با گل بگونیا عروس بیشتر آشنا شوید

گل بگونیا عروس

گل بگونیا عروس جزو گیاهان آپارتمانی محسوب می شود. این گل بیشتر در مکان هایی رشد پیدا می کند که دارای آب و هوای معتدل و مرطوب باشند. دارندگان این کل می توانند در فصل های بهار و تابستان از آن در محیط بیرونی نیز استفاده کنند. از مزیت های گل بگونیا عروس میتوان به گل دهی آن در اکثر فصل ها اشاره کرد، البته این مهم زمانی قابل دستیابی است که فضای رشد این گل را به بهترین شکل فراهم کنیم. این نوع گل مانند سایر گل ها دارای شرایط نگهداری خاصی هستند که به طور یکسان در زمینه های نور، دما، آبدهی و کوددهی نیاز به مراقبت است.

تاثیر نور در رشد گل بگونیا عروس

گل بگونیا عروس

مهمترین مسئله برای خرید گل بگونیا عروس، نوردهی است. اگر این را در معرض نور مناسب قرار دهید خواهید دید که رشد این گل چندین برابر خواهد شد. منظور از نوردهی مناسب، نور بسیار ملایمی است که در طول روز باید به آن تابیده شود. صاحبان گل بگونیا عروس معمولاً از این نکته غافل می شوند و آن را در معرض تابش نور مستقیم و شدید آفتاب قرار می دهند که همین امر سبب از بین رفتن عمر گل و سوختگی برگ های آن و در نتیجه توقف گلدهی خواهد شد.

تاثیر کوددهی در رشد گل بگونیا عروس

گل بگونیا عروس

بعد از نور، مهمترین مورد در رشد این گل،‌ نوع و طریقه کوددهی است. بهترین نوع کود برای این گل کودی است که دارای فسفر بالا باشد. ذکر این نکته هم شاید برای شما جالب باشد که استفاده از قلم خوراکی نیز تاثیر بسزایی در رشد بگونیا دارد. برای تاثیر بیشتر کود شما باید کود خود را در آب حل کنید تا تمام مواد مغذی درون کود از ریشه ها جذب شود.

تاثیر دما و آبیاری در رشد بگونیا عروس

گل بگونیا عروس

دما و آبیاری در رتبه های بعدی مواردی قرار می گیرد که باعث رشد صحیح گل بگونیا عروس می شود. بهترین دما برای رشد این گل بین 18 درجه تا 25 درجه است. معمولا در دمای پایین 18 درجه گل سرد و از بین می رود و در دمای بالای 25 درجه نیز سبب از بین رفتن آب و خشکی آن خواهد شد. آبیاری این گل نیز باید به گونه ای باشد که خاک آن مرطوب باشد.

علت خشک شدن برگ بگونیا عروس؟

خشک شدن در گیاهان معمولاً دلایل خاصی دارد. آبدهی نامنظم،‌ نوردهی نامناسب،‌ دمای نامناسب از جمله مواردی است که سبب از بین رفتن هر گونه گیاهی می شود. این موارد برای خشک شدن گل بگونیا عروس نیز صدق می کند، اما مهمترین مسئله در خشک شدن این گل، دمای محیط است. بی توجهی به دمای محیط همیشه جزو مواردی بوده که سبب از بین رفتن این نوع گل می شود،‌ اگر دمای محیط به اندازه ای نباشد که گل رشد پیدا کند (دمای بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد) سبب ضربه به گل خواهد شد. از علائم گرامی هوا و خشکی آب نیز  می توان به خشک شدن نوک برگ ها اشاره کرد که این مشکل نشان دهنده گرمی هوا و خشکی خاک این گل است.

گل بگونیا عروس

یکی دیگر از مشکلات گل بگونیا عروس، چروک شدن برگ هایش در کنار خشک شدن آن است. دلیل این امر فقط و فقط نور مستقیم آفتاب است چرا که نور مستقیم آفتاب باعث سوختن برگ های این گل می شود و باید آن را در جایی به دور از نور مستقیم قرار داد. مرطوب نبودن محیط هم به اثر نیست. شما باید برای جلوگیری از خشک شدن برگ های این گل در فصل های خشک سال با استفاده از روش های مختلف مانند مربوط ساز محیط، محیط را برای رشد آن مهیا کنید و از خشکی گل جلوگیری کنید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که هنگام آبیاری گل ها روی گل برگ های آن آب پاشی می کنید،‌ باید به شما بگوییم که یکی از دلایل مهم تغییر رنگ و خشک شدن گل بگونیا عروس آب پاشی بر روی گل برگ های آن است. دلیل این تغییر رنگ این است که برگ این گیاه به مواردی مانند نوازش،‌ پاک کردن با دست و یا حتی پارچه لطیف و ریختن آب حساس است و باعث تغییر رنگ و در نهایت خشکی برگ ها می شود.

علت زرد شدن برگ بگونیا عروس؟

بیشتر افراد بعد از مشاهده زردی برگ گل ها دلیلش را وجود آفت می دانند. اما بازهم دلیل آن رطوبت خاک است ولی با این تفاوت که این بار دلیلش زیاد بودن سطح رطوبت خاک است. افرادی که گل بگونیا عروس را در منزلشان نگهداری می کنند باید طریق درست آبدهی و نور دهی به این گل را آموخته باشند. آبیاری بیش از اندازه خاک گل بگونیا عروس سبب می شود که ریشه این گل پوسیده شود.

گل بگونیا عروس

برای جلوگیری از این اتفاق باید شما زیر گلدان تان را سوراخ کنید تا آب از آن خارج شود، همچنین زهکشی درست خاک می تواند باعث شود که آب درون گلدان باقی نماند. کمبود جای ریشه و رشد در گلدان از مواردی است که باعث خشک شدن و یا زرد شدن گل های آن شود.

ذکر این نکته در اینجا لازم است که همانگونه که گل بگونیا عروس به گرما حساس است، به سرما نیز حساسیت نشان می دهد. یا شاید بهتر باشد اینگونه بگوییم که این گل بیشتر از گرما به سرما حساس است.

قرار گرفتن گل بگونیا عروس در سرما و یا حتی برخورد برگ های آن به شیشه ای که در اثر سرما سر شده باعث زرد و خشک شدن برگ های آن خواهد شد. وجود آفات و قارچ ها را هم نباید از نظر خارج کرد. شپشک و کنه عنکبوتی قرمز از مواردی هستند که باعث آسیب به این گل می شوند. کوددهی و سمپاشی مناسب می تواند از رخ دادن این مورد جلوگیری کند،‌ اما نباید در کوددهی شما دچار وسواس زیاد شوید و گرنه کوددهی به میزان بالا سبب بالا رفتن سطح مواد مغذی خاک می شود که همین امر باعث خشک شدن ریشه آن خواهد شد، پس باید در کوددهی دقت بالایی را به کار ببرید. کوددهی نامناسب، علاوه بر خشک کردن گل می تواند باعث شود گلدهی این گل متوقف شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *