نگهداری از گل محبوبه شب

گل محبوبه شب اصالتی متعلق به آمریکای جنوبی و مرکزی و جزایر آنتیل دارد و جزو گیاهان معطر می باشد. البته برخی معتقدند که اصالت  این گیاه متعلق به غرب هندوستان می باشد. این گیاه که در نوع خود دارای ۲۰۰ گونه درختچه سازگار با محیط باز و فضای آپارتمان می باشد. در ایران به نام یاس شب و گل شب بو هم شناخته می شود. اگر محیط نگهداری گل محبوبه شب گرم و همراه با نور کافی باشد به خوبی رشد می کند.

اگر این گل را در گلدان نگهداری می کنید باید این مژده را به شما بدهیم که این کل بیشتر ماه های سال گل خواهد داد. با غروب آفتاب و شروع شب، رایحه دلنشین و عطر دلنواز آن گیاه زیبا به مشام می ‌رسد. با تمام این زیبایی ‌ها و عطر دلنواز این گیاه حتماً به این نکته دقت داشته باشید که این گیاه باید از دسترس کودکان دور باشد چرا که گیاه گل محبوبه شب سمی می باشد. این گیاه که دارای برگ های ساده و بیضی شکل می باشد معمولاً طول آن به ۱۲ سانتی‌متر و دارای عرض ۴ سانتی‌متر می باشد. درختچه گیاه محبوبه شب که به ارتفاع ۳ متر می رسد دارای گل های زیبا رنگی به رنگ سبز و زرد می باشد.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

گل محبوبه شب، مانند سایر گل ها نیاز دارد تا برای رشد و نمو خود شرایطی را فراهم کنید. اولین مورد که باید به آن توجه داشته باشید، نور مناسب است. این گل برای این که بتواند رشد خوبی داشته باشد،‌ نیاز دارد تا در محیطی قرار بگیرد که نور فراوان دریافت کند. نور فراوران منظور نور غیر مستقیم است. نور مستقیم باعث سوختن برگ های آن خواهد شد. اگر شما هم دوست دارید که این گل را در باغچه خود بکارید، بهتر است جایی را انتخاب کنید که نور کافی داشته باشد.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

اهمیت آبیاری در رشد محبوبه شب

آبیاری در این گل، مانند سایر گل ها است. برای این که بدانید چه هنگامی برای آبیاری گل شما مناسب است، بهتر است با انگشت خود مقداری از عمق خاک را تست کنید. اگر عمق دو الی سه سانتی خاک خشک بود،‌ باید مجدد آبیاری کنید. البته این نکته را نیز توجه داشته باشید که در فصل های گرم که تبخیر آب سطح گلدان بیشتر است، باید مراقب باشید تا سطح خاک خشک نشود. نکته مهم بعدی در خصوص آبیاری این است که آبیاری بیش از حد نیز می تواند باعث شود که ریشه گل شما دچار پوسیدگی شود. پوسیده شدن ریشه گل یعنی مرگ حتمی آن.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

اهمیت دما در رشد محبوبه شب

حتما می‌دانید که گل محبوبه شب، برای ادامه حیات خود نیاز دارد تا در دمایی باشد که سرمایی وجود نداشته باشد. این گل در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان با برخورد سرما به آن دچار سوختگی خواهد شد. بهتر است برای اینکه گل شما در فصل سرما دچار عارضه های اینچینی نشود آن را به درون اتاق منتقل کنید.

اهمیت کوددهی در رشد محبوبه شب

کود دهی همیشه یک عنصر مهم در رشد یک گیاه است. اگر شما بتوانید، کوددهی را به طور دقیق و منظم انجام دهید، بی شک زیبایی بی حدی را مشاهده خواهید کرد. گل محبوبه شب برای این که بتواند عطر گل های خود را منتشر کند، نیاز دارد تا از املاح موجود در خاک استفاده کند. گاهی املاح موجود در خاک برای این عطر افشانی کافی نیست و باید به خاک آن کود اضافه کرد. بهترین راه کوددهی به این گل، کوددهی مایع است. کود مایع زودتر از کود جامد به گل می رسد و جذب آن می شود.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

اهمیت گلدان در رشد محبوبه شب

داشتن یک گلدان مناسب همواره می تواند به این رشد مناسب و دقیق یک گل کمک بسزایی کند. اگر شما هم گل محبوبه را در گلدان می کارید باید یک سری نکات را حتما به خاطر داشته باشید. اولین نکته در انتخاب گلدان این است که،‌باید گلدانی انتخاب کنید که زیر آن سوراخ باشد تا بتواند آب را به خوبی از خود عبور دهد. تجمع آب در گلدان باعث از بین رفتن ریشه خواهد شد.

دومین مورد که اتفاقاً مهم ترین مورد است، تعویض گلدان است. شما باید با گذشت یک الی دو سال پس از کاشت گل خود، به زیر آن توجه کنید، اگر ریشه های گل از آن بیرون زده باشد، باید برای آن گلدان بهتر و بزرگ‌تر تهیه کنید. ریشه ها تا زمانی که فضای کافی برای رشد داشته باشند، به هیچ وجه از زیر گلدان بیرون نخواهند زد.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

نگهداری گل محبوبه شب در زمستان چگونه است؟

با فرا رسیدن فصل سرما، باید به این نکته توجه کنید که گل محبوبه خود را به محیط گرم انتقال دهید. با توجه به اینکه این گیاه به شدت دوست دار هوای گرم است و در مناطق با هوای معتدل رو به گرم بهتر رشد می کند و سرحال‌تر می باشد توصیه می شود که اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید حتماً این گیاه را در آپارتمان نگه دارید.

سرمای بیش از اندازه باعث می شود تا برگ های این گل خشک و بریزد. البته به این نکته هم توجه کنید که اگر در محل کار و یا منزل خود بخاری روشن است، آن را کمی دور تر از بخاری قرار دهید تا محیط اطراف آن بیش از اندازه خشک نشود.

علت زرد شدن برگ گل محبوبه شب

همه گیاهان زینتی و آپارتمانی نیاز دقیق و اندازه به آبیاری و دریافت نور مناسب دارند. در صورتی که یکی از عوامل زردی برگ این گیاهان، کم یا زیاد شدن  نور است. این کاهش و افزایش ممکن است در شکل ظاهر و سلامتی و نشاط گیاه شما تاثیر بسزایی بگذارد. به این دو عامل باید حمله آفات و شته ها را هم اضافه کرد. یکی دیگر از عواملی که باعث زرد شدن برگ های گل محبوبه شب می شود،  آبیاری بیش از اندازه است.

حتما توجه داشته باشید که این گیاه نیاز زیادی به آبیاری زیاد ندارد و رطوبت متوسط برای نگهداری گل محبوبه شب پیشنهاد می شود شما می توانید از روش های غبار پاشی برای حفظ رطوبت گلدان خود استفاده کنید. با توجه به ریشه های عمیق این گیاه، یکی از بیماری هایی که ممکن است آن را تهدید کند پوسیدگی ریشه است. در دفعات آبیاری حتماً دقت داشته باشید که بعد از خشک شدن خاک گلدان آبیاری مجدد را انجام دهید. با دقت در موارد فوق از زرد شدن برگ گیاه و پوسیدگی ریشه گل شب بو جلوگیری می شود.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

فصل قلمه زدن گل محبوبه شب

گل محبوبه شب یا همان یاس شب بو به دو شیوه قلمه زدن و بذر پاشی امکان تکثیر دارد. بهترین فصل برای قلمه زدن و تکثیر این گیاه در فصل تابستان است. در فصل تابستان قلمه ها و بذرها امکان ریشه زایی و جوانه زدن بهتری در مقایسه با سایر فصل ها دارند. همچنین در فصل تابستان، رطوبت مورد نیاز قلمه ها نیز به خوبی برطرف واز مرطوب بودن بیش از حد خاک آن جلوگیری می کند.

اگر شما هم علاقه مند به نگهداری گیاهان آپارتمانی هستید و تمایل به تکثیر و پرورش گیاهان متعدد دارید یکی از کارهایی که باید حتماً به صورت دقیق و علمی یاد بگیرید قلمه زدن گیاه است. در تمامی گیاهانی که با روش قلمه زنی تکثیر می شوند دانستن چند نکته حائز اهمیت است. فصل مناسب برای قلمه زنی، روش صحیح قلمه زنی و استفاده از ابزار مناسب برای قلمه زدن سه اصل مهم در خصوص قلمه زدن و تکثیر است.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

آموزش قلمه زدن گل یاس شب بو

برای تکثیر به روش قلمه زنی در گیاه محبوبه شب شما باید قلمه هایی را که طول آن به ۲۰ سانتی‌متر می رسد از گیاه مادر جدا کنید. حتما توجه داشته باشید که ساقه قلمه را به روش اریب یا مورب ببرید و برگ های پایینی آن را بچینید. یکی از مراحلی که در تمامی انواع قلمه زنی رایج است آغشته کردن ساقه جدا شده یا همان قلمه، به هورمون ریشه زایی است. شما بعد از اینکه قلمه جدا شده را به این هورمون آغشته کردید آن را درون یک گلدان مناسب که زهکشی مناسب دارد و با خاک برگ و ماسه پر شده بکارید.

حالا وقت آن رسیده که به روش اسپری، آب را بر روی خاک و قلمه گیاه بپاشید. گلدان قلمه را با پلاستیک بپوشانید و انتهای گلدان را گره بزنید. حتما توجه داشته باشید که در این مرحله چند سوراخ ریز بر روی پلاستیک روی گلدان ایجاد کنید تا تبادل هوا به راحتی انجام شود. حالا وقت آن رسیده که گلدان قلمه را در مکانی با نور مناسب قرار دهیم. تقریباً دو هفته طول می‌کشد تا قلمه های شما جوانه دهد.

در طول این مدت به رطوبت گلدان توجه داشته باشید و هر روز مقداری آب بر روی گلدان اسپری کنید تا با رطوبت مناسب و نور کافی سیر رشد و جوانه زدن قلمه شما سریع تر طی شود. بعد از گذشت این زمان و ریشه زدن قلمه ها می توانید آن ها را در گلدان جداگانه ای کاشته و با رسیدگی شاهد رشد و زیبا شدن گل محبوبه شب باشید و شب ها از عطر جانفزای این گل لذت ببرید.

شرایط نگهداری گل محبوبه شب

چگونه گل محبوبه شب را تکثیر کنیم؟

همانطور که گفته شد گیاه گل محبوبه شب به دو روش قلمه و بذر پاشی تکثیر پیدا می کند. برای تکثیر به روش بذر باید در فصل گرم و مرطوب سال بذر این گیاه را درون باغچه پراکنده کنید تا بعد از جوانه زدن و قوت پیدا کردن پیاز این گل، آن را درون گلدان بکارید. با توجه به نور و آبیاری مناسبی که باید انجام دهید شرایط تکثیر و رشد این گیاه زیبا را فراهم کنید. اگر می‌خواهید بذر این گیاه را درون گلدان بکارید گلدان تقریباً بزرگ را انتخاب کنید تا بتوانید بذر این گیاه را در عمق ۸ سانتی متری از سطح گلدان بکارید. نکته مهم در کاشت بذر این است که حتماً گلدان حاوی بذرهای گل محبوبه شب را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

البته می‌توانید مکانی را انتخاب کنید که نیم سایه باشد. انتخاب این مکان به این علت است که سطح خاک شما همواره دارای رطوبت مناسب باشد و با تابش مستقیم خاک گلدان خشک نشود.

قیمت گل محبوبه شب

قیمت گذاری در خصوص گل ها و گیاهان به چند شاخصه اصلی بستگی دارد. اولین ملاک و شاخصه ای که در قیمت گذاری به آن توجه می کنند، سن گل است. سن یک گل اگر در جوانی باشد، قیت بالاتری نسبت به دیگر گل ها خواهد  داشت. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که در برخی از گل ها، سن وقتی بیشتر باشد، ارزش بیشتری نیز خواهد داشت. دومین مورد مؤثر در قیمت گل ها، حجم آن است که طبیعتا هر مقدار حجم آن افزایش یابد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد. شما می توانید این گیاه را در بازار گل فروش ها بین قیمت ۴۰ تا ۶۵ هزار تومان تهیه کنید.

مشکلات و بیماری های گل شب بو

یکی از مشکلات رایج در نگهداری گل محبوبه شب در آپارتمان عدم دریافت نور مناسب، آبیاری و شرایط دمای مناسب با گیاه محبوبه شب است. اگر هوای محل نگهداری این گیاه خشک باشد و در تغذیه این گیاه توسط مواد غذایی زیاده روی شود شما شاهد عدم شکوفایی گل های این گیاه زیبا می شوید. پس دقت داشته باشید که گل محبوبه شب در معرض نور کافی و آبیاری مناسب قرار گیرد.

یکی از بیماری هایی که ممکن است این گیاه زیبا را تهدید کند بیماری لکه برگی است. لکه های قهوه ای رنگی که همراه با حاشیه آبدار زرد هستند بر روی برگ ها پدیدار می شوند برای جلوگیری از تکثیر این بیماری باید قسمت‌های آلوده از گیاه جدا شود. علاوه بر این شما می توانید از قارچ کش ها نیز استفاده کنید. اگر شاهد کاهش رشد گیاه خود هستید و می بینید که گیاه شما شادابی و نشاط خود را از دست داده است باید بدانید که گل محبوبه شب شما دچار حمله شته ها شده است. شته ها با مکیدن شیره گیاه سلامت و نشاط گیاه را از بین می‌برند و برای کنترل و از بین بردن این بیماری از حشره کش های مناسب استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “شرایط نگهداری گل محبوبه شب

 1. سینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه گلدون محبوب شب دارم در تهران
  یکم حرصش کردم و میخوام روش پلاستیک بکشم سرما نزنخ مشکلی نداره؟ یا شما روشی و پیشنهاد میکنید؟
  سال میش در راهرو اپارتمان گذاشتم اب هم‌میدادم ولی نصف گیاه خشک شد.

 2. ملیحه گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  محبوبه شب من گل میده ولی متاسفانه گله‌اش باز نمیشن و همون‌جوری که بسته هستند خشک میشن
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   درود
   ممکنه نورش زیاد یا ابیاری کم باشه. این موارد را رعایت کنید و نتیجه رو بهمون اطلاع بدید تا کمک بیشتری بکنیم.

 3. مهران گفت:

  سلام
  وقت بخیر

  بهترین روش برای اینکه محبوبه شب در زمستان در باغچه آسیب نبیند چیست؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   کاوربا پلاستیک روزها بردارید نور ببینه.

 4. عبدالا گفت:

  سلام ‌گل‌محبوبه‌شب‌دارم‌‌کود‌۱۲۱۲۳۶‌امینواسید‌‌هرده‌روز
  بهش‌دادم‌آبیاری‌هم‌۳روز‌یکبار‌درتابستان‌‌میدم
  ولی‌نه‌گل‌میده‌واینکه‌برگهاش‌لکه‌های‌زرد‌داره‌ممنوم
  میشم‌راهنمایی‌کنید

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   غیرازاینها خاک هم باید غنی باشه اواخرزمستان به صورت پاچال بهش کودحیوانی بده.

 5. رحمانی گفت:

  سلام ۸ماهه ۲تاگلدان محبوبه شب گرفتم اولش خوب بودازبهارتاالان دیگرگل نداده آفتاب روزی ۵ساعت کود۲۰×۲۰ دادم رشته بسیارعالی ولی گل نمیدهدراهنمایی کنید

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   کود۲۰_۲۰_۲۰ برای گلدهی نیست باید بهش ۳۶_۱۲_۱۲ بدید.

 6. علی رحمانی گفت:

  سلام گل من ۳ماهه گل نمیدهدکود۲۰×۲۰ دادم نورخورشید راهنمایی کنیدمتشکرم

 7. علی رحمانی گفت:

  سلام گل من ۳ماهه گل نمیدهدکود۲۰×۲۰ دادم نورخورشید راهنمایی کنیدمتشکرم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   کود۳۶_۱۲_۱۲ نیاز داره.

 8. مسعود گفت:

  سلام
  روزبخیر
  میشه محبوبه شب را در باغچه های ویلا در شمال کاشت؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر بله میتونید بکارید مشکلی به وجود نمیاد.

 9. امین گفت:

  سلام ببخشید
  من یه محبوبه شب دو ساله دارم گذاشته بودمش تو سایه الان آوردم جلوی نور مستقیم از ۹ صبح تا ۲ ظهر آفتاب مستقیم میخوره
  نوک برگاش دوباره زرد شده دلیلش چی می تونه باشه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   شرایط ابیاریتو به چه ضورت هستش؟ عایا تغیری در ابیاریتون انجام دادید؟

 10. طنین گفت:

  سلام و عرض ادب
  گل محبوبه من بعد از سمپاشی شروع به زرد شدن برگ‌هایش کرده خیلی ناراحتم ممنون میشم درمانش رو بفرمایید

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   تو این فصل سمپاشی به دلیل گرمای محیط درست نیست.

 11. سعید لواسانی گفت:

  با سلام
  در فصل تکثیر محبوبه فرمودید تابستان قلمه زنی کنید
  ولی در جواب یکی از دوستان که چه موقع قلمه زنی کنم
  پاسخ دادید فصل بهار
  کدام جمله صحیح است؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   فصل بهار و پاییز زمان مناسبی است برای تکثیر محبوبه شب.

 12. عبدالا گفت:

  سلام ‌محبوبه‌شب‌دارم‌نورش‌خوبه‌خاکشو‌عوض‌کردم‌‌در‌
  روز‌۲ساعت‌آفتاب‌مستقیم‌میخوره‌الان‌دوباهر‌دهروز۱۲۱۲۳۶
  دادم‌ولی‌نه‌رشد‌خوبی‌داره‌نه‌گل‌میده‌‌علتش‌چیه

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   کود۳۶_۱۲_۱۲ و ۱۰_۵۲_۱۰ نیازداره، خشکی نبینه. این شرایط رعایت کنید محبوبه شبتون احیا میشه.

 13. غلامحسین آقایی حکاک گفت:

  خیلی ممنون از راهنمایی های شما،وسوالی نیز دارم،هورمون رشد چیست و از کجا میتوانم بگیرم،با سپاس از شما.

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   وقتی میخواد گیاهی را ریشه دارکنی ته قلمه را چند دقیقه درهورمون میزنید برای خرید هورمن ریشه زا با کارشاسان سایت خانم گل در تماس باشید.

 14. احمدی گفت:

  با سلام و تشکر .گل محبوبه شب رو دوسال هست خریدیم اول خوب گل داد بعد برگهاش زرو و خشک شد ریخت امسال هم بهار خوب سبز و رشد کرد اما دوباره برگها زرد و خشک شدند و ریختن .در بالکن جنوبی در گلدان و نور خوب ویک ساعت هم نور مستقیم آفتاب هست و هر روز صبح یک لیوان آب میدهیم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   باید درزمانی که نیازبه ابیاری داره سیراب بشه ماهی یکباربا ۳۶_۱۲_۱۲ ابیاری بشه. این یکی از مهم ترین دلایل است که گیاه شما زرد می شود.

 15. رضا غلامی گفت:

  ممنون از سایت خوبتون
  برای قلمه زدن میتونم شاخه های بلند را انتخاب کنم و به قطعات ۲۰ سانتی تقسیم کنم و بکارم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر بله دقیقا میتونید شاخه بلند را انتخاب کنید و به قطعات 20 سانتی تقسیم کنید. در فصل بهار اقدام به تکثیر محبوبه شب بکنید.

 16. سعید گفت:

  سلام. گل من یکماه است رشدش متوقف و گلدهی ندارد . برگهایش سبز و جدیدا اندک اندک زرد میشود . در گلدان و پنجره ی جنوبی قرار دارد . گلدانش یک سایز بزرگتر عوض کرده ام . تغییر حاصل نشده .

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   محبوبه شب باید آفتاب مستقیم بخوره تا گل بده. اگر گیاهتون بهش نور نخور این مشکلات به وجود میاد.

 17. علیرضا وحیدی گفت:

  با سلام ، گیاه محبوبه من در باغچه حیاط است و برگهایش دچار سوختگی و زردی میشود چکار کنم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   گل محبوبه شب گیاهی مخصوص فضای باز می باشد ابتدا به خاک گیاه نگاه کنید ببینید خاکی استفاده کردید چه نوع خاکی است سپس ابیاری این گیاه را هفته ای یکبار انجام دهید.

 18. سعید گفت:

  با سلام ضمن تشکر از مطالب مفیدتان لطفا بفرمایید آیا محبوبه شب نیاز به هرس دارد یا نه اگر دارد در چه فصلی و چگونه انجام میگیرد؟
  با سپاس

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   بله محبوبه شبب در فصل بهار نیاز به هرس دارد سعی کنید در این فصل هرس را انجام بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *