بهترین زمان برای استفاده از کود کامل

یکی از اقداماتی که برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی باید به موقع و سر نصب انجام شود کود دهی و تقویت خاک گیاه می باشد. این امر هم به سلامت گیاه و قوت ریشه و ساقه ها و برگ ها کمک می کند و هم در زیبایی و دلربایی گیاه شما اثر بسزایی دارد. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله بررسی این قسمت از نگهداری از گیاهان بپردازیم.

کود کامل چیست؟

وقتی صحبت از کود کامل است منظور ما کودی است که عناصر نیتروژن پتاسیم و فسفر در آن موجود باشد. هر گیاهی در طول دوره چرخه رشد و نمو خود برای قوام بخشیدن به ریشه ها و شاخ و برگ خود به این کود نیاز دارند. جالب است بدانید که همه کود ها برحسب موادمغذی که در محتویات خود دارند طبقه بندی می شود بهبود مفید باید شامل سه ماده مغذی باشد تا بتوان به آن کودکان گفت. عناصر که تشکیل دهنده یک کود کامل هستند عبارتند از فسفر پتاسیم و ازت.

نقش عناصر سه گانه

بهترین زمان استفاده از کود کامل

هرکدام از عناصری که نامبرده شد به بخشی از رشد گیاه کمک می کند. شاید شما هم اولین بار است که این مطالب را می خوانید پس با دقت به مطالب زیر توجه کنید. عنصر فسفر نقش بسزایی در رشد و سالم نگه داشتن ریشه گیاه شما دارد نقشی که فوق ‌العاده حیاتی است، زیرا گیاه تمام سلامت و شادابی خود را با تغذیه ریشه از خاک به دست می آورد. اولین چیزی که در نگاه اول به گیاهان توجه ما را جلب می کند برگ گیاه است که به تعبیری شناسنامه و معرف گیاه شما می باشد این است که با خود می گویید، این برگ ها چقدر زیبا تر و شاداب هستند. گل ها و گیاهان هر چقدر زیبا تر می شوند، نقش عنصر آزاد در اینجا کاملا مشهود است که کمک شایانی به سالم نگه داشتن برگ های گیاه می کند. عنصر پایانی پتاسیم است که نقش عنصر در گیاهان گلدار بیشتر به چشم می خورد البته سلامت عمومی گیاه و سیستم ایمنی به وسیله عنصر پتاسیم تقویت می شوند.

زمان مناسب برای استفاده از کود کامل برای گلها

به طور کلی برای استفاده از کود کامل برای گیاهان، باید نوع گیاه مد نظر قرار بگیرد. به عنوان مثال اگر شما برای یک گیاه گلدار می ‌خواهید کود کامل استفاده کنید حتماً باید زمانی را انتخاب کنید که گیاه شما شروع به گل دهی نکرده است و قبل از گل دادن به گیاه خود کود دهی کنید. اما اگر گیاه شما فاقد گل می باشد می توانید در تمام دوران رشد گل از کود کامل برای تغذیه گیاه خود استفاده کنید.

تنوع کودهای کامل و علت آن

این کود ها که شامل عنصر های حیات بخش و موثر در رشد گیاه می‌باشند ممکن است در وجود درصد عناصر نیز متفاوت باشند، که هر کدام از آنها کاربرد خاص و علتی دارد. به عنوان مثال توصیه می‌شود کود هایی که حاوی مقدار نیتروژن بالا هستند زمانی استفاده شود که گیاه نیتروژن بیشتری نیاز دارد. برخی از این کود ها نیز دارای مقدار فسفر بالایی می باشد که بهترین گزینه برای استفاده از این کود ها زمان کشت گل ها می باشد.

سه بیست جادویی

همه علاقمندان به کاشت گل و گیاه و نگهداری آن در آپارتمان و محل کار حتما این نام را بارها و بارها شنیده اند. سه بیست نام کودی کامل که تمام نیازها و نواقص یک گیاه را برطرف می کند و البته به رشد و سلامت و زیبایی گل شما کمک بسزایی می کند. جالب است بدانید که عنصر نیتروژن که در این کود موجود می باشد به عمل فتوسنتز گیاه شما کمک چشمگیری می کند. این تقویت کننده کامل که برای اغلب گیاهان آپارتمانی و گلخانه ای بهترین گزینه برای کود دهی می باشد، حاوی ۲۰ درصد فسفات و ۲۰ درصد نیتروژن و ۲۰ درصد پتاسیم است. لذا به این کود سه بیست می گویند. کمک به فتوسنتز گیاه،  بهبود ریشه زایی، گلدهی زود هنگام برای گیاهان زینتی، رشد قابل چشمگیر میوه ها و افزایش گلدهی درختان از محاسن استفاده از این کود جادویی می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “بهترین زمان استفاده از کود کامل

  1. هما آهنگزیان گفت:

    فقط از کود مورد نظر تعریف کرده اید، اصلا راجع به طرز استفاده اش حرفی نزدید.

    1. فروشگاه اینترنتی خانم گل گفت:

      سلام تشکر از انتقاد شما چشم به زودی طرز استفاده کود را هم بهتون میگیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *