با گل بنت قنسول بیشتر آشنا شوید؟

گل بنت قنسول را بیشتر از آنکه ما ایرانی ها آن را بشناسیم، یک گل بسیار معروف و محبوب در کشور آمریکا است. این گل برخلاف گل های دیگر که در فصل بهار رشد و گل های خود را شکوفا می کنند، در فصل زمستان گل هایش به بهترین شکل نمایان می شود. بنت قنسول در کشور آمریکا به اسم گل کریسمس شناخته می شود و در تزیینات مربوط به کریسمس بسیار کاربردی است.

خرید گل بنت قنسول اگر شرایط درست رشد قرار بگیرد، می تواند تا ارتفاع یک و نیم متر و پهنای 45 سانت رشد کند. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که با وجود سرما دوست بودن این گل،‌ نباید آن را در معرض دمای زیر ده درجه سانتیگراد قرار دهیم.

گل بنت قنسول

این گل زیبا زمانی به شما گل می دهد که در فاصله زمانی روزهای کوتاه قرار بگیرد، یا به عبارت دیگر گل بنت قنسول یک گل روز کوتاه است. گل برگ های این گل معمولاً با شروع فصل سرما شروع به شکوفایی می کنند و اگر شرایط محیطی برایش فراهم باشد از اوایل پاییز گلدهی خود را شروع و تا آخر زمستان حفظ می کند. یکی از ملاک های زیبایی گل، قرمز بودن گل برگ های آن است. زمانی گل برگ های بنت قنسول رنگ قرمز پیدا می کند که آن را در دمای پایین قرار بدهیم،‌ یا به نوعی باید دمای محیط را برای آن خنک یا سر نگه داشت. اگر دمای محیط به هر دلیلی بالا باشد، شما دیگر شاهد قرمزی چشم نواز گل برگ های آن نخواهید بود. برای اطلاعات بیشتر با سایت … همراه باشید.

گیاه بنت  که با نام درخت کریسمس و گل یلدا نیز شناخته می شود گیاهی زینتی است که دارای  برگهای بسیار زیبا و سبز و قرمز است. این گیاه آپارتمانی متعلق به کشور مکزیک است. این گیاه برای تزیین در منازل  محل کار و محیط ادارب اداری و … بخصوص در شب کریسمس و شب یلدا استفاده می شود. این گیاه خواص زیادی دارد و حتی در مواد غذایی و پزشکی نیز استفاده می شود.

نام انگلیسی این گیاه Poinsettia and Flower Of Christmas نام دارد. نام علمی آن Euphorbia Pullcherrima است و متعلق به خانواده Aphorbia است. این گیاه زیبا بومی مکزیک بوده و از زمان های بسیار قدیم به ویژه برای کریسمس بسیار محبوب بوده و از نظر تجاری بسیار مورداهمیت است. نام این گیاه به زبانهای مختلف متغیر است و در زبان انگلیسی به عنوان “رابرت پوینت” اولین سفیر ایالات متحده در مکزیک نامگذاری شده است زیرا وی اولین کسی بود که این گیاه را در سال 1825 به ایالات متحده آورد. در عربی این گیاه (بنت القنصل) نیز خوانده می شود.  که به معنی دختر کنسول است و به همان کنسولگری ایالات متحده در مکزیک اشاره دارد.

داستان بنت قنسول

 این گیاه داستانهای مختلفی دارد یکی از کهن ترین مربوط به افسانه ای  در قرن شانزدهم است. براساس این افسانه در شب کریسمس دختر تهی دستی به اسم پپیتا یا ماریا با الهام از فرشتگان  گیاهان را در طول جاده به عنوان هدیه ای به عیسی مسیح در مقابل محراب کلیسا قرار داده و به عنوان یک معجزه  گلهای قرمز از این گیاهان رشد کردند. و برگها قرمز می شوند.

گل بنت قنسول

سپس مکزیکی ها با خرید این گیاه و استفاده از آن در تزئینات کریسمس  این روز را مهمانی و جشن می گیرند و امروز این گیاه به عنوان گل مخصوص کریسمس مشهور است. در ایالات متحده  12 دسامبر روز ملی ( بنت قنسول ) نامیده شده است. امروزه این گیاه زینتی به عنوان  گیاه کریسمس در مکزیک و گواتمالا و در اسپانیا به عنوان گل عید پاک معروف است. این گیاه آپارتمانی به دلیل کوه های آند در شیلی و پرو(تاج کوه آند) نامگذاری شده و در ترکیه به دلیل علاقه آتاتورک به این گل به آتاتورک گفته می شود.

شاخ و برگهای این گیاه به رنگ سبز روشن با لبه های صاف و یا اندكی دندانه دار است و گلهای بنت بیشتر از ۲ تا ۶ ماه دوام می آورند و ارزش تزئینی ندارند. بنت قنسول  گیاهی آپارتمانی بسیار زیبا با برگهای سبز و قرمز و  گلهای ظریف و سفید و برگهای رنگی است که به آن ها عامیانه گل گفته می شود  طیف گسترده ای از رنگ ها را در برمیگرد و رنگ های قرمز آنها می تواند به رنگ نارنجی و زرد باشد و گلبهی بنفش  سرخابی و … را جایگزین کند.

 این گیاه یک گل زمستانی است و در اوایل ماه اکتبر یا مهر تغییر رنگ برگهای آن شروع می شود. بنت قنسول در ایران به عنوان گل یلدا شناخته می شود و برای هدیه دادن در پاییز و زمستان گزینه مناسبی است. این گل به طور گسترده ای برای تزئین خانه ها  محل های کار  و مکان های اداری و … کاربرد دارد و به خصوص در شب کریسمس و شب یلدا بسیار فروش دارد.این گیاه زینتی علاوه بر زیبایی خواص دارویی هم دارد و کاربرد گسترده ای در کاهش تب انسان دارد.همچنین از این گیاه در زمینه رنگسازی و رنگرزی هم استفاده میشود.

نکات نگهداری گل بنت قنسول

از دیگر نکاتی که باید برای حفظ این گل مورد توجه قرار دهید این است که در طول شب زمانی که چراغ منزلتان روشن است،‌ از پوششی مانند کیسه زباله مشکی، یا هر چیزی که این گل را در معرض نور لامپ قرار ندهد استفاده کنید. البته باید توجه داشت که از وسیله های سنگین مانند پارچه نباید استفاده کنید که در این صورت به ساقه و برگ های آن فشار وارد می شود و گل می شکند. اگر شما هم مایل به پرورش و یا نگهداری این گل در منزل یا محل کارتان هستید باید توجه کنید که این گل یک نوع گیاه شیره دار است. شیره این گیاه به صورت رنگ سفید از بدنه (ساقه و برگ) آن تراوش می کند که حالت چسبناک دارد و برای کودکان مضر است،‌ پس باید این گل را در محیطی قرار ندهید که در دسترس کودکان باشد. البته شیره ای که از این گل تراوش می کند سمی نیست اما می تواند برای افرادی که دچار آلرژی هستند باعث حساسیت شود.

گل بنت قنسول

از دیگر موارد مهم برای حفظ و نگهداری این گل،‌ آبدهی و خاک است. بهتر است برای گل بنت قنسول یک خاکی تهیه کنید که محیط قلیایی داشته باشد و پس از آبدهی نیز، آب اضافی آن از زیر گلدان خارج شود. به عبارتی دیگر بنت قنسول خاکی که فضای باتلاقی و یا سنگین باشد را نمی پسندد. بهترین نوع خاک هم برای آن می تواند ترکیب مساوی از ماسه،‌ خاک باغچه، کمپوست و پیت باشد. آبدهی نامنظم (آبدهی کم یا زیاد) هم باعث ضربه به این گل زیبا خواهد شد. در ادامه به عواملی اشاره خواهیم کرد که باعث ریزش، زرد شدن و یا پژمرده شدن این می شوند، شما هم اگر مایل به پرورش و نگهداری این گل هستید با ما همراه باشید. کوددهی جزو جدانشدنی برای پرورش هر نوع گیاه است. بهترین کود برای رشد گل بنت قنسول کودی است که سرشار از فسفر، پتاسیم و نیتروژن باشد. اما مورد مهمی که اکثراً به آن بی توجهی می کنند کوددهی در دوران گل دهی است. در دوره ای که بنت قنسول گل دهی خود را آغاز می کند نباید به آن کود اضافه کرد و مراحل کوددهی را باید به اوایل ماه خرداد موکول کرد.

علت ریزش برگ های بنت قنسول چیست؟

یکی از مواردی شایع در پرورش گل بنت قنسول، ریزش برگ آن است. ریزش برگ در این گل می تواند عوامل فراوانی داشته باشد، اما مهمترین عامل ریزش برگ های این گل، آبدهی نامنظم است. برای آب دهی مناسب به گل بنت قنسول باید ابتدا فضای خاک را تا حد ممکن زهکشی و استریل کنید تا آب های اضافی در دور ریشه این گل جمع نشود. آبیاری بیش از اندازه و یا حتی کم، از عوامل مهمی است که باعث ریزش برگ این گل می شود. در آبیاری آن هم باید دقت شود که قطرات آب باید مستقیم درون گلدان ریخته شود و اگر قطرات آب به گل برگ ها برخورد کند می تواند سبب آسیب به آن ها شود.

گل بنت قنسول

یکی دیگر از عوامل مهم در رشد و یا ریزش برگ های گل بنت قنسول دما و نور کافی است است که بیشتر به آن اشاره شد. نور کافی را شما در منزلتان معمولا می توانید از پنجره هایی بهره ببرید که در سمت جنوبی آپارتمان قرار دارند، این پنجره ها معمولا در طول روز نور کافی برای رشد یک گیاه را تامین می کنند. دما از موارد مهم رشد گل بنت قنسول است که معمولا برای رشد این گل دمایی بین 19 الی 22 درجه سانتی گراد را پیشنهاد می دهند.

علت زرد شدن برگهای بنت قنسول چیست؟

بسیاری از افراد که گل بنت قنسول را در محل زندگی خود و یا محل کارشان نگهداری می کنند شاهد زرد شدن برگ ها و در نتیجه ریزش آن ها بوده اند. زردی برگ بنت قنسول می تواند ناشی از آبدهی اشتباه به آن باشد. همانگونه که در متون بالا به آن اشاره شد، بیت قنسول یک گلی است که فضای مرطوب بودن زیاد را دوست ندارد،‌ پیشنهاد می کنیم برای آبیاری دوباره بنت قنسول صبر کنید تا سطح خاک تا عمق دو الی سه سانتی متری خشک شود سپس نسبت به آبیاری اقدام کنید.

گل بنت قنسول

آبیاری نادرست در همه گیاهان و گل ها مخصوصاً بنت قنسول باعث می شود که آب بیش از حد به ریشه برسد و این اتفاق باعث پوسیدگی ریشه گیاه و در نهایت سبب مرگ آن خواهد شد. استفاده از آبی که املاح داشته باشد هم بی تاثیر در زرد شدن برگ بنت قنسول نیست و برای این مورد بهتر است آب را درون یک ظرف بریزید و پس از گذشت 24 ساعت آن را به پای گلدان اضافه کنید. ذکر تمامی این نکاتی که تا الان مطالعه کردید دلیل نمی شود که شما آب کم به این گل برسانید بلکه باید محیط خاک همواره مرطوب باشد. برای اینکه رطوبت خاک به اندازه ای باشد که نه سبب پوسیدگی ریشه شود و نه سبب خشکی آن پیشنهاد می کنیم زیر گلدان را با مقداری سنگ ریزه پر کنید تا رطوبت مورد نیاز خاک تامین شود.

علت پژمرده شدن گل بنت قنسول چیست؟

پژمرده شدن گل ها و برگ های گل بنت قنسول یک مرحله قبل از زرد شدن و ریزش آن است. دلیل مهم و اصلی پژمرده شدن برگ های این گل رطوبت بیش از اندازه خاک و دمای بالای محیط است. برای جلوگیری از این امر می توانید خاک گل را عوض کنید و از خاک سبک تر استفاده کنید و یا دمای محیط را به گونه ای تنظیم کنید تا خنکی مورد نیاز بنت قنسول تامین شود. آبیاری برگ ها هم باعث می شود تا رنگ آن ها تغییر و سبب پژمرده شدن آن شود.

 

نیازها و شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول

 به طور کلی میشود گفت که این گیاه نیاز  به آبیاری متوسط دمای اتاق و خاک سبک احتیاج دارد و با استفاده از قلمه ها می توان آن را تکثیر کرد که در ادامه بحث توضیح خواهیم داد.

نور مور نیاز بنت قنسول

همانطور که گفته شد  این گیاه به نور متوسط  و زیاد اما غیرمستقیم احتیاج دارد  بنابراین سعی کنید یک گلدان بنت قنسول را در پشت پنجره و در فاصله کمی قرار دهید. در صورت عدم وجود نور کافی برای گیاه  برگهای آن کمرنگ می شوند و به آرامی شروع به ریزش می كنند و این مسئله در برگهای پایین این گیاه بیشتر مشهود خواهد بود.

گل بنت قنسول

نور مستقیم افتاب به ویژه نور ظهر  برگهای آن را خواهد سوزاند  بنابراین میزان و شدت نوری را که گیاه دریافت می کند  کاملاً کنترل کنید. برای رشد دوباره  سعی کنید زمان استراحت گیاه را به آن اختصاص دهید. برای انجام این عمل باید  گیاه خود را از غروب خورشید تا صبح روز بعد در یک مکان تاریک قرار دهید  تا زمانی که برگهای گیاه شما دوباره رنگی شوند  هیچ چراغ را روشن نکنید. سعی کنید گیاه را در زمستان در مکان های گرم و دور از باد  بخاری و اجاق گاز نگه دارید.

نحوه آبیاری بنت قنسول

 گیاه بنت قنسول به آب زیادی احتیاج ندارد و به هیچ وجه رطوبت زیاد در خاک خود را نمی پسندد سعی کنید بین دو آبیاری خاک گلدان  تا عمق 2 تا 3 سانتی متر خشک شده باشد و اگر آبیاری بیش از حد انجام شود گیاه شروع به زرد شدن می کند و برگها می ریزند و اگر این روند ادامه یابد منجر به پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه شما می شود. حتماً دستورالعمل های آبیاری صحیح را رعایت کنید. البته به خاطر داشته باشید که خشک شدن گیاه باعث ریزش برگها نیز می شود.

گل بنت قنسول

دقت کنید که تا آنجا که امکان دارد اجازه ندهید آب روی برگهای بنت بریزد و به هیچ وجه گیاه را اسپری نکنید زیرا ریزش آب روی برگها باعث پیدایش لکه های سیاه روی انها می شود.شایان ذکر میباشد که بهتر است از آب بدون املاح برای آبیاری بنت استفاده کنید و برای این منظور آب را به مدت 24 ساعت در یک ظرف قرار دهید تا کلر آن خارج شود.

دمای مناسب برای بنت قنسول

 دمای مناسب این گیاه برای رشد بهتر  دمای روز 19-21 درجه سانتیگراد و دمای شب 15-16 درجه سانتیگراد میباشد. دقت کنید که درجه حرارت بالا باعث کمتر شدن عمر بنت شما می شود  بنابراین سعی کنید گلدان را تا آنجا که ممکن است از منابع گرما دور نگه دارید. بنت قنسول علاوه بر گرمای زیاد  به سرمای زیاد نیز حساس است و گیاهی است که به طور کلی به دما و آبیاری حساس است. دمای بالا در روزهای پاییز باعث به تاخیر انداختن گلدهی گیاه می شود.

تقویت و تغذیه بنت قنسول

 این گیاه  مانند سایر گیاهان خانگی و گیاهان گلدار  برای رشد و گلدهی به تقویت نیاز دارد. برای کوددهی می توانید 3 گرم کود مخصوص  گیاهان آپارتمانی  مانند کود 10-10-10 یا سه بیست در یک لیتر آب حل کنید و همچنین هفته ای یکبار گیاه را آبیاری کنید. این کوددهی باید از اوایل تابستان تا اواسط پائیز انجام شود.

نحوه تکثیر بنت قنسول

برای تکثیر این گیاه زینتی  می توانید آنها را از اوایل بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد  زمانی که براکته های صورتی  کرم یا قرمز رنگ تولید می کنند. در این زمان است که گیاه شروع به تولید ساقه های جدید می کند و می توانید قلمه های انتهایی ساقه را با چاقوی تیز جدا کنید. سپس آنها را در  پودر هورمون ریشه زایی غوطه ور کرده و هر کدام را در گلدان 6 سانتی متری بکارید. هرچه قلمه ها کلفت تر باشند  گل های ضخیم و درشت تری تولید می شود.  ریشه زدن قلمه ها بین 5 تا 7 هفته طول می کشد. روزهای ابری و افزایش طول شب باعث تسریع در گلدهی گیاه می شود.

گل بنت قنسول

بیماری های بنت قنسول

 بیماری های قارچی ناشی از آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه بنت و باعث پژمردگی گیاه شما می شود و پژمردگی که ناشی از قارچ ها است در بعضی موارد منجر به پژمردگی و خشک شدن برگ های شاخه گلدان و در بعضی گیاهان  باعث پژمردگی و خشک شدن انتهای ساقه می شود. برای حل شدن این مشکل میتوانید  خاک را با استفاده از مخلوط قارچ کش متالاکسیل با مخلوط کردن این سم به میزان 0/5 – 3/3 درصد با خاک ضد عفونی کنید.

کود مناسب بنت قنسول

 برای داشتن رشدی بهتر گیاه بنت بهتر است از تقویت کننده مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده شود  اما به خاطر داشته باشید وقتی گیاه در مرحله گلدهی است  به هیچ وجه کود دهی به آن توصیه نمی شود. اگر بنت  را پس از زمستان نیز نگه میدارید  گیاه باید تقویت شود. میتوانید از تقویت کننده مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و گیاه خود را هر دو هفته یکبار یا ماهی یکبار در بهار و تابستان تقویت کنید.

خاک مناسب برای بنت قنسول

 بنت قنسول به خاکی سبک  با زهکشی بالا نیاز دارد. خاک مناسب برای این گیاه مخلوطی از پیت ماس  خاک باغچه  کمپوست و شن و ماسه به نسبت مساوی  و یا خاک آماده و کود مناسب نیاز دارد.

رطوبت مناسب برای بنت قنسول

 این گیاه زینتی یکی از گیاهان دوستدار رطوبت است و شما می توانید از روش های مختلفی برای تامین  رطوبت گیاهتان استفاده کنید  مانند گذاشتن  یک ظرف آب کنار بنت   تشکیل یک جزیره در زیر گلدانی ویا اسپری کردن یا غبار پاشی روزانه. زمان گلدهی بنت گیاه زیبای بنت قنسول یک گیاه بسیار حساسی است  اما اگر نگهداری گیاه در شرایط مطلوب فراهم شود  برگها از اواخر تابستان شروع به شکوفایی و قرمز شدن می کنند و از اوایل بهار به دلیل گرم شدن هوا  برگهای آن سبز می شوند.

گل بنت قنسول

نحوه هرس بنت قنسول

 در بهار  اواخر ماه اردیبهشت و اواخر تابستان شاخه ها را هرس کنید تا  گیاه برای جوانه زنی تحریک شود. چند نکته مهم: گلدان بنت  را از هوای سرد و گرم  مانند تهویه هوا  بخاری و رادیاتور دور نگه دارید. برای آبیاری بهتر است از آب جوشیده شده هم دما با محیط استفاده کنید. رنگ سبز برگها نشان دهنده کمبود نور گیاه است.گیاه را به مکانی پر نور تر منتقل کنید.

گلدهی بنت قنسول

بنت قنسول گیاهی است که روزهای کوتاه را دوست دارد. به همین دلیل در این فصل نیز شاهد گلدهی بنت قنسول خواهید بود. قنسول گیاهی روز کوتاه می باشد و ساعت های که در آن روز طولانی تر است را دوست ندارد. این گل تاریکی رو بیشتر از روشنایی دوست دارد، بنابراین این گیاه در پاییز شکوفا می شود و در تمام زمستان ها گل دارد.

گل بنت قنسول

برای اینکه گیاهان شما حتی در فصول سرد سال شکوفا شوند باید گلدان خود را در محیطی قرار دهید که حتی در شب نور دریافت نکند. برای این پیشنهاد کارشناسان خانم گل این می باشد که روی بنت قنسول را با پلاستیک سیاه در روز بپوشانید و شب پلاستیک را بردارید. با این کار نمیگذارید به این گیاه نوری برسد. و به راحتی شاهد گلدهی بنت قنسول خواهید بود.

تنها نکته مهم در مورد گل بنت قنسول این است که بیش از حد خانه خود را گرم نکنید زیرا درجه حرارت بالا از قرمز شدن گیاه شما جلوگیری می کند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “گل بنت قنسول

 1. Minoo گفت:

  سلام خسته نباشید
  گل من دچار تجمع آمونیوم شده و برگ های جدید دارن تاب میخورن
  مدتیه بهش اصلا کود سه بیست ندادم اما این مسئله باعث توقف رشد و کم شدن رشد گلم شده و جوونه های جدید رشد نمیکنن یا میسوزن
  برگ های کوچیک خیلی دیر رشد میکنن
  میخواستم ببینم چیکار میشه کرد تا اثر نیتروژن سریعتر از بین بره
  ایا به این دلیل که در فصل تابستون هستیم سوختن جوونه میتونه اثر افتاب و خشکی هوا باشه؟
  و لطفا راهنماییم کنید برای قارچ کشی خاک گلدونم و از بین بردن لیسه ای که داخل خاک باشه
  قارچ کش خاصی اگر نیازه…🌼

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   باید عمل liching انجام بشه.
   ۱_ در اولین وعده ابیاری پنجاه درصد حجم گلدان ابیاری بشه پنج دقیقه صبرکنید.
   ۲_ بعد از پنج دقیقه دو مرتبه دو برابرحجم گلدان پشت سرهم ابیاری بشه با این روش مواد زائد و نمکها ازخاک جدا میشه.
   ۳_ اولین ابیاری بعد از لیچینگ با اسیدهیومیک ابیاری بشه.
   ۴_ دو هفته بعد از اسبدهیومیک یک قاشق چایخوری اسید امینه و یک قاشق 10-52-10 راباهم ترکیب و در یک لیتراب مانده حل و به گیاه بده.

 2. هدیه گفت:

  سلام وقت بخیر. من دو ماهی میشه این گل را خریدم ،اوایل خیلی خوب و با طراوت بود ولی الان برگ های قرمزش با اینکه سالم هست ولی هر روز میفتند پای گلدان ،و دیگه اینکه از بالای برگ های قرمز برگ های سبز شروع به رشد کرده اند و دیگه هیچ برگ قرمزی در نیومده فقط سبزه هر چی جدید در اومده

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام یکی از گیاهان پر دردسر برای نگهداری در اپارتمان می باشد. این گیاه به رطوبت زیاد نیاز دارد. در صورت تامین رطوبت می تونید گیاهی سالم داشته باشید.

 3. علوی گفت:

  سلام وقت بخیر ده بیست روزه من یه بنت قنسول خریدم که اولش خیلی شاداب بود، همون روز نایلون دورش رو باز کردم گذاشتمش نزدیک پنجره ای که پرده حریر هم داره نور مستقیمم بهش نمیخوره چون اون پنجره شرقیه و افتاب شدید بهش نمیرسه، خاک و گلدون رو هم عوض نکردم، دو سه روز یکبار هم سطح خاک تا یک سانتی متر خشک میشه و اون موقع کمی آب بهش میدم، دما هم متعادله و دوتا لیوان آب هم کنارش گذاشتم اما همچنان داره برگاش به خصوص برگای پایینیش که سبزه کم کم پژمرده و زرد و نهایتا میریزه….لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم که حالش خوب شه، تقویت کننده اگه خوبه معرفی بفرمایید که تهیه کنم،خیلی ممنونم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   گل بنت گیاهی است که رطوبت بالا میخاد و نور زیاد، ابیاری وقتی سطح خاکش یک سانت خشک بود برای قرمز شدن برگها بیشتر از ۱۲ ساعت تاریکی مطلق میخاد. در کل یک گیاه ناز نازی می باشد نگهداری بسیار سختی دارد.

   1. وحید گفت:

    در متن اشاره کردید که با رطوبت سازگار نیست، و الآن اشاره میکنید که رطوبت بالا میخواد !!!!

 4. محدثه گفت:

  سلام من دو هفتس این گل رو خریدم
  جاش پشت پنجره هستش و ظهر حدود دوسه ساعت نور خورشید بهش میخوره، محلش تقریبا خنکه و ابیاریش سه چهار روز یکبار هستش، با اسپری هم روی گل رو اپاشی میکنم زیر گلدانیش روهم اب میکنم، برای رطوبت هوا هم دستگاه بخور سر داخل خونه روشنه، اما برگ هاش شروع کرده که لوله بشن دلیلش چیه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   این گیاه به دلیل روزکوتاه بودن فقط سه چهار ساعت نور خوب میخواد و بقیه روزرا باید در تاریکی به سر ببره و هیچ نوری بهش نخوره. در کل نگهداری بنت سخت می باشد.

   1. حسین گفت:

    سلام من دوهفته گل بنت قنسول خریدم .از همون موقعی که خریدم بعضی از سر برگاش خشک شده بود وحالت لوله داشت الان برگهتی جدیدشم به همین صورت شده .ممنون میشم راهنمای کنید

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

     نگهداریش به شکلی هست که اگر بخوای در خانه شرایطش را مهیا کنی تمام وسایل چوبی خانه میپوسه چون رطوبت خیلی زیاد میخواد به مانند گلخانه .ایشون به دلیل روزکوتاه بودن فقط سه الی چهارساعت نورخوب میخواد و بقیه روزرا باید در تاریکی بسر ببرد و هیچ نوری بهش نخوره حتی اگر شده باید داخل حمام تاریک بگذاریش یا پلاستیک مشکی روش بکشی در غیر اینصورت برگهاش رنگش را از دست میده خاکش فقط کوکوپیت ، پرلیت وکمی پیت ماس هست باید ماهانه کود۳۶_۱۲_۱۲ بهش بدی، خاکش را به هیچوجه عضوض نکنید ، خاکش هروقت دوسوم گلدان خشک شد ابیاری بشه ، دشمنش هیومیک اسیده مثل نمک برای فشارخون.

     1. Eli گفت:

      سلام توی پست بالا و خیلی از سایتای دیگه نوشته شده که رطوبت دوست نیست اصلا و نباید خیلی آبش داد بعد شما میگی رطوبت دوسته؟؟؟؟؟وا

     2. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

      بنت قنسول گیاهی رطوبت دوست می باشد.

 5. امید گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات کامل شما
  من چهار روز هست که بنت قنسول خریدم و بعد دوروز پژمرده و زرد شده و ریزش داره نوک برگ های قرمز هم داره سیاه میشه مشکل از چی هست ؟
  و ساقه از پایین داره کرم رنگ میشه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   گياه بنت قنسول را مجاور سیستم گرمایشی قرار ندهید. گیاه تشنگی ندهید آبیاری این گل باید منظم باشد. زمان آبیاری چک بفرمائید آب از زهکشی بطور کامل خارج می شود. نور خوب فیلتر یا 2 ساعت نور صبحگاهی⛅️ گیاه 👈در شب محل تاریک قرار گیرد. دما 18 تا 22 درجه دمای مناسب بذای گل بنت قنسول می باشد. نگهداری این گیاه کمی سخت می باشد.

 6. 🌻SUNflower🌻 گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. گل بنت قنسول دارم من این گل رو هفته‌ای دو بار بهش آب معدنی می‌دم. ساعت مشخصی ندارد بعضی وقتا صیح و بعضی وقتا شب اب میدم بهش تا جایی که آب از زهکشی شروع کنه چکیدن. دمای محیطم که ازش نگهداری می کنم معمولی می باشد ، نه سرده و نه گرم. نوری که می‌بینه نور معمولی یه خونه‌ست در طول روز و شب هم نور لامپ. جلو پنجره هم نزاشتمش چون نور مستقیم براش ضرر داره. هر روز شاهر ریزش برگاش هستم به نظرتون چرا اینطوری شده؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   این گل شرایط نگهداری نسبتا سختی داره گلی هستش که رطوبت دوست می باشد. گیاهی هست که به دلیل روز کوتاه بودن فقط3 الی 4ساعتبه نور خوب نیاز داره و بقیه تایم روز باید در تاریکی بمونه. برای ابیاری هر موقع دو سوم سطح خاک خشک شده بود می توانید اقدام به ابیاری گل بنت قنسول بکنید. این گل به هیومیک اسید خیلی حساس هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *