روش نگهداری گل مرجان در منزل چگونه است؟

گل مرجان با نام علمی فرفیون از نوع گیاهان گوشتی است که بومی منطقه ماداگاسکار می باشد.  این گل دارای ۲۰۰۰ گونه است. این گیاه که از از دیرباز یکی از زیبا ترین و پرطرفدار ترین گیاهان آپارتمانی است، پرورش و نگهداری آسانی دارد. شما می ‌توانید با رعایت چند نکته کوچک نسبت به نگهداری و پرورش این گیاه زیبا اقدام کنید. علاقه مندان به پرورش این گل می‌دانند که حداکثر ارتفاع این گل ۹۰ سانتی متر است. رنگ ساقه این گیاه خاکستری رنگ است و بر روی ساقه های گوشتی این گیاه خوار های کوچک به چشم می خورد. این گیاه دارای برگ هایی به اندازه های دو سانتی متر می باشد.

نگهداری در آپارتمان: بله
نیاز نور: سازگار با انواع نور(دوست دار نور فراوان و مستقیم)
دما: 24 الی 32 درجه
آبیاری: آبیاری با دفعات کم پرهیز از غرقابی

نکته قابل توجه درباره گیاه گل مرجان این است که برگ های این گیاه سمی می باشد و اگر با پوست بدن شما تماس پیدا کند ممکن است شما دچار احساس التهاب در منطقه لمس بدن با برگ شوید.

روش نگهداری گل مرجان

 گونه‌های مختلف گل مرجان:

می توان به گونه های مختلفی همچون ابلق، کوچک و بزرگ هلندی، مینیاتوری و دورگه تایلندی اشاره کرد.

نور مناسب گیاه مرجان:

 این گیاه نسبت به شرایط مختلف نوری مقاوم است اما نور مورد پسند آن نور کامل و مستقیم خورشید است. با این حال در سایه هم می تواند به رشد خود ادامه دهد، اما اگر مدت زیادی در سایه نگهداری شود ممکن است  این گیاه گلدهی نداشته باشد، پس اگر مایل به گلدهی در تمام فصول از سال گیاه مرجان هستید، آن را در پرنورترین قسمت آپارتمان خود قرار دهید.

پنجره های جنوبی بهترین گزینه برای نگهداری این گیاه میباشد. نور فلورسنت و یا چراغ های مخصوص نیز در تامین نور مورد نیاز این گیاه تاثیر دارد. در طول روز این گیاه نیاز به دریافت نور کامل دارد، اما در هنگام شب سعی کنید که از نورهای مصنوعی برای تامین نور مورد نیاز آن استفاده نکنید زیرا شب زمان استراحت این گیاه است. گل مرجان کمبود نور را به صورت ریزش گلها ، عدم گل دادن و یا کمرنگ شدن برگ هایش نشان می دهد.

چیکار کنم گل مرجان گل بدهد؟

اگر خواستار گلدهی گیاه مرجان هستید باید گیاهتان را با کود اهن تغذیه و تقویت کنید. یکی دیگر از راهای افزایش گلدهی گیاه مرجان قرار دادن ان پشت پنجره های جنوبی پرنور می باشد. دقت کنید که نباید گیاه نور مستقیم دریافت کنند برای این کار میتوانید از پرده های نازک و یا از شیشه مات کن برای پنجره های خود استفاده کنید. گیاه مرجان برای گلدهی نیاز به تهویه هوای مناسب دارد بنابراین بهتر است محل قرار گیری مرجان در کنار پنجره و یا محیط های بزرگ و یا کنار راه پله نگهداری شود تا هوا رد و بدل شود. برای اینکه گیاه انرژی کافی برای گلدهی داشته باشد برگهای زرد شده و یا خشک شده ان را جدا کنید.

علت زرد شدن برگ گل مرجان

گیاه مرجان گلی کم توقع است و شرایط نگهداری اسانی دارد اما برای جلوگیری از زرد شدن برگهای گیاهتان لازم است چند نکته را بدانید. یکی از عوامل زرد شدن برگ گیاه مرجان خاک سنگین و خاک بدون زهکش ان می باشد. بهتر است برای خاک این گیاه از ترکیب ماسه، کوکوپیت و پیت ماست استفاده کنیم علت دیگر عدم دریافت نور کافی می باشد. گیاه مرجان نیازمند نور فراوان است و روزانه به 6 ساعت نور غیر مستقیم اما فراوان احتیج دارد که اگر انرا دریافت نکنند رنگ برگاهایش از سبز به زرد  تبدیل می شود. افراط و تفریط در ابیاری نیز دلیل دیگر زرد شدن برگهای این گیاه می باشد. ابیاری این گیاه باید با خشک شدن 4 الی 5سانت از سطح خاک گلدان انجام گیرد گل مرجان اغلب خواستار محیط های گرم می باشد و در محیط های گرم و خشک رشد بهتری خواهد داشت. دمای مناسب برای نگهداری مرجان بین 25 تا 32 درجه می باشد. با افت دما گیاه دچار ریزش برگ می شود.

قلمه زدن گل مرجان

یکی از روشهای ساده برای تکثیر مرجان قلمه زدن ان می باشد برای زدن قلمه زدن از ساقه های چوبی و سالم استفاده کنید. فصل مناسب برای قلمه زدن گیاه فصل بهار و تابستان می باشد. برای قلمه زدن از قسمت انتهایی ساقه های خشک و جوان استفاده کنید. طول قلمه ها باید بین 6 تا 10 سانتی متر باشد. انتهای قلمه ها را درون اب گذاشته تا جریان شیره سفید ساقه مرجان متوقف شود. سپس انرا برای 3 الی 5 روز به محیط گرم و خشک و به دور از نور خورشید نگهداری کنید و تا زمانیکه محل برشها خشک شوند. در اخر قلمه ها را در خاکی با ترکیب پیت ماست، کوکوپیت و ماسه قرار بدهید و خاک را کمی مرطوب کنید. بهتر است قلمه ها در دمای 20 تا 30 دجه سانتی گراد نگهداری شود.

نگهداری گل مرجان تیغ دار

ششرایط نگهداری از گل مرجان تیغ دار بسیار اسان است و به راحتی میتوانید انرا پرورش بدهید. گل مرجان نیازمند نور غیر مستقیم می باشد این گیاه علاقه فراوانی به نور دارد و بهترین رشد خود را در محیط های پرنور نشان می دهد. گیاه مرجان مانند کاکتوس در ساقه های خود اب را ذخیره می کنند تا در مواقع بی ابی بتوانند برای خود اب ذخیره کنند.

اگر یک ابیاری منظم داشته باشید. به رشد گیاه خود کمک میکنید. ابیاری گیاه را با خشک شدن 2 تا 3 بند انگشت از سطح خاک انجام دهید اگر به دنبال بهترین ترکیب خاک برای گیاه خود هستید پیشنهاد سایت خانم گل ترکیب خاک لوم کوکوپیت و پرلیت میباشد. این گیاه به خاک غنی احتاج ندارد.

گل مرجان نماد چیست

گیاه همیشه سبز مرجان که طرفدارن زیادی دارد دارای داستانهای طولانی می باشد که به بخشی از ان می پردازیم این گیاه همیشه سبز معروف به گیاه شانس است واغلب بر این باورند که هر چه تعداد گلهای بیشتر باشد شانس انها نیز افزایش پیدا می کنند یکی از نام های لاتین گل مرجان تاج خار است دلیل نام گذاری این گل مربوط به افسانه ای قدمی می باشد. که در ان گفته می شود دشمنان عیسی مسیح انرا به طریق های مختلف شکنجه می کردند که یکی از این شنکنجه ها قرار دادن خارهای گل مرجان بر روی سر ایشان بوده است. تایلندی ها نیز براین باودند که این گیاه بخت و اقبال صاحب خانه را پیش گویی می کنند.

آبیاری مناسب گیاه مرجان:

همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم شرایط نگهداری گل مرجان با کاکتوس ها شباهت بسیاری دارد. یکی از ویژگی مشترک بین این دو گیاه نیاز کم به آبیاری میباشد. گل مرجان توانایی ذخیره آب را در ساقه خود دارد، از این رو باید تعداد دفعات آبیاری این گیاه تا حد امکان کاهش پیدا کند.

زمان مناسب برای آبیاری این گیاه هنگامی است که خاک گلدان به صورت کامل خشک شده باشد. اگر آبیاری این گیاه بیش از حد نیازش باشد منجر به پوسیدگی ریشه ها و پژمرده شدن برگ های  مرجان می‌شود. همچنین آبیاری کم باعث خشک شدن برگهای آن و پس از مدتی باعث از بین رفتن کامل گل مرجان  می شود.

در فصل سرما به دلیل استراحت این گیاه  نیاز به آبیاری در آن کاهش پیدا می کند و در فصل گرم سال نیاز به آبیاری این گیاه افزایش پیدا میکند. اگر گل مرجان را در منطقه گرمسیر نگهداری می کنید باید بدانید که نیاز به آبیاری آن افزایش پیدا می کند.

خاک مناسب گیاه مرجان:

گیاه مرجان به خاکی نیاز دارد که بتواند آب را از خود به راحتی عبور دهد. پس  خاک مورد استفاده برای این گیاه باید دارای زهکش بالایی باشد.  چون این گیاه  نسبت به رطوبت حساس، است باید خاک آن سبک باشد و دارای زهکش بالایی باشد. برای ترکیب خاک این گیاه می توانید از قسمتی ماسه و پرلیت و لوم استفاده کنید.

یک روش برای اینکه از پوسیدگی خاک جلوگیری کنید، قرار دادن یک تکه چوب دارچین در خاک است.  خاک سبک دیگر ترکیبی از خاک معمولی خاک برگ و شن است که به  بالا بردن میزان زهکش آن کمک می کند.

می توانید در ته گلدان از سنگ ریزه و یا ماسه درشت استفاده کنید تا به عبور سریع تر آب کمک کند. همچنین می توانید از خاک های مخصوص  گیاهان زینتی و  آپارتمانی موجود در فروشگاه های گل و گیاه استفاده کنید.

دمای مناسب گیاه مرجان:

برگهای این گیاه در دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتیگراد  شروع به ریزش می کند. در هنگام بروز این مشکل سریعاً مرجان را به محیطی با دمای بالا و گرمتر منتقل کنید. گیاه مرجان تحمل دمای پایین محیط را ندارد. دمای مناسب برای نگهداری این گیاه دمای معمولی اتاق است که گیاه مرجان  در این صورت رشد بهتری خواهد داشت.

بهترین دما برای پرورش این گیاه بین ۲۴ الی ۳۲ درجه سانتیگراد است. گیاه مرجان دماهای بالا را می پسندد ( محیط گرم)و در چنین محیطی رویش  برگ های آن بیشتر  می شود و شما در تمام فصل های سال شاهد گلدهی این گیاه خواهید بود. در هنگام ظهر بهتر است که این گیاه را در سایه قرار دهید.

کود دهی گیاه مرجان:

این گیاه دارای رشد کندی است و بسیار آرام رشد می کند. به همین دلیل به  کودهای مقادیر بالا نیاز ندارد. کود مایع که حاوی نیتروژن است بهترین گزینه برای تقویت گیاه مرجان میباشد. میتوانید در سال دو بار اقدام به کود دهی این گیاه کنید، یکبار در فصل بهار و یک بار در اواخر فصل تابستان. همچنین می توانید با استفاده از کود کریستالون قرمز از اوایل بهار تا اواخر تابستان ماهی یک بار گیاه تان را تقویت کنید.

زمان گلدهی مرجان :

اگر شرایط ایده آل را برای رشد این گیاه فراهم کنید در تمام طول سال شاهد گلدهی این گیاه خواهید بود سعی کنید این گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید و دمای ۲۸ درجه را برای این گیاه فراهم کنیم.

علت زرد شدن برگ های گل مرجان

به طور کلی یکی از چالش های مهم در نگهداری گل و گیاه مخصوصاً گیاهان آپارتمانی، تغییر رنگ برگ های آنان است. این مورد نشان از عدم آبیاری یا نور مناسب دارد. البته بعضاً ممکن است حمله آفات، حشرات و شته ها نیز موجب این تغییر رنگ شود که این تغییر رنگ همراه با خشک شدن و بعضاً ریزش برگ ها می شود. برای جلوگیری از زرد شدن برگ های گل مرجان حتماً دقت داشته باشید که دمای محیط نباید از ۲۲ درجه سانتی گراد کمتر باشد و تلاش کنید که دمای ۲۴ درجه برای حفظ طراوت و شادابی این گل تنظیم شود.

این گل نباید در معرض سرما نیز قرار بگیرد .برای جلوگیری از زرد شدن برگ های آن سعی کنید که آبیاری آن را کنترل کنید. آبیاری خیلی زیاد باعث می شود ریشه این گیاه دچار پوسیدگی شود و آبیاری هم نه به قدری کم باشد که املاح لازم به گیاه گل مرجان نرسد.

روش نگهداری گل مرجان

علت زرد شدن برگ های گل مرجان مینیاتوری

به طور کلی به دو صورت ممکن است برگ های گل مرجان زرد و پژمرده شود یا اینکه تمامی برگ ها به یکباره زرد می شوند و یا اینکه برگ های پایینی و قدیمی گیاه شما زرد شده و می ریزد. در مورد اول اگر به یکباره همه برگ های گیاه شما زرد میشود اشکال اصلی در شیوه آبیاری می باشد که اگر کم یا زیاد به گیاه آب برسد منجر به زردی برگ ها و ریزش آن ها می شود، اما اگر برگ های قدیمی و پایینی گیاه شما زرد می شود علت آن این است که به مرور زمان و با رشد گیاه مواد غذایی به صورت کامل به این قسمت از بدنه گیاه نمی ‌رسد و علت اصلی زرد شدن برگ های گیاه شما همین مورد است.

چند عامل بین همه گیاهان و گل های زینتی و آپارتمانی به صورت مشترک وجود دارد که علت اصلی زرد و پژمرده شدن همان نامنظم بودن آبیاری است که در انتها سبب ریزش برگ های گیاهان است. نور غیر مفید و ناکافی و آبیاری نامناسب و عدم مقاومت در برابر آفات و حشرات آسیب رسان، همه جزو موارد آسیب زننده به گیاه است.

روش نگهداری گل مرجان

چرا گل مرجان گل نمی دهد

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا با وجود همه اقداماتی که برای نگهداری و پرورش این گل انجام می دهید هنوز گیاه شما گلدهی خوب و مناسبی ندارد. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که گل دادن آن به مقدار نور مناسب و در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به مدت حداقل ۶ ساعت در روز بستگی دارد. موارد متعدد دیگری نیز در این امر تاثیر گذار است که سن گیاه، آبدهی و فصل مناسب نیز جزو آن موارد هستند. اما اگر همه موارد فوق را به نحو احسن رعایت می کنید و انجام می دهید ممکن است عوامل دیگری هم در این امر دخیل باشد.

این شرایط معمولاً کسانی که تجربه خوبی در امر باغبانی و پرورش آپارتمانی دارند به شما پیشنهاد تعویض گلدان را می دهند. البته نکته قابل توجه دیگری هم وجود دارد که شما باید در این شرایط نسبت به زمان کود دهی دقت بیشتری داشته باشید و این امر را هر ۳ تا ۴ هفته یک بار به روش مناسب انجام دهید.

روش نگهداری گل مرجان

نگهداری گل مرجان مینیاتوری در آپارتمان

گل مرجان هم مانند سایر گل ها و گیاهان برای این که بتواند رشد بهتری داشته باشد و همچنین گل دهی خوبی داشته باشد نیازمند این است که یک سری شرایط را برای آن فراهم کنید. نوع مینیاتوری این گل نیز مانند سایر گونه های آن،‌ به مواردی همچون نور، آب و خاک نیاز دارد که در ادامه این مطلب به چگونگی فراهم کردن این شرایط پرداخته ایم.

اهمیت نور در نگهداری گل مرجان

یکی از پرطرفدارترین گل های آپارتمانی گل مرجان مینیاتوری است که به واسطه سهل و آسانی در امر نگهداری آن مورد استقبال علاقه مندان به نگهداری گل های زینتی قرار گرفته است. اگر شما هم قصد دارید یک گلدان زیبای این گل را در منزل داشته باشید، حتماً توجه داشته باشید که این گیاه نیاز به نور کامل و مستقیم خورشید دارد و هر چه این گیاه در معرض نور بیشتری قرار بگیرد گل های بیشتر و زیبا تری خواهد داد.

ممکن است شما این گیاه را در سایه نگهداری کنید ولی نگران نباشید، این گل با محیط سایه و نور کم هم سازگار است، اما دیگر منتظر گل های زیبا و متعدد و زیادی از آن نباشید.

روش نگهداری گل مرجان

نقش مهم آبیاری را فراموش نکنید!

این گل با توجه به ساقه های ضخیمی که دارد، توانمندی بی نظیری در ذخیره کردن آب میان ساقه های خود را دارد. لذا این گیاه به آبیاری زیاد و فراوان نیازی ندارد و فقط زمانی که سطح خاک روی گلدان خشک شد آن را آبیاری کنید.

در خصوص آبیاری باید به این نکته هم توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه گیاه می شود. بهترین روش برای اینکه ریشه گیاه را از پوسیدگی و از بین رفتن حفظ کنیم، استفاده از گلدان با سوراخ های زهکشی مناسب است. این امر منجر به خروج آب اضافی از گلدان می شود و باعث می شود ریشه گیاه شما از پوسیدگی در امان باشد.

خاک مناسب

پیشنهاد ما برای شما این است که از خاکی برای گلدان این گل استفاده کنید که خاصیت نفوذ پذیری بالایی داشته باشد. این امر باعث می شود که رطوبت بالای خاک کنترل شود و از آنجایی که رطوبت بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه گیاه می شود استفاده از خاک با زهکشی مناسب منجر به حفظ سلامت گیاه شما می شود.

نقش دما در رشد گل مرجان

گل مرجان علاقه شدیدی به نور خورشید و هوای گرم دارد و در دمای معمولی آپارتمان های محل زندگی و یا محل کار شما رشد خوبی دارد. اگر بخواهیم گلِ ما در فصل سرما هم زیبایی و طراوت همیشگی خود را داشته باشد حتماً باید آن را به محیط گرمی منتقل کنیم.  یک نکته بسیار مهم و حائز اهمیت که باید به آن توجه داشته باشید آن است که اگر این گل در محلی که دمای آن کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد دچار شوک شدید می شود و برگ های آن کم کم شروع به ریزش می کند، پس بهتر است که قبل از شروع فصل سرما گلدان این گل را به مکانی با دمای مناسب منتقل کنید.

روش نگهداری گل مرجان

تکثیر گل مرجان چگونه است؟

این گیاه به مانند سایر گیاهان با روش قلمه زنی تکثیر می شود. برای قلمه زنی گیاهان دانستن چند نکته خالی از لطف نیست. ابتدا اینکه بدانیم در چه فصلی می توانیم چه گیاهی را قلمه بزنیم. نکته بعدی هم استفاده از ابزار مناسب و روش صحیح قلمه زدن می باشد. بهترین فصل برای قلمه زدن این گل، فصل بهار یا اوایل فصل تابستان است. ابتدا به وسیله یک کاتر تمیز و ضدعفونی شده یکی از ساقه های گیاه را به صورت اریب جدا می کنیم و درون آب قرار می دهیم. این کار باعث می شود تا شیره سمی گیاه به طور کامل خشک شود و از بین برود.

در این مرحله که بین همه موارد قلمه زدن مشترک می باشد ساقه قلمه جدا شده را به هورمون ریشه زایی آغشته می کنیم. این هورمون علاوه بر کمک کردن به جوانه زدن سریع قلمه، خاصیت قارچ کشی نیز دارد. بعد از آغشته کردن قلمه گیاه به هورمون ریشه زایی آن را درون خاک کاشته و گلدان قلمه را در محلی که گرم است و نور مناسب دارد نگهداری می کنیم. حتما مراقب باشید که به دفعات منظم و هر روز گلدان قلمه را آبیاری کنید. معمولا بعد از گذشت ۵ تا ۸ هفته ریشه های جدید این گل توسط قلمه ایجاد می شود. شما می‌توانید بعد از این که گیاه شما به اندازه ۵ سانتی متر رشد کرد گلدانی با زهکشی مناسب را آماده کنید و قلمه را به گلدان جدید منتقل کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “روش نگهداری گل مرجان

 1. نورالدین بهجو گفت:

  باسلام بسیار ممنونم ازاطلاعاتی که منتشر کردید

 2. نگین زاد گفت:

  سلام .گیاه مرجان برگهاش زرد شده فکر میکنم زیاد آبیاری کردم آیا راهی برای جلوگیری از پوسیده ریشه هست ؟پ آیا لازمه هر روز جابجا کنم و جلوی نور آفتاب قرار بدم یا نور لامپ رسد گیاه کافیه

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   اگر گل مرجان بیرونه نور مستقیم نبینه ابباری با خشک شدن دو سوم خاک زمان برای ابیاری تغیین نکن. هر زمان سطح خاک شد می توانید گیاه مورد نظر خود را ابیاری کنید.

  2. احسان گفت:

   سلام بستگی ب محلی ک گیاه رو گذاشتین بین 20 تا 30 روز بهش اب بدین این گیاه بومی کشور های آفریقایی و بیابانی پس ب اب زیادی احتیاج نداره وقتی اب میدین بزارین زیر گلدون آب بیاد بیرون لعد زیر گلدون خالی کنید

 3. @poem گفت:

  زمان و نحوه تکثیر مرجان رو لطف میکنید؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   فصل بهار فصل مناسب برای تکثیر گل مرجان می باشد. از جایی که مدنظرتون هستش می تونید برش بزنید دقت کنید با یه چیز تیز و ضد عفونی حتما این کارو انجام بدید. بعد از برش یه شیره خارج میشه که طبیعی هستش باید ضد عفونی کنید. بعد از این کار در قلمه رو در خاک سبک بکارید و کاورش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *