با گل آنتوریوم آشنا شوید

اگر شما هم یک آدم سخت پسند و خوش سلیقه هستید و دنبال یک گل زیبا و دلفریب می گردید، ما خرید گل آنتوریوم را به شما پیشنهاد می دهیم. گل آنتوریوم با بافت چرمی شکل خود و رنگ قرمز دل هر بیننده ای را می برد. این گل بیشتر در آمریکای جنوبی یافت می شود و دارای 800 گونه است. گل آنتوریوم به دلیل وجود رنگ قرمز و چهره شادابی که دارد بین مردم به دل شادمانی معروف است. اکثر افراد از این گل به عنوان گل دوستی نیز یاد می کنند. این گل دارای گلبرگ های زیادی به رنگ های قرمز، صورتی، سفید و سبز است.

آنتوریوم آندرانوم، Anthurium andreanum
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
راسته: قاشق‌واش‌سانان
تیره: گل‌شیپوریان
سرده: درفش‌گیاه
گونه: A. andraeanum

معرفی گل  آنتوریوم

گل زیبای آنتوریوم آندرانوم  در دسته گیاهان آپارتمانی قرارمیگیرد آنتوریوم از خانواده شیپوری ها (آراسه)  می باشد  شرایط نگهداری این گیاه بسیار ساده است و توجه دیزاینرها را به خود جلب کرده است برگ ها و گل های بسیار زیبای او موجب به کارگیری آن در دکوراسیون ها و مراسم های عروسی شده است.

گل آنتوریوم

همچنین در زمینه گل آرایی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. گل آنتوریوم دارای برگهای سبز و قلبی شکل است که وجود گلهای جذاب آن زیبای اش را چند برابر کرده است. گلهای این گیاه ظاهری شیک و دلنشین دارند که می‌توان در رنگهای مختلف آنها را مشاهده کرد. این گیاه جزو گیاهان گلدار محسوب می شود که با  نگهداری مناسب  می توانید این گیاه را سالها در کنار خود داشته باشید  و آن را تکثیر کنید.

با استفاده از کودهای مخصوص برای گیاهان گل دار می توانید در هر فصل و از دیدن آن لذت ببرید. آنتوریوم دارای  ۲۰۰ گونه مختلف است  و تنوع رنگی گل های آن بسیار است که می‌توان به رنگ‌های زرشکی، سفید، قرمز، صورتی، مشکی و گلبهی اشاره کرد.

هنگامی که  آنتوریوم به گل نشیند عمر گل‌های آن حدود ۲ الی ۳ پس اگر دنبال  گیاهی هستید که در اکثر مواقع  چند ماه گل آنتوریوم را به شما پیشنهاد می کنیم و در صورت نداشتن گل نیز به تنهایی دارای زیبایی خاصی می باشد. طول برگهای این گیاه ۲۵ سانتیمتر و عرض و پهنای آن ۷ سانتی متر میشود. آنتوریوم جزو معدود گیاهانی است که برگهای آن همانند گل هایش زیباست.

گل آنتوریوم

نام علمی آن anthurium andereanum می  باشد و زبان انگلیسی به دلیل شباهتی که به پالت نقاشی دارد به  painters palette معروف است همچنین با نام فلامینگو نیز در بین مردم شناخته می شود دلیل این نامگذاری زیبایی برگ های آن  همچنین شباهت آن با فرم گردن و صورت این پرنده زیبا می باشد. به طور کلی زیبایی این گل نشانی از زیبایی خداوند متعال می باشد و قدرت خلقت را به رخ انسانها می کشد.

شرایط نگهداری گل آنتوریوم

گل آنتوریوم

از شرایط نگهداری گل آنتوریوم باید به اصلی مورد آن که نور است اشاره کنیم. نور مناسب برای آنتوریوم نوری است که به صورت غیر مستقیم به آن برسد. تابش مستقیم آفتاب برگهای این گل باعث از بین رفتن آن خواهد شد. نور غیر مستقیم اگر مناسب باشد شما شاهد گلدهی آن خواهید بود. برای آبیاری آن نیز اجازه دهید تا سطح خاک گلدان تان خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید. زهکشی مناسب را نیز نباید در آبیاری فراموش کنید و ریختن سنگ ریزه ها در زیر گلدانی هم باعث می شود تا رطوبت خوبی در خاک باقی بماند.

زرد یا قهوه ای شدن برگ گل آنتوریوم و کاری که می توانید انجام دهید

گل آنتوریوم

مهمترین اتفاقی که باعث می شود تا گل آنتوریوم شما دچار زردی شود، نور نامناسب است. تابش نور بیش از حد نیاز این گل یکی از مواردی است که سبب زردی برگ آن می شود. شما باید گل آنتوریوم را در پشت پنجره و در معرض نور غیر مستقیم نگهداری کنید. نور مستقیم علاوه بر زردی برگ ها، باعث سوختگی یا قهوه ای شدن آن ها نیز خواهد شد.

 چگونه استرس محیطی باعث زردی برگ گل آنتوریوم می گردد؟

گل آنتوریوم

شاید برای شما هم جالب باشد که گل آنتوریوم هم مانند برخی از گل ها به استرس محیطی حساس است. اصلی بخش در استرس محیطی، تغییر دما است. تغییر دما یا همان نوسان دما سبب می شود تا گل آنتوریوم دچار استرس محیطی شود. از دیگر علل استرس محیطی می توان به کمبود آب اشاره کرد. آبیاری نادرست می تواند سبب شود تا ریشه گیاه به آب مورد نیاز جهت رشد خود دسترسی پیدا نکند. استرس های محیطی به قدری دچار آسیب می شود که در برخی از موارد باعث زردی برگ های گل آنتوریوم و در برخی از باعث از بین رفتن آن می شود.

 چه میزان آبیاری باعث زردی گیاه آنتوریوم می‌گردد؟

گل آنتوریوم

آبیاری گل آنتوریوم همانگونه که گفتیم، باید به گونه ای باشد که آب به مدت طولانی درون خاک باقی نماند. رطوبت بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه گل آنتوریوم خواهد شد. برای آن که بتوانیم از زرد شدن برگ این گل در برابر ماندگاری آب جلوگیری کنیم، باید خاک مناسب و زهکشی درست را برای آن انجام دهیم. وجود سوراخ در پایین گلدان و اطمینان از خروج آب می تواند تا حدی این مشکل را مرتفع کند. بهترین کار برای پیشگیری از وقوع این مشکل، تنظیم زمان مناسب در طول هفته برای آبیاری است.

 چه میزان رطوبتی باعث زردی گل آنتوریوم می‌شود؟

گل آنتوریوم

رطوبت نیاز اصلی گل برای رشد است. اگر شما نتوانید رطوبت خاک را کنترل کنید دو حالت برای گل آنتوریوم شما اتفاق خواهد افتاد. یک آن که رطوبت به بالاترین حد خود می رسد و به اصطلاح غرق آب می شود. حالت بعدی هم آن است که آب سریع خارج می شود و گیاه دچار خشکی می شود. در هر دو حالت شما شاهد زردی برگ گیاهان خواهید بود. رطوبت بیش از حد باعث می شود که ریشه گیاه نتواند اکسیژن مورد نیاز خود را از خاک دریافت کند و این امر سبب زردی گیاه خواهد شد. رطوبت بیش از اندازه مشکلات دیگری را نیز برای گل آنتوریوم به همراه خواهد داشت که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

 چگونه تغذیه ضعیف باعث زردی آنتورم می‌شود؟

گل آنتوریوم

تغذیه ضعیف باعث می شود تا گل آنتوریوم شما انرژی و شادابی خود را از دست بدهد و رنگش به رنگ زرد تبدیل شود. آبیاری بیش از حد یکی از چند علتی است که باعث می شود تا ریشه نتواند مواد مغذی در خاک را جذب کند و در نتیجه برگ ها زرد می شود. برای جلوگیری از ضعف تغذیه شما باید از کود مناسب برای گل آنتوریوم استفاده کنید. کود مناسب برای گل آنتوریوم شما کود 103020 است که می تواند رشد گیاه شما را به صورت چشمگیری افزایش دهد.

 چه خاکی احتمال زردی و آسیب به گیاه آنتوریوم از افزایش می‌دهد؟

شما برای کاشت آنتوریوم باید از خاک بهره ببرید که از مواد مغذی تشکیل شده باشد و ریشه گل بتواند در آن به خوبی اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند. کوکوپیت از جمله مواردی است که پیشنهاد می کنیم برای کاشت این گل از آن استفاده کنید. قدم مهم و بعدی شما بعد از انتخاب خاک زهکشی مناسب آن است. اگر شما نتوانید خاک مناسب و زهکشی مناسب برای گل هایتان تهیه کنید، اکسیژن و مواد مغذیی در خاک به خوبی جذب گل نخواهد شد که همین امر زردی برگ های گل آنتوریوم را به همراه خواهد داشت.

 آیا نور زیاد خورشید سبب زردی یا قهوه ای شدن برگ گل آنتوریوم می شود؟

اگر شما هم برایتان سوال پیش آمده است که نور زیاد سبب زردی یا قهوه ای شدن برگ آنتوریوم می شود، باید بگوییم که جواب مثبت است. نور بی شاز حد باعث می شود تا رنگ دانه های موجود در برگ گل آنتوریوم نشان داده نشود. علاوه بر آن تابش بیش از حد نور باعث سوختگی و قهوه ای شدن رنگ برگ های گل آنتوریوم خواهد شد.

 چه میزان دمایی برای گل آنتوریوم باعث زردی آن می‌گردد؟

در قسمت های قبلی از استرس محیطی گفته شد. همانگونه می دانید، دمای متغیر یا همان نوسان دمایی سبب وارد شدن استرس محیطی به گل آنتوریوم خواهد شد. بهترین دما برای رشد این گل دوست داشتنی و زیبا همان محیط اتاق است که معمولاً بین 20 درجه تا 25 درجه است. پیشنهاد ما برای اینکه دمای محیط شما بیش از حد بالا نرود این است که مقداری آب در کنار گلدان قرار دهید تا محیط اطراف گل همیشه دارای تعادل باشد.

 چگونه از گل آنتوریوم مراقبت نماییم؟

برای مراقبت از گل زیبای آنتوریوم باید شرایط محیط اطراف آن را متعادل کنید. تعادل محیط به اقداماتی گفته می شود که گل آنتوریوم بتواند نور کافی، آبیاری درست، رطوبت مناسب را از آن دریافت کند. اولین قدم برای مراقبت از آنتوریوم آن است که شما باید برای آبیاری آن برنامه داشته باشید. برای آبیاری اجازه بدهید تا خاک سطح آن کمی خشک شود و همچنین خاک آن را زهکشی درست انجام دهید. قدم بعدی که اتفاقا قدم بسیار مهمی است، کوددهی است. پیشنهاد ما برای کوددهی آن است که در فصل زمستان به هیچ وجه به آن کود ندهید و در فصل هایی مانند بهار و تابستان ماهی یکبار آن هم با برنامه ریزی به آن کود اضافه کنید. کودی که در پای گل اضافه می شود بهتر است از نوع مایع باشد تا ریشه بتواند تمام مواد مغذی آن را جذب کند.

 برنامه آبیاری فصلی گل آنتوریوم باید چگونه باشد؟

در آبیاری گل آنتوریوم و سایر گل ها یک قاعده کلی وجود دارد که می گوید در فصل هایی مانند تابستان به دلیل گرمای زیاد، سطح رطوبت خاک به دلیل تبخیر آب موجود در آن کاهش پیدا می کند و در نتیجه شما باید مقدار آبیاری خود را در تابستان افزایش دهید. این قاعده در زمستان هم به دلیل سردی هوا و عدم تبخیر بالای آب، بالعکس است. این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که در زمستان در منازل اکثراً بخاری یا شوفاژ ها روشن است و این امر خود سبب تبخیر زود هنگام رطوبت خاک خواهد شد.

 نکاتی مهم در جهت تعویض گلدان گل آنتوریوم

تعویض گلدان آنتوریوم به طور کلی دارای شرایط و ویژگی خاصی نیست. در هنگام تعویض گلدان، باید این نکته را در نظر داشته باشید که گلدان تهیه شده نباید بیش از بزرگ و یا کوچک باشد. مقدار گل آنتوریوم خود را مد نظر قرار دهید و گلدانی که می خواهید تهیه کنید، فقط به مقداری کمی از آن بزرگ تر باشد. در خرید گلدان جدید این نکته را هم در نظر بگیرید که گلدانتان نباید به شکلی باشد که آب در آن باقی بماند و خارج نشود.

 چرا رنگ گل آنتوریوم من قرمز نیست؟

گلبرگ های گل آنتوریوم دارای رنگ های متفاوتی از جمله قرمز، صورتی و سبز است. شاید از دلایل قرمز نبودن رنگ گل شما نوع رنگ دانه های موجود در گلبرگ باشد. اما مهمترین دلیلی که باعث می شود تا رنگ گلبرگ شما قرمز نشود این است که گل شما در دما و نور مناسبی قرار ندارد. کافی است مقداری نور محیط را زیاد و دما را نیز متعادل تر کنید پس از آن مشاهده خواهید کرد که گلبرگ های شما به قرمز تغییر رنگ خواهد داد.

خاک مناسب آنتوریوم

خاکی برای این گیاه مناسب است که دارای زهکشی بالا باشد می‌توانید. برای بالا بردن زهکش در ته گلدان سنگریزه قرار دهید. همچنین می‌توان برای ترکیب خاک آن از خاک برگ پوسیده و قسمتی ماسه اسیدی استفاده کرد. بهتر است خاکی استفاده شود که سبک باشد.

می توانید خاک های آماده  گیاهان آپارتمانی را از فروشگاه های گل و گیاه تهیه کنید. همچنین می توانید از ترکیب یک قسمت پرلیت  به علاوه قسمتی کوکوپیت و در آخر از پیت ماس استفاده کنید.  در صورت عدم داشتن زهکش مناسب برگ ها و گل های این گیاه زرد می شود.

خاک لوم شنی که با مواد آلی ترکیب شده باشد ترجیحاً برای این گل مناسب تر می باشد دلیل آن این است که می تواند به حفظ رطوبت و هوادهی خاک آنتوریوم کمک کنند.

کود مناسب آنتوریوم

بهتر است در فصل رشد ماهی دوبار،  و از اواخر فصل بهار تا اوایل زمستان هر سه هفته یک بار اقدام به کوددهی آنتوریوم کنید. کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی  نیز پیشنهادی مناسب برای این گیاه می باشد. و بعلاوه  می توان در فروشگاه های گل و گیاه کود مخصوص گیاه آنتوریوم را تهیه کنید.

همچنین از طریق استفاده از کود بنفشه آفریقایی می توان مواد مورد نیاز مفید و مغذی را برای خاک فراهم کنید. بهتر است از کودهای آلی نیز استفاده کنید.  توجه کنید که هنگام مصرف کود ها حتماً دستورالعمل آن را مشاهده و طبق آن از کود استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *