بامبو یا خیزران یک گیاه همیشه سبز است که بومی مناطق غرب آفریقا میباشد. این گیاه رطوبت دوست است و نگهداری آسانی دارد. در این مطلب قصد داریم به نگهداری بامبو در آب بپردازیم پس با ما همراه باشید. بامبو را میتوان هم در آب و هم در خاک نگهداری کرد اما اکثر مردم به دلیل راحت تر بودن کنترل شرایط گیاه، نگهداری در آب را انتخاب میکنند.

 

پیشنهاد خرید

بامبو جوانه ارتفاع 90 سانتی

165,000 تومان154,000 تومانخرید کنید

با اینکه بامبو گیاه کم توقعی است اما نسبت به آبی که استفاده میکند بسیار حساس است. بهتر است آبی که برای بامبو استفاده میکنید آب مقطر یا آب معدنی باشد اما اگر قصد دارید از آب شیر استفاده کنید قبل از مصرف آب را درون ظرفی در باز بگذارید و پس از ۲۴ ساعت از آن استفاده کنید، این کار باعث میشود کلر موجود در آب خارج شود . همچنین میتوانید آب را بجوشانید و سپس استفاده کنید. مقدار آبی که برای بامبو میریزید فقط باید تا حدی باشد که ریشه ها کامل در آب قرار بگیرند. توصیه میشود آب بامبو را هر هفته یا هر دو هفته یک بار تعویض کنید. یکی از مهم‌ترین نکات در مورد خرید بامبو تایلندی سالم رنگ ساقه آن است ساقه گیاه بامبو باید سبز باشد.

روش نگهداری گل بامبو در آب

تغذیه مناسب گیاه بامبو درآب

پیشنهاد خرید

بامبو لوتوس تک شاخه

195,000 تومان185,000 تومانخرید کنید

از آنجایی که آب مورد استفاده بامبو تقریبا فاقد مواد معدنی و مغذی است، نیاز به تغذیه مناسب دارد. برای تغذیه این گیاه باید از قطره های مخصوص بامبو (کود مایع بامبو) استفاده کنید که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم. در هنگام خرید بامبو توجه داشته باشید که بامبو ها قارچی نباشند چرا که سخت میشه اونارو احیا کرد.

کود مناسب بامبو در آب

کود مناسب بامبو دارای ازت یا نیتروژن ، پتاسیم ، آهن ، فسفر ، روی ، هیومیک اسید و منگنز است. کود دهی کم به گیاه بامبو موجب میشود که مواد مغذی مورد نیاز گیاه تامین نشود اما کود دهی زیاد هم برای گیاه مضر است. به طور تقریبی میشود گفت برای کود دهی به بامبو بهتر است ۲۵ قطره کود را در ۱ لیتر آب مخلوط کنیم و هر ۱۵ روز یکبار به گیاه بدهیم. دقت کنید که این مقدار تقریبی است و بسته به نوع کودتان متغیر است.

روش نگهداری گل بامبو در آب

نحوه استفاده قارچ کش برای بامبو

یکی از دلایل پوسیدگی ساقه بامبو و زرد شدن آن ، قارچ است. اگر بامبو شما به قارچ مبتلا شد قسمت های خراب بامبو را ببرید (ساقه‌ی خراب بقیه ساقه ها را نیز مبتلا میکند) و چند قطره قارچ کش را به آب اضافه کنید و دوباره بامبو را در آب بگذارید.

برای تقویت گل بامبو چه کنیم

فهمیدیم که برای تقویت بامبو باید از کودهای مخصوص بامبو استفاده کرد و کوددهی بیش از حد یا کم ، موجب آسیب زدن به گیاه میشود. در انتخاب کود بامبو دقت کنید که ازت آن بیشتر از بقیه مواد آن باشد. همچنین میتوانید با قرار دادن ماهی در آب بامبو خود را از کوددهی به بامبو راحت کنید ، مدفوع ماهی دارای موادی است که برای رشد گیاه مفید است و بامبو را از کوددهی بی نیاز میکند. ماهی های Fighter ، Gold Fish ، Zebra برای این کار مناسب هستند. استفاده از قند و شکر، قرص آهن و زغال نیز برای تقویت گیاهان گزینه‌ی مناسبی است. برای توضیحات بیشتر با ما همراه باشید.

روش نگهداری گل بامبو در آب

انداختن قند در آب بامبو

گیاهان نیز مانند دیگر موجودات زنده برای زندگی به مواد غذایی و انرژی نیازمندند. بنابراین اضافه کردن قند به آب گیاهان ، موجب میشود که گیاه قند را به عنوان منبع انرژی بسوزاند و از آن برای رشد کردن استفاده کند.

پس اینطور به نظر می‌آید که افزودن کمی قند یا شکر به آب گیاهان، باعث رشد بهتر آنها میشود. این اثر در گیاهانی که در آب نگهداری می شوند بیشتر به چشم می‌آید‌ ، زیرا آب به تنهایی توانایی تولید و ذخیره قند را ندارد. اما باید توجه کرد که استفاده از قند یا شکر برای گیاه باید در اعتدال باشد چون استفاده‌ی زیاد این موارد ، موجب بروز مشکلاتی مثل خفه شدن گیاه و رشد میکروبی میشود.

روش نگهداری گل بامبو در آب

انداختن زغال در آب بامبو

زغال کودی عالی برای استفاده در باغچه‌ها، مزارع و گلدان هاست. زغال با دارا بودن خواص بسیار، جایگزینی مناسب برای کودهای شیمیایی است . از جمله خواص زغال برای گیاهان می توان به جذب بالای آب و کنترل رطوبت خاک ، دارا بودن پتاسیم ، از بین بردن شته ، جلوگیری از آفات و… اشاره کرد. با توجه به موارد فوق ، می توان گفت زغال تا حدی می‌تواند از ابتلای بامبو به قارچ ، آفات و بیماری های دیگر جلوگیری کند. در نتیجه انداختن تکه‌ای زغال در آب بامبو می تواند به سلامت  آن کمک کند.

روش نگهداری گل بامبو در آب

قرص آهن برای بامبو

آهن فواید زیادی برای گیاهان دارد. مهم ترین آن تولید کلروفیل (سبزینه) است.  کلروفیل موجب سلامت بودن گیاه، سبز شدن و انجام فتوسنتز می‌شود . اگر گیاهی کمبود آهن داشته باشد رنگ سبزش کاهش می‌یابد و رو به زردی می‌رود. اگر کمبود آهن ادامه پیدا کند گیاه در نهایت خشک میشود و میمیرد. استفاده از قرص آهن برای رفع مشکل کمبود آهن گیاه راهکاری ساده و کم هزینه است . شما میتوانید قرص آهن را پودر کرده و درون آب گیاه بریزید همچنین می توانید از آهن مایع نیز برای این کار استفاده کنید.

دلیل رشد نکردن بامبو

اگر رشد بامبوی شما متوقف شده است در مرحله اول به این توجه داشته باشید که در چه فصلی از سال این اتفاق افتاده است. زیرا با شروع پاییز رشد بامبو کاهش می‌یابد و این فصل ، فصل رشد بامبو نیست. پس نگران این موضوع نباشید. اما اگر رشد بامبوی شما در فصول رشد متوقف شده است ممکن است این اتفاق به خاطر سرد بودن محیط اطراف بامبو باشد. برای رشد بهتر بامبو از اواخر زمستان شروع به کوددهی کنید.

روش نگهداری گل بامبو در آب

علت بو دادن آب بامبو

همانطور که قبل تر گفته شد بامبو به آبی که مصرف میکند حساس است . آب بامبو باید فاقد کلر باشد و دمای آن با دمای محیط هماهنگ باشد . هر بار که آب بامبو را عوض میکنید به این نکات توجه کنید. نکته‌ی مهم تر که باید به آن توجه شود تعویض آب بامبو است. شما باید حداقل ماهی یکبار آب بامبو را تعویض کنید. توجه نکردن به این امر باعث کثیف شدن و زرد رنگ شدن آب میشود. همچنین با گذشت زمان آب بوی بدی به خود میگیرد.

روش نگهداری گل بامبو در آب

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “روش نگهداری گل بامبو در آب

 1. علی فریادی گفت:

  سلام،بامبوی من اولش خوب بود ولی رفته رفته برگهاش زرد شدن ولی همچنان ساقه ها هنوز سبز هستند،ودرضمن در آب نگهداری میکنم،می‌تونید مشکل زرد شدن برگها را اعلام نمایید،باتشکر.

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   چندتا نکته مهم درخصوص نگهداری:
   ۱_ نور کم باعث رشدعلفی ونورریادباعث سوختن نوک گیاه میشه.
   ۲_ حتما اب بامبو باید هفتگی عوض بشه خصوصا در فصل گرما از اب تصفیه یا جوشیده کاملا سردشده استفاده کن تنگ با کمی مایع ظرفشویی یا وایتکس استریل بشه (تنگ کامل شسته بشه بامبو به موادشیمیایی حساسه).
   ۳_ماهیانه بامبو را در ظرفی که حاوی قارچکش هست نیم ساعت بزار بعد از نیم ساعت در اب استریل بزارش.
   ۳_ ماهی یکبار یک قاشق چایخوری کود۱۰_۵۲_۱۵ یا ۳۶_۱۲_۱۲ را در یک لیتر اب حل کن و به تنگ بامبو اضافه کن مستقیم کود به تنگ اضافه نکنید.

 2. محمد گفت:

  الان ابش عوضکردم اب جوشانده سرد شده با یکم قندباکود خصوص ان پی کا ۱۲ ۱۲ ۳۶ درست یا ن

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   بله درست هستش.

 3. فاعز گفت:

  بامبو من اول اطلاع نداشتم. ک. به نور نیاز ندارد
  تو آفتاب بود ک. برگاش زرد شده و. همچنین سابقش و بعد مامانم گذاشتش تویی خاک. و. تویی اتاق تاریک گذاشت و بعد تر شده
  من گذاشتمش تویی آب
  و ی جایی ک نور غیر مستقیم. بهش میخوره
  بنظرتون گلم رشد میکنه؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   بامبو توی خاک به مشکل برمیخوره واحتمال از بین رفتنش هست باید توی شیشه و اب باشه ،اب ماهی دوبار عوض بشه از اب تصفیه یا حداقل ۲۴ ساعت مانده استفاده بشه. چون توابه دوماه یکبار نیم ساعت توی محلول قارچکش باشه. برای کودهی نباید مستقیم کود را به اب اضافه کرد یک قاشق چایخوری کود را در یک لیتر اب حل و به اب داخل شیشه اضافه کنید.

 4. حسینی گفت:

  سلام خسته نباشید من امروزآب بامبوهاروعوض کنم فرداش زردمیشه آبش وبومیده بااینکه ازش خوب مراقبت میکنم نمیدونم چرا

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   سلام وقت به خیر از چه ابی استفاده میکنید؟ در زیر شرایط نگهداری بامبو را به طور خلاصه براتون مینویسم سوالی داشتید در خدمتیم.
   برای نگهداری بامبو باید هر 10 روز یکبار ابش و تعویض کنید اب بامبو باید اب تصفیه شده و بدون املاح باشه از آب شیر استفاده نکنید چون سنگین هستش در مقابل وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار ندید. نور مستقیم نباید بهش بتابه. تو نور غیر مستقیم هم رشد میکنه
   هر ماه گلدون بامبو رو باید خیلی تمیز بشورید گلدون های شیشه ای بهتره ک با وایتکس شسته بشه و بعدش به خوبی ابکشی بشه. گیاه رو هارو تا چهار بند بامبو باید داخل آب قرار بدید اگرمیزان اب بیشتر باشه باعث ریشه زدن در ساقه میشه و باعث زشت شدن ظاهر گیاه میشه.
   از قطره بامبو هم هر ماه یکبار استفاده بشه. به تعداد بامبو ها قطره داخل اب بامبو اضافه کنید.

 5. مژگان اسفندیاری گفت:

  بادرود و سپاس از توضیحاتتون.
  بامبوهای من حدود یکساله ساقه شون باریک شده، رشد نمیکنن و سرحال نیستن درحالیکه همان روشی که معموله استفاده کردم و قبلا خیلی سرحال و ضخیم بودن.
  آیا بامبو هم عمر مفید دارد؟

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   نگهداری بامبو دراب به تامین شرایط خاصی داره منجمله
   ۱_ ازاب تصفیه یا اب حداقل ۲۴ ساعت استفاده بشه
   ۲_حتما اب رادرتابستان هفتگی ودرزمستان ده روزیکبارعوض بشه
   ۳_ ماهی یکباریک قاشق چایخوری قارچکش کاربندازیم رادریک لیتراب حل کن وبه اب ظرف اضافه کن (قارچکش رابه اب ظرف مستقیم اضافه نکن)
   ۴_ ماهی یکبار مثل قارچکش یک قاشق ۱۰_۵۲_۱۰ رادریک لیتراب حل کن وبه اب ظرف اضافه کن
   ۵_ قهوه ای شدن نوک برگها میتونه ازعدم عوض کردن اب به موقع، نورزیاد، اب الوده باشه.

 6. و.فرقانی گفت:

  از نکات خوب ومفیدتون متشکرم.

 7. هیلا گفت:

  واااااااقعا عاااالی بود خییییلی ممنونم

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   تشکر از لطف شما خوشحالیم براتون مفید بوده.

 8. فریده گفت:

  باتشکرازراهنمایی مفیدتون

  1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

   تشکر از لطف شما خوشحالیم براتون مفید بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *