با گل عبایی آشنا شوید

پیشنهاد خرید

خرید گل برگ عبایی

90,000 تومان85,000 تومانخرید کنید

گل عبایی، یکی از زیبا ترین گل هایی است که اکثر ایرانیان آن را در میان بلوار ها با برگ های پهن مشاهده کرده اند. این گیاه که بومی کشور چین است از قدیم الایام جزو گیاهان زینتی در این کشور و کشورهای مختلف بوده. این گیاه ریزوم دار و بوته ای بوده به جز خانواده سوسنی ها می باشد. ریشه های گل عبایی به دلیل برگ های پهنی که دارد، منشعب و به رنگ زرد می باشد اگر شما قصد خرید گل برگ عبایی را دارید به این صفحه مراجعه نمایید.

گل عبایی

این گیاه دارای برگ های چرمی و عریض می باشد. برگ های این گیاه که همیشه سبز است به طول ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر می باشد. گل برگ عبایی دارای گل های کوچک بنفش رنگ می باشد که بر روی سطح گلدان می روید. معمولاً این گل را درون منزلو با شرایط خاص نگهداری می کنند که در ادامه به این شرایط پرداخته ایم.

شرایط نگهداری گل عبایی

گل عبایی

این گیاه که به شدت دوست داره آب و هوای مرطوب و سایه است با همه مقاومت خوبی که دارد ممکن است بعضا شرایط نامساعد جوی سلامت آن را به خطر بیاندازد. شرایط نگهداری در گل ها و گیاهام معمولاً چندین عنوان مشترک است اما مسئله هم و اساسی این است که این عناوین و شرایط را چگونه باید پیاده سازی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا شرایط نگهداری این گیاه زیبا را در محیط آپارتمان بررسی کنیم.

دمای مناسب

گل عبایی

گل عبایی در برابر دمای کم بسیار مقاوم است. این مثاومت به قدری است که بعضاً دیده شده این گل در دمای نزدیک به صفر درجه نیز توانسته از خود مقاومت نشان دهد. در خصوص مسئله دما باید به این نکته توجه داشته باشید که بهترین دما برای رشد و پرورش این گیاه زیبای آپارتمانی دمای حدود ۱۱ درجه سانت یگراد است که به شادابی و نشاط این گیاه بسیار کمک می کند. ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که تغییر دمای نگهداری این گیاه نباید به یک باره انجام شود، یعنی اگر در محیطی گرم و مرطوب است یک باره و غیرمنتظره در معرض دمای پایین قرار نگیرد. این کار ممکن است به گیاه شما شک وارد کرده و سلامت آن را به خطر بیاندازد.

نور مناسب

گل عبایی

گل عبایی که یکی از کم توقع ترین گیاهان نسبت به دریافت نور است و می تواند در مدت زمان طولانی در محلی کم نور قرار گرفته و به رشد خود به خوبی ادامه دهد. اما این نکته را نیز فراموش نکنید که این گل هرگز نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. قرار گرفتم این گل در برابر نور مستقیم خورشید، می تواند برگ های آن را دچار سوختن کند. بهترین شرایط نوری برای رشد این گیاه نور غیرمستقیم و ملایم است که در پشت پنجره های غربی مکان خوبی است.

آبیاری و رطوبت لازم

گل عبایی

برای آبیاری این گیاه باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که در کدام فصل هستید. یعنی این که دفعات آبیاری در فصل تابستان و گرما نسبت به فصل زمستان متفاوت است. شما می توانید در فصل گرما ۲ تا ۳ مرحله آبیاری در هفته داشته باشید و در فصل زمستان این مرحله به ۲ هفته یکبار آبیاری کاهش پیدا می کند. حتماً توجه داشته باشید که بین هر دو مرحله آبیاری خاک روی خاک گلدان کاملا خشک شده باشد تا رطوبت بیش از اندازه به ریشه گیاه شما آسیب نرساند. یکی از علاقه مندی های گل عبایی مه پاشی در تابستان است که فوق العاده از این اتفاق لذت می برد.

خاک و کود مناسب

گل عبایی

این گیاه به خاک غنی جهت رشد و نشاط نیازمند است، لذا پیشنهاد ما برای شما ترکیب زیر برای تهیه خاک گلدان آن می باشد. شما می توانید یک سوم از خاک باغچه را به علاوه یک سوم کمپوست یا کود پوسیده به همراه یک سوم ماسه ترکیب کرده و خاکی با زهکشی مناسب برای گلدان خود تهیه کنید. برای تقویت گیاه و کمک به رشد بهتر آن می توانید گیاه تان را هفته ای یکبار توسط کودهای شیمیایی محلول در آب تغذیه کنید. اگر خاک شما زهکشی مناسبی نداشته باشد، باعث می شود تا آب بی از اندازه در گلدان باقی بماند و به ریشه گیاه آسیب وارد کند.

تکثیر گل عبایی

گل عبایی

این گیاه زیبا دارای ریزوم های سطحی می باشد که شما می توانید به وسیله تقسیم این ریزوم ها و یا تقسیم بوته در فصل بهار اقدام به تکثیر آن کنید. برای انجام این عمل ابتدا گیاه مادر را از گلدان خارج کرده و بوته های مجاور آن را از محل مناسب با چاقوی تیز یا قیچی که قبلاً آن ها را ضدعفونی و استریل کرده اید جدا کنید. هر کدام از بوته ها را در گلدانی که خاک آن مناسب این عمل است قرار دهید. در ادامه شما باید گلدان ها را به مدت ۱۰ الی ۱۵ روز در محل خنک و دارای سایه قرار دهید. شما می توانید برای ایجاد فضای مرطوب در ساعاتی که دمای هوا بالا رفته و گرم است گلدان ها را مه پاشی کنید.

آفات و بیماری های گل عبایی

گل عبایی

این گیاه نیز به مانند سایر گیاهان و گل های آپارتمانی ممکن است دچار بیماری شود که ناشی از حمله آفات و حشرات موذی است که سلامت این گیاه را به خطر می‌اندازد. در ادامه با ما همراه باشید تا این بیماری ها و روش مقابله با آن ها را بیشتر بشناسیم.

چرا برگ گل عبایی زرد می شود؟

گل عبایی

همه علاقه مندان به نگهداری گله ای آپارتمانی باید به این نکته توجه داشته باشند که در صورت آبیاری بیش از اندازه ممکن است برگ های گیاه شما رو به زردی برود. این گیاه نیز به شدت نسبت به آبیاری بیش از اندازه حساس است و به سرعت نسبت به این اتفاق واکنش نشان می دهد که آن را می توانید در زرد شدن و پژمرده شدن برگ های گیاه مشاهده کنید. پس لازم است که حد فاصل دو مرحله آبیاری سطح خاک گلدان خشک شده باشد. البته گلدان باید دارای زهکشی مناسب نیز باشد. ععدم زهکشی مناسب و آبیاری بیش از اندازه باعث می شود تا ریشه گیاه دچار پوسیدگی شود.

گل عبایی و زخم های سفید

گل عبایی

در صورت مشاهده زخم های سفید پنبه ای شکل بر روی گیاه خود باید بدانید که گیاه شما مورد حمله حشرات قرار گرفته است. برای دفع این آفت باید هر دو هفته یکبار با سم های مخصوص حشره کش، گیاه تان را سمپاشی نمایید. شما می توانید با پنبه آغشته به سم، لکه ها را خیس کرده و روند برطرف شدن این آفت را سرعت ببخشید.

شکاف بر روی برگ های گل عبایی

گل عبایی

یکی از مشکلاتی که گل عباسس با آن رو به رو می شود، شکاف خوردن برگ های آن است. این گیاه نسبت به تغذیه بیش از اندازه واکنش نشان می دهد. در صورت مشاهده شکاف بر روی برگ های گیاه خود باید تغذیه گیاه را تا فصل تابستان بعد متوقف کنید و توجه داشته باشید که تغذیه گیاه خود را فقط یک بار در ماه انجام دهید.

کنه قرمز و گل عبایی

گل عبایی

ممکن است برای شما پیش بیاید که شاهد رنگ پریدگی در برگ های این گیاه باشید و بعضاً تارهای عنکبوتی شکلی را در زیر برگ ها مشاهده کنید. علت این اتفاق حمله کنه های قرمز می باشد. برای دفع این آفت گیاه تان را با سم کنه کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید. در کنار سمپاشی می توانید با عمل غبار پاشی در کاهش این آفت تاثیر بسزایی بگذارید.

آفتاب سوختگی گل عبایی

گل عبایی

اگر بر روی گیاه خود و برگ های آن لکه های قهوه ای رنگ و سوخته مشاهده می کنید علت آن قرار گرفتن این گیاه در معرض نور مستقیم خورشید است که گیاه تان را دچار آفتاب سوختگی کرده. برای رفع این مشکل حتما گلدان خود را به محلی که اشعه مستقیم خورشید به آن نمی تابد منتقل کرده و برگ های آسیب دیده را نیز جدا کنید.

سرما و گل عبایی

گل عبایی

همانطور که قبلا هم گفتیم این گیاه در برابر دمای پایین می تواند مقاومت کند اما اگر دما بیش از اندازه سرد باشد گیاه شما دچار یخ زدگی می شود و برگ های آن، نرم و آبکی و رنگ سبز تیره می شود. برای حفظ سلامتی گیاهان و جلوگیری از این آسیب باید گیاه را به مکانی گرمتر منتقل کنید. این اتفاق معمولاً در فصل زمستان بیشتر رخ می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل عبایی

 1. Mm گفت:

  دوستان شرایط نگهداری برگ عبایی چجوری باید باشه?

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   برگ عبایی نور کم تامتوسط احتیاج داره . مکان سایه روشن هم خوبه اب بدون املاح باشه وباخشکی ۴سانت خاک تغذیه هم اهن وکود کامل ۲۰.

 2. нυѕѕєιия گفت:

  این برگ عبایی حدودا در فاصله ۸ متری از پنجره ای هس که به مدت طولانی افناب داره و یکماهه که اینجا قرار گرفته
  آیا این نور جوابگوی نیازش هست یا باید عوض کنم جاشو؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   معروف به گیاه فولادی بسیار مقاومه. هم به خشکی هم کم‌نوری

 3. معصومه گفت:

  سلام به اساتید محترم وهمگروهای عزیز گل برگ عبایی خریدم ولی هیچ اگاهی از نگهداریش ندارم لطفا راهنماییم کنید تا گل سرحال داشته باشم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   برگ عبایی مقاومترین گیاه اپارتمانیه به طوری که بهش فولادی میگن نورزیادی نمیخوادولی به رطوبت خوب نیازداره سطح خاکش خیلی خشکی نبینه تقریبا همیشه مرطوب باشه البته نه غرق ابی . هفته ای دوسه بارمه پاشی کنید خاکش راتا بهارعوض نکن دربهارچهارده روزیکبارکودسه بیست بده موفق باشید.

 4. M Shokri گفت:

  سلام اساتید محترم، درسته که سانس و زاموفلیا خاک اسیدی رو دوست دارن ؟ میشه بفرمائید چه راههای خونگی وجود داره برای اسیدی کردن خاک ؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   خاک سانسوریا قلیایی وزاموفیلیا اسیدی هست پوست تخم مرغ برای گیاهان قلیایی و تفاله چای برای گیاهان اسیدی
   حدود۹۸ درصدگیاهان خاک اسیدی دوست دارند
   گیاهانیذکه خاک قلیایی دوست دارند شامل شمعدونی_ پاپیتال ، فیلودندرون، گندمی،شامادور،
   دیفن ، بنجامین ، شفلرا، برگ بیدی ، ، دراسنا ، سانسوریا ، پاندانوس ، برگ عبایی ، حسن یوسف ، زبرینا، سیسوس ، کالانکوئه ، کوردلین ، کرتون ، نخل مرداب ، آلوئه ورا، بنت قنسول ، پتوس.

 5. Amin pabarja گفت:

  سلام استاد ببخشید کود سه بیست برای چه گلهایی میتونم استفاده کنم ؟؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   به غیرازکاکتوسها، ساکولنتها،سانسوریا،زامی،گندمی، برگ عبایی به بقیه گیاهان خصوصا برگدارها ولی دوتاسه ماه یکبار.

  2. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   بله میتونی
   بهترین ترکیب خاک که ثابت شده است و درحال حاضردرگلخانه تولید کاکتوس خانم گل استفاده میشه .پیت ماس ۲۰ درصد ماسه بنایی دوبارشور۶۰ درصدکوکوپیت ۱۰ درصد پرلیت ۱۰ درصد مقدارکمی زغال
   هیچ کاکتوسی نورکم نمیخواد.

 6. fat£m£h.m گفت:

  سلام وقت بخیر
  پنجره شمالی دارم چه گلایی خوبه بگیرم باتوجه به نورگیری پنجره شمالی.

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   نورپنجره شرقی:ازحدودساعت 8 صبح تاحدودساعت11صبح نورخوبی دارد.مدت تابش نوردراین پنجره کم وشدت ملایمی دارد.برای گیاهانی که نورمتوسط نیازدارندمثل سانسوریا،زاموفیلیامناسب است
   نورپنجره غربی:ازحدود ساعت 10 الی 11 صبح تاحدودساعت 16بعدازظهرنورباکیفیت داردبرای گیاهانی که ابلق یاشیاردارمناسب است البته شدت نوراین پنجره درتابستان زیاداست بنابراین بایدکنترل شودمدت وشدت نوردراین پنجره بالاست
   نورپنجره جنوبی:مدت وشدت نوراین پنجره زیاداست چنانچه نوراین پنجره توسط پرده توری یا رعایت فاصله کنترل شود برای گیاهانی که نورباکیفیت نیازدارندمناسب است مدت وشدت نوردراین پنجره بالاست
   نورپنجره شمالی : نوربسیارضعیفی داردبرای گیاهانی که نورزیادنمی خواهند مثل برگ عبایی ،شامادورا،پوتوس سبزمناسب است.

 7. Samaneh گفت:

  سلام
  کود۱۲_۱۲_۳۶ رو هر چند وقت یکبار به گل ها بدیم؟
  و اینکه تفاوتش با کود سه۲۰چیه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   کود۳۶_۱۲_۱۲ ماهی یکبار برای همه گیاهان مفیده یکی ازخصوصیاتش بالابرون مقاومت گیاه ، رشدعرضی ، گلدهی است کود۲۰_۲۰_۲۰ برای رشد عمومی گیاه است اینهم ماهی یکبار،البته به دلیل داشتن ازت بالا برای گیاهان ریزورم دار،غده دار،کاکتوسها،گندمی ، قاشقی ، برگ عبایی ، سانسوریا ، زاموفیلیا مفیدنیست با نصف دوزاستفاده بشه (نصف قاشق چایخوری دریک لیتر).

   1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

    چروک شدن برگها کاری به بروزشوک نداره شوک بیشتربرای گیاهانی اتفاق میوفته که ریشه های عمودی دارن که وقتی خاک عوض میشه تارهای مویی که وظیفه رساندن اب وموادغذایی رابه عهده دارن ازبین میروند وتاوقتی دوباره رشدنکردن گیاه به شوک میره ولی گیاهانی مثل سانسوریا ، زاموفیلیا ، برگ عبایی چون اب درریزورم خودشون ذخیره میکنند خیلی کمتربه شوک میرن.

 8. Maryam گفت:

  سلام برگ عبایی من توقف رشد داره..
  این لکه ها وسط برگهاش هست و رگه های رنگ پریده و کمرنگ توی برگهاش به وجود اومده..
  شرایط نگهداریش هم وقتی خاکش به اندازه تقریبا ۲ بندانگشت خشک میشه اب میدم.. رطوبت و تهویه هوا داره‌. نور فیلترشده هم داره.
  ممکنه کمک کنین چه مشکلی داره و باید چیکار کنم براش 🤦🏻‍♀

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   اسپری آب داره ؟
   یک عکس کلی از گلدان و سطح خاک
   و شرایط کوددهی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *