شرایط نگهداری و تکثیر نخل ماداگاسکار

همانطور که از نام این گیاه مشخص است اصالت این گیاه متعلق به جزیره ماداگاسکار در قاره آفریقا است. این گیاه باطنی ضخیم و برگ های سبز چتری شکل دارد و برخلاف تمامی گیاهان که از طریق برگ های خود فتوسنتز می کنند، این گیاه، عمل فتوسنتز را توسط ساقه های خود انجام می دهد. علت نامگذاری این گیاه به واسطه شباهت آن به درخت نخل است. با وجود این که این گیاه از خانواده کاکتوس ها نیست ولی از آن به عنوان نوعی کاکتوس نام برده می‌ شود.

اگر شما نخل ماداگاسکار را در باغچه بکارید و پرورش دهید، ارتفاع آن تا ۶ متر هم می رسد و برگ هایی با ۳۸ سانتی متر طول و عرض ۱۰ سانتی متری، زیبایی این گیاه را چند برابر می کند. گلدهی گیاه نخل ماداگاسکار زمانی است که این گیاه حداقل طول یک و نیم متر داشته باشد و بعد از آن شما شاهد گل های زیبای سفید رنگ هستید که به طول ۸ سانتی متر در سراسر این گل خود نمایی می کند.

گل‌های این گیاه در بهار و اوایل تابستان شکوفا می شوند، این فصل ها آغاز فصل زیبایی این نخل است. در این مقاله قصد داریم تا با خصوصیات این گیاه و شیوه‌ های پرورش تکثیر و نگهداری این گیاه بیشتر آشنا شویم. اگر شما هم علاقه مند به نگهداری این نخل در محیط خانه و یا در باغچه خود هستید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

نخل ماداگاسکار

درباره نخل ماداگاسکار بیشتر بدانید

این گیاه که دو گونه مشابه به هم با نام های لامری و گیی دارد که دارای ساقی طوسی هستند. این نخل علاوه بر زیبایی چشم نوازی که دارد، از شرایط نگهداری آسانی نیز برخوردار می باشد. این گیاه در برابر شرایط دشوار بسیار مقاوم است و با داشتن ساقه و بدن های گوشتی شکل، توانایی ذخیره آب بالایی را دارد و به واسطه این ذخیره رطوبت درون خودش باعث شده تا بتوانید از آن به راحتی در محیط هایی مانند آپارتمان نیز استفاده کنید، و به همین واسطه نیز توانسته محبوبیت زیادی را کسب کند.

شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار

این نخل زیبا برای آن که بتواند در محیط منزل، محل کار و یا باغچه های حیاط شما رشد کند و قد بکشد، نیاز دارد تا عواملی مانند نور، آب، خاک و کود آن به بهترین شکل برایش فراهم شود. اگر شما بتوانید این شرایط را به خوبی فراهم کنید، بی شک عمر طولانی تری را در این گیاه مشاهده خواهید کرد. اولین مورد که در نگهداری این گیاه باید بدانید این است که بر خلاف برخی از گل ها که به نور مستقیم آفتاب حساس هستند، این گیاه دوست دارد تا حداقل در طول روز از شش ساعت نور مستقیم آفتاب لذت ببرد. البته این نکته را هم توجه داشته باشید که نور بیش از حد می تواند به این گل ضربه وارد کند.

نخل ماداگاسکار

آب دهی

آب دهی در نخل ماداگاسکار هم به نوعی با اکثر گل ها متفاوت است. بعضی از گل ها دوست دارند که در طول هفته حداقل یک الی دو بار به آن ها آب داده شود، اما با توجه به ظاهری که این گل دارد، نیاز به آبیاری زیاد نیست. این گل به دلیل ساقه بزرگی که دارد می تواند آب را به خوبی درون خود ذخیره کند و در طول مدت بی آبی، از آن بهره ببرد.

ذکر این نکته هم مهم است که آبیاری بیش از اندازه به اندازه آب دهی نامنظم می تواند به گل شما آسیب وارد کند، که یکی از این آسیب ها پوسیده شدن ریشه است که می تواند منجر به مرگ گیاه شما شود. به واسطه پوسیده شدن ریشه،‌مواد مغذی دیگر نمی تواند جذب گل شود و همین امر باعث مرگ آن می شود.

نخل ماداگاسکار

علت زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار

یکی از اتفاقات شایعی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی رخ می دهد،‌زرد شدن برگ های آنان است که دلایل متعددی می تواند داشته باشد. این اتفاق ممکن است بر اثر کم آبی یا زیاده روی در آبیاری و یا عدم دریافت نور مناسب و کافی برای گیاه پیش بیاید. گیاه نخل ماداگاسکار هم از این قاعده مستثنا نمی باشد و ممکن است شما شاهد زرد شدن و ریزش برگ های این گیاه زیبا باشید.

عمدتاً برگ های نخل ماداگاسکار در فصل خواب گیاه رو به زردی می رود. در طول فصل خواب این گیاه که از اواسط پاییز تا انتهای زمستان می باشد. در فصل خواب این گیاه دیده می‌شود که برگ های پایینی این گیاه زرد شده و شروع به ریزش می کند، البته این اتفاق برای نخل‌ماداگاسکار طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست. البته گاهی این اتفاق می‌افتد که شما در فصل بهار و تابستان هم شاهد این اتفاق باشید که دلیل این اتفاق به سن گیاه بستگی دارد که با بالارفتن سن گیاه نخل ماداگاسکار برگ های بخش پایینی گیاه شروع به زرد شدن می کند و از ساقه گیاه جدا می شود.

نخل ماداگاسکار

دیگر علت های زرد شدن برگ های نخل ماداگاسکار چیست؟

این نخل نیز مانند تمامی گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای، ممکن است زرد شدن و یا سیاه شدن و یا ریزش برگ های آن به واسطه حمله آفات و قارچ های آسیب ‌رسان به گیاه شما باشد. این آفات ممکن است است با حمله به ریشه و یا ساقه و یا برگ های گیاه، شادابی و زیبایی را کاسته و ممکن است در صورت عدم رسیدگی و از بین بردن به موقع این آفات منجر به از بین رفتن و مرگ گیاه شما شود. نکته مهمی که حتما به آن باید توجه داشته باشید این است که با مشاهده هر گونه تغییر رنگ در برگ گیاه خود، چه لکه های قهوه ای رنگ و چه با زرد شدن برگ ها، اقدام به بررسی گیاه کنید.

در این بررسی حتماً به رنگ ساقه گیاه لکه های ایجاد شده بر روی برگ های گیاه توجه داشته باشید. اگر نیاز به سم پاشی و استفاده از محلول های قارچ کش است، طبق دستورالعمل متناسب با گیاه این عمل را انجام دهید تا سلامت گیاه حفظ شود و بیماری‌های به وجود آمده از بین برود. برای از بین بردن این این آفات و قارچ ها اگر ساقه و برگ های گیاه دچار آفت شده، از طریق اسپری کردن آن ها را از بین ببرید. اگر ریشه گیاه شما مورد هجوم این آفات قرار گرفته محلول قارچ کش را همانند آبیاری پای گیاه خود بریزید تا به طور کامل ریشه گیاه به این محلول آغشته شود.

نخل ماداگاسکار

کود سه بیست برای نخل ماداگاسکار

یکی از مراحل نگهداری گیاهان آپارتمانی که در رشد و سلامت گیاه تاثیر بسزایی دارد مرحله کود دهی می باشد. شما اگر کود دهی این نخل را به موقع و با نسبت اندازه دقیق انجام دهید، شاهد رشد چشمگیر این گیاه زیبا خواهید بود. البته به این نکته توجه داشته باشید که بهترین زمان برای کود دهی به این گیاه در فصل استراحت آن می باشد. همانطور که قبلاً هم گفته شد این گیاه زیبا از اواسط پاییز و تا انتهای زمستان به اصطلاح پرورش ‌دهندگان گل و گیاه به خواب می رود و این زمان فصل استراحت گیاه می باشد.

شما می توانید در این بازه زمانی هر سه هفته یک بار گیاه خود را کود دهی کنید. پیشنهاد ما برای شما استفاده از کود های که دارای عناصر فسفر و پتاسیم هستند می باشد. یکی از بهترین انواع کود برای گیاهان آپارتمانی کود سه بیست می باشد. کود سه بیست به واسطه عناصر تشکیل دهنده آن و البته عناصر ثانویه ای که در ترکیب این کود موجود می باشد یکی از بهترین و مرغوب ترین از انواع کود است که مورد پسند کشاورزان و پرورش دهندگان گل و گیاه می باشد.20 درصد پتاسیم و ۲۰ درصد فسفات و ۲۰ درصد ازت عناصر تشکیل دهنده کود سه بیست هستند.

علت متوقف شدن رشد نخل ماداگاسکار

ممکن است برای شما هم پیش بیاید که بعد از مدتی شاهد توقف رشد گیاه نخل ماداگاسکار خود باشید. البته این اتفاق ممکن است در تمامی گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای و باغچه مشترک باشد که دلایل متفاوتی هم دارد. عدم آبیاری مناسب یکی از دلایلی است که می تواند رشد گیاه را متوقف کند. حمله شته ها و آفات به ریشه و ساقه گیاه نیز می تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که رشد گیاه شما را محدود کرده و از سلامت و شادابی آن کم کند. اما یکی از دلایل شایع و رایج در عدم رشد این گیاه، کوچک بودن گلدان این گیاه در فضای آپارتمان است. دقت داشته باشید که اگر سایز گلدان شما متناسب با رشد گیاه تان نیست- یعنی اگر گیاه به قدری رشد کرده که فضای گلدان و خاک گلدان برای ریشه این گیاه کوچک شده است- حتماً نسبت به تعویض گلدان با یک گلدان بزرگ تر اقدام کنید.

نخل ماداگاسکار

اهمیت تعویض گلدان در رشد نخل ماداگاسکار

تعویض به موقع گلدان، باعث می شود که این گیاه فضای بیشتری برای رشد پیدا کند و در نتیجه رشد آن چشمگیر و زیبایی آن دو چندان می‌شود. برای تعویض گلدان این نخل توجه به چند نکته ضروری است. اول اینکه اگر رشد گیاه شما خیلی زیاد است گلدان آن را سالی یک بار عوض کنید، اما اگر رشد چشمگیری ندارد و نسبت رشد گیاه با فضای گلدان خیلی متفاوت از هم نیست شما می توانید هر سه سال یک بار هم این کار را انجام دهید.

در خصوص تعویض گلدان برای این گیاه نیز حتماً به این نکته مهم و حائز اهمیت نیز توجه داشته باشید که بهترین زمان برای تعویض گلدان، اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می باشد. بعد از انتخاب گلدان مناسب هنگام تعویض خیلی مراقب ریشه های گیاه نخل ماداگاسکار باشید که آسیب نبیند. آسیب به ریشه های این گیاه می تواند سبب از بین رفتن همیشگی آن شود.

علت ریزش برگ نخل ماداگاسکار

در همه گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای ریزش برگ های آنان یک اتفاق رایج است.  این اتفاق ممکن است بر اثر بروز برخی مشکلات مثل زهکشی نامناسب گلدان، آبیاری نامنظم و حمله آفات و شته ها به ساقه و یا ریشه گیاه رخ بدهد و برگ های گیاه شروع به ریختن کند. اما در نخل ماداگاسکار تا حدی این اتفاق طبیعی است.

زمانی که در فصل پاییز و زمستان برگ های این گیاه شروع به ریختن می کند جای نگرانی نیست و تا حدی عادی می باشد. اما اگر به این نکات توجه داشته باشید از ریزش غیر طبیعی برگ های گیاه شما جلوگیری خواهید کرد. گلدان این نخل را حتماً در مکانی ثابت و ترجیحاً پشت پنجره های جنوبی ساختمان قرار دهید و از جابجایی زیاد خودداری کنید، زیرا این گیاه علاقه‌ای به جابجا شدن زیاد در مکان های مختلف ندارد.

نخل ماداگاسکار

دیگر علت های ریزش برگ نخل ماداگاسکار چیست؟

اگر بر روی برگ های نخل خود لکه هایی را مشاهده کردید که غیر طبیعی است، باید نسبت به جمع آوری این برگه ها اقدام کنید زیرا لکه های به وجود آمده ممکن است بر اثر وجود عامل قارچی یا باکتریایی باشد که ممکن است به رنگ های سیاه یا زرد بر روی برگ گیاه نخل ماداگاسکار مشاهده شود. در صورت مشاهده این لکه ها حتماً به جمع آوری برگ ها اقدام کنید.

حتما توجه داشته باشید که خاک گلدان را با خاکی ضدعفونی شده و استریل جابجا کنید و از قارچ کش های متناسب با نخل ماداگاسکار برای از بین بردن این باکتری ها اقدام به دفع این نوع آفت کنید. وجود قارچ ها و آفات ممکن است با ادامه داشتنشان و آلوده کردن خاک گلدان شما، سلامت گیاه را به خطر بیاندازد و کم کم ریشه دچار پژمردگی و پوسیدگی شود و در نهایت منجر به مرگ نخل شما شود.

علت سیاه شدن برگ نخل ماداگاسکار

گیاه نخل ماداگاسکار در برابر کم آبی بسیار مقاوم و سازگار است و به واسطه این مقاومت یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است چرا که نگهداری و پرورش آن نسبت به دیگر گیاهان ساده تر می باشد. این گیاه مقاوم هم نسبت به برخی اتفاقات واکنش نشان می دهد و بعضاً ممکن است منجر به سیاه شدن برگ های خود شود. عواملی مثل آبیاری بیش از حد، کمبود مواد غذایی، گرما، خشکی هوا، مکان تاریک و البته رسوبات زیاد آب ممکن است منجر به سیاه شدن و از بین رفتن برگ های زیبای این گیاه بشود.

در آبیاری این نخل حتماً توجه داشته باشید که به هیچ وجه به روی برگ های آن آب نپاشید و سعی کنید که آب در زیر گلدان تجمع نداشته باشد. حد فاصل بین دو آبیاری حتماً دقت داشته باشید که خاک گلدان خشک شود و بعد آبیاری مجدد را انجام دهید چرا که آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شما می شود. اگر بخواهیم یک زمان مشخص و مناسبی را برای آبیاری این گیاه به شما بگوییم، بین ۷ تا ۱۰ روز یک بار این گیاه نیاز به آبیاری دارد.

نخل ماداگاسکار

علت های دیگر سیاه شدن برگ نخل ماداگاسکار چیست؟

یکی از عواملی که ممکن است سلامت گیاه شما را به خطر بیاندازد، عدم دریافت نور مناسب است. شما باید نخل‌ماداگاسکار را روزانه حداقل ۶ ساعت در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دهید چرا که این گیاه علاقه شدیدی به دریافت نور مستقیم خورشید دارد. اگر نخل ماداگاسکار را در محیط آپارتمان یا محل کار خود نگه می دارید آن را در کنار پنجره ای که کاملاً در معرض تابش نور آفتاب است قرار دهید. نور کم باعث می ‌شود برگ های گیاه شما سیاه شده و سپس آرام آرام شروع به ریختن کند.

اگر با توجه به همه این مسائل مثل آبیاری مناسب، دریافت نور مناسب و قرار دادن در محلی که نور کافی را دریافت می کند باز هم شاهد سیاه شدن برگ ها بودید مطمئن باشید که گیاه شما مورد حمله آفات و قارچ ها قرار گرفته است. در این مواقع  از قارچ کش ها برای از بین بردن این آفت استفاده کنید، قارچ کش هایی مثل مانکوزب توصیه ما برای شما می باشد.

علت شل شدن تنه نخل ماداگاسکار

همانطور که قبلا هم گفتیم گیاه نخل ماداگاسکار نسبت به کم آبی و رطوبت کم بسیار مقاوم است. پیشنهاد ما این است که از آبیاری بیش از حد این گیاه خودداری کنید، چرا که یکی از عوارض آبیاری بیش از حد نخل ماداگاسکار شل شدن تنه این گیاه زیبا می باشد. برای آبیاری این گیاه حتما به این نکته توجه داشته باشید که سطح خاک گلدان حتماً خشک باشد و البته گلدان این گیاه به مانند تمامی گیاهان آپارتمانی و گلخانه‌ای باید دارای زهکشی مناسب هم باشد. زهکشی مناسب گلدان باعث می شود که آب اضافی از گلدان خارج شده و خاک بیش از اندازه مرطوب نماند.

این نکته را باید همیشه بدانید که رطوبت بیش از حد خاک منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شما می شود و این پوسیدگی یکی از آفاتی است که همه گیاهان آپارتمانی را تهدید می‌کند. همانطور که قبلا هم گفتیم نخل ماداگاسکار دارای مقاومت بالایی است و نسبت به دمای هوا و رطوبت کم استقامت بالایی دارد. این گیاه مقاوم هم در برابر برخی اتفاقات مثل دمای شدید، تابش بیش از حد نور خورشید و آبیاری زیاد دچار آسیب پذیری است. پس بهتر از این گیاه زیبا را در دمای بین ۱۰ تا ۵۰ درجه نگهداری کنید به این دلیل که این گیاه، در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد آسیب ‌دیده و برگ های آن سیاه شده و می ریزد.

نخل ماداگاسکار

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “نخل ماداگاسکار

 1. سهیلا گفت:

  توضیحات کامل و جامع بود ممنون

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر تشکر از لطف شما خوشحالیم این مقاله براتون مفید بود.

   1. المیرا نوروزی گفت:

    باعرض سلام و خسته نباشید ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار قرار دادید سوالی از حضورتون داشتم گیاه مادگاسکار من رنک تنه اش در قسمت پایین و بالا تغییر کرده و تیره شده و تمام برگهای گیاه ریخته ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *