با گل برگ انجیری بصورت کامل آشنا شوید

گل برگ انجیری را حتما شما هم آن را دیده اید. یک گل با برگ های بزرگ و دارای برش هایی در سطح آن. گل برگ انجیری یا به اصطلاح برخی پنیر سوئیسی ریشه ای متعلق به قاره آمریکا دارد. شاید برای شما هم جالب باشد که این گیاه نیازی به نور زیاد ندارد و بیشتر سعی می کند خود را با فتوسنتز کردن در محیط حفظ کند. برای رشد این گل کافی است آن را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

برای آبیاری آن نیز نیاز ندارید که مدام دست به آب پاش باشید و از آن پذیرایی کنید، چون این گل آبیاری زیاد را دوست ندارد. به میزانی که این گیاه آبیاری را دوست ندارد، بالعکس عاشق رطوبت است. برای رشد این گل باید بتوانید محیط خود را همیشه مرطوب نگه دارید. نکته قابل تامل در خصوص این گل این است که آن می تواند نوسان دمایی را نیز تحمل کند.

اگر در آپارتمان زندگی می کنید و دوست دار گل های آپارتمانی هستید حتما به شما برگ انجیری را پیشنهاد می کنیم چرا که هم از نظر ظاهری بسیار زیبا و از نظر قیمت نسبت به گل های دیگرآپارتمانی ارزان تر می باشد توجه داشته باشید که این گل برای ادارات مناسب نمی باشد.

خرید گل برگ انجیری با برگ های پهن و قلبی شکل علاقمندان بسیاری دارد در جای که هوا گرم و مرطوب باشد بسیار عالی رشد خواهد کرد و تغییرات درجه حرارتی را به سادگی قبول می کنند نگه داری این گیاه برای افراد مبتدی با رعایت نکات زیر راحت تر و امکان پذیرتر می باشد. شما دوستداران گل و گیاه می توانید برای خرید اینترنتی گل به سایت خانم گل اعتماد کرده و گل های زیبا و با کیفیت برای خانه های خود خریداری بکنید.

یکی از مشکلات رایج برگ انجیری زرد شدن برگ های آن است که ما در این مقاله به طور اختصاصی در رابطه با زرد شدن برگ های آن صحبت خواهیم کرد.

آبیاری برگ انجیری

آبیاری بیش از اندازه و زیاد باعث از بین رفتن  ساقه وبرگ های آن می شود اجازه دهید تا بین دو آبیاری سطح آن کاملا خشک شود. آبیاری در تابستان هفته ای 2 بار و در زمستان هفته ای یک بار کافی می باشد. قبل از آبیاری به این نکته دقت کنید که عمق خاک گلدان برگ انجیری تا عمق 4 سانتی متر کاملا خشک باشد اگر خشک بود می توانید به آن آب بدهید.

اگر در فکر خرید گل بامبو هستید و می خواهید سفارش اینترنتی گل را برای اولین بار تجربه کنید به شما تبریک می گوییم زیرا شما با سفارش گل از با کیفیت ترین و منظم ترین گل فروشی خانم گل، تازه ترین گل ها را به عزیزانتان هدیه میدهید و تجربه ی یک خرید اینترنتی گل موفق را به دست می آورید. با ما همراه شوید تا شما را با خرید اینترنتی گل بامبو بیشتر آشنا کنیم.

علت زرد شدن گل برگ انجیری

زرد شدن گل برگ انجیری می تواند علت هایی مانند کمبود مواد مغذی و یا نور خورشید داشته باشد. کمبود مواد مغذی هم دلایل مختلفی از جمله آبیاری بیش از اندازه دارد. همانگونه می دانید، آبیاری بیش از اندازه در گیاهان مخصوصا گلی مانند گل برگ انجیری که به هیچ عنوان خاک مرطوب را دوست ندارد، باعث می شود تا مواد مغذی به خوبی جذب ریشه گیاه نشود. علاوه بر اینکه افزایش نور خورشید سبب سوختگی برگ های آن می شود، کمبود نور هم باعث می شود تا رنگ اصلی برگ ها از دست برود و زرد شوند.

روش تکثیر برگ انجیری از طریق برگ

قبل از هر اقدامی برای تکثیر گل برگ انجیری، باید یک خاک مناسب برای قلمه آن مهیا کنید. خاک قلمه باید سرشار از مواد مغذی و همچنین مرطوب باشد. پس از این شما می بایست از برگ جوان گل را که به عبارتی برگ سه گره می گویند، با ابزاری مانند چاقوی تیز و یا قیچی باغبانی از بدنه گل جدا کنید و قلمه را در عمق خاک بکارید. بعد از کاشت قلمه در عمق خاک به وسیله یک چوب برای آن یک تکیه گاه ایجاد کنید.

چرا برگ انجیری رشد نمی کند

اگر شما هم گل برگ انجیری دارید و برگ های آن رشد نمی کند، باید از محیط خود را مورد بررسی قرار دهید. کمبود نور اصلی ترین دلیل برای رشد نکردن گل های شما است. برای رفع این مورد باید گل برگ انجیری خود را در معرض نور مصنوعی یا در جایی قرار دهید که نور کافی به آن تابیده شود. البته نوری که تابیده می شود باید غیر مستقیم باشد.

تکثیر برگ انجیری از طریق ریشه هوایی

تا به حال در گل برگ انجیری مشاهده کرده اید که علاوه بر ساقه گل یک چیز دیگر در ارتفاع پایین تر بیرون زده است. به آن ریشه هوایی گفته می شود. شما می توانید آن ریشه را مجدد در خاک گلدان بکارید. بعد از کاشتن ریشه هوایی در خاک گیاه جدید رشد خواهد کرد که می توانید آن را جدا و در گلدان دیگری بکارید.

کود سه بیست برای برگ انجیری

گل برگ انجیری برای رشد کردن، نیاز زیادی به کود ندارد. اما گاهی خاک گلدان فاقد مواد مغذی است و این باعث آسیب به گل خواهد شد. شما می توانید با استفاده از کودهای موجود، مخصوصا کودهای مایع باعث شوید تا مواد مغذی در خاک مجدد بیشتر شود و گل شما نیز به رشدش ادامه دهد. کود سه بیست نیز برای این گل به شرطی خوب است که شما در فواصل درست از آن استفاده کنید.

علت خشک شدن نوک برگ انجیری

خشکی نوک گل برگ انجیری به دلیل کمبود آب در سطح خاک است. برای رفع خشکی خاک، باید آن را با آبی که املاح ندارد آبیاری کنید. خشکی نوک برگ های گل برگ انجیری ریشه در کمبود مواد مغذی آن دارد. علاوه بر کمبود مواد مغذی در خاک که به وسیله کود جبران می شود تابش نور خورشید بیش از حد به سطح برگ های این گل می تواند این عارضه را نیز به وجود بیاورد.

خاک مناسب برای گل برگ انجیری

بهترین خاک برای گل برگ انجیری خاکی است که از مواد آلی تشکیل شده باشد. خاکی که از مواد آلی تشکیل می شود خاکی است که سبک است و آب درون آن به مدت طولانی باقی نمی ماند. از دیگر مزیت خاکی های سبک، زهکشی کردن آسان آن است. همچنین می تواند از خاک کمپوست نیز برای کاشت این گل استفاده کنید.

نگهداری گل برگ انجیری در آپارتمان

بهترین روش برای نگهداری گل برگ انجیری در آپارتمان این است که محیط را دارای رطوبت کنید و آبدهی را به طور منظم انجام دهید. خاک در آپارتمان باید خاکی باشد که آب سریع از آن عبور کند. آبی که در گلدان جمع شود باعث پوسیدگی ریشه می شود. قدم بعدی در نگهداری این گل در آپارتمان این است که باید آن را در جایی قرارداد که نور به حد کافی برای رشد به آن برسد.

روش تکثیر برگ انجیری در آب

تکثیر گل برگ انجیری در آب هم امکان دارد. برای به دست آوردن این مهم کافی است، شما قسمتی از برگ گل را که دارای سه گره است را از آن جدا کنید. برگ سه گره معمولاً برگ هایی است که توانایی ریشه زدن در آنها وجود دارد. پس از جدا کردن آن ها از ساقه، آن را در آب قرار می دهیم. پس از گذشت حدود یک هفته ریشه به وجود می آید که شما می توانید آن را در خاک بکارید.

خاک مورد نیاز برگ انجیری

بهترین خاک و مناسب ترین خاک برای برگ انجیری خاک کمپوست می باشد چرا که خاک کمپوست سبک بوده و آب به راحتی از آن عبور می کنند.

نور مورد نیاز برگ انجیری

از نور مستقیم آفتاب بیزار است و نور مستقیم باعث ازبین رفتن برگ ها و ساقه آن می شود. این گل در نیم سایه رشد خوبی دارد و برگ های آن نیز آسیب نمی بیند در کل کنار پنجره جای مناسب برای گیاه می باشد.

رطوبت مورد نیاز این گل

برگ انجیری دوست دار رطوبت است برای این کار شما حتما باید جزیره برای این گل درست کنید تا رطوبت برای گل تامین شود ساخت جزیره به این صورت می باشد که در زیر گلدان را سنگ ها ریزه پر می کنیم تا گلدان بالای سنگ ها قرار بگیرد و سپس زیر گلدان را آب می ریزیم تا رطوبت گیاه  تامین شود. در صورت امکان هفته ای سه بار برگ های آن را غبار پاشی کنید.

تعویض گلدان برگ انجیری

فصل بهار بهترین فصل برای تعویض گلدان می باشد دقت کنید که هر سال یک بار نسبت به تعویض گلدان گیاه اقدام کنید.

تمیز کردن برگ گل انجیری

شما علاقمندان این گیاه می توانید در یک ماه دوبار برگ های گل خود را با دستمال یا پارچه مرطوب تمیز کنید همچنین می توانید از مواد براق کننده ی شیمیایی در ماه یک بار استفاده کنید.

نحوه تکثیر گل برگ انجیری

فصل بهار برای قلمه زنی مناسب می باشد. قلمه زنی برگ انجیری بسیار ساده می باشد ساقه ای را انتخاب کنید که 3 تا گره داشته باشد برای ریشه دار کردن قلمه پیشنهاد می شود که آن را در دمای 24 درجه قرار دهید تا زودتر ریشه بزنند.

سوالات متداول :

چرا نوک برگ های، برگ انجیری من  زرد شده؟

از مشکلات عمده این گل زرد شدن نوک برگ های آن می باشد مهم ترین دلیل مربوط به خشکی هوا می باشد دقت کنید این گل را در مکانی نگهداری کنید که محیط آن خشک نباشد.

چرا برگ های پایینی برگ انجیری زرد می شود؟

مطالعات و تجربه ها نشان داده که اگر فقط برگ های قدیمی برگ انجیری زرد و بی حال می شوند کمبود مواد مغذی برای خاک مهم ترین دلیل برای زرد شدن گل می باشد.

علت کوچک بودن برگ های گل من و افتادگی آن و شکاف نداشتن برگ ها چیست؟

همیشه دقت کنید این گل را در مکان مناسب قرار دهید تا نور کافی به آن برسد در صورتی که نور کافی به آن نرسد برگ های آن کوچک همچنین نداشتن شکاف در برگ های گل می توانند از نرسیدن نور کافی به این گل باشد و در آخر اگر برگ های گل شما افتاده است به آن آب زیاد می دهید توجه کنید تا زمانی که خاک آن خشک نشده به آن آب ندهید.

فصل مناسب برای قلمه زنی برگ انجیری کدام  فصل است؟

بهترین فصل برای قلمه زنی این گیاه فصل بهار می باشد.

مقدارنور مناسب برای این گل چقدر است؟

این گیاه تقریبا به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیازمند است.

چه زمانی طول می کشد تا برگ های برگ انجیری بزرگ شود؟

اگر دوست دارید برگ های  زودتر رشد کنند رطوبت آن را تامین و این گیاه را در محیط قرار دهید تا نور غیر مستقیم به آن بتابد.

چرا برگ های برگ انجیری من خیلی سبز و سرحال نیستند؟

درصورتیکه برگ های برگ انجیری سبز و شاداب نیستند نیازمند کود دهی می باشند و باید تغذیه مصنوعی را برای این گل انجام دهیم تا برگ های آن سبز و شاداب شوند.

اگر از برگ انجیری قلمه بگیرم و در داخل آب کود بامبو بریزم، میشه بعدها بکارمش داخل خاک یا اگه بکارم خراب میشه؟

بله امکان اینکه بکارید وجود دارد  ولی ممکن است تا سازگاری توی خاک چند تا از برگاش زرد بشوند. پس بهتر است که یا در آب بماند و یا اینکه تا زمانیکه ریشه زدن بگذاریم در خاک بمانند.

گل فیلندرون برگ انجیری من برگاش داره آویزون و سست و بیحال می شوند خصوصا برگای که تازه جونه زده اند میشه راهنمایی بکنید که چرا اینطوری می شوند.

مهم ترین دلیل می توانند این باشد که شما دارید آبیاری بیش از اندازه و نامناسب انجام می دهید. برای این که ببنید گل شما نیازمند آب می باشد بهتر است خاک رو تا عمق یک بند انگشت چک کنید تا خیس نباشد سپس آبیاری رو انجام بدهید و به این نکته توجه کنید در صورتیکه خاک آن خیس بود نیازی به آبیاری نیست.

اگر به اشتباه ریشه هوایی این گل را قیچی کنیم (نه از ریشه) مشکلی برای گیاه به وجود خواهد امد؟

خیر خوشبختانه هیچ مشکلی برای گیاه له وجود نمی آید چرا که تغذیه گیاه از ریشه های زمینی انجام می شود ولی دقت کنید که ریشه های هوایی به قوی و محکم شدن گیاه ما کمک خواهد کرد پس نیازی نیست آن را کوتاه کنیم.

آیا برای این گل می توان از کود کامل کریستالون استفاده کرد؟ آیا مشکلی برای گیاه به وجود نمی آورد؟

تجربه نشان داده که این کود با گیاه سازگاری دارد و برای گیاه مناسب می باشد. و هیچ گونه ضرری برای گیاه نمی توانند داشته باشد. علاوه بر این کود، کود سی بیست نیز برای این گیاه توصیه می شود.

چرا برگای، برگ انجیری من براق نیستند؟ چطوری می توانم برگای ایم گیاه را براق کنم؟

برای براق کردن برگای این گیاه همانطور که در بالا نیز گفته شد شما می توانید از براق کننده مخصوص که برای این کار می باشد در طول ماه یک بار و یا نهایتن دو بار استفاده کنید.  همچنین ما از شیر نیز برای براق کردن برگای این گیاه دوس داشتنی استفاده می کنیم به شما هم توصیه می شود از شیر برای براق کردن برگا استفاده کنید.

چرا گیاه من دیر به دیر برگ می زنند؟ چرا رشد گیاه من خوب نیست؟

شما برای رشد گیاه خود می توانید از کود استفاده کنید هرچند نور خوب و غیرمستقیم نیز به رشد گیاه کمک خواهد کرد. حتما برای رشد گیاه خود آن را درجای بگذارید تا نور غیر مستقیم بهش بتابد.

چرا برگای جدید برگ انجیری من خیلی روشن تر از برگای قدیمی آن است آیا گیاه من دچار مشکل شده است؟

خیر گیاه شما دچار هیچگونه مشکلی نمی باشد در کل روشن تر بودن برگای جدید نسبت به برگای قدیم چیزی عادی و معقولانه می باشد.

شما نگهداری این گیاه را یه کسانی که تجربه نگهداری گل ندارند توصیه می کنید؟ آیا نگهداری آن سخت است؟

در مرحله اول نگهداری این گیاه با رعایت نکات بالا امکان پذیر می باشد ولی اگر شما نکات بالا رو رعایت نکنید نگهداری این گیاه سخت خواهد بود. بله ما به کسانیکه برای اولین بار است گل می خرند این گیاه را سفارش می کنیم چرا که اگر شما بخواهید می توانید این گیاه را داشته واز آن مراقبت کنید.

و در پایان امیدواریم این مطلب نیازهای شما دوستدارن گل و گیاه که روز به روز در حال افزایش است را تامین کرده و مشکلات شما را بر طرف کرده باشد. اگر تجربه یا سوالی در رابطه با برگ انجیری دارید می توانید با ما در میان بگذارید تا به آن جواب داده شود.

سخن آخر در مورد گل برگ انجیری

گیاه برگ انجیری به هیچ وجه سمی نمی باشد ولی میوه کال آن می توانند حاوی اسید oxalic باشد خوردن آن توصیه نمی شود، چرا که اگر خورده شود ممکن است باعث تحریک فوری و دردناک ، تورم ، تاول و گرفتگی صدا شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل برگ انجیری

 1. سعید گفت:

  سلام نوک برگ انجیری مونسترا من خشک شده دلیلش چیه نورش خوبه و بخور هم واسش گذاشتم؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر این دلیل میتونه به خاظر کمبود رطوبت محیط باشه.

 2. افسانه گفت:

  سلام ،وقت بخیر ، گل برگ انجیری من وسط برگ هاش اندازه یه دایره مقدار له میشن چیزی شبیه به پوسیدگی که ازش آب هم میچکه ،خاکش هم خشک بود و به توصیه گل فروش تا سه روز بیاری نکردم تازه خریدمش علت چی هست ممنون

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   اگر وسط برگه وسطش قهوه ای دورش زرده یا برعکس و ابکیه قارچه
   سه نوبت به فاصله سه چها رروز با مانکوزب اسپری کن دو نوبت هم در هنگام ابباری به خاک بده.

 3. هستی گفت:

  سلام وقت بخیر برگ های گل من حالت افتاده پیدا کرده انگار که بیحال شده و دوتا از برگای پایینش هم زرد شدن دلیلش چیه و چیکارش کنم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   نحوه نگهداری اشتباست
   نور خوب غیرمستقیم ابیاری با خشک شدن یک سوم خاک جزیره همیشه میخواد مه پاشی هفته ای دوتا سه بار.
   بهترین روش کوددهی درطول سال
   ۱_آبیاری با اسیدهیومیک سه ماه یکبار
   ۲_ دو هفته بعد از اسید هیومیک یک قاشق چایخوری جلبک دریایی و یک قاشق 36-12-12 را با هم ترکیب و در یک لیتراب مانده حل و به همه گیاهانت بده.
   ۳- یکماه بعد یک قاشق چایخوری اسید امینه و یک قاشق 10-52-10 را با هم ترکیب و در یک لیتر اب مانده حل و به همه گیاهان بده.
   ۴_ کود۲۰_۲۰_۲۰درکل سال سه ماه یکبار ( کاکتوس ،زامی،سانسوریا ودرکل گیاهان گوشتی اصلا ۲۰_۲۰_۲۰ نیازندارند).
   ۵_ کلات آهن 45 روز یکبار برای گیاهان برگ سبز و برای گیاهان برگ رنگی وابلق سالی ۲ الی ۳ بار.
   ۶_ردیفهای ۲و۳ درشش ماهه اول سال چهارهفته یکبار و در شش ماهه دوم سال شش هفته یکبارانجام شود.

 4. شیوا گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون . من برگ انجیری مانسترا دارم دیروز بهش اب دادم و گاشتمش بیرون توی حیاط و بعد متاسفانه فراموش کردم بیارمش داخل بعد از ظهر که اومدم دیدم اکثر برگ هاش سوخته و از 13 تا برگ فقط 3تاش سالمه .. میخواستم بدونم گیاهم درست میشه ؟ باید چیکارش کنم دقیقا/

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   برگای سوخته دیگه خوب نمیشه این برگهارا بچین نحوه کوددهی را که نوشتم براش انجام بده تو خونه جایی که نور خوب غیرمستقیم داره بزارش مه پاشی و جزیره انجام بشه اگربد قواره شده پاییز هرس بشه و تکثیر.

 5. مریم گفت:

  سلام من از گل برگ انجیری تازه قلمه زدم ایا گلدون مادر دوباره برگ می دهد یا نه ؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   برای قلمه گرفتن از گل مونسترا( برگ انجیری) با انتخاب یک شاخه مناسب و برش اون بوسیله یک ابزار تیز و تمیز به نحوی که از زیر یک گره باشه (محل قرار گرفتن و رشد ریشه هوایی) و شامل یکی دو برگ ، بعد میتونید از بستر مناسب کشت استفاده کنید و یا قلمه رو داخل آب قرار بدید؛ و یا اینکه به روش خوابانیدن تکثیر رو انجام بدید که با ریشه دار شدن و رشد از گیاه مادر جداش کنید؛با توجه به شرایط نگهداری ممکنه حدود یک ماه طول بکشه که ریشه زایی شروع بشه.

 6. پروین قاسمی گفت:

  عالی بود مطالب جدی یاد گرفتم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   درود.
   خیلی خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده انشالله همیشه حال گلاتون عالی باشه.

 7. گیلدا باختر گفت:

  سلام با تشکر از مطالب آموزنده اتون
  من مطلبی درباره سیاه شدن ساقه های برگ انجیری مشاهده نکردم اگر ممکنه توضیح دهید.با تشکر

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر احتمال زیاد خاک شما ضعیف شده. یک واحد کوکوپیت شسته شده.یک واحد پیت ماس قهوه ای.یک واحد ورمی کمپوست. ۲واحد پرلیت دانه متوسط.نیم واحد شن ریز را با هم مخلوط کن و خاک گیاه را تعویض کنید.

 8. گیلدا باختر گفت:

  سلام با تشکر از مطالب آموزنده اتون
  برگ انجیری من چند ماه است که برگ تازه نداده و ساقه چند برک آن لکه های سیاه زد و برگها زرد شدند مشکلش چیست؟ باتشکر

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   برگ انجیری هم کمبود رطوبت محیط داره مه پاشی، جزیره وبخور سرد خوبه نور خوب ولی غیرمستقیم میخواد ابیاری با خشک شدن چهار پنج سانت خاک قسمتی که زردشده را دست بزن اگرخشکه مشکلی نیست ولی اگرنرم و ابکیه خبربدید تا بگم چکارکنید.

 9. بهاره گفت:

  خیلی عالی توضیح دادین متشکرم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام خانم بهاره تشکر از لطف شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *