ساده‌ای دارد و حتی اگر تجربه‌ای در نگهداری از گیاهان ندارید می توانید از این گل زیبا نگهداری کنید. پس با ما همراه باشید تا به جزئیات نگهداری از گل ناز یخی بپردازیم.

 • آب لازم برای رشد گیاه ناز یخی

ناز یخی نیاز چندانی به آب ندارد و آب را درون برگ های خود ذخیره‌سازی می کند، از این لحاظ به کاکتوس ها شباهت دارد. این گیاه می تواند تا مدت ها بدون آب سر کند اما نه تا حدی که از کم آبی خاک آن شوره ببندد. آبیاری زیاد برای این گیاه مضر است و باعث پوسیدگی و فساد در  ریشه ها می شود. پس تعادل را در آبیاری رعایت کنید. در هوای بسیار گرم و داغ کمی آبیاری را افزایش دهید.

پرورش گل ناز یخی

 • خاک مناسب برای گیاه ناز یخی

این گل توانایی رشد در هر نوع خاکی را دارد. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید زهکشی مناسب خاک است. چون همانطور که گفتیم آبِ زیاد، برای این گیاه مضر است و خاکی که زهکشی مناسب ندارد آب را در خود نگه می دارد. خاکی که مقدار کمی اسیدی باشد برای این گل مناسب تر است.(P.h 6/5) می توانید برای خاک ناز یخی، به مقدار مساوی خاک لوم و ماسه را با هم ترکیب کنید و به میزان نصف آن ها خاک برگ اضافه کنید.

پرورش گل ناز یخی

 

 • نور مناسب برای گل ناز یخی

گل ناز یخی آفتاب را دوست دارد اما از آنجا که گیاه بسیار مقاومی است، در شرایط کم نور و سایه نیز به رشد و بقا ادامه می دهد. اما قطعا با قرار دادن گیاه در محیط کم نور، رشد گیاه کاهش یافته و زیبایی خود را از دست می دهد. برای این که گل ناز یخی شما رشد بهتر و گلدهی مناسبی داشته باشد، باید آن را در محیطی پر نور و آفتاب گیر نگه داری کنید. اگر این گل را در منزل نگهداری می کنید بهتر است آن را در بالکنی پر نور قرار دهید.

پرورش گل ناز یخی

 • دمای مناسب برای گل ناز یخی

گل ناز یخی برخلاف اسم گمراه کننده‌اش دوست دار سرما نیست و طبق زادگاهش آب هوای گرم و خشک را برای رشد ترجیح می دهد. دمای مناسب برای نگهداری این گیاه بین ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی گراد است. البته این گیاه تا حدی می تواند سرما را تحمل کند و حداقل دمای قابل تحمل برای آن، دمایی حدود ۵ تا ۷ درجه سانتی گراد است.

 • کود گل ناز یخی

ناز یخی گیاهی با خواص دارویی است و نیاز خیلی کمی به کود دارد. برای تقویت این گیاه می توانید از کود مایع استفاده کنید. یکبار کود دهی در اواسط بهار و یکبار در اواسط تابستان کافی می باشد.

 • زمان مناسب برای تعویض گلدان

زمانی که ریشه ها تمام فضای گلدان را پر کردند و از خاک بیرون زدند باید گلدان ناز یخی را تعویض کنید. برای این کار از گلدانی یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی استفاده کنید.

پرورش گل ناز یخی

تکثیر گل ناز یخی

تکثیر این گل معمولا از طریق دو روش کاشت بذر و کاشت قلمه صورت می گیرد.

کاشت قلمه:

برای جدا کردن قلمه از ناز یخی، روش های گوناگونی وجود دارد که ما قصد داریم ساده‌ترین و رایج ترین آن ها را توضیح دهیم. در این روش باید ساقه‌ای به اندازه ۱۰ سانتی‌متر را از گیاه جدا کنید و قلمه‌ی جدا شده را در آب قرار دهید. قلمه پس از حدود یک هفته شروع به ریشه دادن می کند. بعد از ریشه دادن قلمه، می توانید آن را در ترکیبی از شن و خاک برگ یا کوکوپیت و پرلیت بکارید. در این روش می شود بدون قرار دادن قلمه در آب، آن را مستقیما در خاک کاشت. فقط نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که قبل از انتقال قلمه به خاک، آن را یک روز کامل در دمای خانه نگه دارید و سپس آن را بکارید.

پرورش گل ناز یخی

کاشت بذر:

کاشت بذر گل ناز یخی باید در اوایل بهار انجام شود. برای کاشت بذر، بستری از خاک سبک تهیه کنید و آن را کاملا مرطوب کنید به طوری که آب اضافه از زیر گلدان خارج شود. پس از خروج آب اضافی، بذر ها را روی خاک قرار دهید و لایه‌ای بسیار نازک از خاک را روی آن ها بپاشید. تا زمانی که بذر ها جوانه دهند با آب پاش آن ها را آبیاری کنید و پس از جوانه دادن می توانید آن ها را به شکل معمول نگهداری کنید.

علت پژمرده شدن گل ناز یخی چیست؟

مهم ترین دلیل پژمردگی، زرد شدن و ریزش برگ های گل ناز یخی آبیاری اشتباه و بیش از حد است. این گیاه شرایط گرم و خشک را برای رشد ترجیح می دهد و رطوبت بیش از حدِ خاک، آن را آزرده می کند. پس اجازه دهید در فاصله‌ی بین دو آبیاری، خاک گیاه کاملا خشک شود.

پرورش گل ناز یخی

چرا گل ناز یخی گل نمیدهد؟

گفتیم که گیاه ناز یخی نور دوست است ولی با این حال توانایی رشد در محیط های کم نور و سایه را نیز دارد. اما قطعا قرار دادن آن در محیط های کم نور، روی رشد و گلدهی آن تاثیر خواهد داشت. اگر گل‌دهی ناز یخی شما متوقف شده است باید آن را به مکان پر نورتری منتقل کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “پرورش گل ناز یخی

 1. آیسان گفت:

  با ارض سلام خیلی متشکرم با بت توضیحاگل ناز یخی از نظر من این گل زیبا ترین گل دنیا ست

 2. مهراد گفت:

  گل جالبی نیست

  1. N گفت:

   اتفاقا، من خیلی دوسش دارم

   1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

    بله گل ناز یخی یکی از زیبا ترین گیاهان هستش.

    1. آیسان گفت:

     بله من با این نظر شما موافق هستم

    2. محمد گفت:

     سلام، من هم میگم یکی از زیباترین گلهاست و چند ساله که تو خونه ام نگهداری میکنم.

  2. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   چرا؟ شرایط نگهداریش سخته؟

   1. آرش نیک گفت:

    من عاشق گل یخ هستم خیلی خیلیدوستش دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *