کاکتوس چیست؟

بدون تردید یکی از نام اشنا ترین گیاهان اپارتمانی برای مردم کشور ما، گیاه کاکتوس است. البته شاید در میان افرادی باشند که هنوز هم ندانند که کاکتوس چیست. کاکتوس گیاهی است فو.ق العاده از تیره کاکتوسیان که  اغلب گونه های ان خاردار و گوشتی شکل هستند. برگ های کاکتوس با تمام گیاهان متفاوت است به همین خاطر نمی توان ان را با هیچ گلی مقایسه کرد.

مبدا شکل گیری کاکتوس در ابتدا تنها در شمال، جنوب و نواحی مرکزی آمریکا بود اما اکنون شما می توانید کشور های مختلفی را به عنوان تولید کننده و پرورش دهنده گیاه کاکتوس ببینید. به خصوص کشور هایی که اب و هوای گرمی دارند. برای خرید کاکتوس تنها دانستید اینکه کاکتوس چیست کفایت نمی کند. شما باید به خوبی در ویژگی های این گیاه، راه ها و روش های نگهداری از ان و حتی فصل رشد ان اطلاعات لازم را دریافت کنید. از همین رو پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما در وبسایت خانم گل همراه باشید تا هر انچه را که لازم است در خصوص گیاه کاکتوس بشناسید.

گل طبیعی کاکتوس

کاکتوس ها در دسته های مختلفی در دنیا موجود می باشند. این نمونه از گیاهان ذاتا گیاهان با قابلیت گل دهی نیستند اما در برخی موارد مشاهده شده که پس از سالیان طولانی گل های بسیار کوچکی از برخی گونه های کاکتوس ها بروز کرده است. در خصوص گل طبیعی کاکتوس باید به این نتیجه برسیم که گل طبیعی کاکتوس بیشتر شبیه به یک رز رونده عمل خواهد کرد نه خاصیت گل دهی ان.

 پیشنهاد می کنیم اگر کاکتوس خریداری می کنید، انتظاری بابت گل دهی ان نداشته باشید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با کارشناسان مجموعه خانم گل تماس بگیرید و به صورت رایگان تمام سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید تا در خصوص گل کاکتوس توضیحات لازم را در اختیارتان قرار دهند.

ویژگی های کاکتوس

برای اینکه به پاسخ بیشتری در رابطه با سوال کاکتوس چیست دست پیدا کنید قصد داریم ویژگی هایی که این گیاه دارد را با یکدیگر بررسی کنیم. کاکتوس نوعی گیاه بدون دردسر است و از نظر نگهداری جزو بهترین گیاهان دنیا به حساب می اید زیرا رسیدگی به ان هیچ مشقتی نخواهد داشت. کاکتوس ها دارای گونه های متنوع و مختلفی هستند. از نظر شکل، اندازه و رنگ در گونه های مختلف در بازار ان ها را مشاهده خواهید کرد.

یکی از ویژگی های بارز کاکتوس ها میزان نوری است که دریافت می کنند. ان ها به نور علاقه زیادی دارند. در صورتی که نور خورشید به صورت مداوم و به اندازه به ان ها برسد می توانند به گل بنشینند. پس اگر قصد مشاهده گل طبیعی کاکتوس را دارید به صورت مرتب به ان نور برسانید. کاکتوس اکنون به عنوان یک گیاه خانگی استفاده خواهد شد اما همه گونه های ان قابلیت استفاده در خانه را ندارند هر چند نگه داشتن کاکتوس های خانگی در فضای اپارتمان ها خالی از لطف نیست و می تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

گل کاکتوس چه مزایایی دارد؟

حال که ویزگی های گل کاکتوس را شناختید و دانستید که منظور از گل کاکتوس چیست، بد نیست کمی در خصوص مزایای نگهداری از این گیاه در خانه نیز بدانید. اصلا ایا نگهداری از کاکتوس مزایایی دارد؟ در ادامه قصد داریم 7 مورد از مهم ترین و بارز ترین مزایای کاکتوس را برای شما معرفی کنیم تا بیشتر از اهمیت خرید این گیاه مطلع شوید.

  1. از تیغ های کاکتوس می توان برای تولید شانه، انواع قلاب ها و سوزن استفاده کرد.
  2. آب کاکتوس قابلیت این را دارد که جای لکه های زخم و عفونت را از بین ببرد و حتی از بروز ان ها نیز جلوگیری کند.
  3. برگ های پهن و تیغ دار کاکتوس می تواند در جذب امواج الکترو مغناطیسی موثر عمل کند
  4. خوردن کاکتوس پس از غذا می تواند جذب انسولین را کاهش دهد و گرسنگی را کنترل کند
  5. کاکتوس در کاهش کلسترول خون موثر خواهد بود و از عفونت های احتمالی کلیوی نیز پیشگیری خواهد کرد.
  6. کاکتوس دارای ویتامین های C، B و کلسیم است.
  7. آب ذخیره شده کاکتوس قابلیت استفاده برای آب آشامیدنی را دارا می باشد.

خانواده کاکتوس

برای اینکه  از چیستی کاکتوس ها بیشتر بدانید و راحت تر بتوانید بشناسید که کاکتوس چیست، بهتر است خانواده این گیاه را بشناسید. آیا می دانید که خانواده کاکتوس چیست؟ منظور از خانواده کاکتوس در واقع گروه هایی از کاکتوس ها است که از نظر ظاهری و ژنتیکی با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی خانواده کاکتوس ها به 3 گروه مختلف تقسیم می شوند.

گروه یک: گروه اول یا همان یکی از نمونه های گل کاکتوس در واقع نمونه هایی از کاکتوس ها هستند که به صورت کامل دارای برگ می باشند. این گروه از کاکتوس ها از نظر ویژگی های ظاهری دارای شباهت زیادی به رز های رونده هستند. البته با یک تفاوت بزرگ. گل کاکتوس در واقع از خانواده کاکتوس ها است و ان ها ارئول را نیز دارا می باشند در حالی که رز های رونده از خانواده کاکتوس ها نمی باشند.

گروه دو: خانواده دوم کاکتوس ها کمی به خانواده گروه اول شباهت دارند. این دسته از کاکتوس ها معمولا دارای برگ هایی هستند. اما این برگ ها به مشابه کاکتوس های گروه یک دائمی نیستند و تنها در جوانه های نو ظهور دیده می شوند. زمانی که سن ان ها افزایش پیدا می کند و رطوبت نیز برای ان ها کم می شوند، برگ های موقتی که در زمان جوانه زدند داشتند به کلی می ریزند.

گروه سه: گروه سوم از خانواده کاکتوس ها یک تفاوت عمده با دیگر گروه ها دارد. این گروه از کاکتوس ها به هیچ وجه چه در زمان جوانه زدن و چه در بزرگ سالی، هیچ گونه برگی را در ان ها مشاهده نخواهید کرد. عموما به این کاکتوس ها کاکتوس های بی برگ نیز گفته می شود. خانواده های اکینو کاکتوس و انواع سروس ها شامل این گروه از کاکتوس ها خواهند شد.

فصل رشد کاکتوس

برای اینکه نگهداری بهتری از کاکتوس ها داشته باشید باید سعی کنید در کود دهی ان ها موفق تر عمل کنید. حتی شما باید سعی کنید روش های نگهداری از کاکتوس را به درستی رعایت کنید. اما مهم ترین بازه زمانی که باید از گیاه خود مراقبت های صحیح را به عمل بیاورید، زمان رشد کاکتوس ها است. در فصل رشد کاکتوس ها باید هم نور و هم اب دهی ان را به درستی هر چه تمام تر فراهم کنید. اما آیا می دانید که فصل رشد کاکتوس چه زمانی است؟

معمولا فصل رشد کاکتوس زمان های بهار و تابستان می باشد. در این دو فصل و بازه زمانی 6 ماهه باید سعی کنید نور مناسب کاکتوس را به اندازه برای ان فراهم کنید. البته اینکه کاکتوس در این بازه زمانی چه مقدار رشد کند تمام به رفتار ها و مراقبت های شما بستگی دارد پس سعی کنید در فصل رشد کاکتوس به خوبی از ان مراقبت کنید.

انواع کاکتوس ستونی

کاکتوس ستونی یکی از مدل های گیاه کاکتوس می باشد. این نوع از گیاه کاکتوس برای نخسیتی بار در مناطق بومی امریکای مرکزی شکل گرفت. البته اکنون پرورش دهنده اصلی ان کشور برزیل می باشد. کاکتوس های ستونی مقاوت بسیار خوبی در برابر بی ابی دارند به گونه ای که اگر در طولانی مدت اب مصرف نکنند هیچ ایرادی برای ان ها به وجود نخواهد امد. شاید جالب باشد بدانید کاکتوس های ستونی یکی از پر فروش ترین نمونه های کاکتوس در دنیا هستند.

حتی در کشور ما نیز انواع کاکتوس ستونی در بازار به فروش می رسند. کاکتوس های ستونی به نور بسیار زیاد علاقه دارند. اگر بتوانید نور مناسب برای این گونه از کاکتوس ها را فراهم کنید به خوبی رشد خواهند کرد و تا مدت ها برایتان باقی خواهند ماند. پیشنهاد می کنیم در بین انواع کاکتوس ستونی حتما یکی را برای نگهداری در منزل خود خریداری کنید زیرا وجود یک کاکتوس ستونی بلند می تواند نمای بسیار خوبی در محیط خانه شما ایجاد کند.

کاکتوس برگ دار

اگر به یاد داشته باشید در قسمت های قبل گفتیم که کاکتوس ها گروه های مختلفی دارند. یکی از خانواده های محبوب کاکتوس ها، کاکتوس های برگ دار بودند. کاکتوس های برگ دار را می توانید از گل فروشی های کشورمان خریداری کنید. این گروه از کاکتوس ها به خاطر ظاهر زیبایی که دارند بسیار محبوب هستند. بد نیست بدانید از نظر قیمت کاکتوس های برگ دار کمی از کاکتوس های بدون برگ گران تر هستند.

شما چند مدل کاکتوس برگ دار می شناسید؟ کاکتوس کریسمس، کاکتوس ملکه شب، کاکتوس مهتاب، کاکتوس حصیری، کاکتوس ارکیده، کاکتوس گل سرخی، کاکتوس اژدها و کاکتوس دندان دار برخی از انواع کاکتوس های برگ دار هستند که شما می توانید ان ها را خریداری کنید. در میان این موارد معرفی شده برخی از ان ها قابلیت گل دهی را نیز دارند. برای مثال کاکتوس کریسمس در صورتی که شما بتوانید مراقبت های لازم را از ان انجام دهید می توانید در طول سال 2 بار گلدهی کند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد زیباسازی محیط خانه خود و دگرگونی احساس خود را دارید حتما یکی از نمونه های کاکتوس برگ دار را خریداری کنید.

کاکتوس شمشیری

کاکتوس ها بیش از 100 گونه مختلف دارند که شما می توانید هر یک از ان ها را خریداری کنید. یکی از پیشنهاد هایی که برای خرید کاکتوس می توانیم به شما ارائه کنیم، خرید کاکتوس شمشیری است. کاکتوس شمشیری جزو تنومند ترین نمونه های کاکتوس است زیرا در صورت رعایت مراقبت های لازم می تواند چندین متر ارتفاع پیدا کند. البته شما باید بدانید که کاکتوس شمشیری را نباید در محیط های سرپوشیده در طولانی مدت نگه دارید زیرا در محیط های سرپوشیده این نوع از کاکتوس ها تا ارتفاع 5 سانتی متر رشد خواهند کرد.

شاید شما نام کاکتوس شمشیری را با اسم سانسوریا شمشیری بشناسید زیرا در بازار کشورمان معمولا فروشندگان این گیاه را سانسوریا شمشیری قرار داده اند. داشتن برگ سبز و تنومند ان باعث شده شکل و صورتی شبیه به شمشیر داشته باشد. به خصوص لبه های برگ که به رنگ سبز کم رنگ در امده ان را بیشتر به شمشیر شبیه کرده است.

کاکتوس توپی بچه زا

یکی از جالب ترین و هیجان انگیز ترین نمونه های گل کاکتوس، کاکتوس توپی بچه زا است. این کاکتوس ها در واقع گیاهانی هستند که باید در طول روز چندین ساعت ان ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. کاکتوس های توپی ظاهر بسیار منحصر به فردی دارند. به درجه حرارت سرد تمایل چندانی ندارند و شما باید محیطی گرم را برای نگهداری ان ها فراهم کنید. برای مثال در فصل بهار بهت است دمای هوا را بالاتر از 14 درجه سانتی گراد قرار دهید.

بد نیست بدانید از کاکت.س های توپی بچه زا به عنوان قطب نماهای طبیعی در صحرا نوردی نیز یاد خواهد شد زیرا این گیاه از به سمت جنوب و جنوب غربی تمایل دارد. اگر قصد خرید یک کاکتوس خاص و استثنایی را دارید که هر وقت از تماشای ان لذت ببرید، خرید کاکتوس توپی بچه زا برای شما واجب است.

کدام گل جزو خانواده کاکتوس است؟

بعد از سوال کاکتوس چیست، این سوال پر تکرار ترین سوالی است که کاربران از پشتیبانان مجموعه خواهند پرسید. شاید در ذهن شما نیز این سوال وجود داشته باشد که کدام گل ها جزو خانواده کاکتوس ها است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کاکتوس ها یک خانواده بسیار بزرگ از گیاهان گل دار، برگ دار و حتی بدون برگ هستند.

نمونه های بی شمار کاکتوس باعث شده امروزه خانواده ان ها به قدری زیاد باشد که در برخی موارد تشخیص ان بسیار سخت شود. از کاکتوس افوربیا تا سانسوریا شمشیری تماما جزو گونه های کاکتوس می باشند. حتی کاکتوس کریسمس، کاکتوس کاندلابرا، همه و همه جزو خانواده کاکتوس ها می باشند. پیشنهاد می کنیم در این رابطه برای کسب اطلاعات بیشتر وارد وبسایت خانم شوید.

چگونه خاک کاکتوس را تقویت کنیم؟

تنها اینکه بدانید کاکتوس چیست برای خرید ان کفایت نمی کند. شما باید بدانید که داشتن یک کاکتوس سالم و سرحال تا حد زیادی به تقویت خاک بستگی دارد. ایا می دانید که چگونه می توانید خاک کاکتوس را تقویت کنید؟ تقویت خاک کاکتوس امری طبیعی است زیرا خاک نیز به مشابه انسان نیاز به ترکیب عناصر مختلف دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن عمل کند.

شما باید تمام عناصر را برای خاک کاکتوس تهیه کنید. تهیه اهن جزو مهم ترین و ضروری ترین راه های تقویت کاکتوس است. البته بهترین راهی که برای تقویت خاک کاکتوس پیش روی شما است، استفاده از کود های خانگی می باشد. شما می توانید از کود های انسانی، پوست موز، پودر قهوه، اب تخم مرغ و حتی خاکشیر استفاده کنید. هر چند استفاده از کود های بازارای نیز برای تقویت خاک کاکتوس مناسبت می باشند. پیشنهاد می کنیم کود 10 10 10 و کود ورمی کمپوست را برای تقویت خاک گلدان کاکتوس استفاده کنید زیرا ان ها جزو بهترین ها برای تقویت خاک کاکتوس هستند.

خرید انواع کاکتوس

حال که اطلاعات لازم در خصوص انواع کاکتوس ها را به دست آوردید و دانستید که کاکتوس چیست، باید به دنبال یک منبع مطمئن جهت خرید این محصول باشید. آیا می دانید که خرید انواع کاکتوس را باید از کدام منبع انجام دهید؟ به جرات می توان گفت بهترین منبع جهت خرید انواع کاکتوس، فروشگاه اینترنتی خانم گل می باشد.

وبسایت خانم گل یک فروشگاه اینترنتی شبانه روزی است که شما را با چند کلیک صاحب خاص ترین کاکتوس های دنیا خواهد کرد. قیمت مقرون به صرفه، پشتیبانی دائم، تنوع بالای محصول و از همه مهم تر ارسال رایگان محصول باعث می شود شما خریدی امن و راحت را تجربه کنید. پیشنهاد می کنیم همین حالا برای خرید انواع گونه های کاکتوس وارد وبسایت خانم گل شوید و خرید خود را در کم ترین زمان ممکن انجام دهید.

جمع بندی

کاکتوس چیست؟ سوالی که شاید طولانی ترین جواب ممکن را داشته باشد. همان طور که مطالعه کردید، کاکتوس گیاهی عجیب و پر تنوع است که می تواند در شرایط اب و هوایی بسیار سخت رشد کند. خرید کاکتوس و نگهداری ان در محیط های اپارتمانی باعث می شود شما احساس بسیار خوبی را تچربه کنید.

آیا تا به حال تجربه نگهداری از کاکتوس را داشته اید؟ پیشنهاد می کنیم اگر تا به حال از کاکتوس های مختلف نگهداری کرده اید، حتما تجربیات خود را در انتهای این مطلب و در بخش نظرات وبسایت خانم گل برای ما بنویسید تا دیگر مخاطبان نیز از تجربیات تلخ و شیرین شما استفاده کنند. هم چنین شما می توانید تمامی سوالات خود را نیز در این قسمت برای ما به اشترام بگذارید. پشتیبانان مجموعه خانم گل در اسرع وقت به تمامی سوالات شما پاسخ خواهند داد. این را نیز اضافه کنیم که شما با خرید از مجموعه خانم گل قادر خواهید بود از مشاوره های تلفنی و رایگان با کارشناسان مجموعه خانم گل نیز استفاده کنید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید و موثر واقع شده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *