گل یا گیاه لاله عباسی، یک گل زیبا و بی نظیر است که شما می توانید آن را درون باغچه خودتان پرورش دهید. این گل به لحاظ موقعیت جغرافیایی، گیاهی است که اصلیتش متعلق به مناطق گرمسیری جنوب آمریکا است. لاله عباسی را معمولاً به صورت یک ساله می کارند که دارای گونه های زیادی مطابق با شرایط آب و هوایی خاص است. قطعاً یکی از جذابیت هایی که شما را به سوی این گل جذب خواهد کرد، رنگ های متنوعی است که این گل دارد. گلبرگ های این گل، دارای رنگ های فراوانی است که بیشترین رنگ متعلق به صورتی، زرد و قرمز است.

این گل های زیبا و بی نظیر به صورت خوشه ایِ مرکب در کنار یک دیگر قرار می گیرند و صحنه ای دل فریب را به باغچه شما می دهد. این گل هم مانند سایر گل ها دارای شرایط نگهداری خاصی است که باید قبل از کاشتن و پرورش با آن ها آشنا باشید. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با این موارد بیشتر آشنا کنیم.

نگهداری گل لاله عباسی

درباره گل لاله عباسی بیشتر بدانید

یکی از موارد مهمی که هر شخصی را وادار می کند تا این گل را در منزل و باغچه های خود پرورش دهند، زمان گل دهی آن است. معمولاً افراد در طول روز، بیشترین زمان را در محل کار هستند و زیبایی و طراوت گل در طول روز را مشاهده نمی کنند، اما جالب است که بگوییم این گل فقط تایم بعد از ظهر شکوفا می شود و در ایام صبح بسته می شود. گل‌ های این گیاه نزدیک به ساعت ۴ بعد از ظهر باز می شوند و صبح ها نیز بسته می شوند.

علت نامگذاری آن نیز به واسطه این اتفاق است. از زمان باز شدن گل های این گیاه در حوالی بعدازظهر، عطری دلنشین و زیبا در فضا پراکنده می‌شود. اثر این عطر بعد از بسته شدن گلبرگ ها از بین می رود.

گل لاله عباسی در چه موقع از سال بهترین شکوفایی را دارد و مشخصات ظاهری آن چیست؟

خود شکوفایی و چشم نوازی این گیاه از فصل تابستان شروع می شود و تا اول پاییز ادامه خواهد داشت. این گل در هوای فصولِ گرمِ سال، رشد خوب و چشم گیری دارد. فصل سرما آغاز پژمردگی این گل است و گیاه رو به پژمردگی می رود ولی به واسطه گرمای مجدد هوا رشد خود را ادامه می دهد و برگ ها و گل های زیبایی بر روی آن رشد خواهد کرد. اگر شما گیاه گل لاله عباسی دارید در فصل سرما می توانید آن را به درون آپارتما خود آورده و در فضای گرم و مطلوب نگهداری کنید تا کماکان به رشد خود ادامه دهد.

لاله عباسی دارای برگ های تخم مرغی شکل می باشد و معمولاً ساقه های بلند دارد که اگر در شرایط خوبی باشد، طول آن به ۸۰ سانتی متر می رسد. گلبرگ های این گل هم به لحاظ ظاهری، دارای  ۵ گلبرگ به هم چسبیده است که در کنار یکدیگر قرار دارند.

نگهداری گل لاله عباسی

زمان کاشت بذر گل لاله عباسی

شما هم اگر لاله عباسی را در منزل نگهداری می کنید، این سوال برای شما هم قطعاً پیش آمده که چه زمانی می توانید آن را تکثیر کنید. فصل بهار همیشه برای گل ها و گیاهان فصل رشد و شکوفایی است. اوایل فصل بهار یکی از بهترین زمان هایی است که شما می توانید بذر گل لاله عباسی را بکارید، چرا که رایج ترین شیوه تکثیر این گل از طریق کاشت بذر می باشد.

سوالی که پیش می آید این است که، چگونه باید بذر این گل زیبا را به دست بیاوریم. در فصل پاییز دانه های درشت و سیاه رنگی بر روی گل ظاهر می شوند که بعد از این که گل  به رشد خوبی برسد این دانه ها به روی زمین می ریزد. دانه های سیاه رنگ همان بذر‌های گل لاله عباسی است که شما می توانید بعد از جمع آوری، آن ها را در محلی خنک نگهداری کنید تا در فصل مناسب آن ها را بکارید.

نگهداری گل لاله عباسی

نحوه کاشت بذر لاله عباسی چگونه است؟

کاشت گل لاله عباسی یکی از مواردی است که برای اکثر افراد دغدغه شده است. معمولاً افرادی هستند که وقتی بذر این گل را به دست می آوردند، حتی نمی دانند چگونه باید آن بذرها را بکارند. پرورش دهندگان و پژوهشگران در حوزه پرورش گیاهان و گل های آپارتمانی معتقدند که اگر شما بذرها را به مدت ۱۲ ساعت در آب و یا دستمال کاغذی مرطوب قرار دهید و خیس کنید، این کار باعث نرم شدن پوشش سیاه رنگ بذرها می شود به جوانه زنی آن ها کمک شایانی می‌کند.

نکته مهم بعدی آن است که حتماً دقت داشته باشید که بعضی از آن ها را در حدود یک سانتی متر در خاک و در دمای ۱۳ الی ۱۰ درجه سانتی گراد کاشته و نگهداری کنید. نکته قابل توجه این است که در طی این مدت نباید خاک شما خشک شود و همواره آن را مرطوب نگه دارید.

نگهداری گل لاله عباسی

شرایط نگهداری بذر لاله عباسی پس از کاشت

پس از کاشت بذر لاله عباسی شما باید یک سری اقدامات را برای نگهداری از آن انجام دهید. اولین قدم این است که در طول روز شما باید محل کاشت بذر ها را در معرض نور طبیعی به مدت ۸ ساعت قرار دهید. قرار گرفتن گلدان بذرها در برابر نور آفتاب باعث می شود تا انرژی آفتاب به خاک و در نهایت به بذر ها برسد و این کار سرعت امر جوانه زنی را افزایش می دهد. حالا شما باید منتظر جوانه زدن بذر این گل باشید که این کار حدود ۱۰ الی ۱۴ روز طول می کشد.

زهکشی مناسب مهم ترین عامل رشد بذرهای گل لاله عباسی

یکی از نکات مهم در کاشت بذر گل لاله عباسی، زهکشی گلدان محل بذرپاشی است. شما باید ۵ سانتی متر خاک با زهکشی مناسب در گلدان بریزید بعد به خوبی آن را آبیاری کنید تا نشست خاک کامل شود. پس از نشست کردن کامل خاک، باید بذر ها را درون آن قرار دهید. خاک یا کود مناسب مرحله بعدی است که باید بر روی بذر ها بریزید.  پس از آن، حالا آب را بر روی آن اسپری کنید تا خاک مرطوب شود. بعد از ۱۴ روز شما شاهد جوانه زدن گیاه گل لاله عباسی هستید.

وقتی جوانه ها به ۵ الی ۸ سانتی متر رسید می توانید برای انتقال جوانه ها به گلدان بزرگ تر اقدام کنید یا اینکه گیاه خود را در باغچه بکارید. یکی از ویژگی ‌های شاخص این گیاه، این است که اگر شما از ریشه های گوشتی این گیاه به خوبی محافظت کنید این گیاه می تواند تا ۵ سال عمر کند و شما در طی این مدت می توانید از زیبایی چشم نواز این گیاه لذت ببرید.

نگهداری گل لاله عباسی

کاشت لاله عباسی در باغچه

اولین قدم در کاشت گیاه گل لاله عباسی در باغچه انتخاب فصل مناسب و آب و هوای مطلوب است زیرا این گیاه به شدت به سرما و هوای خشک حساس است و موجب پژمرده شدن این گیاه زیبا می شود. بهترین فصل برای کاشت این گیاه در باغچه و فضای باز، فصل بهار است. فصل بهار به واسطه آب و هوا و شرایط جوی مناسب و دما و نور خورشید مطلوب ترین زمان برای کاشت و رشد گیاه گل لاله عباسی است. شما با دقت به شرایط زیر می توانید گیاه خود را در فضای باز و باغچه بکارید.

شرایط کاشت لاله عباسی در باغچه

اولین قدم در کاشت گل لاله عباسی، آماده سازی خاک و مکان کاشت گیاه است. این گیاه به شدت نیازمند تابش نور مستقیم خورشید می باشد و همانطور که گفته شد در طول روز حداقل ۸ ساعت باید با نور مستقیم خورشید تغذیه شود. بعد از انتخاب مکان مناسب که در معرض تابش مستقیم نور خورشید باید باشد، زمان آماده سازی خاک باغچه فرا رسیده است. شما می ‌توانید خاک باغچه را با ترکیب شن و خاک برگ آماده کنید. استفاده از پرلیت و ورمی کمپوست نیز می تواند شرایط رشد این بذر را در باغچه فراهم کنید.

توجه داشته باشید که محل کاشت شما در باغچه باید به خوبی شخم زده شود و چند ساعت قبل از اینکه بذرها را به خاک اضافه کنید، مقداری از خاک باغچه را آب پاشی کنید. بذرهای گیاه گل لاله عباسی را ۱۲ ساعت قبل از کاشت در آب ولرم قرار داده تا به خوبی مرطوب شودتا جوانه زنی را تسریع کند. شما باید بذرها را به فاصله ۳۰ سانتی متر از هم و در عمق یک و نیم سانتی متری بکارید.

نگهداری گل لاله عباسی

آبیاری بعد از کاشت بذرها چگونه باید باشد؟

بعد از کاشت بذرها، نکته مهم و قابل توجه آبیاری این بذر ها است. در این مرحله که هنوز بذرها جوانه نزده اند بهترین روش برای آبیاری، استفاده از آب پاش و افشانه است، چرا که ممکن است در غیر اینصورت بذر ها جابجا می شوند. زمانی که بعضی از بذرها جوانه زد، شما باید روش آبیاری خود را تغییر دهید و باید فقط زمانی آبیاری کنید که خاک باغچه خشک شده باشد. در طی مدت ۱۴ روزی که حداکثر زمان جوانه زدن گیاه گل لاله عباسی است. دقت در آبیاری مهم ترین نکته که شما باید مد نظر قرار دهید.

نحوه نگهداری از گل لاله عباسی

اصلی ترین و مهم ترین نکته‌ای که شما باید در پرورش گیاهان مخصوصاً گل های تزئینی این است که، در نظر داشته باشید شرایط محیطی و آب و هوایی مناسب با آن گیاه محیا شده باشد. گل لاله عباسی به شدت در مقابل سرما آسیب پذیر است و این امر موجب پژمرده شدن و از بین رفتن گیاه شما می شود. شما باید توجه داشته باشید که محل نگهداری این گیاه در محیطی گرم و مرطوب باشد و اگر در فصل سرما قرار دارید یا گیاه خود را بپوشانید یا اگر در گلدان قرار دارد آن را به محیط آپارتمان و در محیط گرم منتقل کنید.

فصل مناسب برای رشد گیاه گل لاله عباسی تابستان و پاییز است. نکته دیگر در نگهداری این گیاه خاک مناسب آن است اگر شما گیاه خود را در گلدان نگه می دارید، گلدان شما باید خاک مناسب و زهکشی خوبی داشته باشد پیشنهاد می‌شود که برای نگهداری این گیاه از خاک رس آهکی و کمی مرطوب استفاده کنید. انواع خاک گلدان که دارای زهکشی بالا و سبک بودن است می تواند به رشد گیاه شما در آپارتمان کمک کند.

نگهداری گل لاله عباسی

اهمیت نور دهی، آب دهی در رشد لاله عباسی

رشد لاله عباسی، همواره در گرو مواردی مانند نور، آب و کود مناسب است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید. همانطور که گفتیم گل لاله عباسی شدیداً علاقه مند به جذب نور مستقیم خورشید است، اما اگر در مکانی باشد که سایه جزئی بر روی گل باشد به راحتی آسیب نمی بیند ولی ترجیح این است که گیاه خود را در طول روز به مدت ۶ الی ۸ ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

آبیاری گیاه گل لاله عباسی نکته مهم بعدی است. این گل در هنگام رشد خود، نیاز به آب فراوانی دارد. آب فراوران کمک می کند تا برگ های آن شاداب و ریشه آن نیز به خوبی رشد کند. نکته مهمی که در خصوص آب دهی باید توجه کنید آن است که در فصل زمستان آب دهی به این گل را باید به حداقل برسانید. اگر آبیاری بیش از حد انجام شود برگ های پایینی گیاه زرد شده و منجر به پوسیدگی ریشه آن می شود.

اهمیت کود دهی در رشد لاله عباسی

کود دهی گیاه گل لاله عباسی باید ماهی یک بار انجام شود و شما می توانید از کود های توصیه شده و مفید برای گل های زینتی مثل کود سه بیست استفاده کنید. برخلاف همه گیاهان و گل هایی که ممکن است مورد هجمه و حمله آفات قرار گیرد خوشبختانه گیاه گل لاله عباسی آفات زیادی ندارد و پرورش آن سهل و آسان است.

اگر مورد حمله آفت یا قارچ ها قرار گرفت را می توانید به راحتی از سموم و قارچ کش های تایید شده و مناسب برای گل لاله عباسی استفاده کنید. نکته قابل توجه در رابطه با رشد گل لاله عباسی این است که این گیاه به صورت خودرو رشد می کند. اگر شما این گیاه را در باغچه در مقابل منزل خود کاشته اید تصمیم به جمع آوری این گیاه داشته باشید باید خود را برای یک کار سخت آماده کنید چرا که جمع‌آوری این گیاه بسیار سخت است. شما باید گیاه را از ریشه در آورید. ریشه های این گیاه بسیار زیاد است و ممکن است بعدا به صورت خودرو رشد کرده و جمع آوری آن سخت تر شود.

نگهداری گل لاله عباسی

خواص درمانی گل لاله عباسی

از دیرباز علاوه بر استفاده از زیبایی و طراوت گل و گیاه از خواص درمانی آن نیز استفاده می ‌شد. گیاهان به واسطه مناطق مختلفی که در آن رشد می کنند برای درمان انواع بیماری ها و زخم ها از آن ها استفاده می شود. گل لاله عباسی نیز خواص درمانی زیادی دارد. به عنوان مثال اگر زخمی بر روی بدن شما ایجاد شود شما می توانید از عصاره تازه این گیاه برای تسکین دادن درد و زخمی که ایجاد شده استفاده کنید. بسیار دیده شده که برای کاهش ورم های ناشی از جوش از عصاره گیاه گل لاله عباسی استفاده می‌شود.

اگر فرزندان شما یا اعضای خانواده تان دچار تب شده‌اند شما می توانید برای رفع تب از تخم های گل لاله عباسی استفاده کنید. در فصل سرما معمولاً ما دچار سرماخوردگی های خفیف و یا بعضاً شدید می شویم برای رفع سرماخوردگی نیز می توان از این گیاه زیبا استفاده کرد به این شکل که مقداری گوشت را همراه با ساقه های این گل که شیره دارد پخته و مصرف کنیم. دمنوش گیاه نیز بسیار مصرف دارد.

آزمایش گیاه گل لاله عباسی برای از بین بردن کرم های ریز و باکتری های درون معده و روده استفاده می‌شود همچنین این گیاه به قدرت افزایش میل جنسی نیز کمک می کند. طریقه آماده کردن دمنوش گل لاله عباسی به این شکل است که شما به مقدار ۴ گرم از ریشه این گیاه را در چای می ریزید، دم کرده و میل می کنید. البته به مانند تمامی داروهای شیمیایی و گیاهی استفاده از خواص درمانی این گیاه نیز محدودیت هایی هم دارد و این محدودیت‌ها شامل بانوان شیرده و باردار هم می شود.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *