با شیوه نگهداری گل پتوس آشنا شوید

گل پتوس جزو گل های آپارتمانی ویژه ای است که همه می توانند با خرید گل پتوس بدون نیاز به علم و یا تجربه خاصی از پرورش گل آن را در محل زندگی و یا محل کارشان نگهداری کنند. این گل جزو گل هایی است که از مقاومت بالایی برخوردار است و می تواند تحت هر شرایطی خود را به رشد حداکثری برساند. برگ های پهن و رشد خطی آن توانسته همواره گل پتوس را جزو محبوب ترین گل ها قرار دهد. علاوه بر رشد مناسب، وجود برگ های پهن در گل پتوس به میزان زیادی باعث اکسیژن سازی در محیط شود. پتوس از خانواده گل های شیپوری است و انواع مختلفی مانند پتوس ابلق و پتوس سبز و غیره دارد.
گل پتوس
از مواردی که شاید شما را به شگفتی وا دارد این است که این گل، می تواند بدون خاک و فقط با قرار دادن آن درون آب رشد کند. علاوه بر مقاومت آن درون آب‌، رشد بدون نور کافی هم جزو مواردی است که گل پتوس را جزو گل های سرسخت قرار می دهد. البته این گل برای کودکان می تواند حساسیت زا باشد و نباید آن را در معرض و دسترس کودکان قرار داد.

شباهت گل پتوس با گل فیلودندرون

گل پتوس
گل پتوس و گل فیلودندرون شباهت های بسیاری زیادی باهم دارند. این شباهت ها به اندازه ای است که اگر دقت کافی نداشته باشید، در انتخاب آنها قطعاً دچار اشتباه خواهید شد. بهترین راه برای تشخیص بین گل پتوس و گل فیلودندرون آن است که به برگ های آن دقت کنید. در گل فیلودندرون برگ گیاه مانند قلب است و نوک آن به صورت کشیده یا به اصطلاح سوزنی است. در گل پتوس برگ ها مانند باقی گیاهان کشیده است اما شکل سوزنی به خود نمی گیرید. گل پتوس علاوه بر شباهتی که با گل فیلودندرون دارد، انواع مختلفی هم دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

انواع گل پتوس

گل پتوس
گل پتوس هم مانند اکثر گل ها و گیاهان دارای انواع مختلفی است. شاید شما تا الان با دو نوع آن که سبز و ابلق باشد برخورد کرده باشید ولی این گل دوست داشتنی دارای خانواده ای بزرگ است. باید به این نکته توجه داشت که مقاومت ها در برخی از انواع این گل متغیر است.

پتوس ملکه

گل پتوس
گل پتوس ملکه همانگونه از نامش پیداست شباهت زیادی به یک ملکه دارد. این نام به دلیل شباهت برگ های گل پتوس ملکه به سنگ مرمر به آن داده شده است.  تفاوت عمده و اصلی این نوع از گل پتوس آن است که گل پتوس ملکه نسبت به سایر انواع این گل نیاز به نور بیشتری دارد.

پتوس ابلق

گل پتوس
پتوس ابلق یا همان پتوس طلایی نوع دیگری از گل پتوس است که به دلیل وجود رگه های طلایی رنگ در برگ هایش این لقب را به آن داده اند. این نوع از گل پتوس مانند گل پتوس ملکه نیاز به نور کافی برای رشد دارد. اگر شما بتوانید نور کافی برای رشد آن را تامین کنید شاهد خواهید بود که به مرور زمان رنگ طلایی خود را از دست خواهد داد، پس بنابراین برای اینکه این زیبایی بی حد از بین نرود باید آن را جایی قرار دهید که بیشترین نور ممکن به آن برسد.

پتوس نقره ای

گل پتوس
پتوس نقره ای از دیگر گونه های گل پتوس است. وجود لکه های خاکستری رنگ در برگ های آن سبب شده تا زیبایی بی حدی در آن به وجود بیاید. شباهت زیاد لکه های خاکستری به رنگ نقره ای از دلایلی است که به آن پتوس نقره ای یا پتوس ساتن نقره ای گفته شود. این نوع گل پتوس در مقایسه با سایر انواع دیگر خود در برابر نور کم و همچنین آب کم مقاومت بالایی دارد.

پتوس بلک

گل پتوس
پتوس بلک همان پتوسی است که اکثر ما در خانه ها و یا ادارت آن را مشاهده کرده ایم. پتوس بلک یا پتوس جید، جزو مقاوم ترین نوع گل پتوس است. این نوع گل در برابر بی آبی و نور کم نیز می تواند خود را رشد دهد. از نکته جالب و مزایای این نوع گل می توان به این اشاره کرد که حتی با نور مصنوعی نیز خود را سازگار می کند. اما با این حال که این گل از مقاوم ترین نوع گل پتوس به شمار می رود موارد نگهداری آن را به خوبی انجام ندهیم سبب خشک شدن برگ های آن خواهیم شد.

علت خشک شدن برگهای پتوس بلک

گل پتوس
یکی از مهمترین دلایل برای خشک شدن برگ های گل پتوس این است که آن دچار خشکی بیش از حد شده است. گاهی اوقات ما با تصور اینکه این گل، یک گل مقاوم است، به آن آب کافی نمی دهیم که همین امر باعث می شود تا ریشه گیاه بیش از خشکی را تجربه کند و در نهایت باعث خشک شدن برگ های آن می شود.

علت زرد شدن برگ گل پتوس

گل پتوس
گل پتوس انواع مختلفی دارد، که یکی از انواع این گل پوتوس طلایی است. تشخیص زردی برگ پتوس در این نوع گل سخت تر است. برگ پتوس پیش از آن که خشک و از ساقه جدا شود دچار زردی می شود. افراط و تفریط در آبدهی یا به عبارت دیگر کم آب دادن و یا زیاد آب دادن به این گل باعث این اتفاق است. از دیگر موارد زردی برگ گل پتوس می توان به کمبود نور اشاره کرد. اگر گل پتوس را در محیطی قرار ندهید که نور کافی به آن نرسد به مرور رنگ سبز خود را از دست و رو به زرد شدن می رود،‌کافی است با جا به جایی آن از این مورد جلوگیری کنید.

لکه قهوه ای روی برگ پتوس

گل پتوس
گل پتوس همانگونه که یک گیاه مقاوم است، یک گل حساس نیز به شمار می رود. گاهی اوقات شما روی برگهای این گل زیبا لکه های قهوه ای رنگ را مشاهده کنید. وجود لکه های قهوه ای رنگ دلیل زیادی می تواند داشته باشد اما اصلی ترین دلیل آبدهی زیاد به آن است. زمانی که شما به گل پتوس بیش از اندازه آب بدهید این لکه ها پدیدار می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل کافی است بعد از 2 بار آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گیاه کامل خشک شود و سپس آبیاری نمایید.

 آیا نور بیش از خورشید باعث زرد شدن برگهای گیاه می شود؟

گل پتوس
نور همواره یکی از مهمترین موارد رشد در گل ها و گیاهان محسوب می شود. همانگونه در متون بالا اشاره شد، پتوس ها بسته به نوع آن ها نیاز به نور برای رشد دارند. برخی از انواع این گل نور کم و برخی دیگر هم نور زیاد برای رشد خود نیاز دارند. همانگونه که کمبود نور می تواند باعث زردی برگ پتوس شود، افزایش و شدت نور، مخصوصاً نور خورشید نیز می تواند باعث زردی برگ های گل پتوس شود. برای رفع این مشکل باید گل را به جایی منتقل کنید که نور کافی به آن برسد.

 چه میزان کود برای تقویت پتوس مناسب بوده و باعث زردی برگهای آن نمی گردد؟

استفاده از کود همیشه جزو دغدغه های همیشگی افراد است. اما باید این نکته را بدانید که اگر گل پتوس را در خاک مغذی بکارید دیگر نیازی به کود دهی ندارید. کوددهی زمانی اتفاق می افتد که گیاه برای رشد خود نیاز به موادی داشته باشد که درون خاک پیدا نمی کند. اگر زمانی گل پتوس شما به کود نیاز داشت، بهترین نوع کود، کود بالانس است. نکته مهمی که در استفاده از کود بالانس باید دقت کنید آن است که از این کود فقط در فواصل دو تا سه ماهه استفاده کنید.
گل پتوس
استفاده بیش از حد کود باعث میشود تا ph خاک بالا رود و این مورد باعث آسیب به ریشه گیاه و در نتیجه سبب از بین رفتن کامل گیاه خواهد شد. برای آن که مواد مغذی موجود در کود بهتر به ریشه گیاه برسد آن را درون یک شیشه آب حل کنید تا راحت تر ریشه آن را جذب کند. ذکر این نکته لازم است که در استفاده از کود سعی کنید از کود هایی بهره ببرید که به مدت طولانی درون خاک باقی بمانند تا فضای رشد را برای گل پتوس شما فراهم کند.

 آبیاری بیش از حد شایع ترین علت زرد شدن برگ پتوس

گل پتوس
همانگونه که در متون بالا اشاره کردیم، آبیاری بیش از حد از اصلی ترین دلایل زردی برگ گیاه پتوس است. برای جلوگیری از این که پتوس شما دچار این اتفاق نشود بهتر است خاک گلدان را زهکشی مناسب انجام دهید. مرطوب بودن بیش از حد خاک باعث می شود تا پتوس شما نتواند مواد و اکسیژن موجود در خاک را جذب کند و این باعث زردی گیاه می شود.

 چگونه بیماری ها به ریشه های گیاه پتوس آسیب می رسانند؟

گل پتوس
بیماری ها و آفات یک بخش جدا نشدنی از گل ها هستند، اما گل پتوس جزو آن دسته از گل هایی به شمار می رود که در موارد خیلی نادر دچار آفت و یا بیماری می شود. قارچ موجود در خاک می تواند از رسیدن مواد مغذی به ریشه گل پتوس جلوگیری کند و سبب آسیب به آن شود. برای مبارزه با این نوع آفات و بیماری نیاز به ابزار و سم های مهمی ندارید، کافی است سطح برگ ها را با مقداری آب و مایع ظرفشویی پاک کنید و یا محلولی متشکل از آب و الکل درست کنید و با افشانه های دستی به سطح گل اسپرس کنید.

 درجه حرارت نامناسب چگونه باعث زرد شدن برگهای گیاه می شود؟

گل پتوس
پتوس ها گل هایی هستند که مکان های خیلی سرد و یا مکان های خیلی گرم را دوست ندارند. بهترین دما برای رشد یک گیاه پتوس 80 درجه فارنهایت است. اگر کنترل دما برای شما مقداری مشکل است نگران نباشد،‌فقط کافی است دما را بین 70 تا 90 درجه فارنهایت نگه دارید. نکته جالب توجه گل پتوس این است که آن می تواند کاهش دما تا 50 درجه را نیز تحمل کند که در مقایسه با سایر گل ها این یک نوع برتری ویژه محسوب می شود.

آبیاری کم گیاه و تنش خشکی

گل پتوس
تنش خشکی از بدترین بلاهایی است که افراد می توانند بر سر یک گل بیاورند. آبیاری کم مانند آبیاری بیش از حد می تواند برای گل پتوس مرگبار باشد. تنش خشکی بیش از حد باعث فر خوردن، چروک شدن و در نهایت ریزش برگ های این گیاه دوست داشتنی می شود. برای آبیاری مجدد باید حدود 3 الی 4 سانت از عمق خاک را با انگشت امتحان کنید تا مطمئن شوید که سطح خاک خشک شده و آبیاری مجدد انجام دهید.

بازگشت به لیست

1 نظر در “گل پتوس

  1. Elham گفت:

    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *